• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star

Zegarmistrzostwo jutra. Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae


Świat ultra luksusowych zegarków w przeważającej części opiera się na klasycznych modelach, często bardzo złożonych w aspekcie technicznym i wyposażonych w szereg skomplikowanych funkcji dodatkowych. Naturalnie szlachetne kruszce, z jakich są one często wykonane, w połączeniu z ręczną pracą zegarmistrzów tworzą wyjątkowe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej, a często także jubilerskiej. Modele te w bardzo wielu przypadkach są “odpowiedzialne” za ustanawianie nowych rekordów na aukcjach podczas ich licytowania.

W tym elitarnym gronie jest również miejsce dla marek przedstawiających swoją wizję zegarmistrzostwa w bardzo odmienny sposób, o czym regularnie się przekonujemy. Jedną z nich jest marka Emera, która wszystkie kryteria odnośnie wyglądu klasycznego zegarka i zachowawczego stylu odwraca o 180 stopni, prezentując śmiałe zegarki w super jakości, wykonane w całości w Szwajcarii. Manufaktura nie dość, że łamie wszelkie schematy, to na dodatek jest bardzo młodą firmą. Pisząc, że jest bardzo młoda, mam na myśli to, że funkcjonuje ona na rynku od 2022 roku! Prezentuje ciekawe, lecz bardzo odmienne zegarki od wszystkich tych, jakie widzieliśmy dotychczas, będąc jedną z tych awangardowych marek uplasowanych na pograniczu Haute Horlogerie, a Haute joaillerie.

“Live like a Rockstar!”

Żyj jak gwiazda Rocka - tak brzmi główny slogan tej marki i trudno w to wątpić patrząc na projekt ich zegarka, o którym powiedzieć, że jest śmiały to jak gdyby nic nie powiedzieć.

Zegarek o ciekawej nazwie “Cyborg”, pełna nazwa tego modelu to EP 01 Exoskeleton Tourbillon Super Structurae, jest niepowtarzalny, a do tej pory zaprezentowany był w kilku wariantach kolorystycznych.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Marka Emera narodziła się w wyniku współpracy dwóch pasjonatów w dziedzinie zegarmistrzostwa. Oczywiście oprócz ich wspólnej pasji, obydwaj mają wielkie doświadczenie w tej pięknej, aczkolwiek trudnej profesji.

Pierwszym z założycieli jest Patrick F. będący doświadczonym projektantem, mającym wykształcenie uniwersyteckie w tym kierunku. Jego artystyczne kwalifikacje połączone z umiejętnościami jubilerskimi pozwoliły mu na urzeczywistnieni wizji w postaci projektu modelu Cyborg.

Drugim z nich jest Cyrano D. mogący się pochwalić długim, bo wynoszącym 30 lat stażem pracy zegarmistrza. Był on przez ponad 5 lat zatrudniony w marce Omega w dziale Tourbillonów, oprócz tego współpracował on z innymi prestiżowymi szwajcarskimi markami.

Zegarmistrzostwo jutra

Pragnienie rozpoczęcia podróży nową ścieżką, poza utartymi szlakami, przyniosło efekt w postaci zegarka mechanicznego jakiego do tej pory nie było, dodatkowo na tak wysokim pułapie cenowym. Nie zapominajmy przy tym z jak młodą marką mamy do czynienia.

Niezwykłe kształty obudowy i elementów Emera Cyborg, przypominające aerodynamiczną sylwetkę sportowego samochodu, połączone ze skomplikowanym mechanizmem „in-house” z tourbillonem zaprojektowanym specjalnie z myślą o nietypowym kształcie obudowy w której pracuje, tworzą efekt przyciągający wzrok i koncentrujący na zegarku całą uwagę.

Emera Cyborg

Marka Emera w oferowanych przez siebie wersjach Exoskeleton Tourbillon Super Structurae łączy zuchwałość w projektowaniu nietypowych kształtów z tradycjami zegarmistrzowskimi, co jest ważne dla klientów poszukujących nietypowego zegarka z napisem “swiss made”.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Sama kolekcja oferowanych modeli z biegiem czasu będzie się rozrastać, a według zapewnień jej założycieli już w najbliższym czasie rozpocznie się współpraca, lecz z kim?

Tego nie zdradzają, przekonamy się wkrótce. Kreatywność połączona z zaawansowanym szwajcarskim zegarmistrzostwem jaki widzimy w wydaniu marki Emera sprawia, że pomimo wysokiej ceny listy klientów są zapełnione. Dodajmy, że kolejka jest niezwykle krótka nie dlatego, że nabywców odstrasza cena, ale dlatego, że modele te są produkcją małoseryjną, w zaledwie kilku sztukach rocznie, ale o tym w dalszej części artykułu.

Koperta zegarka “Cyborg”

Obudowa zegarka Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae ma nietypowy kształt, a co się z tym łączy, ma też niecodzienne wymiary, wynoszące 46.8 mm x 56.6 mm i ma grubość 15.9 mm.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Kopertę przykrywa od góry szkło szafirowe i to nie jedno ale, aż dwa. To właśnie przez dolne, dodatkowy “szafir” możemy obserwować z różnych stron i pod różnym kątem pracujący z niezwykłą płynnością 60-sekundowy tourbillon.

Sama obudowa jest wytworzona z tytanu 5-klasy (podobnie jak klamra paska), a wodoszczelność wynosi jedynie 30m, chociaż w przypadku takiego czasomierza nie ma potrzeby, aby ją dodatkowo zwiększać.

40 łusek wykonanych z karbonu

Tarcza składa się z 40 łusek wykonanych z karbonu, każda z nich ma grubość zaledwie 0.30 mm. Pomysł na projekt tarczy został zainspirowany wyglądem wijących się egzotycznych węży, kiedy pod wpływem światła ich skóra pokryta łuskami i indywidualnym wzorem na nich delikatnie błyszczy.

Włókno węglowe dodatkowo jest wzbogacone cząsteczkami brązu nadającym im błyszczące właściwości.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Włókno węglowe, jak wiadomo, jest lekkie i odporne na korozję, jego zaletą jest także możliwość formowania z niego dowolnych kształtów.

Ciekawostką jest to, że każda z tych łusek, niektórym osobą kojarzącym się z płatkami śniegu, nie jest identyczna, praca ludzkich rąk wyklucza to, aby każda z nich była taka sama. Dlatego, podobnie jak nie ma dwóch takich samych łusek, tak samo nie ma dwóch identycznych czasomierzy, tak więc każdy egzemplarz jest indywidualny i niepowtarzalny.

Mechanizm "In-house" MRA01

Innowacyjny mechanizm z automatycznym naciągiem wprawiający w ruch dwie wskazówki płynące po tarczy jest autorskim dziełem Emera, według pomysłu założycieli marki.

Werk ten jest wyposażony w 60-cio sekundowy tourbillon dopracowany i złożony z najwyższą precyzją. Zapewnia on czas pracy wynoszący 44 godziny, pracując z częstotliwością 28 800 (4Hz) wahnięć balansu na godzinę.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Mechanizm jest łożyskowany na 19 kamieniach, a oprócz tego, za przenoszenie energii i wprawianie w ruch jego elementów odpowiedzialne są dwa dodatkowe łożyska. Każde z nich ma 7 specjalnych ceramicznych kulek odpowiedzialnych za jeszcze wydajniejsze przenoszenie siły. Nietypowy kształt mechanizmu został podyktowany równie nietypową formą obudowy zegarka, w której się znajduje. Taki zabieg był niezbędny, ponieważ w przeciwnym razie nie byłoby możliwości aby te elementy ze sobą współpracowały.

Z tego względu samo “serce” zegarka jest równie nietypowe, co obudowa, w której się znajduje.

Specjalna klamra paska

Klamra, jaką jest zakończony pasek tego zegarka, została wykonana z tytanu klasy 5 i podobnie jak koperta, zaprojektowano ją z myślą o maksymalnej wygodzie noszenia na nadgarstku. Jej aerodynamiczny kształt płynnie łączy się z jej ostrymi liniami za pośrednictwem delikatnych przetłoczeń. Sama klamra wykończona jest taką samą techniką co obudowa zegarka, a mianowicie została naprzemiennie polerowana, a następnie piaskowana i satynowana. Taki zabieg dodatkowo podkreśla złożoność całościowego wyglądu tego czasomierza nawet w najdrobniejszych detalach.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera “EP 01-07 Titanium Black DLC”

Ostatnia z nowości od marki Emera, model EP 01-07 Titanium Black DLC”, jest zestawiona w nieco ciemniejszych barwach od jej poprzednich wersji.

W założeniu tym modelem manufaktura pragnie się jeszcze bardziej wyróżnić, chociaż mi osobiście trudno jest sobie wyobrazić, że da się zrobić to jeszcze bardziej. Ten najnowszy wariant jest harmonijnym połączeniem ekstrawaganckiego, bardzo nowoczesnego wyglądu ze złożoną technologią. Model “Titanium Black DLC” powstał z myślą, aby urzec i wprawić w zachwyt miłośników wzornictwa tego typu. Nowość z linii Cyborg w ciemniejszej tonacji bazuje na takim samym mechanizmie, jaki pracuje w pozostałych wersjach.

Same wymiary i pozostałe elementy są także wspólne dla całej kolekcji Cyborg.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Natomiast ten wariant jest inny, ponieważ czarna powłoka DLC nałożona na kopertę i elementy nadaje mu mrocznego charakteru, przy jednoczesnym podniesieniu odporności koperty na ewentualne zarysowania.

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae - dostępność i cena

Manufaktura Emera jest wyraźnym ukłonem jej twórców w stronę przyszłości i robotyki, tworząc czasomierze bez jakichkolwiek ustępstw, na zupełnie innym poziomie.

Kolekcja oferowanych modeli z biegiem czasu będzie się rozrastać, a według zapewnień jej założycieli już w najbliższym czasie rozpocznie się współpraca z nowymi parterami. Kreatywność połączona z wybitnym, szwajcarskim zegarmistrzostwem w wydaniu marki Mamy tu ciekawe połączenie dwóch światów - awangardowego projektu i tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej. Zegarki Emera - pomimo wysokiej ceny, oraz bardzo specyficznego wyglądu, już mają wielu fanów, bo listy oczekujących zostały na ten moment zamknięte.

A ile trzeba zapłacić za to „cudo”?

Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae

Otóż model Cyborg, jak wspomniałem na samym wstępie, jest tzw. ”graczem” w lidze ultra luksusowych zegarków mechanicznych, a cena pozycjonuje go na liście marek z samego podium zegarkowego świata. Model “Cyborg Titanium Black DLC” jest limitowany, tak jak jego poprzednie wersje, do takiej samej liczby - 9 sztuk w całej serii.

Jest on wyceniony adekwatnie do jego wyjątkowości oraz ekskluzywności jaką wnosi.

Koszt tego czasomierza to 305 000 CHF, co daje kwotę około 1 373 000 PLN !


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Bernhard Lederer Chronometer Centra...
Bernhard Lederer Chronometer Centra...
07.03.2024
Casio Casiotron. Udana, dopracowana...
Casio Casiotron. Udana, dopracowana...
11.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco