• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star

„Gustav Becker. Zegary 1847 – 1857”. Informacja o nowej książce


O ile producenci zegarków są dość dobrze rozpoznawalni nawet w gronie osób niezainteresowanych poważniej tym tematem, to o jako taką rozpoznawalność producentów zegarów wiszących, stojących czy biurkowych - zawsze doskonale dopełniających wystrój wnętrz domów, jest zdecydowanie trudniej. Szczególnie  w naszym kraju, nawet w dniu dzisiejszym o szerszej zegarowej wiedzy możemy mówić tylko w odniesieniu do grupy osób głęboko wciągniętych w tę tematykę.

Wyrażając powyższą opinię trzeba dodatkowo zaznaczyć, że w czasach królowania tak zwanego systemu socjalistycznego z rozpoznawalnością producentów zegarów było jeszcze gorzej.

Tak więc, na pewno każdy z miłośników zegarów potwierdzi, że obecna wiedza o zegarowych wytwórcach, jak i grono zainteresowanych tym rodzajem zegarmistrzostwa, mimo że są znacząco lepsze niż dotychczas, wymagają uzupełnienia. Na szczęście dzieje się tak w szczególności dzięki internetowi, który ułatwia pozyskiwanie i dzielenie się informacjami, a dodatkowo łatwe do realizacji wirtualne dyskusje, niosą ze sobą inspiracje do kolejnych odkryć.

Takie swobodne, czy bardziej zażarte dyskusje z zasady zwykle nie są jednak wieńczone trwałym, zamkniętym podsumowaniem, czy to w formie dokumentu elektronicznego, czy też drukowanego.

Okładka książki Gustav Becker

Na szczęście może też być inaczej!

Dziś możemy wziąć do ręki taki właśnie trwały dokument - pierwszą książkę odnoszącej się do świebodzickiej firmy Gustav Becker – wskazaną tytułem opracowania: „Gustav Becker. Zegary 1847 – 1857”, napisaną przez Tomasza Malińskiego – zaangażowanego członka „zegarowej  grupy” skupionej wokół forum dyskusyjnego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Panorama Świebodzic

Książa ta prezentuje krótką historię powstania firmy, przedstawia rozważania na temat pierwszych wyprodukowanych zegarów, oraz opisuje szczegółowo konkretne wyroby z rozpatrywanego okresu produkcji fabryki. We końcowej części książki autor wskazuje sposób numeracji kolejno produkowanych zegarów stosowaną przez fabrykę Gustava Beckera.

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowej recenzji książki trzeba zaznaczyć, że pierwsze znane publicznie wystąpienie na temat firm zegarowych ze Świebodzic i fabryki Gustava Beckera miał Adam Mroziuk w trakcie pierwszego dorocznego spotkania Klubu Miłośników Zgarów i Zegarków w roku 2005.

Adm Mroziuk - prekekcja o firmie Becker i zegarach ze Świebodzic

To wystąpienie Adama Mroziuka, zegarmistrza ze Świebodzic i miłośnika zegarów firmy Gustav Becker, zatytułowane  "Zegary z fabryk w Świebodzicach" zostało uwiecznione następującym kronikarskim zapisem doskonale ilustrującym tamten czas i stan wiedzy na ten temat:

 „Mało kto wie, że w Świebodzicach na Dolnym Śląsku (dawniej Freiburg in Schlesien) przed Drugą Wojną Światową działało równocześnie nawet 14 fabryk zegarów. Narodziny w tym miejscu tej gałęzi przemysłu zegarmistrzostwo zawdzięcza osobie Gustava Beckera. Obecnie zegary sygnowane logo GB są kolekcjonowane i cenione przez pasjonatów na całym świecie - od Japonii po USA.

Nie sposób oddać w tej krótkiej notce ogromu pasji i wiedzy, jaką prelegent podzielił się ze słuchaczami. Jedno jest pewne - pasja okazała się zaraźliwa i dziś każdy z biorących udział w spotkaniu inaczej spogląda na wyroby z tego śląskiego miasteczka.”


Adam Mroziuk o firmie Becker

Zintensyfikowało ono zainteresowanie się tematem, a kolejne prelekcje i opracowania drukowane jakie opublikował Adam Mroziuk w ciągu kolejnych lat zmieniły ten wieloletni brak wiedzy na temat osoby i firmy Gustav Becker.

Na wspomnianym forum dyskusyjnym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków wykreowało się podforum skupiające osoby bardzo zainteresowane różnego rodzaju zegarami. W takim gronie nie mogło zabraknąć grupy poszukującej i „rozgłaszających” wiedzę o fabryce Gustava Beckera osób.Rycina Gustav Becker

Można zdecydowanie stwierdzić, że to w efekcie działania i wsparcia tejże grupy osób, omawiana książka mogła powstać. Przyczyniły się do tego prowadzone dyskusje, okresowe spotkania i konkretna pomoc wielu osób. Potwierdzeniem tego jest choćby podziękowanie autora zamieszczone na początku omawianej książki.   

Z drugiej strony nie można nie docenić ciężkiej pracy samego autora wykonanej dla pozyskania wszystkich zawartych w książce informacji i fantastycznych dla nich ilustracji.

Niezależnie od powyższej pochwały, trzeba też zauważyć, że  każda książka dotycząca zegarów obecnych na naszym rynku w Polsce, cieszy naszych kolekcjonerów i miłośników tych przedmiotów, a także tutejszych zegarmistrzów.


Zegar urzedowy z Leszna

Przechodząc już do treści książki, to po przedmowie i wskazanych powyżej podziękowaniach, w pierwszej jej części znajdziemy opatrzoną licznymi, ciekawymi rycinami genezę powstania fabryki zegarów Gustava Beckera.

Tutaj autor umieścił także fotografie medali otrzymanych przez firmę ze Świebodzic, jej reklamy z prasy, oraz zdjęcia grobu jej założyciela.

Niezwykłą częścią książki są szczegółowe, doskonale zilustrowane opisy konkretnych zegarów. Pierwszym takim opisanym zegarem jest egzemplarz nazwany: „Zegarem urzędowym z Leszna”, co do którego autor opracowania używa określenia „niezidentyfikowany”.

Przy jego opisie znalazł się rys historyczny powstania stacji kolejowej w Lesznie, a także poparta zdjęciami sygnatur analiza oznaczeń zegara. Dla tego właśnie niezidentyfikowanego obiektu autor przedstawił szczegóły wyglądu obudowy i konstrukcji mechanizmu.

Mechanizm zegara Gustav Becker

Kolejne przedstawione na łamach książki zegary zaczyna rozdział zatytułowany: „Zegary wzorcowe z wczesnej działalności Gustava Beckera”, a w kolejnych rozdziałach są opisane obiekty wyróżnione poprzez numery seryjne, jakie były im nadawane na etapie produkcji.

W książce znajdziemy bardzo szczegółowe opisy zegarów oznaczonych numerami: 944, 1283,  1378, 1763, 2091.

Dla każdego z tych zegarów autor przedstawił detale wykonania obudowy, konstrukcję mechanizmu oraz innych elementów. Wydaje się, że o tak szczegółowy opis zegara i jego detali trudno jest nawet w opracowaniach katalogowych, czy muzealnych. Wszystkie poruszone wątki, dla każdego z zegarów zostały doskonale zilustrowane.

Gustav Becker - książka

W końcowej części pracy znalazł się rozdział o sposobie datowania zegarów w okresie, który obejmuje przedstawiona książka – to jest w latach 1847-1857.

Dla miłośników zegarów Gustava Beckera i historyków bardzo ważna jest także szeroka lista pozycji bibliograficznych, jakie autor podał w zakończeniu książki.

Mechanizm zegara Gustav Becker

Już dziś można znaleźć potwierdzenie dobrego przyjęcia książki w gronie miłośników zegarów. Potwierdzeniem takiej sugestii może być choćby opinia jaka pojawiła się na wspomnianym forum dyskusyjnym:

„Pierwsze wrażenia? Bardzo fajnie napisana, tak jak lubię nie "kawa na ławę", ale Tomek przedstawia masę rzeczy, które budzą u niego wątpliwości czy są w trakcie prowadzonych analiz i badania….

Mam jednak pewien  niedosyt, bo chciałbym więcej i wierzę, że to nie wszystkie informacje w poruszonych tematach jakimi dysponuje autor. Liczę zatem, że za parę lat pojawi się suplement, bądź drugie rozszerzone wydanie.”

Zapoznając się z książką trzeba na pewno wyrazić radość z jej powstania, cieszyć się z rosnącej wiedzy o zegarach ze Świebodzic i mieć nadzieję, że w kolejnych latach pojawią się następne ciekawe opracowania na ten fascynujący temat.

Władysław Meller


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje: „Po...
Magazyn Europa Star prezentuje: „Po...
03.12.2019
Magazyn Europa Star prezentuje… „Po...
Magazyn Europa Star prezentuje… „Po...
05.01.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco