• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition


Zegarki z logo Orient Star na tarczy to z reguły modele eleganckie, ale także wśród oferty tego producenta znalazło się miejsce dla kolekcji sportowej. Teraz, w 2022 roku, japońska marka wprowadza na rynek właśnie w jej ramach dwa nowe modele. Zegarki nurkowe Diver 1964, czyli druga edycja zegarka wydanego w zeszłym roku w ramach świętowania 70-lecia firmy.  

Założona w 1951 roku w ramach firmy Orient, marka Orient Star od początku istnienia oferowała zegarki o wyższym standardzie wykonania, by zaspokoić oczekiwania bardziej wymagających klientów. Dodanie do nazwy „Star” miało niejako uwypuklić dążenie do bycia swego rodzaju gwiazdą w ramach japońskich zegarków mechanicznych, łącząc tradycyjne rzemiosło z najnowszymi osiągnięciami techniki zegarmistrzowskiej. Prezentowana dziś edycja zegarka Orient Star Diver 1964 po raz kolejny składa hołd historii marki, zegarkom nurkowym i tego dążenia. Nowy zegarek łączy elementy modelu Calendar Auto Orient 1 z 1964 roku z nowoczesnym mechanizmem z naciągiem automatycznym. Warto na wstępie wspomnieć, że zegarek ten nie tylko ma wygląd i cechy pełnoprawnego „nurka”, ale także spełnia standardy wynikające ze specjalistycznej dla zegarków tego typu normy ISO 6425.

Jeden z pierwszych zegarków nurkowych Orient Star

Zeszłoroczna, pierwsza edycja Diver 1964 - opisana przez nas tu: Orient Star Diver 1964 Sports Collection, to w mojej ocenie bardzo udany, szczególnie pod względem stylistycznym zegarek mechaniczny. Nie dość, że wpisuje się we współczesne trendy, to także odzwierciedla właściwie historię tej japońskiej marki. 

Najnowszy, tegoroczny zegarek Orient Star Diver 1964 Second Edition bazuje jak wspomniałem na modelu sprzed lat - Calendar Auto Orient, czyli jednym z pierwszych zegarków nurkowych firmy wprowadzonych na rynek w 1964 roku. 

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Calendar Auto Orient posiadał proste indeksy punktowe na lustrzanej czarnej tarczy, wskazówki zaprojektowane tak, by zapewniały jak najlepszą czytelność wskazań, szczególnie pod wodą. Zegarek miał także obrotową lunetę z anodyzowaną, aluminiową wkładką i ząbkami na krawędzi dla lepszego chwytu. Archiwalny Calendar Auto Orient wyposażony był w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, co wówczas było sporym atutem wobec ręcznie nakręcanego mechanizmu jaki był zastosowany w zegarku Olympia Calendar Diver 1, który posłużył jako inspiracja dla pierwszej edycji Orient Star Diver 1964.

Podczas, gdy nowa edycja Diver 1964 Second Edition odzwierciedla wzory odziedziczone po oryginalnym modelu, posiada te same specyfikacje, jakie znamy z pierwszej edycji Diver 1964. To oczekiwane od nurkowego zegarka cechy, takie jak zakręcana koronka, zakręcany dekiel, podwójnie zakrzywione szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną i właściwy poziom wodoszczelności. W przypadku prezentowanego zegarka to także zgodność z normą ISO 6425 dla zegarków do nurkowania z użyciem powietrza sprężonego. Wyposażony jest on również w mechanizm z automatycznym naciągiem F6N47 z serii 46-F6, który zapewnia wysoką dokładność i rezerwę chodu wynoszącą ponad 50 godzin. 

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Oprócz prezentacji godziny i daty, cechą charakterystyczną większości współczesnych zegarków Orient Star jest komplikacja konstrukcji mechanizmu w postaci wskaźnika rezerwy chodu. To, jak pisałem wielokrotnie, w przypadku zegarka z automatycznym naciągiem sprężyny jedna z najbardziej użytecznych funkcji. Warto wspomnieć, że opcja ta nieczęsto jest stosowana w zegarkach do nurkowania. 

Dwie wersje kolorystyczne

Najnowszy model Orient Star Diver 1964 Second Edition jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Do wyboru mamy tarcze w kolorze czarnym (nr ref. RE-AU0601B) i zielonym (nr ref. RE-AU0602E), z których każda zapewnia własny indywidualny charakter i myślę, że obiektywnie atrakcyjny wygląd. 

Czarna wersja jest wiernym hołdem dla protoplasty, czyli Calendar Auto Orient, z jej lustrzanym, czarnym wykończeniem tarczy i dopasowaną do tego wizerunku, błyszczącą, czarną powierzchnią wkładki obrotowej lunety z naniesioną minutową skalą nurkową i trójkącikiem z punktem luminescencyjnym na godzinie 12. Błyszczący czarny kolor nadaje temu sportowemu zegarkowi elegancki wygląd, doskonale wpisując się w aktualny styl życia i trendy dotyczące casualowych codziennych zegarków. 

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition
Takie zegarki można nosić prawie na każdą okazję, mieszać z dowolnym stylem ubioru. 

Inną opcją kolorystyczną jest matowa zielona tarcza z dopasowaną, również matową, zieloną powierzchnią wkładki lunety. Zieleń tarczy nie jest jednak jednolita. To bardzo atrakcyjnie wyglądające zabarwienie gradientowe, gdzie krawędź tarczy jest ciemna, tak jak wspomniana wkładka lunety, i staje się coraz jaśniejsza, dając na środku kolor kojarzący się z płytkimi wodami ciepłych mórz. Według producenta barwa tarczy inspirowana jest jaskinią Ryusendo w prefekturze Iwate w Japonii, uważaną przez niektórych za najpiękniejszą i najbardziej tajemniczą jaskinię wapienną na świecie. Ten model ma odzwierciedlać ducha nurków, którzy zanurzają się głęboko w podziemnych jeziorach, aby odkryć ich tajemnice. 

Dziś mamy swego rodzaju modę na kolory w zegarkach. 

Czasem intensywne i nietypowe. Ta wersja wpisuje się w nią doskonale. 

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition
Dodatkowo jest ona przyozdobiona szlifem słonecznym. 

Niezależnie od koloru tarczy, obie wersje zegarka mają nakładane, wypełnione masą świecącą indeksy. Znaczniki 3., 6. i 9. to prostokąty, z tym że ten pierwszy jest mocno skrócony z racji umieszczenia tam okienka datownika. Indeks 12. to odwrócony trójkąt, na którego „czubku” jest umieszczona oś wskazówki pokazującej nam na półkolistej skali rezerwę chodu. Pozostałe indeksy to okrągłe punkty. Pod osią wskazówek nadrukowano logo oraz nazwę producenta, informację o rodzaju naciągu sprężyny i informację o poziomie wodoszczelności. 

Ramiona wskazówek są dobrze widoczne na tle tarcz, odpowiednio długie i szerokie. Godzinowa kończy się specyficznym okrągłym grotem z nałożonym na końcu trójkącikiem. Oczywiście obie wypełnione są substancją luminescencyjną. 

Idealny do codziennego użytku

Koperta w obu wersjach modelu Orient Star Diver 1964 Second Edition jest oczywiście taka sama. Jest wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej (SUS316L), a jej stosunkowo kompaktowa średnica wynosząca 41 mm sprawia, że w mojej ocenie zegarek idealnie nadaje się do codziennego użytku i niemal do każdego nadgarstka. 

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Jej powierzchnie są szczotkowane i polerowane. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się polerowane fazowania widoczne na ostrych, nowocześnie poprowadzonych krawędziach uszu. Zapewniono też takie drobne „atrakcje”, jak wiercone na wylot uszy. 

Wkręcany dekiel jest pełny i polerowany. Ma w centralnej części dwunastokątny wzór, tworzący pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje. Wewnątrz tego obszaru umieszczono nazwę i logo marki. 

Pięciorzędowa bransoleta wykonana jest z tej samej stali nierdzewnej SUS316L. W zestawie znajduje się element przedłużający dla nurków i potrójna, składana klamra z przyciskiem i zatrzaskiem zabezpieczającym, dzięki czemu zegarek jest bezpiecznie zamocowany w każdych warunkach. Kształt dodatkowego silikonowego paska nawiązuje do konstrukcji bransolety archiwalnego zegarka Calendar Auto Orient z 1964 roku. 

Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition

Orient Star Diver 1964 Second Edition – dostępność i cena

Dwie nowe wersje modelu Orient Star Diver 1964 Second Edition oferują atrybuty pełnoprawnego zegarka do nurkowania, a także są projektami nacechowanymi wieloletnim dziedzictwem japońskiej marki Orient Star. 

Co ważne - oba będą sprzedawane jako zwykłe, dostępne bez limitacji zegarki. 

Cena Orient Star Diver 1964 Second Edition będzie wynosić około 7 500 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Orient Star.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Michel Herbelin Octagone - francusk...
Michel Herbelin Octagone - francusk...
15.07.2022
Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliw...
Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliw...
16.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco