Dzień po dniu rośnie liczba wpisów gromadzonych w dziale „Kalendarium ewolucji mechanizmów” naszego portalu. To doskonała wiadomość, bo takiego kompendium wiedzy potrzebują pewnie wszyscy miłośnicy zegarków i zegarmistrzostwa, w tym Czytelnicy naszego portalu.
Zbiór chronologicznie poukładanych rekordów i sukcesywnie uzupełnianych dokładniejszych opisów dotyczących poszczególnych rozwiązań, cieszy się coraz większym powodzeniem wśród internautów i branżystów. Takie też było założenie do tworzonego kompendium, a impulsem bezpośrednim były częste potrzeby odnajdywania podobnych informacji oraz pojawiające się często, w najróżniejszych publikacjach, błędy dotyczące osób, dat i rodzaju odkryć.
Mamy nadzieję, że już dziś istniejące wpisy służą pomocą i są źródłem wiedzy dla zainteresowanych tematem, a jesteśmy zdeterminowani by zebrać i podać kolejne ważne, brakujące informacje.
Idea i sposób prezentacji zegarkowych danych jest całkowicie indywidualnym pomysłem redakcji portalu Zegarki i Pasja oraz prowadzącego tenże dział Tomasza Jakubas, realizowanym przez tego ostatniego – osoby doskonale znanej choćby z łam forum dyskusyjnego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, Partnera naszego portalu.
W tym miejscu nie można również nie wspomnieć o zasługach Patrona działu – firmy Eterna - wniesionych tak na etapie tworzenia, uzupełniania, jak i popularyzacji kalendarium.
Jej zaangażowanie w te działania jest bezcenne, marka ta występuje relatywnie często w kalendarium w miejscu wynalazcy konkretnych rozwiązań, gdyż Eterna jest bardzo aktywna na polu nowych rozwiązań, a równocześnie buduje swoją pozycję na rynku sprzedaży w Polsce.
Wśród szerzej opisanych i cieszących się największym zainteresowaniem internautów wynalazków należy przykładowo wskazać następujące:
- zastosowanie rubinowych kamieni łożyskowych w zegarkach
- opatentowanie wychwytu Co-Axial
- system ochrony mechanizmu przed skutkami wstrząsów
- użycie łożysk kulkowych dla bębna napędowego zegarka. Spherodrive
Zapraszając do odwiedzin strony kalendarium oraz lektury poszczególnych wpisów, zachęcamy także do zgłaszania kolejnych, ważnych odkryć i dokonań zegarmistrzów, na tyle, na ile to możliwe potwierdzonych w materiałach źródłowych, tak by uzyskać jak najpełniejszą ich listę.
Kalendarium ewolucji mechanizmów jest właśnie po to!
Takie kompendium wiedzy jest na pewno potrzebne wszystkim zainteresowanym tradycyjnymi zegarkami oraz osobom związanym z branżą zegarmistrzowską, gdyż prawdopodobnie jest to jedyny taki projekt, czyli gromadzone i prezentowane informacje ujęte w jednym miejscu, w zasobach światowego internetu.
Władysław Meller