Bulova to marka zegarmistrzowska mająca swoje korzenie w dalekiej Ameryce, częściowo produkująca oferowane zegarki w Szwajcarii, a będąca aktualnie pod skrzydłami Japońskiego Citizena. To dość urozmaicone pochodzenie. Urozmaicona jest także oferta tej firmy. Firmy, która dziś oferuje całą paletę zegarków, pośród których każdy, kto szuka czegoś na tym atrakcyjnym pułapie cenowym – znajdzie coś dla siebie. Od modeli w stylu militarnym, poprzez sportowe, casualowe do typowych elegantów.
Nie mniej ważna jest historia Bulovy (możecie ją poznać tu: Bulova Watch Company – historia i dokonania marki), jej ikoniczne i rewolucyjne modele zegarków, które pojawiały się na przestrzeni lat, a dziś stanowią wspaniałą bazę do reedycji czy inspiracji. Co jest o tyle korzystne, że właśnie panuje moda na wskrzeszania historycznych modeli.
Dlatego teraz mamy powrót do przeszłości.
Zegarek inspirowany modelem z 1973 roku
Lata 70. XX wieku były kolorowe, szalone, odlotowe.
Także branży zegarmistrzowskiej można przypisać te cechy. Powstały kultowe projekty, aktualne i modne również dziś, ale powstały wtedy także zegarki szalone na swój sposób.
Bulova miała wtedy w ofercie między innymi protoplastę prezentowanych dziś zegarków.
Zdjęcie: archiwalna reklama zegarków Bulova Jet Star, źródło Ebay.
To model Jet Star, z detalami i kolorami w pełni zgranymi z ówczesnymi trendami.
Także jego koperta to kwintesencja tamtego czasu. Styl żółwia, tu okraszony nieco kanciastymi szczegółami, to coś, co z latami 70. niezmiennie się kojarzy. Dzięki temu, to zegarek, który przywołuje ducha ubiegłego wieku, ikoniczny model Jet Star "F", który teraz we współczesnej wersji ma imponujący mechanizm kwarcowy, łącząc w sobie dziedzictwo z nowoczesnością.
W 2023 roku Bulova niejako uhonorowała zegarek Jet Star z 1973 roku. Pięćdziesiąt lat później prezentowała trzy wersje tego modelu, które przywracają wygląd i styl Jet Star, jednocześnie wykorzystując współczesne możliwości w postaci nowoczesnego mechanizmu.
Do wyboru mamy trzy standardowe warianty nowego Jet Stara. Dwie wersje wykonane są ze stali, na stalowej bransolecie, z tarczami w kolorze czarnym lub bordowym, oraz jedna na pasku, z kopertą w kolorze złotym. Jest jeszcze czwarty reprezentant kolekcji. To limitowana edycja na stalowej bransolecie w pamiątkowym pudełku i z dodatkowym paskiem.
Nietypowa koperta i ciekawa bransoleta
Cechy ogólne, dotyczące każdego z tych zegarków, to specyficzny kształt koperty.
Wyróżnia się ona designem podkreślanym przez ostre zakrzywienia, dające w efekcie szerokie płaszczyzny, urozmaicające typowy kształt „żółwia”. Stylistykę retro podkreśla wystające, wypukłe szkło, które jest - mimo swojego wyglądu - nowoczesne, szafirowe. Okala je polerowana luneta. Powierzchnia pod nią jest szczotkowana. Duże płaszczyzny górne są polerowane, a boki koperty pionowo szczotkowane.
Koronka na godzinie 3. ma czołową część przyozdobioną kamertonem. Dekiel jest wkręcany, płaski i pełny. Średnica koperty zegarków z serii Bulova Jet Star to 40 mm.
Bardzo fajne wygląda bransoleta. Jest wykonana w taki sposób, że optyczne sprawia wrażenie ułożonych obok siebie liter H o szczotkowanej powierzchni i połączonych polerowanymi, kwadratowymi łącznikami. Styl uzupełniają nieco wyżej położone, zewnętrzne krawędzie, które są polerowane. Wersja złocista ma skórzany pasek w stylu vintage z perforowaną małymi dziurami powierzchnia i żółtym przeszyciem.
Cechą wspólną każdej wersji tego zegarka jest "napęd".
Nowy Jet Star jest wyposażony w kwarcowy mechanizm Bulova Precisionist. To nowoczesny, może nawet rewolucyjny mechanizmem kwarcowym łożyskowany na 8 kamieniach, którego kryształ wibruje z ponadprzeciętną częstotliwością aż 262 kHz, dokładnie to 262 144 Hz, co daje bardzo wysoki poziom dokładności. Precyzja pracy jest na poziomie do 5 sekund na miesiąc. Wiąże się to z kolejną cechą, czyli zwiększoną odpornością na zmiany temperatury, termokompensacją, a cechą widoczną wynikającą z wysokiej częstotliwości pracy jest płynnie sunąca po tarczy wskazówka sekundowa.
Różne wersje kolorystyczne
Natomiast różnice między wersjami wynikają wyłącznie z kolorystyki.
Dostępna jest Bulova Jet Star z piękną, burgundową tarczą z doskonale widocznym szlifem słonecznym. Zależnie od światła intensywność koloru waha się niemal od czerni po wyrazistą czerwień.
Nakładane, wielopłaszczyznowe indeksy godzinowe są dopasowane do stylu tego modelu, a każdy z nich ma przez środek poprowadzony czerwony pasek. Otacza je wąski, nakładany, czarny pierścień, na którym nadrukowano skalę minutową, a na poziomie każdego z indeksów godzinowych jest luminescencyjna kropka.
Ramiona wskazówek są proste, dopasowane do całości wizerunku zegarka, i mają powtórzony motyw czerwonego paska z indeksów. Przerwany tylko na linię wykonaną z masy luminescencyjnej. Zestaw wskazówek uzupełnia delikatny, prosty sekundnik, a dodatkowym wskazaniem jest datownik, którego okienko oprawione w ramkę jest na godzinie 3.
Pod godziną 12. widoczna jest nazwa firmy, a po przeciwnej stronie logo Precisionist.
Kolejna opcja ma tarczę w ciemnoszarym kolorze. Czarny pierścień, a indeksy, wskazówki i napisy mają kolor złocisty. Paski na indeksach i ramionach wskazówek są czarne.
Zegarek z kopertą w kolorze złotym ma brązowy pierścień na krawędzi tarczy.
Sama tarcza ma żółty, gradientowy kolor. Jasny w środku i ciemniejszy przy pierścieniu. Złociste indeksy i wskazówki doskonale pasują, a świetnym, kontrastowym akcentem jest czerwony sekundnik.
Ta wersja bez wątpienia najlepiej oddaje klimat czasów, z których wywodzi się pierwowzór.
Bulova Jet Star Limited Edition
Jest jeszcze zegarek limitowany. Jak pisze producent, wersja ta pochodzi prosto z lat 70.
Bulova Jet Star Limited Edition ma srebrzystą tarczę z doskonale widocznym szlifem słonecznym. Jasny kolor cyferblatu kontrastuje z niebieskim pierścieniem na krawędzi i indeksami z niebieską, górną powierzchnią przeciętą czerwonym paskiem.
Wskazówki godzinowa i minutowa są w kolorze czerwonym, z niebieskimi akcentami i białymi paskami masy świecącej. Sekundnik jest natomiast niebieski. Ten zegarek jest dostępny w zestawie ze stalową bransoletą i paskiem ze skór w niebieskim kolorze. Jego powierzchnia jest perforowana, a akcentem kontrastowym jest czerwone przeszycie.
Bulova Jet Star i Jet Star Limited Edition – dostępność i cena
Zegarek Jet Star Limited Edition jest limitowany, ale to dość spora limitacja, bo aż 7 300 sztuk.
Ceny zegarków Bulova Jet Star w wariantach standardowych to 2 395 złotych, a w wersji limitowanej to 2 795 złotych. Zegarki z tej serii są już dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Bulova i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Bulova.