• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox

Elegancki i dyskretny. Rolex Perpetual 1908


Nieczęsto piszemy o zegarkach Rolex. Marka ta, to… no właśnie, to nie tylko marka, a wręcz zjawisko społeczne. Kolejki, zapisy, zapisy na zapisy… dyskusje, fani, antyfani. Ale z drugiej strony jest faktem, że to bardzo dopracowane zegarki, niezależnie od modelu. Także bardzo charakterystyczne, rozpoznawalne, i tworzące kanony, które są później naśladowane.

Zawsze warto czasem coś na temat przekazać. Dziś, pod koniec roku, zaprezentujemy nowość przygotowaną na 2023 rok. To zegarek w stylu, który nie zawsze jest kojarzony z Rolexem. Zupełnie inne, raczej sportowe modele zdominowały tak ofertę, są objęte ponadprzeciętnym zainteresowaniem, jak i w efekcie zbudowały postrzeganie tej firmy i jej produktów.  

Następca linii Cellini

Oto przedstawiciel nowej kolekcji Rolex Perpetual 1908, następcy linii Cellini.

1908 to odniesienie do roku, w którym założyciel firmy - Hans Wilsdorf - wymyślił nazwę Rolex, i zarejestrował w Szwajcarii jako markę. Ten zegarek jest elegancki i dyskretny.

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Można nazwać go typowym „garniturowcem”.  

Ma smukłą kopertę utrzymaną w stylistyce zegarków z lat 50. XX wieku. Od góry jest ona zwieńczona pierścieniem lunety, który jest częściowo wypukły, a częściowo, na krawędzi, drobno żłobkowany. Koperta może być wykonana z 18-karatowego żółtego lub białego złota. Charakteryzuje ją delikatna boczna linia, która sprawia, że ten zegarek mechaniczny wydaje się być delikatny, lekki.  Bardzo elegancki. Od spodu kopertę wieńczy dekiel tworzony przez ząbkowany pierścień okalający przeszklenie pozwalające na podziwianie atrakcyjnie prezentującego się mechanizmu, o którym nieco później. Szkło w deklu jest szafirowe i ma nałożoną powłokę antyrefleksyjną. Średnica koperty to 39 mm a grubość 9,5 mm.

Zagięcie uszu jest podkreślone, dzięki delikatnemu fazowaniu na ich górnych krawędziach. Gwarantowana wodoszczelność ustalono na poziomie do głębokości 50 metrów.

Wyjątkowo elegancka tarcza

Twarzą zegarka, która ma tu współgrać z elegancką obudową, jest tarcza.

Inspirowana jest ona cyferblatem jednego z modeli marki Rolex z 1931 roku. Jest to wyjątkowo elegancka tarcza, więc pasuje doskonale do wizerunku tego zegarka. W zależności od wersji jest ona wyraziście biała lub intensywnie czarna. Indeksy godzinowe są mieszane - to cyfry arabskie: 3., 9. i 12., oraz fasetowane, podłużne znaczniki godzin.

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Precyzyjnie wykonane, nakładane elementy doskonale prezentują się na jasnej i ciemnej tarczy. Od zewnątrz okala ją skala minutowa nadrukowana białym lub czarnym lakierem, utworzona w stylu torowiska. Na cyferblacie tego klasyka znajdziemy również małą subtarczę sekundową na godzinie 6., z napisem nad nią "Superlative Chronometer" w kształcie łuku.

Wskazówka minutowa ma kształt obosiecznego miecza, godzinowa zaś jest bardzo charakterystyczna. Tuż przed jej końcem jest okrągły, pusty w środku element. Sprawia on, że wskazówki bardzo łatwo odróżnić, a w normalnym oświetleniu odczyt czasu jest szybki i łatwy. Pod godziną 12. widzimy słynną koronę Rolexa, jako nakładany element, a pod nią nadrukowano nazwę marki i miasto jej siedziby, czyli Genewa.

Ciekawa, ale wystarczająco spokojna tarcza eleganckiego zegarka. 

Chroni ją wypukłe szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną.

Chronergy, Syloxi, Paraflex

Czas na wspomniany mechanizm.

Model Rolex Perpetual 1908 jest wyposażony w mechanizm zaprezentowany przez tę szwajcarską markę w tym roku, to kaliber 7140. Mechanizm ten ma wychwyt Chronergy, sprężynę włosową Syloxi i system antywstrząsowy Paraflex.

