• Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy


W pokazywanych przez kolekcjonerów zbiorach zegarków vintage z Błonia, obok choć jednego modelu Wars w kopercie wodoszczelnej, nie może zabraknąć modelu Wars w kopercie trzyczęściowej.

Poniżej, w niniejszym artykule, chcemy się skupić tylko i wyłącznie na opisie modelu Wars w pierwszej wyprodukowanej w Błoniu kopercie – kopercie trzyczęściowej.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy


Błonie Wars - dlaczego taki wyjątkowy?

Dlaczego właśnie ten model wzbudził nasze zainteresowanie i jaki jest cel wskazywania jego unikatowości?

Istnieje tylko jedna wersja wykonania tarczy tego modelu w kopercie trzyczęściowej i już na pierwszy rzut oka widać odmienny od wszystkich innych modeli w błoniu sposób jej produkcji.

Powierzchnia tarczy jest lekko szara, połyskliwa, nie ma na nich żadnych znaczników wykonanych poprzez frezowanie. Przypatrując się dokładnie napisom na jej powierzchni można też zauważyć, że ich kontury nie są tak wyraźnie zaznaczone, jak to jest dla innych tarcz błońskich.

Widać też, że znaczniki tej tarczy nie powstały poprzez tamponowanie.
 

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Wobec skąpej informacji o tarczach Wars w kopercie trzyczęściowej w książce „Przystanek: zegarek…”, i odmiennego sposobu jej wyprodukowania, wydaje się konieczne przeprowadzenie trochę szerszej analizy dotyczącej tych właśnie tarcz i zegarków w nie wyposażone produkowanych w Błoniu.

Z wyjątkiem modelu Wars w kopercie trzyczęściowej, w całej ofercie zegarków z Błonia mamy do czynienia z tarczami dla których napisy wykonane są poprzez tamponowanie.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy

Dla tarcz, których baza została zaimportowana ze Związku Radzieckiego takich jak: dwie wersje Błonie typu krab, wszystkie w złoconych kopertach i Błonie Super, tylko nazwy modeli, polskojęzyczne napisy i znaczniki minut/sekund zostały wykonane w zakładzie w Błoniu.

Dla tarczy Blonex Antymagnetyczny, którego baza także została zaimportowana, poza elementami tamponowanymi w Błoniu nacięto także wybrane znaczniki godzinowe.

Dla tarcz w pełni wykonanych w Błoniu, z wyjątkiem modelu Wars w kopercie trzyczęściowej, ich obróbka wykończeniowa obejmowała: srebrzenie tlenkiem srebra, tamponowanie napisów i dla większości tarcz nacinanie znaczników. Ostatnią obróbką było lakierowanie zabezpieczające powierzchnię tarczy.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Umieszczenie w pierwszym zdaniu poprzedniego akapitu określenia tarcze z Błonia: „wykonane poprzez tamponowanie” jest o tyle istotne, że tylko dla tarczy Wars w pierwszej kopercie trzyczęściowej napisy nie są wykonane poprzez tamponowanie.

Tak więc powyższa analiza nie dotyczy tarczy Wars w pierwszej kopercie trzyczęściowej.

Kolejne pytania bez odpowiedzi...

W takim razie powstają pytania:

W drodze jakiej innej obróbki wykonano tarczę modelu Wars w pierwszej kopercie trzyczęściowej?
Dlaczego wybrano inny niż dla wszystkich pozostałych tarcz sposób wykonania?
Gdzie wykonano tarczę do omawianego Warsa?


W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że żaden z dotychczas zapytanych, byłych pracowników zakładu w Błoniu nie umiał nic powiedzieć na temat odmienności sposobu wykonania tarczy do zegarka Wars, w stosunku do wszystkich innych błońskich tarcz.

Z tego powodu, nie zaniedbując poszukiwania odpowiedzi wśród byłych pracowników Błonia, poniżej przeprowadzimy analizę wynikającą z zawodowego doświadczenia i na podstawie znajdujących się na rynku tarcz Wars do zegarków z Błonia.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Przyglądając się tarczy Wars widzimy wielkie podobieństwo („płaskość” i zamazane kontury) jej znaczników i napisów do tak zwanych „tarcz warszawskich” wykonywanych w firmie Osiński, a będących elementami serwisowymi poszukiwanymi przez potrzebujących części zamiennych zegarmistrzów.

Podobne własności mają pierwsze tarcze radzieckie, jednak kolor ich znaczników jest złotawy.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy

Tarcze warszawskie, podobnie jak te pierwsze tarcze zegarków radzieckich były wykonywane metodą fotochemiczną. Różnica pomiędzy Rosjanami, a firmą Osiński była tak, że w Polsce do produkcji używano miedzi, a nie jak u Rosjan złota.

Tak. Tarcza do Warsa została wykonana w procesie fotochemicznym. To widać!

Tyle tylko, że dla tarczy Wars kolorystyka napisów jest inna niż dla tarczy warszawskich. Jest szaro-czarna, a nie czerwonawa jak dla tarcz warszawskich, czy złotawa, jak dla tarcz radzieckich.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Co nieco można dowiedzieć się ścierając powierzchnie tarcz: warszawskiej i Warsa (niestety kolory na ilustracjach są słabo widoczne). Ścierając spód i wierch tarczy „Warszawskiej” widzimy, że baza tarczy jest wykonana z mosiądzu.

Następnie obydwie powierzchnie tarczy są miedziowane.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Dla tarczy Wars baza jest także wykonana z mosiądzu. Jednak jest ona miedziowana, a potem srebrzona tylko od jednej strony.

Dzięki tym obserwacjom można podać proces produkcji tarczy Wars, który obejmował: miedziowanie, a następnie srebrzenie widocznej powierzchni tarczy. W kolejnym kroku strona ta jest pokrywana warstwą fotoczułą i naświetlana.

Usunięcie warstwy z powierzchni nienaświetlonych następuje poprzez wypłukanie, Widoczne powierzchnie srebrzone są następnie czernione chemicznie, a potem cała tarcza jest lakierowana.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Odmienny od wszystkich innych sposób wykonania tarczy

Dlaczego wybrano taki, odmienny od wszystkich innych, sposób wykonania tarczy do modelu Wars?

Dwie odpowiedzi na to pytanie wydają się być najbardziej prawdopodobne:

Po pierwsze w Błoniu doskonale wiedziano o technologii wytwarzania tarcz serwisowych - „tarcz warszawskich” w zakładzie rodziny Osińskich. Jest możliwe, że zakład w Błoniu chciał przetestować własne możliwości wykonania tarcz taką metodą?

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog

Po drugie wydaje się, że zegarki Wars w pierwszej kopercie trzyczęściowej były ostatnimi modelami produkowanymi w tej kopercie w zakładzie w Błoniu.

Na pewno model Wars, tylko obok niektórych modeli Blonex, Atlasa i Polana jest wyposażony w późniejszy, 17 kamieniowy mechanizm.

Model ten nie jest przywołany z nazwy, czy z wyglądu na żadnej ze znanych reklam, które oczywiście obejmują tylko początkowe modele zegarków z Błonia.

Jest możliwe, że tarcze Wars wyprodukowano, by wykorzystać zapas magazynowy wyprodukowanych już kopert. Taki krok jest bardzo prawdopodobny, biorąc pod uwagę podobną drogę (własne tarcze) dla modelu Błonie w kopercie typu krab.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy

Równocześnie trzeba zauważyć, że obydwie te sugestie nie wykluczają się wzajemnie, więc możliwe jest, że przetestowanie nowej technologii i zużycie zapasu magazynowego mogły być równoczesne dla przyjęcie nowego sposobu wytworzenia tarcz zegarkowych w Błoniu.

Pewną wskazówką może stać się informacja o numerach mechanizmów dla zegarków Wars w kopercie trzyczęściowej. Statystycznie wyższe numery w stosunku do innych modeli w kopercie trzyczęściowej i niższe niż w modelach wodoszczelnych potwierdzałyby możliwość zaistnienia drugiej opcji – wyczyszczenie magazynu zalegających w zakładzie kopert trzyczęściowych.

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy

Próbą zebrania informacji o istniejących na rynku zegarkach Wars w kopercie trzyczęściowej, obejmujących: rodzaj mechanizmu, numer mechanizmu, rodzaj dekla jest poniżej zamieszczony:

„Katalog zegarków Wars w kopercie trzyczęściowej”.

Zbieramy informacje o:

Rodzaju mechanizmu w zegarku Wars z ZMP Błonie
Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy


Deklach zegarków Wars w kopercie trzyczęściowej

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzyZebranie danych statystycznych o mechanizmach i deklach kopert w tych modelach może potwierdzić sugestię, że był to ostatni model wykonany w kopercie tego rodzaju.

Zachęcamy do przekazywanie informacji  (zdjęć zegarka od strony tarczy i od strony dekla, zdjęcia mechanizmu z widocznym jego numerem kolejnym).

Osoby, które zechcą wesprzeć tworzenie katalogu prosimy o wysyłkę na adres: lchemperek(@)gmail.com
- zdjęcia mechanizmu, w tym jedno z widocznym numerem płyty głównej
- zdjęcie zegarka od strony dekla
- zdjęcie zegarka od strony tarczy

Katalog prowadzi miłośnik zegarków Leszek Chemperek z grupy Polskie zegarki ZMP Błonie 1957-1969.

Uzyskane zestawienie modeli Wars w pierwszej kopercie trzyczęściowej, może pozwolić na dokonanie pewnej statystyki dla tej części błońskiej produkcji.

„Katalog zegarków Wars w kopercie trzyczęściowej”

nr numer mechanizmu rodzaj mechanizmu rodzaj dekla uwagi
1 3505849 3 3 własność: Grzegorz Pliszko
2 7636580 3 3 własność: Władysław Meller      
3        
4        
5        
6        
7        
8        
9        

Partnerami cechowej akcji są organizacje:

Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa

Partnerem medialnym: Wydawnictwo Zegarki i Pasja

Partnerem branżowym: Błonie sp. z o.o. producent zegarków „Błonie”

Chęć włączenia się w działania wyraziły także następujące grupy miłośników zegarków:
„Czasoholicy”
„Zegarki radzieckie/Soviet watches”


Radość z Błoni. Partnerzy

Mamy nadzieję powyższą listę uzupełniać także w trakcie trwania akcji: „Radość z Błoni”
Wszystkich chętnych do współpracy i wsparcia akcji - zapraszamy do kontaktu - redakcja (@) zegarkiipasja.pl


Wszystkie informacje o przebiegu i aktywności związanych z akcją są publikowane na portalu Zegarki i Pasja w zakładce: „Zegarki Błonie 1958 – 1969

Władysław Meller
członek Cechu, koordynator akcji „Radość z Błoni” Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Radość z Błoni. Naprawiamy zegarki,...
Radość z Błoni. Naprawiamy zegarki,...
21.04.2021
Publikacje prasowe o zegarach z Bło...
Publikacje prasowe o zegarach z Bło...
28.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco