Producent słynący z innowacyjności i precyzji produkowanych przez niego zegarków mechanicznych, po raz kolejny przesunął granice wytrzymałości swojego modelu zegarka. Montblanc modelem Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810 wzbogaciło swoje portfolio o zegarek mechaniczny przeznaczony do nurkowania, który – dzięki zastosowanych podczas procesu produkcji rozwiązań technicznych - oferuje ekstremalny poziom wodoszczelności.
A wszystko to w ciekawym, ponadczasowym stylu.
Prawdziwa sensacja
Obecna kolekcja marki jest podzielona według przeznaczenia, od eleganckich modeli w tradycyjnym wydaniu, poprzez zegarki ze stoperem z rozbudowanymi funkcjami pomiaru czasu, do zegarków stworzonych w celu eksploracji prawdziwych głębin.
Na tegorocznych targach w Genewie “Watches & Wonders” przedsiębiorstwo z białą gwiazdą w swoim logo zaprezentowało kilka nowych, ciekawych modeli. Prawdziwą sensację wywołał zegarek o nazwie Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810, przyciągając zainteresowanie zarówno ze strony prasy z całego świata, jak i samych odwiedzających.
Związek “zegarkowej” strony działalności marki Montblanc przez wiele lat skierowany był nieco bardziej w stronę sportów wykonywanych na lądzie, a przede wszystkim tych związanych z alpinizmem. Ryzyko podjęte przez dyrektora marki, Pana Laurenta Lecampa, o wprowadzeniu modelu “1858 Iced Sea” przyczyniło się do odniesienia dużego sukcesu tej marki. Dla przypomnienia, model “1858 Iced Sea” był zegarkiem zgodnym z normą ISO 6425, oferującym doskonałą wodoszczelność na poziomie 300m, z pięknie zdobioną tarczą nawiązująca do lodowca Mer de Glace. Mieliśmy okazję niedawno go oceniać na żywo, możecie zapoznać się z naszą opinią tu: recenzja Montblanc 1858 Iced Sea Automatic Date.
W tym roku Montblanc pokazało światu topowy zegarek ze swojej kolekcji, który jest wykonany z tytanu i ma wodoszczelność na poziomie… 4810m! Jak można się domyślić, wartość ta odpowiada wysokości najwyższego szczytu Europy, czyli Mont Blanc.
Wygląd i zastosowane rozwiązania techniczne
Koperta modelu Iced Sea 0 Oxygen Deep 4910 wykonana jest z tytanu, a mierzy 43 mm średnicy przy wysokości 19,2 mm. Dla przykładu, grubość koperty Omegi Seamaster Planet Ocean Ultra Deep wynosi 18,2 mm, zaś Oris AquisPro posiada kopertę o grubości aż 23 mm. Tak więc proporcje zachowane w modelu od Montblanc nie powinny przeszkadzać w użytkowaniu go na co dzień.
Z boku obudowy widzimy zakręcaną koronkę umieszczoną klasycznie na godz. 3, która na czole ma logo producenta. Na uwagę zasługują masywne osłony, gwarantujące jej ochronę przed potencjalnymi otarciami bądź uderzeniem z boku.
Solidna tytanowa koperta o wspomnianej wcześniej klasie wodoszczelności ma powierzchnie ozdobione pionowym szczotkowaniem, a polerowane wykończenie uszu podkreśla ich zakrzywiony kształt. Jak na prawdziwego “nurka” przystało, nie mogło zabraknąć obrotowej, jednokierunkowej lunety. W tym modelu wkładka pierścienia nurkowego z podziałką minutową wykonana została z aluminium anodyzowanego na czarno, której wyraźne krawędzie gwarantują pewny chwyt.
Mając na uwadze ogromne możliwości tego zegarka na wielkiej głębokości, niezbędne było zapewnienie doskonałej czytelności wskazań, nawet przy braku światła. Dlatego kropka na lunecie została umieszczona tradycyjnie na godz. 12., a oznaczenia minut na niej zostały pokryte substancją świecącą SuperLumiNova emitująca wyraziste, niebieskie światło.
Co oznacza koperta beztlenowa, czyli 0 Oxygen?
Kolejną cechą tego zegarka jest fakt, że wykonano go w technologii nazwanej “Zero Oxygen” czyli bez tlenu. Jest to złożony proces, który odbywa się w specjalnych warunkach.
Etapy montażu elementów mechanizmu do wnętrza koperty odbywają się w przestrzeni wypełnionej azotem. Dzięki temu zostaje wyeliminowany problem pozostania cząstek tlenu wewnątrz obudowy. Pozwala to nie tylko na pozbycie się problemu zaparowania zegarka w przypadku ekstremalnych wahań temperatury, które mają miejsce podczas schodzenia w głąb morskich głębin. Ponadto, taki proces zapobiega procesowi utleniania się elementów mechanizmu, dzięki temu jego pracujące części są o wiele trwalsze.
Dotyczy to nie tylko metalowych elementów, lecz pozwala to na wydłużenie smarnych właściwości olejów. Montblanc stworzyło specjalną “niebieską” uszczelkę umieszczoną pomiędzy szkłem szafirowym, a kopertą gwarantując szczelność na ekstremalnym poziomie.
Montblanc 0 Oxygen Deep 4810 ma certyfikat poświadczający tę wyjątkową technologię ukrytą wewnątrz tego specjalistycznego przyrządu zakładanego na rękę.
Co ciekawe, sam pomysł na beztlenową kopertę został zainspirowany alpinistami takimi jak np. Reinhold Messner, który zdobywał szczyty bez używania dodatkowych butli z tlenem.
Tarcza niczym powierzchnia kryształu
Podobnie jak poprzedni model Iced Sea 1858 z 2022 roku, także i w tym przypadku powierzchnia cyferblatu otrzymała ciekawą teksturę przypominającą jeden z kryształów lodowca Mer de Glace.
Aby móc osiągnąć taki efekt, marka postanowiła do tego wykorzystać technikę “Gratté-Boisé”. Polega ona na zeskrobaniu zewnętrznej warstwy znajdującej się powierzchni tarczy tak, aby powstały różnej głębokości, nieregularne zadrapania. W tej technice używa się specjalnych, ręcznych narzędzi z zamontowanym na końcu małym kawałkiem drewna.
Sam proces wykonania takiej dekoracji jest bardzo praco i czasochłonny, lecz uzyskany efekt wyglądem przywodzący na myśl widoczne kryształki zamarznięte w krysztale lodowca na zboczu Mont Blanc, co daje oszałamiający efekt.
Sama barwa cyferblatu przedstawia kolor wspomnianego wcześniej lodowca, dopełniony ciemno-niebieskim efektem “Sfumato Fumé”, który przyciemnia tarczę. Powoduje on nieregularne rozpraszanie się światła odbitego od powierzchni tarczy tworząc głębie widocznej barwy, a także głębokość jej tekstury.
Indeksy godzinowe składają się z bardzo czytelnych cyfr arabskich na godzinach: 12., 6. i 9., zestawionych z prostymi znacznikami, które również pokryto substancją SuperLuminova. Tą masą pokryto także wskazówki, które w tym modelu otrzymały ostry kształt przypominający strzałę. Tradycyjnie na godz. 3. umieszczono okienko datownika.
Tarczę chroni szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną.
Nietypowy wzór dekla
Tył koperty, czyli dekiel zegarka Montblanc Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810, ozdobiony został trójwymiarowym, bardzo głębokim grawerem przedstawiającym widok jaki ukazuje się z perspektywy nurka zanurzonego głęboko pod lodem.
Aby możliwe było uzyskanie takiego efektu, tytanowy dekiel został wygrawerowany przy pomocy lasera, a następnie pokryto go na przemian matowym oraz błyszczącym lakierem odbijającym światło w nierównomierny sposób. Tworzy to zjawiskowy efekt cieszący oko.
Mechaniczne serce zegarka
Ze względów praktycznych producent zdecydował o zastosowaniu pełnego dekla, przez który niestety nie mamy możliwości obserwowania ruchu pracujących elementów mechanizmu. Zastosowana tu jednostka o oznaczeniu “MB 29.29” jest manufakturowym mechanizmem z automatycznym naciągiem, zapewniającym czas pracy na poziomie 120 godzin, czyli aż pięć dni. Balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a elementy ruchome są łożyskowane na 21 kamieniach. Dodatkowo, mechanizm jest chronometrem certyfikowanym przez COSC, precyzyjnie odmierzającym czas.
Montblanc Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810 – dostępność i cena
Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810 jest przedstawicielem gatunku ekstremalnych diverów, które mogą być wykorzystywane przez profesjonalistów polegających na precyzji wskazań i jakości wykonania urządzeń pomiarowych. Choć oczywiście mało prawdopodobne jest, aby zegarek zszedł na głębokość deklarowaną przez producenta jako poziom wodoszczelności, natomiast tego typu modele mają być manifestacją możliwości technicznych marki.
Stworzenie tak wytrzymałego zegarka wymaga wiedzy i doświadczenia. Nowy Montblanc dodatkowo wnosi piękno wykonania widoczne w najdrobniejszych detalach, w odważnej lecz niekrzykliwej stylistyce, co według mnie jest jego ogromną zaletą. To diver, który świetnie sprawdzi się na co dzień, a swoją wyjątkowością może dawać dużo satysfakcji właścicielowi.
Rasowy “nurek” Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810 o zdumiewającej klasie wodoszczelności jest wyceniony na kwotę 8 900 euro, co daje nam cenę w okolicach 38 000 złotych. Ten i wiele innych zegarków marki Montblanc można zakupić w Polsce u wyłącznego i oficjalnego dystrybutora marki - Noble Place.
Szukasz informacji o nowościach Montblanc i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Montblanc.
05:57 14.05.2024Zegarki
Montblanc Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810. Koperta beztlenowa i imponująca wodoszczelność!
Tagi:
zegarek męski na paskuzegarki męskie mechanicznezegarki szwajcarskieczarny zegarekprestiżowe zegarkizegarki sportowezegarki automatyczneluksusowe zegarkizegarek do pływaniazegarek mechanicznyzegarek na prezent
REKLAMA
Junghans - lider w gronie zegarków korygowanych sygnałem radiowym
Każdy z miłośników zegarmistrzostwa, w temacie najdokładniejszych zegarków, wskaże zapewne od razu te, które są korygowane sygnałem radiowym. Większość z takich zegarkowy ...
Jak powstaje pasek do zegarka zamówiony i wykonany na miarę?
Zapewne większość z nas odpowiedź na tak zadane pytanie zacznie od próby wyobrażenia sobie początku procesu produkcji przedmiotu jakim jest pasek. To, co jest najważniejs ...
Zegarki demoludów. Historyczne firmy zegarkowe w powojennej Europie Wschodniej
Demokracja ludowa, komunizm, socjalizm to ciężki okres w życiu ludzi w Europie Wschodniej, jednak nawet ten niełatwy czas trzeba było czymś… mierzyć. Po zakończeniu II wo ...
Ankieta nr 5 – Pokolenie Alfa. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 5 - Pokolenie Alfa W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki ro ...
Przegląd nowości Hublot na 2024. Kawałek Watches & Wonders w Polsce
Hublot należy do grona marek zegarmistrzowskich, które budzą skrajne emocje. Zegarki tego producenta albo się kocha albo nienawidzi, a tak przynajmniej to wygląda w szero ...
Polpora Kopernik. Zegarkowy hołd dla znakomitego polskiego uczonego!
Czwarty kwartał roku z reguły obfituje w wiele zegarkowych premier. Nie inaczej jest w tym razem. Końcówka 2023 przyniosła nam wiele nowości, nie tylko od dużych i global ...
Klasyk w stylu retro. Aerowatch 1942 Regulator Automatic Limited Edition
Indywidualizm w podejściu do projektowania przyrządów odmierzających czas, a także wysoka jakość i ponadczasowy wygląd. Tak w skrócie można przedstawić szwajcarską markę ...
Szósty ocean. Blancpain x Swatch Bioceramic Scuba Fifty Fathoms Ocean of Storms
We wrześniu ubiegłego roku Swatch we współpracy z Blancpain pokazał 5 zegarków inspirowanych modelem Blancpain Fifty Fathoms oraz pięcioma oceanami, każdy o indywidualnym ...
Żegnamy Armina Stroma, mistrza zegarków szkieletowanych
Mimo, że dzień 6 grudnia kojarzy się z mikołajkami, to niestety w 2024 roku zegarkowy świat obiegła smutna informacji o śmierci pana Armina Stroma - założyciela marki zeg ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...