• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina

Specjals wśród zegarków. Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET


Współpraca marki Luminox z Navy SEAL rozpoczęła się w 1994 roku i trwa już 30 lat. Pierwszy zegarek Luminox Navy SEAL to model, który otworzył przed Luminox’em drzwi oddziałów specjalnych, armii i wszelkich służb. Oficer odpowiedzialny za zaopatrzenie Navy SEALs, Nick North, oraz zespół Luminox pracowali razem, aby opracować zegarek specjalnie dla SEALs. Ultralekki, dokładny i wytrzymały model serii 3000 stał się ulubionym zegarkiem Navy SEALS.

W 2007 roku Luminox wprowadził na rynek serię Navy SEAL Colormark 3050 jako ewolucję serii Original Navy SEAL. Wkrótce stała się ona najlepiej sprzedającym się modelem Luminox!

W 2017 roku Luminox pokazał kolejną edycję swoich zegarków Navy SEAL, serię 3500. Seria 3500 to nowoczesna interpretacja wzornicza serii 3050 - w której zoptymalizowano proporcje i cechy techniczne zegarka pod kątem zastosowań militarnych. W zeszłym roku opisywaliśmy dwa modele z tej kolekcji - Luminox Navy SEALs 3600 Series oraz Luminox Original Navy SEAL 3000 EVO Series.

Firma Luminox szczyci się dziś tym, że została poproszona o zaprojektowanie i dostarczenie zegarków dla Navy SEALs - jednej z najbardziej elitarnych i podziwianych formacji sił specjalnych na świecie.

W 2024 roku przyszedł czas uczczenia 30-lecia współpracy z amerykańskimi siłami specjalnymi.

Navy SEAL

Navy SEAL to oddziały specjalne Amerykańskiej Marynarki Wojennej, zostały one utworzone decyzją prezydenta Johna F. Kennedy’ego 25 maja 1961 roku, a operują od 1 stycznia 1962 roku. Ich protoplastą było Naval Combat Demolition Units (NSDU), które pierwsze znane nam operacje prowadziło podczas operacji Overlord w 1944 roku (D-day) i inwazji na Okinawę w 1945 roku.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Pierwsze działania Navy SEAL przypadają na okres wojny w Wietnamie (1965-72), nowo utworzone zespoły SEAL - nazywane SEALs ze względu na ich zdolność do działania w środowisku morskim (SEa), powietrznym (Air) i lądowym (Land) - początkowo miały za zadanie szkolenie lokalnych sił Wietnamu Południowego do działania jako komandosi morscy. W późniejszym okresie konfliktu 12-osobowe plutony SEAL były rotacyjnie rozmieszczane w Wietnamie Południowym, doskonaląc swoje umiejętności bojowe i budując reputację elitarnych sił specjalnych.

Często działali w nocy, przemieszczając się za pomocą łodzi i helikopterów, aby wykonywać krótkie misje bezpośrednie, takie jak zasadzki, ataki typu „uderz i uciekaj”, odbijanie jeńców, zbieranie danych wywiadowczych i patrole zwiadowcze. Wietkong nazwał przerażających SEALs „diabłami o zielonych twarzach” ze względu na kamuflaż, którego używali.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Navy SEALs mają na koncie wiele spektakularnych akcji, które zwykle po kilku latach ujawniane są publicznie. Opowiem o kilku z nich w dalszej części artykułu.

Teraz z operacji specjalnych wróćmy do naszego równie niezwykłego i specjalnego zegarka, czyli…

Navy SEAL Original 3001.H.SET – powrót legendy

W 1992 r. oficer zaopatrzeniowy Navy SEAL, Nick North, poszukiwał niezawodnego zegarka, który wytrzyma najtrudniejsze warunki operacji specjalsów. Na targach w Utah poprosił Luminoxa o przesłanie kilku zegarków do testów które koordynował, aby znaleźć zegarek, który sprawdzi się w warunkach bojowych. Testy obejmowały nurkowanie, skoki spadochronowe, testy ciśnieniowe, umieszczanie zegarka w piekarniku, by symulować temperaturę w samochodzie na pustyni, gdzie może ona przekraczać 120 stopni, czy też umieszczanie zegarka w zamrażarce, symulując warunki arktyczne.

Żaden inny zegarek nie przetrwała wszystkich tych testów, jedynym zegarkiem, który sprawdził się w każdych warunkach, był Luminox Original 3000. W efekcie marka Luminox we współpracy z Navy SEAL opracowali model Original Navy Seal 3000, który został wprowadzony na rynek w 1994 roku.

Teraz, dla uczczenia 30-tej rocznicy tego wydarzenia, Luminox przygotował reedycję słynnego Original 3000 – model Navy SEAL Original 3001.H.SET.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Wzorowany na pierwszym modelu Navy SEAL sprzed 30 lat zegarek został znacząco uwspółcześniony oraz wyposażony w wiele istotnych ulepszeń.

Najważniejsze cechy i elementy

Koperta o średnicy 45 mm została wykonana z Carbonoxu i zamknięta od spodu stalowym, zakręcanym deklem z logo Navy SEAL. Od wierzchu zaś mamy stalowy, obracający się w jednym kierunku pierścień z wkładką z Carbonoxu, oraz szkło szafirowe z powłokami likwidującymi odblaski.

Pierścień ma powiększone ząbkowanie w celu ułatwienia jego obsługi i zapewnienia pewności chwytu, nawet, gdy zegarek będzie mokry, o co w marynarce raczej nietrudno. Ma również wgłębienia „co 5 minut” i białą skalę minutową z wyjątkiem liczby 30, która jest czerwona, co ma oczywiście związek z rocznicą powstania modelu 3001.

Kiedy patrzymy na zegarek „z profilu” pofalowana powierzchnia obrotowego pierścienia lunety wraz z zamocowanym w nim szkłem sprawiają wrażenie, jakby szkło było wypukłe – to ciekawy zabieg stylistyczny, bo szkło w rzeczywistości jest płaskie.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Na 12. jest okrągły znacznik, a wewnątrz niego rurka z trytem świecąca w kolorze żółtym, tak samo jak indeks na tarczy na godzinie 12. Wszystkie pozostałe indeksy mają rurki emitujące zielone światło.

Koronka sygnowana na czole logo producenta jest zakręcana i zabezpieczona występami koperty, co chroni ją przed zaczepieniem o coś lub przypadkowym obróceniem. Z matową kopertą zestawiono wygodny gumowy pasek z klasycznym zapięciem na klamerkę. Rozstaw uszu koperty zegarka wynosi 21 mm, ale pasek jest szerszy i jego linia stanowi przedłużenie linii krótkich, matowych uszu.

Zegarek jest wodoszczelny do 200 metrów, co zostało napisane zarówno na tarczy jak i na deklu.

Tarcza zegarka i mechanizm

Wskazówki w charakterystycznym, typowym dla Luminoxa kształcie „probówek” w modelu Navy SEAL Original 3001.H.SET również zostały wyposażone w trytowe rurki – godzinowa i sekundowa zielona, zaś minutowa – żółtą. Częściowo szkieletowane ramię sekundnika dodatkowo zakończone jest czerwonym, trójkątnym grotem. Ze wszystkich rodzajów sekundników jakie widziałem w Luminox’ach, ten kształt i zestawienie kolorów podoba mi się najbardziej.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Na tarczy namalowano podwójną skalę godzin - zewnętrzną od 1 do 12 (bez 3, bo w tym miejscu umieszczono okienko datownika) i wewnętrzną, od 13 do 23 (pod 12 jest duże logo Luminox).

Wewnątrz koperty pracuje szwajcarski mechanizm kwarcowy ETA F06.412 z rozwiązaniami technicznymi adekwatnymi do przewidywanych zastosowań tego zegarka.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Znajdziemy tam technologię Heavydrive, czyli podwyższona odporność mechanizmu na wstrząsy oraz Precidrive z kompensacją temperaturową gwarantującą dokładność chodu na poziomie +/- 10 sekund na rok. Żywotność baterii zegarka szacowana jest na 60 do 84 miesięcy, a więc od 5 do aż 7 lat.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET – dostepność i cena

Zegarek Navy SEAL Original 3001 Heritage to udane nawiązanie do historii marki i tradycji współpracy pomiędzy Luminoxem i amerykańskim Navy SEALs. Zegarek ten został wyposażony w najnowsze rozwiązania techniczne, zaś zastosowane do jego budowy materiały sprawiają, że ten masywny model o średnicy 45 mm i grubości 13 mm waży zaledwie 70 gramów.

Zegarek jest już dostępny w Polsce, w sklepach autoryzowanych sprzedawców marki, a jego cena została ustalona na poziomie 2 490 złotych. To raczej niewygórowana kwota jak za zegarek dzięki któremu każdy może się poczuć jak członek elitarnej formacji US Navy.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Obiecałem jeszcze, że na koniec przedstawię akcje tej jednostki specjalnej.

Oto kilka z nich w kolejności chronologicznej:

Spektakularne akcje Navy SEALs

Karaiby

Przez 10 lat nie było słychać o spektakularnych akcjach SEAL’sów, jednak rosnące napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Grenadą osiągnęło punkt wrzenia pod koniec 1983 roku, kiedy prezydent Ronald Reagan nakazał siłom amerykańskim inwazję na maleńki karaibski kraj wyspiarski i obalenie jego nowego, twardego komunistycznego rządu. Wówczas znowu umiejętności morskich komandosów stały się niezwykle potrzebne. Operacja Urgent Fury, jak ją oficjalnie nazwano, była pierwszą akcją bojową Navy SEALs od czasów Wietnamu.

SEALs przeprowadzili rozpoznanie przed atakiem podczas inwazji i ewakuowali Sir Paula Scoona, gubernatora generalnego Grenady, który został umieszczony w areszcie domowym po tym, jak zaprosił Stany Zjednoczone i inne kraje karaibskie do interwencji wojskowej.

Sześć lat po inwazji na Grenadę, SEALs zostali ponownie wezwani do akcji w innym karaibskim kraju - Panamie. Prezydent tego kraju, Manuel Noriega, nie tylko został oskarżony o handel narkotykami w Stanach Zjednoczonych, a jego siły bezpieczeństwa nękały amerykańskich obywateli mieszkających w Panamie. W grudniu 1989 r. prezydent George Bush rozpoczął operację „Just Cause”, której celem było obalenie Noriegi i postawienie go przed sądem. Misja SEAL mająca na celu unieszkodliwienie Learjeta Noriegi na lotnisku Paitilla, aby uniemożliwić mu ucieczkę, zakończyła się sukcesem, ale okupiona była dużymi stratami, ponieważ czterech SEAL zginęło w akcji, a ośmiu zostało rannych.

Ostatecznie kilka plutonów SEAL wytropiło i otoczyło Noriegę, który schronił się w ambasadzie Watykanu w Panamie, zanim ostatecznie poddał się 3 stycznia 1990 roku.

Afganistan – pokłosie WTC

28 czerwca 2005 r. czteroosobowy patrol SEAL wyruszył z misją schwytania wysokiego rangą przywódcy talibów w afgańskiej prowincji Kunar, napotkał on jednak kilku miejscowych pasterzy kóz i po nabraniu przekonania, że nie byli oni wrogimi bojownikami, SEALs pozwolili im odejść. Powiadomili oni jednak bojowników, którzy ścigali 4 SEAL’sów, w efekcie starć trzech z nich zostało zabitych, podczas gdy czwarty, bosman Marcus Luttrell, został poważnie ranny.

Oczywiście natychmiast podjęto misję ratunkową, ale dalszych szesnastu żołnierzy, którzy wyruszyli na ratunek również zginęło, gdy wróg zestrzelił ich helikopter Chinook. Cała historia została zekranizowana w 2013 roku w świetnym obrazie Petera Berga „Ocalony” (Lone Survivor) z Mark’iem Wahlbergiem w roli głównej.

Piraci na falach

Kolejną „kinową” akcją i jednym z najbardziej znanych sukcesów SEAL w ostatnich latach było uratowanie kapitana Richarda Phillipsa, kapitana statku handlowego Maersk Alabama, po tym jak czterech somalijskich piratów wzięło go jako zakładnika w kwietniu 2009 roku.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Trzech piratów uciekło ze statku w motorowej szalupie ratunkowej wraz z Phillipsem i skierowało się w stronę wybrzeża Somalii, a okręty Marynarki Wojennej USA ruszyły za nimi w pościg. Podczas impasu, który nastąpił później, zespół Navy SEALs zrzucony na spadochronach  wszedł na pokład niszczyciela USS Bainbridge. W niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia, kiedy wydawało się, że piraci zamierzają zastrzelić Phillipsa, kryzys dobiegł dramatycznego końca.

Trzech snajperów SEAL z pokładu niszczyciela Bainbridge wycelowało i nacisnęło spusty jednocześnie, zabijając wszystkich trzech piratów w kołyszącej się łodzi ratunkowej około 50 metrów od okrętu. Szczegóły akcji ratowania zakładników zostały później upublicznione, a wydarzenia te zostały przedstawione na dużym ekranie w filmie Paula Greengrassa  „Kapitan Phillips” z Tomem Hanks’em w roli głównej.

Włócznia Neptuna

Trwająca 10 lat obława na sprawcę ataków terrorystycznych z 11 września zakończyła się 2 maja 2011 roku, kiedy to helikoptery przerzuciły około dwóch tuzinów SEAL’sów do kompleksu Osamy bin Ladena w Abbottabad w Pakistanie. Po metodycznym oczyszczeniu pierwszego i drugiego piętra kompleksu, SEALs przeszli na trzecie piętro, gdzie znaleźli przywódcę Al-Kaidy i zabili go.

Cała operacja trwała mniej niż 40 minut. Podobnie jak snajperzy, którzy zlikwidowali porywaczy Phillipsa, żołnierze SEAL, którzy zabili bin Ladena, byli operatorami z Naval Special Warfare Development Group (DEVGRU), znanej jako Team Six. Kiedy ich działania zostały później upublicznione, SEALs, a zwłaszcza Team Six, stali się przedmiotem globalnej fascynacji, jako elitarni bojownicy, którzy przeprowadzili najsłynniejszą operację sił specjalnych w historii. Nakręcono 2 filmy przedstawiające tą historię: „SEAL Team Six” oraz „Zero Dark Thirty”, bliższy historycznej prawdy jest drugi z nich, jakkolwiek również on jest fabularyzowany dla zwiększenia jego atrakcyjności dla widzów.

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET

Powrót do Somalii

Pod koniec 2011 roku Amerykanka Jessica Buchanan i Duńczyk Poul Thisted, którzy pracowali dla organizacji pozarządowej o nazwie Danish Relief Council, zostali porwani i przetrzymywani przez trzy miesiące przez uzbrojonych mężczyzn w pobliżu miasta Adado w północnej Somalii.

W nocy 25 stycznia 2012 r. samolot sił specjalnych przerzucił około dwudziestu operatorów Navy SEALs do punktu oddalonego o około 3 i pół kilometra od miejsca przetrzymywania zakładników. Operatorzy zdołali zaskoczyć porywaczy, zabijając wszystkich dziewięciu w ciągu kilku minut. Buchanan i Thisted zostali ewakuowani helikopterami do amerykańskiej bazy w Dżibuti, ocalona Amerykanka opisała później to doświadczenie w swojej książce „Impossible Odds”.

Szukasz informacji o nowościach marki Luminox i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Luminox.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Certina DS-7 Chrono Padel Edition b...
Certina DS-7 Chrono Padel Edition b...
04.06.2024
Girard-Perregaux Laureato 42 mm Sag...
Girard-Perregaux Laureato 42 mm Sag...
07.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco