• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture. Z okazji 35-lecia marki!


Marka Frederique Constant nie spoczywa na laurach. W kwietniu 2023 pisaliśmy o modelu Classic Tourbillon Manufacture, wykonanym z okazji obchodzenia w tym roku 35-lecia marki. Wspominaliśmy w tamtej publikacji, iż ta szwajcarska firma oferuje już aż 30 mechanizmów własnej konstrukcji. No więc ta informacja jest już nieaktualna, bowiem prezentujemy zegarek mechaniczny, który jako pierwszy w portfolio tego producenta jest wyposażony w najnowszy, 31 mechanizm „in-house” firmy Frederique Constant, FC-735.

Dzięki temu nowy „elegant” od tej dynamicznie rozwijającej się szwajcarskiej marki z Genewy oferuje takie funkcje dodatkowe, jak dużą datę, wskazanie rezerwy chodu i wskazanie faz księżyca. Sporo informacji do zaprezentowania na tarczy, ale zrobiono to w tak minimalistyczny sposób, że zegarek doskonale prezentuje się jako rasowy garniturowiec.

Manufaktura Frederique Constant obchodzi w 2023 roku swoje 35-urodziny. To w branży zegarmistrzowskiej może wydawać się niewiele, ale jak zestawimy to choćby właśnie z 31 własnymi mechanizmami wykonanymi przez FC, to okazuje się, że wielu konkurencyjnych producentów, szczycących się znacznie dłuższą historią, może tylko pozazdrościć takiego stanu.

Luksus w konkurencyjnej cenie

Jak zapewne pamiętacie z wielu naszych artykułów o Frederique Constant na przestrzeni ostatnich lat, firma ta ma postawiony cel, motto, którym się kieruje. Oferować zegarki na najwyższym poziomie za relatywnie przystępne, atrakcyjne ceny. Luksus w cenie zdecydowanie bardziej konkurencyjnej, niż w przypadku innych szwajcarskich firm.

Trzeba przyznać, że od wielu lat to się nieźle udaje.

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Prezentowany model Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture to, jak pisałem na wstępie, zegarek elegancki. Nie sprawia jednak wrażenia delikatnego. Jest nawet dość solidnie zbudowany.

Takie odczucie tworzy relatywnie szeroka, jak na ten rodzaj zegarka, luneta. Do tego dochodzą uszy koperty, wyprowadzone z wyraźnym odcięciem, także niezbyt delikatne, elegancka koronka w kształcie cebulki, oraz wykończenie wszystkich powierzchni obudowy za pomocą polerowania. Ta ostatnia cecha, wraz z zaokrąglonymi kształtami, wzmacnia elegancki charakter tego zegarka, który jest wyraźnie widoczny, mimo opisywanego odczucia solidności. Rozmiar koperty to 40 mm średnicy oraz 12,9 mm grubości. To pozwoli na dopasowanie do wielu nadgarstków, jak i na wsunięcie zegarka pod mankiet.

4 wersje, 3 poziomy dostępności, 1 manufakturowy mechanizm

Do wyboru potencjalny nabywca dostaje na „dzień dobry” kilka wersji modelu Classic Power Reserve Big Date Manufacture – warianty z kopertą wykonaną ze stali, wersje z różowego złota, oraz z platyny. Dodatkowo, są również różne tarcze, co w sumie daje nam cztery wersje tego modelu. Standardowe zegarki ze stali występują w wersji jasnej i ciemnej. Pierwsza ma tarczę srebrzystą, a ta druga granatową. To będą wersje dostępne stale, bez żadnej limitacji.

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Zegarek z kopertą z różowego złota ma tarczę w kolorze ciemnoszarym, antracytową. Liczba tak przygotowanych wersji nowego modelu jest ograniczona do 350 sztuk.

Ostatni wariant jest najbardziej ekskluzywny. Koperta wykonana jest z platyny, a zestawiono ją z niebieską tarczą wykonaną z meteorytu. Ta opcja jest również limitowana, a liczba dostępnych egzemplarzy wprost odnosi się do 35 rocznicy istnienia firmy. Jest ich więc 35 stuk.

Oczywiście cechy wspólne każdej wersji to wskazania i mechanizm.

O funkcjach dodatkowych, jakie są oferowane, już wspominałem. Tu warto dodać, że w odróżnieniu do większości modeli z podobnymi wskazaniami na rynku, marka Frederique Constant tak skonstruowała mechanizm FC-735 i komplikacje jego konstrukcji, by nie musieć korzystać z przycisków do korekty, które zazwyczaj występują przy podobnych rozwiązaniach jeśli chodzi o wskazania. Tu wszystkie funkcje regulowane i ustawiane są z poziomu koronki.

Mechanizm jest łożyskowany na 32 kamieniach, ma na powierzchni kołowo poprowadzone pasy genewskie, a widoczne niżej elementy są perłowane, natomiast śrubki barwione są na niebiesko. Jak najmniej zasłania złocisty, mocno ażurowany wahnik. To bardzo atrakcyjny widok, zapewniany przez przeszklenie we wkręcanym deklu.

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Model ten oferuje klasę wodoszczelności do 50 metrów, czyli 5 atm.

To zupełnie wystarczający poziom dla tego rodzaju zegarków.

Szybki i intuicyjny odczyt czasu

Oczywiście zegarkowa twarz gra tutaj rolę główną. Modele stalowe są bardzo stonowane. Taki prosty i minimalistyczny charakter tarczy doskonale współgra z przeznaczeniem zegarka.

W każdej z dostępnych wersji tarcza zegarka Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture ma indeksy godzinowe w postaci nakładanych, wielopłaszczyznowych elementów przypominających nieco sopelki. Są dobrze widoczne i jednocześnie delikatne. Zestawiono je z klasycznymi wskazówkami w kształcie mieczy, których ramiona są polerowane i dwupłaszczyznowe. Odczyt czasu jest szybki i intuicyjny.

Centralny zestaw wskazówek uzupełnia delikatny sekundnik.

Wskazanie rezerwy chodu umieszczono na półkolistej skali na godzinie 9. Nie ma z tego powodu indeksu w tym miejscu. Delikatna wskazówka tam umieszczona pokazuje poziom rezerwy chodu na skali do 50, bo tyle właśnie godzin pracy, po pełnym naciągnięciu, oferuje nowy mechanizm.

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Na godzinie 6. jest okienko o charakterystycznym kształcie, z zaokrągleniami po dwóch stronach pozwalającymi na ukrycie Księżyca. Gwieździste tło dysku z wizerunkiem naszego satelity jest niebieskie, poza wersją zegarka wykonaną z platyny. Tam tło jest czarne.

Ostatnie wskazanie to duży datownik, big data, klasycznie prezentujący dzień miesiąca w dwóch zestawionych obok siebie okienkach. Tutaj umieszczono je na godzinie 2.30.  

Wskazań jest sporo, mimo to udało się osiągnąć efekt minimalizmu. Zapewne z racji braku podziałki minutowej, skromnego podejścia do indeksów oraz wskazówek. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy i miasto siedziby.

Czysto, prosto, czytelnie i oczywiście elegancko.

Każdy z zegarków oferowany jest na odpowiednio dobranym pod względem koloru pasku wykonanym ze skóry aligatora. Przy mocowaniu ma on szerokość 20 mm.

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture – dostępność i cena

Opcje srebrzysta, granatowa i antracytowa są eleganckie, można rzec - spokojne.

Nieco inaczej jest w zegarku wykonanym z  platyn, gdzie kryształy widoczne w strukturze przeciętego meteorytu dają na powierzchni tak stworzonej tarczy nieregularne i wyjątkowe dla każdego egzemplarza wzory. Także kolor jest najmniej stonowany.

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

To zegarek dla kogoś, kto szuka nietypowego, wyróżniającego się czasomierza, a z racji platynowej koperty, także dysponującego zasobniejszym portfelem.

Zegarki Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture wyceniono następująco. Wersje ze stali kosztują około 23 500 złotych, wariant z kopertą ze złota około 82 200 złotych, a platynowy z meteorytową tarczą to kwota ponad 128 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Zegarki Gerald Charles, wybór Huber...
Zegarki Gerald Charles, wybór Huber...
23.10.2023
Victorinox I.N.O.X. Chrono. Zegarek...
Victorinox I.N.O.X. Chrono. Zegarek...
25.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco