Pokaz zegarmistrzowskich umiejętności w wydaniu Bulgari mieliśmy okazję oglądać już niejednokrotnie. Producent słynący z tworzenia ultracienkich zegarków mechanicznych przy użyciu nowatorskich materiałów doprawionych włoskim stylem pokazuje, że może zaskoczyć branżę zegarkową i robi to po raz kolejny.
Stworzony na potrzeby aukcji charytatywnej “The Only Watch 2023” (która się ostatecznie nie odbyła, o czym piszemy tu: aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!) stanowi przykład niepowtarzalnego i z wielu względów innego niż dotychczas widzieliśmy zegarek na rękę.
Wyszukany, nowatorski, elegancki
Założona w Rzymie w 1884 r. firma Bulgari ponownie sięgnęła do swoich korzeni prezentując model zegarka, którego nie da się opisać inaczej jak przy użyciu określeń: wyszukany, nowatorski, elegancki.
Włosi są bardzo dumni z własnego dziedzictwa kulturowego i wkładu w świat architektury. Marmur o zielonej barwie kojarzy się szczególnie z wnętrzami okazałych budynków lub domów. Właśnie z tego względu marka Bulgari postanowiła wykonać zegarek z użyciem tego szczególnego materiału.
Sam pomysł na wykonanie takiego zegarka jednak nie jest rewolucją.
Szwajcarska marka Tissot w latach 1985-1992 miała w swojej ofercie zegarek kwarcowy, którego obudowa była zrobiona z materiału jakim był alpejski granit, model ten nosił nazwę “RockWatch”. Pomimo, iż sam pomysł został zrealizowany już wiele lat wcześniej przez Tissot, to jednak nowość włoskiej marki różni się tym, że do budowy nowej wersji zegarka użyła marmuru w ciekawym, zielonym odcieniu. Rzecz jasna zegarek nie został zbudowany z litego kamienia, lecz wykorzystano go w postaci niezwykle cienkiej warstwy.
Marmur Verde Alpi
Miejsce pochodzenia tego skalnego materiału należy szukać w Dolinie Aosty, będącego naturalnym przejściem w Alpach, zlokalizowanym pomiędzy Szwajcarią a Włochami.
Producent postanowił, że ze względu na niepowtarzalne właściwości estetyczne ta alpejska skała posłuży do przykrycia elementów zegarka takich jak: koperta, tarcza i bransoleta.
Cechy nadające niezwykłości temu kamieniowi to tzw. żyłki w odznaczającym się, białym kolorze, co odnosi się do górskich, krętych serpentyn przecinających gęste lasy. Jako ciekawostkę należy wspomnieć o wymagającym, bo trwającym prawie 5 lat procesie badawczym, a także wielu godzin pracy związanych z jego perfekcyjną obróbka w taki sposób, aby uwydatnić jego najlepsze cechy. Sam użyty materiał nie jest nowością, bowiem użyto go już wcześniej, co prawda nie do budowy zegarka, lecz jako główny element wystroju najstarszego butiku luksusowej marki.
W 1934 r. słynny architekt Florestano Di Fausto zmodernizował flagowy butik Bulgari mieszczący się przy Via dei Condotti w Rzymie, gdzie funkcjonuje do dziś. W 2014 r. butik ponownie doczekał się renowacji, przypadającej na okrągłe 130-te urodziny marki. Nawiasem mówiąc, dla niektórych osób miejsce to znajduje się na liście atrakcji turystycznych wartych zobaczenia podczas podróży do stolicy Włoch.
Wygląd rzymskiego Panteonu
Odważny projekt z użyciem ciekawego materiału o głębokiej barwie, do tego ośmioboczna koperta wytworzona z tytanu, nawiązująca swoim geometrycznym wyglądem do rzymskiego Panteonu, oraz mechanizm wzbogacony skomplikowanym tourbillonem, czynią z niego jeden z ciekawszych zegarków nie tylko pod kątem aukcji “Only Watch 2023”, ale ogólnie na rynku.
Obudowa Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Marble ma szerokość 40 mm i wykonano ją z wspomnianego wcześniej tytanu pokrytego specjalna powłoką DLC (Diamond Like Carbon).
Wszystkie 110 szlifów (faset) zostały pokryte bardzo cienką warstwą dekoracyjnego forniru z zielonego marmuru wynoszącego jedynie od 0,4 mm do 0,5 mm grubości. Każdy pojedynczy element został niezwykle starannie dopasowany podczas procesu nakładania na poszczególne elementy zegarka, tak, aby możliwe było uzyskanie wrażenia, że został on w całości wyrzeźbiony z jednego marmurowego bloku.
Bransoleta była tym elementem jaki wymagał dłuższego, niż zakładano czasu pracy ze względu na jej złożoność, prace nad nią samą trwały aż 190 godzin.
Każdy pojedynczy kawałek kamienia został precyzyjnie osadzony na wszystkich elementach jej ogniw, ale żeby uzyskać wyjątkowy blask. Rzemieślnicy z Bulgari poddali ten materiał specjalnej obróbce, a następnie ręcznie wygładzili i wypolerowali.
Tarcza - marmurowa tafla 0,6 mm
Najgrubszym, (jeżeli w ogóle możemy użyć takiego stwierdzenia) elementem zegarka jest jego tarcza, na jej powierzchni grubość marmurowej tafli wynosi 0,6 mm. To właśnie na niej oprócz nakładanych, pokrytych różowym złotem indeksów znalazło się wycięte miejsce na tourbillon umieszczony w jej dolnej części na godz. 6.
Odnośnie materiału jakim jest różowe złoto, to znalazło się ono też na koronce.
Koronkę wieńczy czarna ceramiczna ozdoba, podobna do tej jaką znamy z manufaktury Cartier, chociaż o nieco innym kształcie.
Ręcznie nakręcany mechanizm
Wewnątrz czarnej, tytanowej koperty o szerokości 40 mm bije mechaniczne „serce” tego zegarka. Mechanizm wyposażony w naciąg manualny nosi oznaczenie “BVL268” i oferuje czas pracy na poziomie 52 godzin, pracując z częstotliwością 3Hz, czyli 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Mechanizm jest wyposażony w skomplikowany tourbillon złożony z 249 elementów. Ultracienki, bo mierzący zaledwie 1,95 mm grubości kaliber, został opracowany we własnych pracowniach Bulgari, a jego małą wysokość udało się osiągnąć poprzez zastosowanie systemu łożysk kulkowych.
Pracujący mechanizm można podziwiać dzięki przeszkleniu dekla ukazującego bogactwo zdobień oraz okolicznościowy napis “Only Watch”, przypominający o tym wydarzeniu.
Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Marble – opakowanie i cena
Aby dopełnić projekt tego bardzo niecodziennego zegarka, Bulgari postanowiło stworzyć również niestandardowe opakowanie. Materiałem, jaki posłużył do jego wykończenia, został oczywiście zielony marmur. Cena zegarka Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Marble nie jest znana, z racji iż to egzemplarz przeznaczony na aukcję, jednak szacuje się ją w przedziale od ok. 150 000 Euro do 260 000 euro, czyli ok. 660 000 PLN – 1 100 000 PLN.
Trudno sobie wyobrazić, że materiał który został sprowadzony po raz pierwszy podczas rzymskich podbojów z terenów nazywanych Numidii, należących do terytorium dzisiejszej Tunezji, służąc jako budulec antycznego Rzymu, w przyszłości będzie gościł na nadgarstku pod postacią zegarka.
BVLGARI Octo Finissimo Tourbillon Marble, za sprawą skomplikowanego mechanizmu, zdobień i niepowtarzalnej barwie z pewnością jest zegarkiem ukazującym piękno zegarmistrzostwa i zarazem sztuki tworzenia niezwykłych przedmiotów użytkowych.