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Na uwagę zasługują również mostki, wykończone klasyczną zegarmistrzowską metodą, czyli pasami Genewskimi, w wydaniu Rolexa będącym reinterpretacją znanej, tradycyjnej dekoracji zegarmistrzowskiej, która różni się od tradycyjnych Côtes de Genève lekkim polerowanym rowkiem między każdym paskiem. Mechanizm kaliber 7140 umożliwia modelowi 1908 wskazanie czasu w zakresie godzin i minut oraz sekund na osobnym wskazaniu.

Rolex 7140 został w całości opracowany i wyprodukowany przez firmę Rolex. Wyposażono go w automatyczny naciąg sprężyny napędowej i przyłożono dużą wagę do strony estetycznej.  Wspomniany wychwyt Chronergy, niklowo-fosforowy, który łączy w sobie wysoką wydajność energetyczną z dużą niezawodnością, jest także odporny na silne pola magnetyczne.

Mechanizm zawiera również opatentowaną sprężynę włosową Syloxi, produkowaną przez firmę Rolex. Ta krzemowa sprężyna włosowa ma opatentowaną geometrię, która zapewnia regularność pracy mechanizmu w każdej pozycji. Wahnik, wykonany z 18-karatowego żółtego złota, jest ażurowany odsłaniając jak najwięcej mechanizmu.

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Naciąg to system Perpetual Rolexa, ze zoptymalizowanym łożyskiem kulkowym. Dzięki konstrukcji beczki i wysokiej sprawności wychwytu, rezerwa chodu mechanizmu 7140 wydłuża się do około 66 godzin. Podobnie jak wszystkie zegarki Rolex, także model Perpetual 1908 posiada certyfikat Superlative Chronometer, który zapewnia doskonałe osiągi na nadgarstku. Certyfikat Superlative Chronometer, który został na nowo zdefiniowany przez firmę Rolex w 2015 roku, oznacza, że każdy zegarek opuszczający warsztaty marki pomyślnie przeszedł serię testów przeprowadzonych przez firmę Rolex we własnych laboratoriach, według własnych kryteriów, po oficjalnej certyfikacji mechanizmów przez Szwajcarski Oficjalny Instytut Testowania Chronometrów (COSC). Wewnętrzne testy certyfikacyjne dotyczą w pełni zmontowanego zegarka, gwarantując doskonałe osiągi na nadgarstku pod względem precyzji, rezerwy chodu, wodoszczelności i sprawności naciągu.

Precyzja chronometru Rolex Superlative jest na poziomie rzędu -2/+2 sekund dziennie, co oznacza, że odchylenie tolerowane przez markę dla gotowego zegarka jest znacznie mniejsze niż to akceptowane przez COSC do oficjalnej certyfikacji samego mechanizmu.

Zobaczmy ten model na krótkim filmie:
 


Rolex Perpetual 1908 – dostępność i cena

Model Rolex 1908 jest oferowany na pasku wykonanym ze skóry aligatora. Matowy brąz lub matowa czerń sprawiają, że ten elegancki pasek jest indywidualnie dopasowany do nowego zegarka, zależnie od wersji koperty. Brąz do żółtego i czerń do białego złota. Świetnie prezentuje się zielona futrówka, w typowo „rolexowym” odcieniu.

Zapięcie to klamra Dualclasp. To podwójne, składane zapięcie wykonane z 18-karatowego żółtego lub białego złota. Dzięki starannie zaprojektowanemu kształtowi zapięcie Dualclasp zawsze znajduje się na środku nadgarstka.

Świetną, ale jakby nieco ostatnio zaniedbana linię Cellini zastępuje klasycznie elegancka linia Perpetual 1908 z czterema - jak na razie – wersjami tego nowego modelu. Koperta z żółtego złota z białą i czarną tarczą, oraz koperta z białego złota również z czarną i białą tarczą.

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Rolex Perpetual 1908

Ceny modelu Rolex Perpetual 1908  zależą od wersji, to około 110 000 złotych za opcję z żółtego złota, oraz około 115 000 złotych za wersję z kopertą wykonaną ze złota białego.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Mały Książę w nowej odsłonie. IWC B...
Mały Książę w nowej odsłonie. IWC B...
22.12.2023
Nowy Citizen Attesa Power of Neptun...
Nowy Citizen Attesa Power of Neptun...
27.12.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco