Świat ultra luksusowych zegarków w przeważającej części opiera się na klasycznych modelach, często bardzo złożonych w aspekcie technicznym i wyposażonych w szereg skomplikowanych funkcji dodatkowych. Naturalnie szlachetne kruszce, z jakich są one często wykonane, w połączeniu z ręczną pracą zegarmistrzów tworzą wyjątkowe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej, a często także jubilerskiej. Modele te w bardzo wielu przypadkach są “odpowiedzialne” za ustanawianie nowych rekordów na aukcjach podczas ich licytowania.
W tym elitarnym gronie jest również miejsce dla marek przedstawiających swoją wizję zegarmistrzostwa w bardzo odmienny sposób, o czym regularnie się przekonujemy. Jedną z nich jest marka Emera, która wszystkie kryteria odnośnie wyglądu klasycznego zegarka i zachowawczego stylu odwraca o 180 stopni, prezentując śmiałe zegarki w super jakości, wykonane w całości w Szwajcarii. Manufaktura nie dość, że łamie wszelkie schematy, to na dodatek jest bardzo młodą firmą. Pisząc, że jest bardzo młoda, mam na myśli to, że funkcjonuje ona na rynku od 2022 roku! Prezentuje ciekawe, lecz bardzo odmienne zegarki od wszystkich tych, jakie widzieliśmy dotychczas, będąc jedną z tych awangardowych marek uplasowanych na pograniczu Haute Horlogerie, a Haute joaillerie.
“Live like a Rockstar!”
Żyj jak gwiazda Rocka - tak brzmi główny slogan tej marki i trudno w to wątpić patrząc na projekt ich zegarka, o którym powiedzieć, że jest śmiały to jak gdyby nic nie powiedzieć.
Zegarek o ciekawej nazwie “Cyborg”, pełna nazwa tego modelu to EP 01 Exoskeleton Tourbillon Super Structurae, jest niepowtarzalny, a do tej pory zaprezentowany był w kilku wariantach kolorystycznych.
Marka Emera narodziła się w wyniku współpracy dwóch pasjonatów w dziedzinie zegarmistrzostwa. Oczywiście oprócz ich wspólnej pasji, obydwaj mają wielkie doświadczenie w tej pięknej, aczkolwiek trudnej profesji.
Pierwszym z założycieli jest Patrick F. będący doświadczonym projektantem, mającym wykształcenie uniwersyteckie w tym kierunku. Jego artystyczne kwalifikacje połączone z umiejętnościami jubilerskimi pozwoliły mu na urzeczywistnieni wizji w postaci projektu modelu Cyborg.
Drugim z nich jest Cyrano D. mogący się pochwalić długim, bo wynoszącym 30 lat stażem pracy zegarmistrza. Był on przez ponad 5 lat zatrudniony w marce Omega w dziale Tourbillonów, oprócz tego współpracował on z innymi prestiżowymi szwajcarskimi markami.
Zegarmistrzostwo jutra
Pragnienie rozpoczęcia podróży nową ścieżką, poza utartymi szlakami, przyniosło efekt w postaci zegarka mechanicznego jakiego do tej pory nie było, dodatkowo na tak wysokim pułapie cenowym. Nie zapominajmy przy tym z jak młodą marką mamy do czynienia.
Niezwykłe kształty obudowy i elementów Emera Cyborg, przypominające aerodynamiczną sylwetkę sportowego samochodu, połączone ze skomplikowanym mechanizmem „in-house” z tourbillonem zaprojektowanym specjalnie z myślą o nietypowym kształcie obudowy w której pracuje, tworzą efekt przyciągający wzrok i koncentrujący na zegarku całą uwagę.
Emera Cyborg
Marka Emera w oferowanych przez siebie wersjach Exoskeleton Tourbillon Super Structurae łączy zuchwałość w projektowaniu nietypowych kształtów z tradycjami zegarmistrzowskimi, co jest ważne dla klientów poszukujących nietypowego zegarka z napisem “swiss made”.
Sama kolekcja oferowanych modeli z biegiem czasu będzie się rozrastać, a według zapewnień jej założycieli już w najbliższym czasie rozpocznie się współpraca, lecz z kim?
Tego nie zdradzają, przekonamy się wkrótce. Kreatywność połączona z zaawansowanym szwajcarskim zegarmistrzostwem jaki widzimy w wydaniu marki Emera sprawia, że pomimo wysokiej ceny listy klientów są zapełnione. Dodajmy, że kolejka jest niezwykle krótka nie dlatego, że nabywców odstrasza cena, ale dlatego, że modele te są produkcją małoseryjną, w zaledwie kilku sztukach rocznie, ale o tym w dalszej części artykułu.
Koperta zegarka “Cyborg”
Obudowa zegarka Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae ma nietypowy kształt, a co się z tym łączy, ma też niecodzienne wymiary, wynoszące 46.8 mm x 56.6 mm i ma grubość 15.9 mm.
Kopertę przykrywa od góry szkło szafirowe i to nie jedno ale, aż dwa. To właśnie przez dolne, dodatkowy “szafir” możemy obserwować z różnych stron i pod różnym kątem pracujący z niezwykłą płynnością 60-sekundowy tourbillon.
Sama obudowa jest wytworzona z tytanu 5-klasy (podobnie jak klamra paska), a wodoszczelność wynosi jedynie 30m, chociaż w przypadku takiego czasomierza nie ma potrzeby, aby ją dodatkowo zwiększać.
40 łusek wykonanych z karbonu
Tarcza składa się z 40 łusek wykonanych z karbonu, każda z nich ma grubość zaledwie 0.30 mm. Pomysł na projekt tarczy został zainspirowany wyglądem wijących się egzotycznych węży, kiedy pod wpływem światła ich skóra pokryta łuskami i indywidualnym wzorem na nich delikatnie błyszczy.
Włókno węglowe dodatkowo jest wzbogacone cząsteczkami brązu nadającym im błyszczące właściwości.
Włókno węglowe, jak wiadomo, jest lekkie i odporne na korozję, jego zaletą jest także możliwość formowania z niego dowolnych kształtów.
Ciekawostką jest to, że każda z tych łusek, niektórym osobą kojarzącym się z płatkami śniegu, nie jest identyczna, praca ludzkich rąk wyklucza to, aby każda z nich była taka sama. Dlatego, podobnie jak nie ma dwóch takich samych łusek, tak samo nie ma dwóch identycznych czasomierzy, tak więc każdy egzemplarz jest indywidualny i niepowtarzalny.
Mechanizm "In-house" MRA01
Innowacyjny mechanizm z automatycznym naciągiem wprawiający w ruch dwie wskazówki płynące po tarczy jest autorskim dziełem Emera, według pomysłu założycieli marki.
Werk ten jest wyposażony w 60-cio sekundowy tourbillon dopracowany i złożony z najwyższą precyzją. Zapewnia on czas pracy wynoszący 44 godziny, pracując z częstotliwością 28 800 (4Hz) wahnięć balansu na godzinę.
Mechanizm jest łożyskowany na 19 kamieniach, a oprócz tego, za przenoszenie energii i wprawianie w ruch jego elementów odpowiedzialne są dwa dodatkowe łożyska. Każde z nich ma 7 specjalnych ceramicznych kulek odpowiedzialnych za jeszcze wydajniejsze przenoszenie siły. Nietypowy kształt mechanizmu został podyktowany równie nietypową formą obudowy zegarka, w której się znajduje. Taki zabieg był niezbędny, ponieważ w przeciwnym razie nie byłoby możliwości aby te elementy ze sobą współpracowały.
Z tego względu samo “serce” zegarka jest równie nietypowe, co obudowa, w której się znajduje.
Specjalna klamra paska
Klamra, jaką jest zakończony pasek tego zegarka, została wykonana z tytanu klasy 5 i podobnie jak koperta, zaprojektowano ją z myślą o maksymalnej wygodzie noszenia na nadgarstku. Jej aerodynamiczny kształt płynnie łączy się z jej ostrymi liniami za pośrednictwem delikatnych przetłoczeń. Sama klamra wykończona jest taką samą techniką co obudowa zegarka, a mianowicie została naprzemiennie polerowana, a następnie piaskowana i satynowana. Taki zabieg dodatkowo podkreśla złożoność całościowego wyglądu tego czasomierza nawet w najdrobniejszych detalach.
Emera “EP 01-07 Titanium Black DLC”
Ostatnia z nowości od marki Emera, model EP 01-07 Titanium Black DLC”, jest zestawiona w nieco ciemniejszych barwach od jej poprzednich wersji.
W założeniu tym modelem manufaktura pragnie się jeszcze bardziej wyróżnić, chociaż mi osobiście trudno jest sobie wyobrazić, że da się zrobić to jeszcze bardziej. Ten najnowszy wariant jest harmonijnym połączeniem ekstrawaganckiego, bardzo nowoczesnego wyglądu ze złożoną technologią. Model “Titanium Black DLC” powstał z myślą, aby urzec i wprawić w zachwyt miłośników wzornictwa tego typu. Nowość z linii Cyborg w ciemniejszej tonacji bazuje na takim samym mechanizmie, jaki pracuje w pozostałych wersjach.
Same wymiary i pozostałe elementy są także wspólne dla całej kolekcji Cyborg.
Natomiast ten wariant jest inny, ponieważ czarna powłoka DLC nałożona na kopertę i elementy nadaje mu mrocznego charakteru, przy jednoczesnym podniesieniu odporności koperty na ewentualne zarysowania.
Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae - dostępność i cena
Manufaktura Emera jest wyraźnym ukłonem jej twórców w stronę przyszłości i robotyki, tworząc czasomierze bez jakichkolwiek ustępstw, na zupełnie innym poziomie.
Kolekcja oferowanych modeli z biegiem czasu będzie się rozrastać, a według zapewnień jej założycieli już w najbliższym czasie rozpocznie się współpraca z nowymi parterami. Kreatywność połączona z wybitnym, szwajcarskim zegarmistrzostwem w wydaniu marki Mamy tu ciekawe połączenie dwóch światów - awangardowego projektu i tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej. Zegarki Emera - pomimo wysokiej ceny, oraz bardzo specyficznego wyglądu, już mają wielu fanów, bo listy oczekujących zostały na ten moment zamknięte.
A ile trzeba zapłacić za to „cudo”?
Otóż model Cyborg, jak wspomniałem na samym wstępie, jest tzw. ”graczem” w lidze ultra luksusowych zegarków mechanicznych, a cena pozycjonuje go na liście marek z samego podium zegarkowego świata. Model “Cyborg Titanium Black DLC” jest limitowany, tak jak jego poprzednie wersje, do takiej samej liczby - 9 sztuk w całej serii.
Jest on wyceniony adekwatnie do jego wyjątkowości oraz ekskluzywności jaką wnosi.
Koszt tego czasomierza to 305 000 CHF, co daje kwotę około 1 373 000 PLN !
12:12 08.03.2024Zegarki
Zegarmistrzostwo jutra. Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae
Tagi:

Zegarki garniturowe - klasyczne, proste i eleganckie. Czy mniej znaczy więcej? Część 2
W pierwszej części publikacji poświęconej zegarkom garniturowym postawiliśmy przewrotne pytanie: czy klasyczne, proste i eleganckie zegarki, zwane w uproszczeniu garnitur ...

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 90.
Początek lat dziewięćdziesiątych, to współistnienie na rynku zegarków mechanicznych i elektronicznych. To także zmierzch zegarków elektronicznych ze wskaźnikiem cyfrowym. ...

Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – N ...

Raport: rośnie rynek dóbr luksusowych i zegarków w Polsce
Rynek dóbr luksusowych w Polsce na koniec 2024 r. osiągnie rekordową wartość 55,6 mld zł. Szacowana wartość rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce w 2024 roku to ...

Louis Moinet Black Moon z meteorytami Gadamis 005 i Dhofar 457
Louis Moinet był zegarmistrzem i wynalazcą pierwszego w świecie chronografu. Dziś jego nazwiskiem sygnowana jest manufaktura, której przewodzi Jean-Marie Schaller. Jej na ...

Pierwszy butik Vacheron Constantin w Monachium już otwarty
Vacheron Constantin, luksusowa szwajcarska firma zegarmistrzowska z prawie 270-letnim doświadczeniem, właśnie otworzyła swój pierwszy butik w Monachium. Ten nowy etap wyz ...

Seiko Astron GPS Solar Dual-Time Chronograph 5X83. Innowacje, precyzja i wyrazisty design
Astron to jedna z najwyżej pozycjonowanych serii marki Seiko. To zaawansowane technologicznie zegarki premium, które reprezentują bezkompromisowe podejście do innowacji, ...

Eberhard & Co Traversetolo. Klasyczna tarcza i mechanizm z ręcznym naciągiem
Manufaktura Eberhard & Co. została założona w 1887 roku w La Chaux-de-Fonds przez George'a-Emile'a Eberharda, w historycznym miejscu narodzin szwajcarskiego przemysłu zeg ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00