Zegarki z logo Orient Star na tarczy to z reguły modele eleganckie, ale także wśród oferty tego producenta znalazło się miejsce dla kolekcji sportowej. Teraz, w 2022 roku, japońska marka wprowadza na rynek właśnie w jej ramach dwa nowe modele. Zegarki nurkowe Diver 1964, czyli druga edycja zegarka wydanego w zeszłym roku w ramach świętowania 70-lecia firmy.
Założona w 1951 roku w ramach firmy Orient, marka Orient Star od początku istnienia oferowała zegarki o wyższym standardzie wykonania, by zaspokoić oczekiwania bardziej wymagających klientów. Dodanie do nazwy „Star” miało niejako uwypuklić dążenie do bycia swego rodzaju gwiazdą w ramach japońskich zegarków mechanicznych, łącząc tradycyjne rzemiosło z najnowszymi osiągnięciami techniki zegarmistrzowskiej. Prezentowana dziś edycja zegarka Orient Star Diver 1964 po raz kolejny składa hołd historii marki, zegarkom nurkowym i tego dążenia. Nowy zegarek łączy elementy modelu Calendar Auto Orient 1 z 1964 roku z nowoczesnym mechanizmem z naciągiem automatycznym. Warto na wstępie wspomnieć, że zegarek ten nie tylko ma wygląd i cechy pełnoprawnego „nurka”, ale także spełnia standardy wynikające ze specjalistycznej dla zegarków tego typu normy ISO 6425.
Jeden z pierwszych zegarków nurkowych Orient Star
Zeszłoroczna, pierwsza edycja Diver 1964 - opisana przez nas tu: Orient Star Diver 1964 Sports Collection, to w mojej ocenie bardzo udany, szczególnie pod względem stylistycznym zegarek mechaniczny. Nie dość, że wpisuje się we współczesne trendy, to także odzwierciedla właściwie historię tej japońskiej marki.
Najnowszy, tegoroczny zegarek Orient Star Diver 1964 Second Edition bazuje jak wspomniałem na modelu sprzed lat - Calendar Auto Orient, czyli jednym z pierwszych zegarków nurkowych firmy wprowadzonych na rynek w 1964 roku.
Calendar Auto Orient posiadał proste indeksy punktowe na lustrzanej czarnej tarczy, wskazówki zaprojektowane tak, by zapewniały jak najlepszą czytelność wskazań, szczególnie pod wodą. Zegarek miał także obrotową lunetę z anodyzowaną, aluminiową wkładką i ząbkami na krawędzi dla lepszego chwytu. Archiwalny Calendar Auto Orient wyposażony był w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, co wówczas było sporym atutem wobec ręcznie nakręcanego mechanizmu jaki był zastosowany w zegarku Olympia Calendar Diver 1, który posłużył jako inspiracja dla pierwszej edycji Orient Star Diver 1964.
Podczas, gdy nowa edycja Diver 1964 Second Edition odzwierciedla wzory odziedziczone po oryginalnym modelu, posiada te same specyfikacje, jakie znamy z pierwszej edycji Diver 1964. To oczekiwane od nurkowego zegarka cechy, takie jak zakręcana koronka, zakręcany dekiel, podwójnie zakrzywione szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną i właściwy poziom wodoszczelności. W przypadku prezentowanego zegarka to także zgodność z normą ISO 6425 dla zegarków do nurkowania z użyciem powietrza sprężonego. Wyposażony jest on również w mechanizm z automatycznym naciągiem F6N47 z serii 46-F6, który zapewnia wysoką dokładność i rezerwę chodu wynoszącą ponad 50 godzin.
Oprócz prezentacji godziny i daty, cechą charakterystyczną większości współczesnych zegarków Orient Star jest komplikacja konstrukcji mechanizmu w postaci wskaźnika rezerwy chodu. To, jak pisałem wielokrotnie, w przypadku zegarka z automatycznym naciągiem sprężyny jedna z najbardziej użytecznych funkcji. Warto wspomnieć, że opcja ta nieczęsto jest stosowana w zegarkach do nurkowania.
Dwie wersje kolorystyczne
Najnowszy model Orient Star Diver 1964 Second Edition jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Do wyboru mamy tarcze w kolorze czarnym (nr ref. RE-AU0601B) i zielonym (nr ref. RE-AU0602E), z których każda zapewnia własny indywidualny charakter i myślę, że obiektywnie atrakcyjny wygląd.
Czarna wersja jest wiernym hołdem dla protoplasty, czyli Calendar Auto Orient, z jej lustrzanym, czarnym wykończeniem tarczy i dopasowaną do tego wizerunku, błyszczącą, czarną powierzchnią wkładki obrotowej lunety z naniesioną minutową skalą nurkową i trójkącikiem z punktem luminescencyjnym na godzinie 12. Błyszczący czarny kolor nadaje temu sportowemu zegarkowi elegancki wygląd, doskonale wpisując się w aktualny styl życia i trendy dotyczące casualowych codziennych zegarków.
Takie zegarki można nosić prawie na każdą okazję, mieszać z dowolnym stylem ubioru.
Inną opcją kolorystyczną jest matowa zielona tarcza z dopasowaną, również matową, zieloną powierzchnią wkładki lunety. Zieleń tarczy nie jest jednak jednolita. To bardzo atrakcyjnie wyglądające zabarwienie gradientowe, gdzie krawędź tarczy jest ciemna, tak jak wspomniana wkładka lunety, i staje się coraz jaśniejsza, dając na środku kolor kojarzący się z płytkimi wodami ciepłych mórz. Według producenta barwa tarczy inspirowana jest jaskinią Ryusendo w prefekturze Iwate w Japonii, uważaną przez niektórych za najpiękniejszą i najbardziej tajemniczą jaskinię wapienną na świecie. Ten model ma odzwierciedlać ducha nurków, którzy zanurzają się głęboko w podziemnych jeziorach, aby odkryć ich tajemnice.
Dziś mamy swego rodzaju modę na kolory w zegarkach.
Czasem intensywne i nietypowe. Ta wersja wpisuje się w nią doskonale.
Dodatkowo jest ona przyozdobiona szlifem słonecznym.
Niezależnie od koloru tarczy, obie wersje zegarka mają nakładane, wypełnione masą świecącą indeksy. Znaczniki 3., 6. i 9. to prostokąty, z tym że ten pierwszy jest mocno skrócony z racji umieszczenia tam okienka datownika. Indeks 12. to odwrócony trójkąt, na którego „czubku” jest umieszczona oś wskazówki pokazującej nam na półkolistej skali rezerwę chodu. Pozostałe indeksy to okrągłe punkty. Pod osią wskazówek nadrukowano logo oraz nazwę producenta, informację o rodzaju naciągu sprężyny i informację o poziomie wodoszczelności.
Ramiona wskazówek są dobrze widoczne na tle tarcz, odpowiednio długie i szerokie. Godzinowa kończy się specyficznym okrągłym grotem z nałożonym na końcu trójkącikiem. Oczywiście obie wypełnione są substancją luminescencyjną.
Idealny do codziennego użytku
Koperta w obu wersjach modelu Orient Star Diver 1964 Second Edition jest oczywiście taka sama. Jest wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej (SUS316L), a jej stosunkowo kompaktowa średnica wynosząca 41 mm sprawia, że w mojej ocenie zegarek idealnie nadaje się do codziennego użytku i niemal do każdego nadgarstka.
Jej powierzchnie są szczotkowane i polerowane. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się polerowane fazowania widoczne na ostrych, nowocześnie poprowadzonych krawędziach uszu. Zapewniono też takie drobne „atrakcje”, jak wiercone na wylot uszy.
Wkręcany dekiel jest pełny i polerowany. Ma w centralnej części dwunastokątny wzór, tworzący pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje. Wewnątrz tego obszaru umieszczono nazwę i logo marki.
Pięciorzędowa bransoleta wykonana jest z tej samej stali nierdzewnej SUS316L. W zestawie znajduje się element przedłużający dla nurków i potrójna, składana klamra z przyciskiem i zatrzaskiem zabezpieczającym, dzięki czemu zegarek jest bezpiecznie zamocowany w każdych warunkach. Kształt dodatkowego silikonowego paska nawiązuje do konstrukcji bransolety archiwalnego zegarka Calendar Auto Orient z 1964 roku.
Orient Star Diver 1964 Second Edition – dostępność i cena
Dwie nowe wersje modelu Orient Star Diver 1964 Second Edition oferują atrybuty pełnoprawnego zegarka do nurkowania, a także są projektami nacechowanymi wieloletnim dziedzictwem japońskiej marki Orient Star.
Co ważne - oba będą sprzedawane jako zwykłe, dostępne bez limitacji zegarki.
Cena Orient Star Diver 1964 Second Edition będzie wynosić około 7 500 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Orient Star.
Adrian Szewczyk
10:00 15.07.2022Zegarki
Nowość 2022: Orient Star Diver 1964 Second Edition
Tagi:
zegarek na prezentzegarek do pływaniazegarki sportowezegarki męskie mechanicznezegarki japońskiezegarki automatycznezegarek nurkowyzegarki męskie klasycznejapoński zegareksrebrny zegarekzegarek wodoszczelny

REKLAMA

Zostać zegarmistrzem
Oto moje doświadczenie ze szkołą imienia Alfreda Helwiga w Glashuette – legendarną placówką cały czas uczącą zawodu. Mam nadzieję, że zawarte w opracowaniu informacje prz ...

Drugie życie zegarków – profesjonalna renowacja kopert (cel, przebieg, efekty)
Zegarek to niewielkie, przenośne urządzenie służące do odmierzania upływu czasu, składające się z wielu komponentów. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest serce zegarka ...

Epizod 3. Mechanizm bazowy zegarka
Zgodnie z sugestią z wstępnych rozważań o systematyce komplikacji zegarkowych, dla jej przeprowadzenia, musimy zdefiniować „bazowy mechanizm zegarka”, którego konstrukcja ...

Tissot PRX UFO Robot Grendizer. Pomost między światami i pokoleniami
Całkiem niedawno, bo raptem w listopadzie i grudniu 2024, prezentowaliśmy kilka nowych modeli z kolekcji PRX, czyli bestsellerowej serii zegarków wchodzącej w skład portf ...

Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...

Gala Mistrzów Sportu 2025 – nominacje, emocje i zegarki zwyciężczyń
W dniu 4 stycznia 2025 roku odbyła się jubileuszowa, 90. Gala Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Bal Mistrzów Sportu to tradycyjne wydarzenie, które jest niewątpliwie formą ...

Roamer Pro Chrono. Sportowy zegarek ze stoperem
Roamer zaprezentował kolejne nowości, i - jak to zwykle bywa w przypadku tej marki - jest to od razu cała kolekcja zegarków różniących się kolorystyką, tak jeśli chodzi o ...

Zegarki z odrobiną grozy. Nietypowe modele, nie tylko na Halloween
Jak co roku, w okolicy końcówki października daje się zauważyć “wysyp” nowości zegarków, które swoim wyglądem odwołują się do święta Halloween. Przypadające na dzień 31 p ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...