• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition. Purpurowy zachód i różowy zmierzch


Tokio, jedno z miast, które nigdy nie zasypia, metropolia, w której życie toczy się całą dobę, gdzie ruch słabnie, ale nigdy nie zamiera. Miasto miliarda świateł, nieustających potoków samochodów i strumieni pieszych pędzących w sobie tylko wiadomym kierunku. Byłem tam dwukrotnie i na pewno jeszcze wrócę, bo miasto jest jedyne w swoim rodzaju, tak samo jak Japończycy i ich kultura, tak odmienna od naszej, której Europejczyk nigdy do końca nie pojmie i nie zaakceptuje.

Zapadający nad wielkim miastem zmrok to zawsze piękny motyw fotograficzny czy filmowy, zaś zestawienie skojarzeń związanych z Tokio, cocktailem i barem nieuchronnie wiedzie moje myśli do kadrów z rewelacyjnego filmu Sofii Coppola „Lost in Translation” z 2003 roku z Billem Murrayem i Scarlett Johansson w rolach głównych.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Skojarzenie tym bardziej uzasadnione, że jako motyw fotograficzny dla nowych zegarków Seiko Presage Cocktail Time Star Bar wybrano zdjęcie zachodu słońca nad Tokio, na którym jest hotel Park Hyatt w dzielnicy Shinjuku, w którym zatrzymali się bohaterowie wspomnianego filmu.

Star Bar

Star Bar Ginza to ukryty klejnot w sercu Tokio, znajdujący się w piwnicy budynku Sankosha. To miejsce, które ukształtowało jednych z najlepszych japońskich barmanów. Pod okiem Hisashi’ego Kishi, którego kunszt przyniósł mu tytuł mistrza świata Międzynarodowej Federacji Barmanów oraz Medal Honoru Japońskiego Cesarza, Star Bar Ginza wciąż zachwyca. Ich ręcznie wykonane kostki lodu i ekskluzywne autorskie drinki to niesamowite doświadczenie dla każdego konesera alkoholi.

Ginza, gdzie mieści się Star Bar, jest jednym z najbardziej luksusowych rejonów Tokio położonym w dzielnicy Chūō. Znajduje się tam wiele markowych domów towarowych, butików, restauracji i kawiarni, a także teatr kabuki. Nazwa tego miejsca wzięła się od mennicy srebra (ginza), która znajdowała się na tym terenie w latach 1612–1800. Rozkwit tego obszaru rozpoczął się po wielkim trzęsieniu ziemi w 1923 roku, zaś ulica Ginza jest dziś uznawana za jedną z najdroższych ulic w stolicy Japonii.

Zachód słońca na nadgarstku

Dwa nowe modele Seiko Presage z kolekcji Cocktail Time inspirowane są zachodem słońca nad Tokio, a dokładnie dwoma drinkami, które ten zachód uosabiają.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Oba drinki zostały opracowane przez Hisashi’ego Kishi, jednago z najznakomitszych japońskich barmanów i właściciela Star Bar Ginza. Drinki, zarówno w wyglądzie jak i smaku mają harmonizować z tokijskimi zachodami słońca i oddawać atmosferę wieczornego Tokio: pierwszy z nich to Purple Sunset (purpurowy zachód), zaś drugi – Pinky Twilight (różowy zmierzch).

Nie jest to pierwszy raz, kiedy marka Seiko współpracuje ze Star Bar. Już w 2017 roku opisywaliśmy nowe wówczas modele Seiko Presage „Cocktail time”, w 2020 roku pojawiła się edycja limitowana zegarków z tarczami o konstrukcji „open heart” i wzorze plastra miodu – męski (SSA409J1) oraz damski (SSA781J1). Kolejny raz zegarki Cocktail Star Bar zostały przez Seiko wyprodukowane w 2022 roku i były to modele Illumine (SSA455) i Red Brick (SSA457), oba męskie, w dwóch różnych kolorach. A także piękny Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition.

Tym razem, w 2024 roku, mamy jednak dwa zupełnie inne kolorystycznie zegarki, jeden przeznaczony dla kobiet, a drugi dla mężczyzn. Głównym motywem jest tu oczywiście zachód słońca, przedstawiony na bardzo oryginalnie zdobionych, gradientowych tarczach.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Podczas, gdy w większości zegarków z takimi tarczami mamy do czynienia z promienistym rozkładem gradientu, to w nowych „Cocktailach” gradient jest pionowy, nawiązujący do rozkładu stref barwnych na niebie oświetlonym promieniami zachodzącego słońca.

Yin-Yang

Wersja męska, zdecydowanie ciemniejsza, ma tarczę w barwach nieba o zachodzie słońca, przechodzących od granatu do  fioletu, jednak z wyraźnym odcieniem ciemnej czerwieni gasnącego za horyzontem słońca. Srebrna koperta została zestawiona z ciemnobrązowym paskiem o szerokości 20 mm, wykonanym z cielęcej skóry z motylkowym zapięciem.

Okrągła koperta o średnicy 40,5 mm z krótkimi uszami ma 11,8 mm wysokości, częściowo za sprawą wypukłego szkła zaokrąglonego na krawędziach i wykonanego z Hardlex-u.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Koronka o stożkowym kształcie znajduje się tradycyjnie na godzinie 3., tak samo jak okienko daty z ciemnym tłem pasującym do kolorystyki tarczy. Indeksy i wskazówki godzinowa i minutowa mają kształt niesymetrycznych diamentów w kolorze złota, przy czym indeks na godzinie 3. jest skrócony z uwagi na umieszczone tam wskazanie daty. Na skraju tarczy naniesiona jest podziałka co 1/6 minuty z dłuższymi kreskami na pełnych minutach.

Motyw nieba i promieni zachodzącego słońca

Na tarczy damskiej wersji, o znacząco jaśniejszych odcieniach, znajdziemy gradientowy motyw nieba podświetlonego promieniami zachodzącego słońca, który przechodzi od jasnoróżowego do bladożółtego. Kolorystycznie kompozycji dopełnia koperta w kolorze różowego złota i jasnobrązowy pasek ze złotą motylkową klamerką.

Wypukłe, nakładane indeksy w kształcie „wyciągniętych” diamentów i kolorze różowego złota poprzedzielane są czarnymi kropkami skali minutowej, okienko daty z różowozłotą obwódką położone jest między indeksem na godzinie 3. i środkiem tarczy, a tło wskazania daty jest jasne, harmonijnie zgrane z barwami tarczy. Wskazówki minutowa i godzinowa również mają kształt wydłużonych diamentów, sekundowa ma natomiast przeciwwagę w kształcie diamentu.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Okrągła koperta ma średnicę 30,3 mm i wysokość 10,9 milimetrów. Tak samo jak w przypadku męskiego modelu zastosowano tu wypukłe, zaoblone na krawędziach szkło z Hardlex’u.

Do delikatnych uszu zamocowano pasek z cielęcej skóry o szerokości 14 milimetrów.

Mechanizm „in-house” Seiko z wahnikiem w złotym kolorze

Oba zegarki z nowej serii Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition mają zakręcane dekle. Damska wersja ma jednak pełen, stalowy dekiel, zaś „plecy” męskiego są częściowo przeszklone, dzięki czemu możemy oglądać przez nie mechanizm „in-house” Seiko z wahnikiem w złotym kolorze, odcinającym się od metaliczno-srebrnych mostków i kół zębatych.

Zastosowany mechanizm to sprawdzony kaliber 4R35, tak zwany „wół roboczy” ze stajni Seiko, stosowany w niezliczonej wręcz liczbie modeli zegarków tej japońskiej marki. Mechanizm łożyskowany jest na 23 kamieniach, a pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Jest to konstrukcja wyposażona w rozwiązanie antywstrząsowe Diashock®, dwukierunkowy system naciągu Magic Lever, funkcję stop-sekundy i prosty system regulacji Etachron. Rezerwa chodu wynosi 41 godzin, mechanizm może być też nakręcany ręcznie.

Damski model kryje we wnętrzu mechanizm 2R05, oczywiście również in-house, taktowany z tą samą częstotliwością – 3Hz czyli 21 800 wahnięć na godzinę, ale łożyskowany na 21 kamieniach i z podobną rezerwą chodu – 40 godzin.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition - limitowany szyk

Oba modele mają system szybkiej zmiany paska - rozwiązanie, które docenią nie tylko amatorzy „żonglowania” paskami, gdyż jest to po prostu praktyczna funkcja, która umożliwia bardzo wygodne korzystanie z zegarka i minimalizuje ryzyko zarysowania jego koperty podczas wymiany paska.

Oba zegarki są limitowane, męski będzie dostępny w liczbie 9 000 egzemplarzy, damskiego będzie mniej, bo tylko 5000. W sprzedaży dostępne są już od lutego 2024 roku. sugerowana cena modelu męskiego o ref. SRPK75 to 560 EUR, a damskiego oznaczonego symbolem SRE014 – 590 EUR, co przy obecnym kursie daje odpowiednio około 2 420 złotych i 2 550 złotych.

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Jak każdy model z linii Presage, zegarki Seiko Cocktail Time Star Bar Limited Edition łączą klasyczny, ponadczasowy design, elegancję i wysokiej jakości rzemiosło.

W tym przypadku unikalne zestawienie kolorów, bardzo oryginalna, gradientowa tarcza i miękki, wysokiej jakości skórzany pasek i podnoszą tę elegancję o stopień wyżej.

Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Nowy Vulcain Grand Prix. Dla lubiąc...
Nowy Vulcain Grand Prix. Dla lubiąc...
28.03.2024
Jestem legendą. Nowy Zenith Chronom...
Jestem legendą. Nowy Zenith Chronom...
02.04.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco