• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą


Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyni go jednym z najstarszych japońskich zegarków do nurkowania. Olympia Calendar Diver był dostępny z czarnymi lub srebrnymi tarczami, przy czym ta ostatnia wersja jest obecnie niezwykle rzadko spotykana na rynku wtórnym, a dziś istnieje tylko kilka oryginalnych egzemplarzy.

Japończycy przypomnieli światu o tym modelu już w 2021, kiedy pod szyldem wyżej pozycjonowanej marki Orient Star przedstawiono model Diver 1964 z tarczą w kolorze czarnym. Prezentowaliśmy go tu: Orient Star Diver 1964 Sports Collection. Potem, w 2022 roku, premierę miał – także przez nas opisany - model Orient Star Diver 1964 Second Edition, bazujący na modelu sprzed lat - Calendar Auto Orient.

Teraz, w 2023 roku, przyszedł czas na reedycję właśnie tego rzadziej spotykanego, jeszcze bardziej niszowego wariantu zegarka Diver 1964 – wersję ze srebrną tarczą.

Sprawdźmy jak to wyszło.

Własna, wyrazista stylistyka

Japończycy tworząc kilka dekad temu swojego pierwszego divera nie wynaleźli koła na nowo. Udało im się jednak stworzyć własną, wyrazistą stylistykę tego typu zegarka, czego nie można powiedzieć o wielu rywalach, w tym europejskich i rodzimych, japońskich. Reedycja, czerpiąca pełnymi garściami z protoplasty, pokazuje jak bardzo ponadczasowy język stylistyczny udało się w tamtym czasie wypracować.

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

W nowym Oriencie Star da się dostrzec starą szkołę projektowania, ale ten zegarek mechaniczny w żaden sposób nie odstaje od najnowszych modeli projektowanych od zera.

Tarczę zegarka Diver 1964 1st Series o nr ref. RE-AU0502S00B wyróżnia rzadko używana, srebrna kolorystyka, której walory estetyczne i elegancki charakter uwydatnia ozdobny szlif.

Indeksy nadal są prostokątne, choć wyraźnie je przeprojektowano, rozszerzając pole funkcjonalności zastosowanej powłoce luminescencyjnej. Dodano również indeks na godzinie trzeciej, niezbędny dla aktualnie produkowanych diverów spełniających założenia normy ISO 6425 (które ten model spełnia). Dodatkowa porcja masy świecącej ozdobiła sekundnik, który od teraz jest w kształcie lizaka, oraz pierścień, który pierwotnie pozbawiony był świetlnego punktu ułatwiającego pomiar upływu czasu w warunkach ograniczeniem widoczności.

Największą zmianę względem pierwowzoru jest dodany na godzinie dwunastej wskaźnik rezerwy chodu, który stal się niejako wyróżnikiem całej rodziny zegarków marki Orient Star.

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Bardzo bliskie oryginału są spiczaste ramiona wskazówek, z charakterystyczną godzinową w kształcie strzałki. W tamtej epoce, kiedy powstał pierwszy diver Orienta, był to modny zestaw, który zarazem pozwalał błyskawicznie je rozróżniać i poprawiał czytelność wskazań.

Koperta 41 mm i mechanizm „in-house”

Przyjemną dla oka tarczę chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe, mocowane w stalowej kopercie o rozsądnej średnicy 41 mm. Cechuje się ona wyrazistą, dość muskularną stylistyką, głównie za sprawą fazowanych, przeciętych dodatkową płaszczyzną na boku uszu. Uszy zostały dodatkowo przewiercone, co znacznie ułatwia wymianę bransolety na pasek.

Zwieńczeniem frontu zegarka jak i całej koperty jest obrotowa jednokierunkowo luneta.

Obrotowy pierścień wykonano z jednego kawałka stali nierdzewnej, wzorując się na zegarku z 1964 roku, którego luneta również pozbawiona była typowej, aluminiowej bądź bakelitowej wkładki ze skala minutową. Specyfikę tego modelu tworzy - także dość rzadko spotykana – podziałka na lunecie z symbolami co 5 minut, i cyfrowymi oznaczeniami na krzyż.

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Ręcznie nakręcany mechanizm oryginalnego modelu z 1964 roku został zastąpiony współczesnym mechanizmem z automatycznym naciągiem, manufakturowym kalibrem F6N47. Mechanizm ten zapewnia stabilną, wysoką dokładność i 50-godzinną rezerwę chodu. Mechaniczne serce zegarka zostało wzbogacone o rozwiązania macierzystego Seiko - mowa o takich usprawnieniach, jak systemy Magic Lever, który efektywnie przekazuje energię z rotora obracającego się w obu kierunkach do sprężyny, czy Seiko Diashock, który chroni newralgiczne elementy mechanizmu przed uszkodzeniami w wyniku upadku lub wstrząsu.

Producent obiecuje dokładność w granicach +25/-15 sekund na dobę, ale z reguły kalibry Orientów Star nie zbliżają się do wartości granicznych. Możliwy jest również ręczny naciąg za pomocą koronki, a także precyzyjne ustawienie czasu, dzięki obecności funkcji stop sekundy.

Kolejną nowością jest wspomniany już wskaźnik rezerwy chodu. Chociaż większość modeli Orient Star jest standardowo wyposażona w to praktyczne wskazanie, to rzadko można znaleźć tę funkcję dodatkową w zegarkach dla nurków dostępnych na rynku.

„świecąca gwiazda”

Utworzona w 1951 roku firma Orient Star poświęciła się produkcji wysokiej jakości zegarków mechanicznych „made in Japan”, które w zamyśle miały być i są „świecącymi gwiazdami”, łączącymi tradycyjne rzemiosło z najnowszymi technikami zegarmistrzowskimi.

Jak widać, nowy zegarek z limitowanej edycji odzwierciedla tę dumną historię, odtwarzając oryginalny projekt modelu Olympia Calendar Diver wydanego w 1964 roku, tyle że z ulepszoną specyfikacją techniczną współczesnych zegarków dla płetwonurków i z klasą wodoszczelności do 200 metrów, zgodnie z normą ISO 6425.

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Marka Orient Star postawiła na pełny, klasyczny dekiel ze stali. Da się go otworzyć korzystając z dwóch różnych uchwytów - do dyspozycji są klasyczne nacięcia oraz wielokątna wyspa na środku, którą można było dawniej spotkać w wielu wodoszczelnych zegarkach.

Japończycy proponują swojego nowego divera w połączeniu ze stalową, pięciorzędową bransoletą. Jej logowane zapięcie wykonano z pełnych, solidnych elementów, zostawiając przy tym klasyczną mikroregulację. Dodano również, w mojej ocenie sensowną w tym segmencie, szybką i zintegrowaną przedłużkę pod skafander.

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B – dostępność i cena

Orient Star wprowadził nowy, limitowany do 900 sztuk na cały świat model Diver 1964 1st Edition do swojej kolekcji sportowej. Zegarek ma tę samą srebrną tarczę, co oryginał i łączy w sobie styl vintage z najnowszym, wysokowydajnym mechanizmem Orient Star.

Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S00B

Nowa propozycja Orient Star to świetne uzupełnienie zegarków-reedycji tej japońskiej marki. Jest przy tym bardzo rzetelnie wykonanym, dopracowanym stylistycznie i technicznie diverem, który z powodzeniem można nosić na co dzień, nawet wtedy, gdy zamierzamy regularnie wykorzystywać jego możliwości w wodzie.

Podobnie jak siostrzany zegarek z 2021 roku, nowy Orient Star Diver 1964 1st Series RE-AU0502S został wyprodukowany w ściśle określonej liczbie. Łącznie na rynek trafi 900 egzemplarzy, a cena zegarka w naszym kraju to 7 670 złotych.

Model ten jest już dostępny w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Orient Star.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta...
Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta...
29.05.2023
Prezentujemy: Rado Captain Cook Hig...
Prezentujemy: Rado Captain Cook Hig...
01.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco