• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball

Nowy Citizen Attesa Power of Neptun. W oczekiwaniu na podbój kosmosu


35 lat temu, w roku 1987, marka Citizen wprowadziła na rynek model Attesa – kwarcowy, ascetyczny zegarek z „czystą” tarczą oraz tytanową kopertą i bransoletą. Citizen rozpoczynał eksperymentowanie z tytanem i pokładał w tym materiale duże nadzieje, ponieważ był aseptyczny, odporny na korozję, lekki i przyjemniejszy w dotyku – nie tak chłodny jak stal. Materiał był oczywiście trudniejszy w obróbce, przez co wymagał zaawansowanych procesów technologicznych i narzędzi.

Być może właśnie dlatego nazwano go „Attesa”, co z włoskiego oznacza „oczekiwania”.

Trzy i pół dekady (r)ewolucji

W 1995 roku światło dzienne (dosłownie) ujrzał kolejny model Attesa – tym razem ze wskazaniami dnia tygodnia, miesiąca oraz godziny w układzie 24-godzinnym w formie małych tarczek, zasilany energią słoneczną. Wyposażony w litowy akumulator pozwalał na działanie przez 2 miesiące bez dostępu do światła. Technologia solarna została nazwana przez markę Citizen Eco-Drive, i szybko została rozszerzona na pozostałe linie modelowe.

Rok 1999 przynosi kolejną „rewolucję” – radiową synchronizację czasu w zasilanym energią słoneczną zegarku Citizen Attesa przeznaczonym na rynek europejski.

Citizen Attesa - archiwalne modele
Zdjęcie: od lewej pierwszy Citizen Attesa z 1987, po prawej model z 1995 roku.


Użytkownicy właśnie zostali „zwolnieni z obowiązku” regulowania czasu, ponieważ zegarek sam ustawiał właściwy czas na podstawie odbieranego sygnału radiowego. Oprócz tego model ten był wyposażony m.in. w funkcję alarmu oraz wskazanie pory dnia (dzień – noc).

Warto przy tym zauważyć, że zegarek nie wszędzie był w stanie odbierać sygnał czasu, bo rozpoznawał tylko jeden kod sygnału czasu, dlatego w roku 2002 - w ramach ewolucji tej serii - wprowadzono model, który pozwalał odbierać 2 sygnały (dla wschodniej i zachodniej Japonii). Znacząco przemodelowano też kopertę, z mocno futurystycznego modelu dla fanów science-fiction Attesa zmigrowała w stronę eleganckiego skin-divera.

W 2003 Citizen pokonuje kolejne ograniczenie pokazują Attesę w pełni stalowej kopercie zdolnej do odbioru sygnału radiowego. Do tej pory zawsze zapewniano bowiem „okienko” w stalowej kopercie, dające możliwość niezakłóconego odbioru sygnału czasu.

Rok 2005 przynosi nam kolejną istotną modyfikację, tym razem dotyczącą materiału koperty i bransolety. Tytan, mimo swych wielu zalet, niestety był dużo bardziej podatny na zarysowania, zatem inżynierowie z firmy Citizen intensywnie pracowali nad sposobem utwardzenia materiału. Właśnie w 2005 pokazali pierwszy model Attesy pokryty czarną, błyszczącą, twardą powłoką DLC (Diamond Like Carbon), dzięki której właściciel dłużej mógł się cieszyć zegarkiem wyglądającym jak nowy.

Cztery lata później Attesa zyskuje funkcje wyboru strefy czasowej za pomocą przycisku, nie ma już konieczności obracania dysku na tarczy w celu sprawdzenia czasu w danej strefie.

Citizen Attesa
Zdjęcie: od lewej Citizen Attesa z 1999 r., z 2002 r., z 2003 r., i model z 2009 roku.

W roku 2015 na rynek wchodzi Attesa z odbiorem sygnału GPS i automatycznym ustawianiem strefy czasowej na podstawie lokalizacji. Zasilany słońcem zegarek jest już praktycznie bezobsługowy, ponieważ sam ustawia czas w zależności od tego w jakiej strefie czasowej się znajduje.

Ostatnia wielka innowacja to wprowadzenie mechanizmu F950 z szybkim odbiorem sygnału GPS i innymi zaawansowanymi funkcjami w roku 2018, zaś rok później nowych kolorów powłok Duratect.

Tytanowe problemy

Mimo swych niezaprzeczalnych walorów: niska waga (około połowę lżejszy od stali), odporność na korozję, brak reakcji ze skórą (aseptyczność), tytan ma też poważne ograniczenia.

Tak zwany „czysty” tytan jest miękki i łatwo się rysuje, zatem klasy (grade) od 1 do 4 nie znajdują raczej zastosowania w produkcji narzędzi czy zegarków. Dopiero od Grade 5 tytan jest materiałem stosowanym w lotnictwie, medycynie czy jubilerstwie. Najpopularniejszy jest Grade 5, czyli stop tytanu oznaczany Ti6Al4V (90% tytanu, 6% aluminium, 4% wanadu), przy czym do zastosowań medycznych nadaje się Ti-6Al-4V ELI o obniżonej zawartości azotu, tlenu i węgla.

Japońska marka Citizen opracowała swoje autorskie technologii związane z tytanem i jego obróbką, stosowane do produkcji kopert i bransolet, nazwała ten stop Super Titanium. Jest to autorski materiał tego producenta, wraz całą techniką jego obróbki: tłoczeniem na gorąco w precyzyjnie dobranej temperaturze, frezowaniem z wykorzystaniem płynu niwelującego wpływ tlenu i zapobiegającego utlenianiu frezowanych powierzchni oraz polerowaniem na lustrzany połysk.

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Powierzchnia materiału utwardzana jest w opracowanym przez firmę Citizen procesie, a technologia ta nazwana jest Duratect DLC oraz Duratect Gold, Duratect Platinum w zależności od koloru uzyskiwanego w tym procesie. Złoto i platyna są dość miękkimi metalami, na skali Vickersa plasują się w przedziale od 20 do 100 Hv, dla porównania stal ma w tej skali twardość 200 Hv a diament 10 000 Hv. Dzięki zastosowaniu technologii utwardzania powierzchni Duratect, złote i platynowe powłoki uzyskują twardość na poziomie 1000 – 1500 Hv.

Wszystkie te informacje mają związek z nowością japońskiej marki, którą prezentujemy.

Potęga Neptuna

Neptun to najdalsza planeta w naszym układzie planetarnym, błękitny, gazowy olbrzym, czwarta pod względem średnicy i trzecia pod względem masy planeta Układu Słonecznego. Jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi i krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej niż Ziemia.

Tym właśnie pięknym i odległym błękitnym globem zafascynowali się twórcy nowego modelu Attesa projektując limitowany zegarek Power of Neptune.

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Srebrna koperta wykonana z Super Titanium o średnicy 44,6 mm i grubości 15,4 mm skrywa dotychczas najbardziej zawansowany techniczne mechanizm marki Citizen o oznaczeniu F950.

Ten zasilany energią słoneczną mechanizm zapewnia odbiór sygnału GPS w nie więcej niż 3 sekundy, oferuje wskazanie dwóch stref czasowych (Double Direct Flight®), 24-godzinny chronograf mierzący czas z dokładnością do 1/20 sekundy, wieczny kalendarz, alarm, wskazanie rezerwy chodu, siły światła oraz czasu letniego. Jego dokładność - bez dostępu do sygnału GPS - to ± 5 s/miesiąc, zaś w pełni naładowany działa bez dostępu do światła przez 540 dni, a w trybie oszczędzania energii przez 5 lat.

Jeśli nie wiesz gdzie jesteś, spójrz na zegarek

Dzięki automatycznemu ustawianiu czasu na podstawie pozycji uzyskanej z sytemu GPS zegarek Attesa Power of Neptune potrafi poprawnie wskazać czas w 40 strefach czasowych.

Zaraz, zaraz, ale czy stref czasowych nie jest aby 24?

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Tak, podstawowych stref są 24, ale mamy też strefy z czasem przesuniętym nie o równą godzinę, ale o 30 lub 45 minut na wniosek niektórych państw, stąd liczba ta jest wyższa niż wynikałoby z prostego podziału geograficznego.

Wielki Błękit

Zarówno koperta jak i bransoleta zegarka zostały pokryte srebrną warstwą Duratect Platinum, zaś wewnętrzny i zewnętrzny brzeg pierścienia lunety zostały pokryte warstwą Duratect Gold. W tej samej technologii zostały naniesione skróty nazw 27 miast na lunecie.

Powierzchnia pierścienia jest utrzymana w głębokim niebieskim kolorze, podobnie jak tarcza, co oczywiście nawiązuje do koloru Neptuna. Wskazówki, nakładane indeksy oraz skala sekundowa na obrzeżu tarczy są w kolorze złotym, który pięknie koresponduje z błękitem tarczy. Zewnętrzne końcówki indeksów oraz wskazówki godzinowa i minutowa zostały wypełnione substancją luminescencyjną dla zapewnienia czytelności wskazań również w nocy.

Na dużej tarczy znajdują się 3 subtarcze: dolna, na godzinie 6., to wskazanie drugiej strefy czasowej, prawa górna - na godzinie 3. - to wskazanie wybranej funkcji, zaś lewa górna, umieszczona na 9., to wielofunkcyjna tarcza z której odczytamy m.in. dzień tygodnia, poziom naładowania zegarka czy wskazanie czasu letniego. Okienko datownika zostało umieszczone pomiędzy indeksami godzinowymi 4 i 5. Dodatkowo, na obwodzie znajdują się również wskaźniki alarmu (aktywny - nieaktywny) oraz poprawności odbioru sygnału GPS.

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Citizen Attesa Power of Neptun

Model ten ma oczywiście obustronnie wypukłe szkło szafirowe z powłoką przeciwodblaskową. Od spodu natomiast koperta zamknięta jest tytanowym wciskanym deklem z symbolem trójzębu, atrybutu rzymskiego boga mórz oraz napisem Power of Neptune.

Citizen Attesa Power of Neptun – dostępność i cena

Numer referencyjny opisywanej Attesy Power of Neptun to CC4054-68L. To specjalna edycja ograniczona w produkcji, ale limitacja nie jest szczególnie rygorystyczna, gdyż liczba egzemplarzy tego zegarka dostępnych na całym świecie to 1900.

Sugerowana cena detaliczna na rynku polskim to 9 290 złotych.

Citizen Attesa Power of Neptun

Kwota niemała jak na zegarek z mechanizmem kwarcowym. Z drugiej strony nie jest to wygórowana cena dla obieżyświata, współczesnego Indiany Jonesa, który nie bardzo wie w jakiej strefie czasowej właśnie wysiadł z nadszarpniętej zębem czasu awionetki albo businessmana, który właśnie dotarł na spotkanie w piątym już kraju w tym tygodniu.

Nie wiem jak Wasze, ale moje oczekiwania Attesa na pewno przekracza.

Szukasz informacji o nowościach marki Citizen i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Elegancki i dyskretny. Rolex Perpet...
Elegancki i dyskretny. Rolex Perpet...
23.12.2023
35-lecie francuskiej ikony. Histori...
35-lecie francuskiej ikony. Histori...
29.12.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco