• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina

Bernhard Lederer Chronometer Central Impulse InVerto. Zegarek będący klasą sam dla siebie


Bernhard Lederer to niemiecki zegarmistrz, ale działa w Szwajcarii, w kantonie Neuchâtel. Firma MHM, którą prowadzi, świadczy usługi w zakresie mikromechaniki i zegarmistrzostwa dla innych producentów. Jednak dziś zaprezentujemy zegarek firmowany jego własnym nazwiskiem, bowiem Bernhard Lederer oferuje bardzo zaawansowane, własne zegarki mechaniczne dla wyjątkowo wymagających klientów.

To zegarek, jak twierdzi zupełnie słusznie jego twórca, będący klasą sam dla siebie. To model z mechanizmem, który – śmiało można tak powiedzieć - stanowi przełom w dziedzinie zegarmistrzostwa. To czasomierz, który wyposażony jest w mechanizm o wyjątkowo wysokim stopniu skomplikowania, będący wynikiem bardzo dużych wysiłków badawczo-rozwojowych, z głównym naciskiem na konstrukcje wychwytu, który tutaj jest efektem ogromnego postępu wobec tradycyjnych rozwiązań, co potwierdza klasę tego zegarmistrza.

Wyjątkowa precyzja

Bernhard Lederer Chronometer Central Impulse charakteryzuje się wyjątkową precyzją.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Teraz zaprezentowana została jego najnowsza odsłona, gdzie imponujący mechanizm jest maksymalnie odsłonięty, a tym samym doskonale widoczny, także od strony „tarczy”. W cudzysłowie, bo tradycyjnej tarczy tu nie uświadczymy. Tłem dla wskazówek jest właśnie widok mechanizmu w pełnej krasie. Co ciekawe, jest on też odwrócony, co spowodowało, że sekundnik możemy obserwować od strony dekla.

Nowe zegarki InVerto to krótka seria, limitowana do 18 sztuk.

Cechą wyjątkową mechanizmu jest, jak wspomniałem, jego wychwyt, zakończony dwoma 10-sekundowymi remontuarami przekazującymi stałą siłę. To postęp w zakresie wychwytu będącego wynalazkiem Louisa-Abrahama Bregueta dokonanym 200 lat temu.

Niezawodny, idealny i stabilny układ

Czerpiąc z ponad 40-letniego doświadczenia, zwłaszcza w zakresie zegarków historycznych i kilku lat poświęconych konstrukcji i pracy wychwytów, Bernhard Lederer - jednen z pierwszych członków AHCI (Académie Horlogère des Créateurs Indépendants) - w swoim warsztacie w St Blaise koło Neuchâtel odniósł sukces w rozwiązaniu mechanicznych wyzwań związanych z działaniem wychwytów. Dokończył dzieła George'a Danielsa, który sam niósł pochodnię zapaloną pracami Bregueta, pacując nad tym kluczowym elementem.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Wychwyt w zegarku Chronometer Central Impulse jest wyjątkowym, niezawodnym i stabilnym układem gwarantującym najwyższy poziom i precyzję w zakresie mechanicznego systemu zliczania i regulacji odcinków czasu. Zaprojektowany został przez George'a Danielsa, uważanego przez wielu za najlepszego zegarmistrza na świecie pośród mu współczesnych, a nawet w ciągu ostatnich 250 lat.

Zaprezentowany w opisywanym zegarku układ składa się z dwóch kół wychwytowych działających naprzemiennie i połączonych z kotwicą, która jest jedyna w swoim rodzaju. Jej profil, rubinowe palety, kąty uniesienia, a nawet sposób, w jaki stykają się współpracujące elementy sprawiają, że jest to wyjątkowy, idealnie pracujący układ. I to nie tylko dlatego, że elementy są tak lekkie a punkty styku tak precyzyjnie dopasowane i delikatne, że wychwyt jest wyjątkowo cichy, emitując unikalny dźwięk co 5 sekund za każdym razem, gdy jeden z dwóch naprzemiennie pracujących przekaźników o stałej sile zostaje uruchomiony.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Aby osiągnąć precyzję swojego mechanizmu, określonego jako kaliber 9012, Bernhard Lederer zainstalował dwa koła wychwytowe na końcu dwóch oddzielnych przekładni, każde z własną sprężyną i własnym 10-sekundowym remontuarem, przekazującym stałą siłę.

Dokładnie dobierając siłę napędową, optymalizując geometrię części wychwytu, zmniejszając ciężar tych energochłonnych komponentów i zmniejszając do minimum wewnętrzne tarcie wychwytu, Bernhard Lederer osiągnął niezwykły stopień doskonałości zegarmistrzowskiej. Im mniej strat w tym miejscu tym bardziej precyzyjna praca, a także niższy poziom zużycia elementów.

Drobiazgowo dopracowany

Praca i dążenia Bernharda są głęboko zakorzenione w szacunku dla najszlachetniejszych tradycji zegarmistrzostwa, co - poza osiągniętą precyzją i innowacją - daje także bardzo wysoki poziom wykończenia elementów, a to cieszy oko każdego miłośnika zegarków.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Efektem prac z technicznego punktu widzenia jest sposób, w jaki pracujący mechanizm niejako zarządza momentem napędowym i powierzchnią kontaktu impulsu na kole balansowym, co jest najważniejszą cechą zegarka Bernhard Lederer Chronometer Central Impulse, także w wersji dziś prezentowanej.

Na poziomie szczegółów bardzo ważnym aspektem jest dopasowywanie stykających się powierzchni. Bernhard Lederer zastosował drobiazgowo dopracowany mały kamień rubinowy z wklęsłym wycięciem pośrodku, co przyspiesza moment kontaktu między zębem koła wychwytującego a paletą impulsową koła balansowego.

Należy wziąć pod uwagę, że wychwyt to system, który spędza większość czasu w bezruchu. Podczas gdy koło balansowe jest w ciągłym obrocie, a właściwie oscyluje, aktywuje kotwicę tylko na końcu każdej oscylacji, kiedy ma największą prędkość, tj. największą siłę, a tym samym najlepszą zdolność do napędzania mechanizmu. Koła kotwiczne i kotwiące są w trybie ciągłego zatrzymywania i ruszania, przyspieszania i zwalniania, co pochłania energię i pogarsza izochronizm, a tym samym precyzję. Konkretny efekt konstrukcji Bernharda Lederera to mniej wstrząsów między komponentami, płynniejsze przekazywanie energii.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Te bardzo niewielkie uderzenia zostały jeszcze bardziej złagodzone do tego stopnia, że Calibre 9012 jest zaskakująco cichy.

Choć akurat z punktu widzenia zegarkomaniaka to może nie tak dobrze. Z drugiej strony, każde głośne „cyknięcie” które słyszymy, to oznaka straty energii i wpływ na precyzję.

Ten wyjątkowy mechanizm w modelu In Verto widzimy w całej okazałości.

Genialny wynalazek Bernharda Lederera

Seria Central Impulse Chronometer "InVerto" ujawnia - w dosłowny sposób - genialny wynalazek Bernharda Lederera z racji maksymalnego odsłonięcia i dlatego, że mechanizm został odwrócony. A więc mamy widok tego, co najatrakcyjniejsze dla oka z przodu, od strony tarczy, pozwalając na cieszenie się pełnym widokiem pomysłowości i architektury mechanizmu podczas standardowego noszenia zegarka.

To, co tradycyjnie było niewidoczne z tyłu, teraz zajmuje centralne miejsce z przodu.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Zamiast tarczy cały mechanizm jest odsłonięty, nie pozostawiając żadnej części ukrytej.

Kolekcjonerzy, użytkownicy tego wyjątkowego dzieła będą zadowoleni z odczytywania czasu bezpośrednio z mechanizmu. Wieloletnie zaangażowanie Lederera w sztukę zegarmistrzostwa jest napędzane pasją, także do dzielenia się skomplikowanymi detalami swoich dzieł właśnie z ich odbiorcami, kolekcjonerami. Ten entuzjazm dla szczegółowej mechaniki precyzyjnych mechanizmów i "bijących serc" czasomierzy jest wyraźnie ucieleśniony właśnie w zegarku "InVerto". Ta inwersja daje uderzający efekt trójwymiarowości.

Mechanizm wypełnia przestrzeń pod specjalnie przystosowanym wypukłym szkiełkiem szafirowym, prezentując architekturę, która emanuje spokojem, porządkiem i harmonią.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Ten efekt jest wzmacniany poprzez wykończenie całego mechanizmu, w tym mostków i płyty głównej, w kolorze czarnym. Jednocześnie wszystkie charakterystyczne wykończenia Bernharda Lederera znajdują wyraz w całości. Jest satynowe wykończenie, piaskowane czy  szczotkowane powierzchnie, a zwłaszcza polerowane fazy.

W tym wyjątkowym zegarku każdy szczegół jest skrupulatnie wykonany ręcznie, przyczyniając się do monochromatycznej palety refleksów i faktur. Podczas, gdy podwójne wskazówki sekundowe, znak rozpoznawczy centralnego chronometru impulsowego, są nieobecne w części widocznej, nie zostały zapomniane w tej nowej koncepcji.

Z racji odwrócenia Lederer umieścił wskazówkę sekundową z tyłu, co było niezbędne także z racji chęci uzyskania certyfikatu chronometru COSC.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Mechanizm składa się z 211 komponentów, w tym 45 kamieni łożyskujących.

I tu klasyka się kończy
 
Sam zegarek Bernhard Lederer Chronometer Central Impulse InVerto, w którym zastosowano ten rewolucyjny mechanizm z wyjątkowo rozwiązanym układem wychwytowym, ma klasyczny dość wygląd.

Okrągła koperta o średnicy 44 mm i grubości 12,2 mm jest wykonana ze stali, pokrytej czarną powłoką DLC. Mamy powierzchnie matowe jak i polerowane na wysoki połysk.

I tu klasyka się kończy.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Koperta nie ma standardowej lunety.

Od razu z koperty przechodzimy w mocno wypukle szkło, którego krawędzie są jakby elementem koperty, na tyle, że koronka wraz z wałkiem właśnie w większej części przez szło są połączone z mechanizmem.

Powiedzieć, jak napisałem wyżej, że szkło jest wypukłe to w tym przypadku jak nic nie powiedzieć. To swego rodzaju kopuła nad mechanizmem, która pozwala też na jego obserwację, również z boku, bardzo mocno akcentując głębię i trójwymiarowość wyjątkowego mechanizmu, który poza wysokim poziomem skomplikowania imponuje architekturą i kompozycją kolorystyczną.

Dla podwyższenia klarowności widoku szkło ma po obu stronach nałożoną powłokę antyrefleksyjną. Wąską, boczną linie koperty jeszcze bardziej uwydatnia tak wypukłość szkła jak i wyjątkowy widok mechanizmu. Szczególnie ciekawie prezentują się umieszczone na obwodzie mostki i półmostki, niejako odchodzące od krawędzi do wewnątrz.

Nowoczesne wskazówki są skomplikowane. Mają powierzchnie polerowane jak i piaskowane, o ziarnistej strukturze. Sekundnik znajduje się jak pisałem na deklu, po przeciwnej wobec koronki stronie. Wyznaczony złocistymi tarczami, z których ta ze skalą jest transparentna.

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse InVerto

Można zgłaszać zainteresowanie jednym z 18 wspaniałych zegarków.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, polecamy zapoznać się też z naszą publikacją: Bernhard Lederer Chronometer Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Davosa Argonautic 39 Automatic. Mni...
Davosa Argonautic 39 Automatic. Mni...
06.03.2024
Zegarmistrzostwo jutra. Emera Cybor...
Zegarmistrzostwo jutra. Emera Cybor...
08.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco