• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Certina

Victorinox I.N.O.X. Chrono. Zegarek wielofunkcyjny, jak „wszystkomający” scyzoryk


Swiss Army Knife, czyli „wszystkomający” scyzoryk, idealne narzędzie każdego podróżnika czy poszukiwacza przygód, które sprawdzi się zarówno na biwaku w lesie, w garażu czy podczas naprawy zepsutego młynka do kawy. Nadaje się do przykręcenia śrubki, zaostrzenia patyka, obrania kartofli czy też… obcięcia paznokci. Na palcach jednej ręki mogę policzyć znanych mi facetów, którzy nie mają przynajmniej jednego takiego scyzoryka od Victorinoxa.

Marka Victorinox to jednak mnie tylko scyzoryki, które firma ta produkuje od 1897 roku, to również wysokiej klasy noże kuchenne i torby podróżne, oraz to, co nas najbardziej kręci, czyli zegarki. Nota bene, nazwa firmy Victorinox wzięła się z połączenia dwóch słów: imienia matki założyciela firmy, Karla Elsenera – Victoria, oraz francuskiego wyrazu inoxydable (nierdzewny).

Historia produkcji zegarków Victorinox oznaczonych znanym nam wszystkim logo tarczy z krzyżem jest znacznie krótsza, rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy firma zaczęła produkcję w Stanach Zjednoczonych pod nazwą „Swiss Army”. Krótsza, nie znaczy, że krótka, bo trwa już niemal ćwierć wieku, w międzyczasie Victorinox zdążył przejąć swojego głównego konkurenta w produkcji wielofunkcyjnych noży, firmę Wenger w roku 2005, i od tego czasu jest wyłącznym dostawcą noży dla armii szwajcarskiej.

I.N.O.X. – stworzony by trwać

My skupimy się na serii zegarków I.N.O.X.

To wyjątkowe czasomierze zbudowane w sposób zapewniający im ponadprzeciętną trwałość, niezawodność i wytrzymałość. To zegarki, które mają dokładnie mierzyć i pokazywać czas, niezależnie od tego, co będzie się z nimi działo i jak bardzo niefrasobliwie będzie je traktował właściciel.

Victorinox I.N.O.X. Chrono
 


Seria ta pojawiła się w ofercie Victorinoxa w 2014 roku, dla uczczenia 130 rocznicy powstania firmy, i szybko stała się flagową kolekcją tego producenta, będąc nośnikiem głównych wartości marki.

Żeby pokazać jak bardzo trwałe są to zegarki, marka Victorinox poddawał je aż 130 różnym testom i – według firmy – żaden inny szwajcarski producent zegarków tak dokładnie i ekstremalnie nie testuje swoich wyrobów. Niektóre z tych testów są bardzo widowiskowe i zostały utrwalone na filmach, jak chociażby test bobsleja, upadku z 10 metrów na twardą powierzchnię, czy 8-tonowego nacisku koła ciężarówki.

Spójrzcie na przykładowe filmy poniżej, zobaczcie jakie „katusze” muszą przechodzić I.N.O.X.-y zanim będziemy mogli sami przekonać się o tym, jak wytrzymałe zegarki kupujemy.

 


I.N.O.X Chrono – kolejny poziom

Jesienią 2023 roku Victorinox wskoczył na kolejny poziom tej zegarkowej gry, pokazując model I.N.O.X Chrono, ponieważ dotychczas wszystkie zegarki tej serii był tradycyjnymi, kwarcowymi trójwskazówkowcami. Dodatkowo wprowadzony na rynek model jest swojego rodzaju ukłonem w stronę flagowego produktu firmy – scyzoryka, poprzez zastosowanie motywu Alox, stanowiącego wykończenie scyzoryków z aluminiowymi okładzinami po bokach.

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Chrono to model dostępny od razu w siedmiu wariantach: flagowym, wykonanym w całości z włókna węglowego, dwóch wersjach z tytanową kopertą i pierścieniem z karbonu, oraz czterech wersjach w kopertach ze stali ze stalową lunetą, z których 3 mają paski gumowe, a jeden stalową bransoletę.

Możemy wybierać zatem pośród trzech różnych materiałów wykonania koperty, oraz aż czterech materiałów z których wykonano paski (lub bransolety): stali, gumy, paracordu i… drewna.

High-Tech na nadgarstku

Bardzo ciekawa jest wersja Victorinox I.N.O.X. Chrono w kopercie z włókna węglowego, z którego wykonany jest również obrotowy pierścień. Zegarek ten waży jedynie 100 gramów, i jest lżejszy od najcięższej wersji tego modelu o ponad połowę, ponieważ stalowy zegarek na stalowej bransolecie osiąga wagę 220 gramów.

Spora w tym odchudzeniu wagi jest również zasługa paska, który został wykonany z niezwykle mocnego i wytrzymałego, a jednocześnie lekkiego paracordu, materiału używanego szeroko w survivalu a wywodzącego się ze spadochroniarstwa.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to linka spadochronowa (parachute + cord), która jest zwykle splotem od 7 do 9 włókien nylonowych w zewnętrznej osłonie. Taka linka jest odporna na działanie promieni UV, wilgoć czy działanie chemikaliów, zaś pojedyncza linka jest w stanie wytrzymać obciążenie 250 kg.

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Pasek zegarka Victorinox jest pleciony ręcznie, a więc zawsze istnieje możliwość „rozplecenia” go i zastosowania w warunkach polowych, gdyby zaszła taka konieczność.

Wykonana z karbonu koperta charakteryzuje się specyficznym wzorem, wygląda jak szaro-czarny marmur, a sama obudowa ma ostre, mocne linie znakomicie podkreślające charakter i przeznaczenie tego zegarka. Linie koperty mają sprawiać wrażenie, jakby został wycięty w materiale scyzorykiem, co jest kolejnym nawiązaniem do flagowego produktu Victorinoxa. Również karbonowa, typowa dla serii I.N.O.X. luneta o fazowanych powierzchniach sprawia podobne wrażenie. Dodatkowo została na niej wygrawerowana skala tachometru i liczby skali godzin: 14., 16., 18., 20., 22. Duża, biała kropka na godzinie 12. lunety została wypełniona substancją Super LumiNova®, tak samo jak indeksy na tarczy.

Żeby zapewnić najwyższą precyzję wskazań czasu i pomiaru z dokładnością do 1/10 sekundy w zegarku zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 5040.E z modułem chronografu, który jest zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem pól magnetycznych.

Zegarek wielofunkcyjny, jak scyzoryk Victorinox

Matowa tarcza o ziarnistym wykończeniu ma trzy zagłębione subtarcze, z których prawa umieszczona w połowie wysokości między godzinami 2. i 3. jest subtarczą sekundnika, zaś pozostałe dwie są elementami wskazań stopera.

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Mała tarcza pomiędzy godzinami 9. i 10. odpowiada za wskazanie minut stopera, zaś dolna - umieszczona nad godziną szóstą - wskazuje upływające dziesiąte części sekund. Sekundy odmierza duża centralna wskazówka, wszystkie ramiona wskazówek systemu chronografu mają żółte końcówki, dla odróżnienia ich od wskazań zegarka.

W dolnej części tarczy godzinowej chronografu, tuż nad godziną szóstą, wkomponowano okienko wskazania dnia miesiąca, otoczone żółtą obwódką i „podparte” trójkątnym indeksem godzinowym. Pozostałe 10 indeksów jest prostokątnych, zaś indeks godziny 12. został wykonany w postaci logo Victorinox’a. Wszystkie znaczniki są nakładane na tarczę, oraz obficie wypełnione substancją SuperLumiNova, która po zmroku świeci intensywnie na zielono.

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Wokół tarczy umieszczono dwa pierścienie: wewnętrzny ze skalą minut i zewnętrzny ze skalą sekundową. Wskazówki godzinowa i minutowa są typu baton, częściowo szkieletowane, zaś przeciwwaga wskazówki sekundowej chronografu ma kształt scyzoryka.

Pomiędzy dwoma górnymi małymi tarczami wkomponowano okienko wskazania dnia tygodnia, które jest bardzo oryginalne – o ile większość producentów stosuje trzyliterowe oznaczenia dni tygodnia: MON, TUE itd., to Victorinox ograniczył wskazanie do dwóch pierwszych liter, np. MO (Monday).

Stylistyczne smaczki i detale

Koperta mierząca 43 mm średnicy jest wodoszczelna do 200 metrów, dekiel i koronka są zakręcane, a przyciski uruchamiania i zerowania stopera mają kształt scyzoryka, oczywiście. Paski, niezależnie od wersji zegarka, mają system szybkiej zmiany bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi.

Ze stylistycznych smaczków, jakie napotkamy oglądając uważnie zegarek, to chociażby grawerowane logo Victorinox na czole koronki, a z lewej strony obudowy, również wygrawerowane, oznaczenie materiału, z którego wykonana jest koperta.

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Ciekawostką jest wariant tego zegarka oznaczony nr ref. 241988.1, z tytanową kopertą oraz karbonową lunetą, który ma pasek wykonany ze specjalnie spreparowanego drewna nałożonego na skórzaną bazę, choć dodatkowo dostaniemy w pudełku również bardziej tradycyjny pasek z gumy.

Niezależnie od wersji, wszystkie zegarki z serii Victorinox I.N.O.X. Chrono mają certyfikaty ISO: 1413, potwierdzający odporność na wstrząsy, ISO 764 - potwierdzający ochronę antymagnetyczną, oraz 22810 potwierdzający klasę wodoszczelności 20 ATM.

Victorinox I.N.O.X. Chrono – dostępność i cena

Zegarki I.N.O.X. Chrono powstają w zakładach Victorinox Watch Competence Center w szwajcarskim Delémont. Producent jest oczywiście pewien najwyższej jakości oferowanych przez siebie wyrobów, a żeby to dodatkowo podkreślić na każdy zegarek daje 5 lat gwarancji.

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Victorinox I.N.O.X. Chrono

Wszystkie warianty I.N.O.X. Chrono są już dostępne w sieci sprzedaży Victorinox oraz u partnerów handlowych tej marki, jak również on-line na stronie producenta.

Ich ceny – w zależności od wersji – zawierają się w przedziale od 3 150 złotych do 4 950 złotych.

O wspomnianym zakładzie produkcyjnym marki w mieście Delémont, oraz jej długiej historii i drodze jaką przebyła piszemy tu: od scyzoryków oficerskich do marki o globalnym zasięgu.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Victorinox znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Victorinox.

 


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant Classic Power R...
Frederique Constant Classic Power R...
24.10.2023
Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograp...
Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograp...
26.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco