• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem. Tu nic nie jest standardowe!


Kross Studio to niezależna manufaktura zegarmistrzowska i jednocześnie szwajcarskie studio projektowe, które zostało założone w 2020 roku przez Marco Tedeschiego. W ciągu raptem kilku miesięcy działalności Kross Studio osiągnęło znaczące sukcesy, w tym marketingowe, stając się pierwszą marką zegarmistrzowską oferującą luksusowe zegarki mechaniczne współpracującą ze Star Wars, Gwiezdnymi Wojnami. Ich wspólne działania zwieńczył zestaw kolekcjonerski składający się z zegarka, będącego na poziomie funkcjonalnego dzieła sztuki i rekwizytu filmowego, używanego na ekranie.

Od tego czasu, jeden po drugim, prezentowano atrakcyjne zestawy kolekcjonerskie z różnymi zegarkami, dla których opracowano sześć unikalnych mechanizmów. Zestawy kolekcjonerskie stworzone przez Kross Studio czerpią inspirację z kultowych światów popkultury, a realizowane są we współpracy z największymi graczami światowej rozrywki, takimi jak Warner Bros, Discovery, HBO, DC Comics czy Lucasfilm. Opisywaliśmy już m. in. takie nietypowe modele tego producenta, jak Kross Studio Boba Fett Collector Set czy też Kross Studio Batman Tourbillon.

Od założenia marki w 2020 roku Kross Studio poczyniło znaczące postępy w świecie luksusowych czasomierzy, dzięki radykalnym projektom  i umiejętnym, ale często całkowicie unikalnym nowym zastosowaniom szwajcarskiego, tradycyjnego rzemiosła.

Pierwszy na świecie

W 2023 roku Kross Studio wprowadziło na rynek zegarek z mechanizmem z centralnym lewitującym tourbillonem, będący – jak podaje marka - pierwszym na świecie tego typu osiągnięciem konstrukcyjnym w tym zakresie, które zostało opatentowane.

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

W miejscowości Gland w Szwajcarii, 6 czerwca 2023 roku, Kross Studio zaprezentowało nową,  przełomową dla firmy kolekcję zegarków KS 05, wyznaczającej dwa ważne debiuty dla tego producenta.

Po pierwsze, jest to pierwsza kolekcja zegarków wydana wyłącznie przez to studio projektowe poza wszelkimi partnerstwami lub współpracą. Po drugie, nowy mechanizm z jego centralnym lewitującym tourbillonem jest komplikacją konstrukcji na najwyższym poziomie technicznym, skomplikowaną a zarazem bardzo prestiżową. Wyposażona w to zaawansowane mechaniczne zegarkowe serce inauguracyjna linia ekskluzywnych zegarków Kross Studio doskonale współgra z poprzednimi kolekcjami, opartymi na współpracy ze wspominanymi partnerami.

Dzięki własnej, dotychczas zdobytej wiedzy w zakresie projektowania i produkcji wysokiej klasy zegarków mechanicznych, Kross Studio jest w stanie oferować obecnie produkty zarówno ekskluzywne, jak i innowacyjne. Marka ewidentnie lubi kwestionować branżowe konwencje, ale robi to z głębokim poszanowaniem tradycji zegarmistrzowskiej i dawnego know-how.

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kluczową rolę w nowej, samodzielnie opracowanej kolekcji pełni mechanizm kaliber KS 7’005. To, można powiedzieć, efektowny i unikalnie skonstruowany mechanizm. Jest on wyposażony w ręczny naciąg sprężyny napędowej. Z technicznego, ale i wizualnego względu jego sercem jest lewitujący centralny tourbillon, z którego wykonania Kross Studio jest bardzo dumne.

Co sprawia, że mechanizm jest tak wyjątkowy?

To, co czyni ten mechanizm tak wyjątkowym, to fakt, że beczka sprężyny głównej jest nie tylko dość duża, ale także umieszczona na centralnej osi z tourbillonem umieszczonym na górze. W połączeniu z kopertą wykonaną z tytanu klasy 5 wspomniany tourbillion dosłownie zajmuje centralne miejsce i jest najwyższym punktem mechanizmu. Wskazówki są zamontowane na obwodzie, obracając się wokół beczki sprężyny głównej i klatki tourbillonu. Dzięki temu Kross Studio udało nadać się temu projektowi dużą głębię, zachowując atrakcyjny, czysty wygląd.

Mechanizm składa się z 220 komponentów, oraz ma 27 kamieni łożyskujących. Pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę i ma bardzo wysoki poziom rezerwy chodu sięgający 120 godzin, czyli aż 5 dni.  

Co ciekawe i warte podkreślenia, beczka ze sprężyną napędową, klatka tourbillonu i koło balansowe są współosiowe, co zapewnia płynną pracę, ale i spektakularny widok.

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Lewitujący tourbillon ma lekką klatkę wykonaną z tytanu klasy 5, wybranego ze względu na wysoką wytrzymałość i niewielką wagę. Rezultatem jest osiągnięcie wagi tego elementu na poziomie jedynie 0,488 g.

Sposób wskazania czasu jest obwodowy. Nietypowe wskazówki przemieszczają się wokół korpusu i mechanizmu tourbillonu, obracając się o 360 stopni, a przełożenie między wskazówką godzinową - działającą jakby na obrzeżu - a minutową osiągnięto dzięki systemowi planetarnemu, zamontowanemu na dwóch ceramicznych łożyskach kulkowych.

Zaskakującą, nietypowa, intrygującą koperta

Niesamowity mechanizm i rozwiązania jakie kryje są obudowane równie zaskakującą, nietypową, ale także intrygującą kopertą. Obudowa wykonana jest bardzo skrupulatnie, na wysokim poziomie. Ma kształt stylistycznie zgrany z tym, co okala. Jest wykonana z tytanu klasy 5-tej, co - jak wiemy - ma sporo zalet. Ogólnie można zauważyć w ostatnim czasie, iż wiele prestiżowych marek sięga właśnie po tytan w aspekcie materiału z jakiego tworzy koperty.

Tu koperta jest pozbawiona klasycznych krawędzi, uszu i wystających elementów.

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Jak twierdzi producent, to koperta o eleganckim, ale i ergonomicznie zoptymalizowanym profilu. Zamiast widocznej, klasycznej koronki na godzinie 3. marka Kross Studio zdecydowała się na koronkę typu D-ring, czyli wbudowaną w dekiel, która umożliwia regulację czasu jak i nakręcanie bez zakłócania czystych linii obudowy zegarka.

Co więcej, koperta zawiera system umożliwiający zmianę pasków za pomocą jednego kliknięcia, ukryty z tyłu obudowy, co pozwala użytkownikowi z łatwością je wymieniać. Minimalistyczny design koperty skupia całą uwagę na mechanicznym sercu zegarka, czyli jego mechanizmie. Mocno wypukłe szkło szafirowe doskonale zgrywa się z zaokrąglonym kształtem szczotkowanej koperty, zapewniają niezakłócony, panoramiczny niemal widok na centralny lewitujący tourbillon. Szkło ma zastosowane z obu stron powłoki antyrefleksyjne, a także zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, jak i antystatyczne.

Tu nic nie jest standardowe

Mimo, że tu nic nie jest standardowe, to zegarek ma tarczę.

A przynajmniej coś, co ją przypomina. Zegarki z nowej kolekcji Kross Studio KS 05 oferowane są w trzech wersjach. Każda z nich jest unikalna, a do wyboru jest dodatkowo kilka eleganckich i funkcjonalnych tarcz z elementami ułożonymi pod tourbillonem w centralnej części, jak i na zewnątrz, nieco wyżej umiejscowionymi. Tarcze zegarków z kolekcji KS 05 są wykonane z czarnego lub niebieskiego szkła awenturynowego lub kamieni naturalnych, w tym między innymi turkusu, jadeitu i obsydianu. Ta szeroka gama materiałów nie tylko umożliwia wysoki stopień personalizacji, ale także gwarantuje, że każdy zegarek można uznać za wyjątkowe dzieło nie tylko inżynierii, ale i sztuki, odzwierciedlające styl i ducha jego użytkownika.

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Zewnętrzna tarcza jest umieszczona bezpośrednio na kopercie. Są na niej minimalistyczne oznaczenia minutowe i godzinowe. Tarcza pośrednia, ułożona nieco niżej, jest zamontowana na stałym kole godzinowym na którym przesuwa się mechanizm ze wskazówką godzinową. Służy ona wizualnie jako swego rodzaju pomost między zewnętrzną tarczą a mechanicznym sercem zegarka. Wewnętrzna tarcza, ta pod tourbillonem, ma specjalny otwór na godzinie 9., przymocowana jest do głównej płyty mechanizmu. Otwór ukazuje wspomnianą wcześniej przekładnię, jak i stanowi tło dla najważniejszego elementu, jaki jest tu tourbillon.  

Nowy mechanizm to wejście na szczyty techniczne.

Wizualnie to niesamowity projekt. A co ciekawe, nie ma nigdzie żadnych oznaczeń, ani nawet logo marki. Producent wychodzi prawdopodobnie z założenia, że jego zegarki są tak charakterystyczne i unikalne, że nie trzeba ich brandować.

Standardowo zegarki Kross Studio KS 05 są z kopertą tytanową, ale dostępna jest też edycja tego modelu z kopertą z 18-karatowego różowego złota. Zegarki można ozdobić dodatkowo aż 281 diamentami D-F VVS1 osadzonymi w oprawie pavé, co daje łącznie około 5,09 karatów.

Kross Studio KS 05 – dostępność i cena

Nowa kolekcja KS 05 manifestuje zdolność marki Kross Studio do rewolucyjnego pomiaru czasu przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych zasad tradycyjnego zegarmistrzostwa.

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Kross Studio KS 05 z centralnym lewitującym tourbillonem

Każdy wariant zegarka z tej kolekcji jest ograniczony do 10 numerowanych egzemplarzy. Seria KS 05 jest już dostępna w sprzedaży na kross-studio.com, u oficjalnych partnerów tego producenta, oraz u wybranych autoryzowanych sprzedawców detalicznych.

Cena? No właśnie.

Zegarki Kross Studio KS 05, w zależności od wersji oferowane, są w cenie od 88 000 CHF do 153 000 CHF, czyli tak mniej więcej w przedziale od 404 000 złotych do 703 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Certina DS Action 34.5 mm. Niewielk...
Certina DS Action 34.5 mm. Niewielk...
17.07.2023
Prezentujemy: Rado True Square Skel...
Prezentujemy: Rado True Square Skel...
19.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco