• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie

Panerai Radiomir Quaranta. Przełamywanie stereotypu o zegarkach tej marki


Panerai to zegarki dla twardzieli, z militarnym rodowodem. Przyjęło się wręcz, że do Radiomirów i Luminorów wypada mieć duży nadgarstek i najlepiej choć w minimalnym stopniu przypominać Sylvestera Stallone, który na długie lata pozostanie w świadomości kolekcjonerów ambasadorem tej marki. Nie da się jednak ukryć, że zegarki Panerai często mają w sobie duże pokłady elegancji, które po prostu warto wykorzystać. Efekt poniżej.

Przełamują stereotypy na temat marki

Panerai, jako marka z włoskimi korzeniami, została partnerem tegorocznego Salone del Mobile.

To tradycyjnie ważne wydarzenie dla twórców wyposażenia domu, które od niedawna kładzie duży nacisk także na temat zrównoważonego rozwoju. Tegoroczna edycja to również pokaz siły młodych projektantów - poniżej 35 roku życia było 550 z 1962 wszystkich wystawców. Jest to również pewnego rodzaju wydarzenia kulturalne, na granicy sztuki, do którego idealnie pasuje niezwykła estetyka Officine Panerai, szczególnie modeli Quaranta, które przełamują stereotypy na temat tej marki.

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Zegarki Panerai przez wiele lat miały duże mechanizmy z kieszonkowym rodowodem. Zupełną normą były spore rozmiary ich kopert i surowość, którymi się charakteryzowały, bo przecież takie miały być już na etapie założeń. Głośne, dosłownie i w przenośni, typowo męskie zegarki, których nie wypadało założyć chcąc być eleganckim.

Nowości na 2023 w ramach serii Radomir Quaranta nie są rewolucyjne, ale wyraźnie utrwalają ścieżkę zmian, które marka Panerai realizuje od kilku lat. Nowy Quaranta to wciąż Radiomir ponad wszelką wątpliwość. Na pozór nie zmieniło się zbyt wiele, ale to wystarczająco dużo, żeby wprowadzić Panerai do nowych segmentów rynku i nowych potencjalnych klientów.

Koperty o szerokości 40 mm to odpowiedź na potrzeby tych, którzy mają mniejsze nadgarstki, lub po prostu preferują bardziej kompaktowe zegarki. Można to również traktować jako kolejny, całkiem śmiały ukłon w stronę damskiej klienteli, którą rynek zdążył już przez lata przyzwyczaić do takich, a nawet nieco większych rozmiarów kopert zegarków.

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Czy to już garniturowiec?

Panerai budowało historię zegarków do nurkowania, solidnych i czytelnych w każdych warunkach. Pielęgnowanie kanonu wytyczonego przez tamte pionierskie zegarki doprowadziło do sytuacji, w której w świadomości wielu, zegarki te wciąż jawią się jako divery.

Tymczasem, znaczna część oferty tego producenta ma dziś klasę wodoszczelności jedynie 30 metrów, i jest daleka od spełnienia normy ISO 6425 określającej parametry współczesnego zegarka do nurkowania. To rodzi kolejne pytanie.

Czym w takim razie jest Radiomir Quaranta?

Tarcze nowych modeli wciąż są wykonywane na historycznym planie.

Tarcze typu sandwich zdobi ikoniczna mieszanka indeksów w formie wycięć i sekundnik na dziewiątej, który przypomina o kieszonkowej proweniencji tych zegarków. Oczywiście powierzchnia wewnętrzna tarczy świeci w ciemności dzięki powłoce SuperLuminova z budyniowym, retro zabarwieniem, które świetnie wzmaga nie tylko retro klimat, ale również w udany sposób łączy się z dostępną paletą kolorów tarcz.

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Producent do nowych Radiomirów dobrał kolorystykę, która w połączeniu z eleganckim szlifem na powierzchni tarczy buduje bardzo szlachetnie wyglądający front, całkiem daleki od militarnego czy typowo utylitarnego stylu. Chyba nigdy przedtem nie widziałem tak bardzo pasujących do koszuli zegarków od Officine. Czy to czyni je zatem garniturowcami?

Absolutnie nie, bo Panerai gra we własnej lidze i wychodzi poza klasyczne ramy segmentów.

Za całością wizerunku nadążają również mocowane w symbolicznych, oldschoolowych uszach koperty paski wykonane ze skóry aligatora. To niezawodny wybór do klasycznych zegarków, ale sam rozmiar sięgający 24 mm przypomina, ze Panerai’e nimi nie są.

Mechanizm kaliber P.900

Wewnątrz koperty osadzono mechanizm kaliber P.900 z automatycznym naciągiem i z trzydniową rezerwą chodu, oraz subsekundą i kalendarzem wskazującym dzień miesiąca. Werk pracuje w częstotliwości 28 800 wahnięć balansu na godzinę, jest łożyskowany 23 kamieniami i mierzy jedynie 4,2 mm grubości, łącząc w sobie 171 elementów. To pozwoliło uzyskać relatywnie płaską kopertę o grubości 11 mm, która powinna zgrabnie chować się pod mankietem.

Warto wspomnieć, że jedynie właściciele złotych edycji mogą obserwować prace mechanizmu poprzez przeszklony dekiel. Będą mieli również szanse dostrzec duże, rodzinne podobieństwo do kalibrów sygnowanych przez marki z grupy Richemont, takie jak Baume et Mercier czy IWC.

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Niezależnie od wybranej wersji, nowe zegarki z serii Panerai Radomir Quaranta mają koperty wodoszczelne do 50 metrów. To relatywnie nieduża wartość jak na model z podwodną historią, zakręcaną koronką i pełnym deklem w stalowych odmianach.

Panerai Radomir Quaranta – dostępność i cena

Czy 40mm Panerai to pewnego rodzaju świętokradztwo i zbrodnia na miarę zmiany kształtu świateł w Porsche 911 pod koniec lat 90. XX wieku?

Czas pokaże, choć ich odbiór przez miłośników w internecie wydaje się być raczej pozytywny. To wyważone projekty i mądre szukanie niszy, które zgrabnie łączy się z pełzającym trendem zmniejszania kopert zegarków po latach niepowstrzymanych wzrostów ich wielkości.

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Stalowe wersje modelu, produkowane bez ustalonego z góry limitu, dostępne są z tarczami w czterech kolorach: czarnym (PAM1294), niebieskim (PAM1293) i białym (PAM1292). Wyceniono je na okrągłe 6 000 USD.

Do wyżej wymienionych wariantów wzmacniających stałą ofertę dołącza również PAM1026, z kopertą wykonaną z autorskiego stopu złota Goldtech, za kwotę 18 200 USD.

Panerai Radomir Quaranta

Panerai Radomir Quaranta

Miłośnicy limitowanych edycji mogą skierować swoje kroki w kierunku modelu PAM1386 z zieloną tarczą, która dostępna jest tylko na platformie e-commerce marki w cenie pozostałych stalowych modeli. Kolejny wariant z zieloną tarczą, lecz tym razem wykonany z żółtego złota również jest na poziomie cenowym nielimitowanego wariantu i nosi oznaczenie PAM1437. Dostępny jest wyłącznie w butikach Panerai. Na rynek trafi po 500 sztuk obu wariantów.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Divery z militarno-survivalowym szn...
Divery z militarno-survivalowym szn...
13.06.2023
Perrelet Turbine Carbon Racing. Now...
Perrelet Turbine Carbon Racing. Now...
16.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco