13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Varso Tower, usytuowany u zbiegu ulicy Chmielnej i Alei Jana Pawła II, góruje nad naszą stolicą, a z jego okien podziwiać można panoramę Warszawy i spoglądać w dół na tętniące życiem centrum miasta.
Nie jestem tu jednak dla widoków, ponieważ za 5 minut rozpoczyna się premierowa prezentacja najnowszego zegarka Tissot – modelu PRC 100 Solar, pierwszego „nosiciela” przełomowej technologii zasilania, która z powrotem oddaje pełną swobodę projektantom.
W przeszklonej przestrzeni czeka na nas powitalny, bezalkoholowy drink (w końcu to 9:00 rano), pyszne przekąski, dobra kawa i słodkie desery, ale przede wszystkim jest tu nasz bohater w kilku odsłonach.
A także kolekcja wielu innych modeli Tissot.
Mamy chwilę na skosztowanie specjałów kuchni oraz zapoznanie się z kolekcjami producenta z Le Locle i pogawędki o… zegarkach oczywiście, zanim rozpocznie się główna atrakcja poranka.
Klasyka i nowoczesność
PRC 100 Solar – najnowszy zegarek w ofercie marki Tissot, to - w odróżnieniu od dotychczasowych konstrukcji zasilanych bateriami słonecznymi - model na wskroś klasyczny i tradycyjny. Można rzec - zegarek w najczystszej formie.
Prezentacji nowości dokonały dwie osoby: pani Agnieszka Ławniczak-Czajkowska, Dyrektor Marki Tissot Polska, oraz pan Nicolas Clerc - Wiceprezes ds. Rozwoju Produktu w Tissot SA. Całość przy wsparciu pani Anny Urbańskiej - Kozorys, PR i Marketing Menadżerki. Dzięki ciekawej i błyskotliwie przeprowadzonej prezentacji poznaliśmy szczegóły techniczne dotyczące tego zegarka, harmonogram wprowadzania modeli na rynek oraz cennik nowego modelu.
Zegarek w wersji męskiej, która może być też traktowana jak uniseks, ma kopertę o średnicy 39 mm wykonaną ze stali, której powierzchnie wykończono szczotkowaniem, z krótkimi, opadającymi łagodnie w dół uchami. Klasycznie umieszczona koronka ma dość głębokie ząbkowanie oraz ozdobiona została na czole logo Tissot w okręgu. Na szczycie koperty umieszczono dziesięciokątny pierścień lunety, w którym osadzono szkło szafirowe, do którego specyficznej budowy przejdę w dalszej części.
W chwili premiery dostępnych jest pięć wersji Tissot PRC 100 Solar.
Pierwsze dwa to jasne wersje, w srebrnej kopercie i ze srebrną tarczą, na stalowej bransolecie z zapięciem motylkowym lub na brązowym, skórzanym pasku z klasyczną sprzączką. Kolejna wariacja to srebrna koperta, stalowa bransoleta i niebieski cyferblat. Ostanie dwa warianty to koperta pokryta czarną powłoką PVD, czarna tarcza oraz stalowa bransoleta lub skórzany pasek w tym samym kolorze.
Nakładane indeksy, podwójne na godzinach 3., 6., 9. i 12. oraz pojedyncze na pozycjach pozostałych godzin, wypełnione są substancją SuperLumiNova, podobnie jak wskazówki godzinowa i minutowa. Wąski delikatny, centralny sekundnik oraz datownik na godzinie 3. dopełniają obrazu klasycznej tarczy.
Od dołu kopertę zamyka wciskany dekiel, szczotkowany, z oznaczeniami i napisami na obwodzie.
Władca Światła
Najciekawsze jest to, co widać, kiedy przyjrzymy się zegarkowi przez lupę, czyli jego system zasilania energią słoneczną. Właściwie wszystkie dotychczasowe rozwiązania stosowane w branży bazowały na ogniwach wkomponowanych w cyferblat lub umieszczonych pod półprzepuszczalną tarczą, co oczywiście skutkowało koniecznością dopasowania projektu zegarka do wymogów związanych z lokalizacją ogniw słonecznych.
Marka Tissot poszła dalej i zupełnie… rozwiązała projektantom ręce, umieszczając ogniwa solarne w szkle.
Jesteście ciekawi, jak wygląda to od strony technicznej?
Otóż „światłoczułe” elementy z amorficznego krzemu zostały wtopione w mineralne szkło, które następnie zostało sklejone z drugim szkłem – szafirowym. Na skutek tego szkło nowego PRC 100 Solar składa się z dwóch warstw – spodniej, bliżej tarczy – mineralnej z wtopionymi w nią ogniwami solarnymi, oraz wierzchniej – szafirowej, zapewniającej ochronę przed zarysowaniami.
Jeśli przyjrzymy się zegarkowi z bliska, dostrzeżemy siateczkę podobną do plastra miodu – to właśnie nasz generator energii do ładowania akumulatora Panasonic CTL920F, który zasila szwajcarski mechanizm kwarcowy ETA F06.615.
Siateczka ma grubość 1/5 ludzkiego włosa, dlatego jest na tyle drobna, że nie widać jej w codziennym użytkowaniu, ale można ją zobaczyć pod lupą.
Wystarczy 1 minuta ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne na dobę działania zegarka, a 10 minut „naświetlania” w pochmurny dzień również naładuje zegarek na 24 godziny. Maksymalny czas działania zegarka po załadowaniu do pełna akumulatora to aż 14 miesięcy. Zakładana przez producenta żywotność akumulatora to 12 lat.
Technologia ta jest znana już od dawna i stosowana w ogniwach fotowoltaicznych, jednak Tissot po raz pierwszy zastosował ją do zasilania zegarka i wbudował w szkiełko, a nie w cyferblat - rozwiązanie to zostało nazwane Lightmaster Solar, czyli w wolnym tłumaczeniu - władca światła.
Co ciekawe, produkcja szkieł z modułem solarnym realizowana jest przez Nivarox – firmę z grupy Swatch, dostarczającą między innymi sprężyny balansu dla wszystkich spółek grupy.
Zegarkowe spotkania i rozmowy
Prezentacja Tissot-a PRC 100 Solar to nie tylko możliwość zobaczenia zegarka na własne oczy, dotknięcia go i przymierzenia, ale przede wszystkim możliwość porozmawiania z ludźmi, z całym teamem Tissot – przemiłymi i kompetentnymi osobami, którzy chętne dzielą się swoją wiedzą. To dla każdego „watchheada” również znakomita okazja spotkania innych ludzi o podobnej pasji.
Spotkanie „na szczycie” Varso Tower było również okazją do spojrzenia na pędzący świat z góry i wypicia kawy wysoko w chmurach, w znakomitym towarzystwie.
Kampania reklamowa, grupa docelowa i cena zegarka
Zegarek Tissot PRC 100 Solar promowany jest w ramach kampanii „Powered by nature, crafted for you”. Twarzą nowego modelu został Archie Renaux, młody brytyjski aktor, znany między innymi z filmu „Obcy. Romulus” czy serialu „Cień i Kość”. Wybór takiego ambasadora nie jest przypadkowy, ponieważ nowość Tissot w sportowo-miejskim stylu adresowany jest do aktywnych ludzi w wieku 25-40 lat.
Zegarek już można zamawiać na stronie Tissot oraz u autoryzowanych sprzedawców marki. Ceny – w moje opinii - są atrakcyjne, szczególnie jak za zegarek osadzony w modnej obecnie stylistyce, i o wysokiej jakości wykonania oraz zastosowanych materiałach i technologii.
Dostępnych na star jest pięć wersji Tissot PRC 100 Solar, to: srebrna koperta i jasna tarcza na skórzanym pasku (ref. T151.422.16.031.00) w cenie 2100 złotych, srebrna koperta i jasna tarcza na bransolecie (ref. T151.422.11.031.00) w cenie 2300 złotych, srebrna koperta i niebieska tarcza na bransolecie (ref. T151.422.11.041.00) w cenie 2300 złotych, czarna koperta i czarna tarcza na bransolecie (ref. T151.422.33.051.00) w cenie 2500 złotych, oraz czarna koperta i czarna tarcza na skórzanym pasku (ref. T151.422.36.051.00) w cenie 2200 złotych.
Premiera damskich modeli Tissot PRC 100 Solar, o średnicy koperty 34 mm, przewidziana jest na czerwiec 2025.
Szukasz informacji o nowościach marki Tissot? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Tissot.
12:30 18.03.2025Wiadomości
Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
Tagi:
srebrny zegarekzegarek na prezentzegarek wodoszczelnyzegarek męski na paskuzegarki damskiezegarki szwajcarskiezegarki młodzieżowezegarek męski na bransoleciezegarki kwarcowe

REKLAMA

SQUALE – historia marki i najważniejsze osiągnięcia!
Squale to producent zegarków, który z dużym prawdopodobieństwem nie jest powszechnie znany i kojarzony przez użytkowników zegarków w Polsce. Ba, nawet wielu miłośników i ...

5 kultowych modeli zegarków do nurkowania (ok, niech będzie 6!)
Zegarki do nurkowania są jednymi z najbardziej popularnych, odzwierciedlając pewien kanon wzorniczy i funkcjonalny. Prezentowane poniżej modele (za wyjątkiem jednego o cz ...

Wizyta w JUNGHANS: poznajemy siedzibę i zakłady produkcyjne marki.
Mieliśmy już niewątpliwą przyjemność dokładnego poznania miejsc i procesu produkcji zarówno zegarków japońskich jak i szwajcarskich, a nawet litewskich. Naszymi wrażeniam ...

Zegarki rainbow, czyli sztuka zegarmistrzowska w kolorach tęczy
Branża zegarmistrzowska zmienia się w naprawdę szybkim tempie. Przypadkowy pomysł, np. na zastosowanie danego koloru, może przerodzić się w ogólnie panujący trend, wykorz ...

Rado True Square Open Heart Limited Edition “Checkmate”. Kontrast czerni i bieli
Tak zwana ceramika high-tech została zastosowana przez firmę Rado już dość dawno. Wprawdzie to wciąż bardzo nowoczesny i zaawansowany materiał, wykorzystywany do budowy e ...

Certina DS Action Diver Chrono Automatic. Nowy, duży sportowy zegarek ze stoperem
Wakacje w pełni i nadal trwa wielka ofensywa letnich modeli Certiny, tym razem do linii DS Action Diver dołącza model Chrono Automatic w trzech wersjach kolorystycznych. ...

Jay-Z pierwszym posiadaczem zegarka Jacob & Co. Bugatti Tourbillon
Zapewne każdy, kto choć trochę zagłębił się w świat zegarków, nie ma najmniejszych wątpliwości, że ten ma bardzo specjalną relację ze światem motoryzacji. Szczególnie, ki ...

Video recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Worldmaster Bicompax Automatic marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasy ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...