• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich


W świecie zegarków i zegarmistrzostwa występuje wiele specyficznych, właściwych tej branży pojęć, które zdecydowanie warto znać, a przede wszystkim – wiedzieć co oznaczają.

Obszerną listę ważnych określeń prezentujemy tu: Słownik pojęć zegarmistrzowskich
 
W niniejszym opracowaniu przedstawiamy wybrane, istotne pojęcia zegarmistrzowskie:

Automatyczny naciąg

Zegarek mechaniczny, aby mógł działać i poprawnie wskazywać czas, musi magazynować energię za pośrednictwem sprężyny w bębnie i uwalniać ją, napędzając wskazówki.

Aby energia mogła być gromadzona, konieczne jest permanentne bądź doraźne naciąganie sprężyny napędowej. Można to zrobić na dwa sposoby: w przypadku naciągu ręcznego za pomocą główki naciągowej zwanej koronką (obracając nią ręcznie naciąga się sprężynę), bądź w przypadku naciągu automatycznego za pomocą centralnie lub niesymetrycznie umieszczonej masy zamachowej w postaci obrotowego wahnika (tzw. rotor lub mikro-rotor).

Dzięki umieszczonej w nim niezrównoważonej masy i pod wpływem działania sił bezwładności, podczas noszenia zegarka na ręku wahnik obraca się i za pośrednictwem redukcyjnej przekładni zębatej naciąga sprężynę napędową. Przeciętnie człowiek wykonuje dziennie ponad 10 tys. ruchów lewą ręką co okazuje się wystarczające aby zegarek otrzymał dawkę energii potrzebną do ciągłej pracy.

Baselworld

Największe w Europie targi zegarków i biżuterii. Odbywają się na wiosnę w Bazylei.

Przez wiele lat targi gromadziły około 2 tys. wystawców i 100 tys. zwiedzających, od niedawna trend w zakresie liczby wystawców jest spadkowy. Na wystawie prezentowane są najnowsze modele zegarków przygotowane na dany rok, które będą dostępne w sprzedaży kilka miesięcy później, najczęściej jesienią.

Najprzyjemniejszy jest pierwszy pobyt na tych targach. Można poczuć się jak osoba z Europy Wschodniej, którą zabrano w latach 80. XX wieku do nowojorskiego sklepu z zabawkami.

W 2020 roku, ze względu na pandemię, targi w Bazylei nie odbyły się po raz pierwszy od wielu lat.

Chronometr czy chronograf

Często pojęcia te bywają mylone z uwagi na podobnie brzmiące oba określenia. Oznaczają jednak zupełnie co innego, pomimo, iż łączy je wspólna cecha, mianowicie dotyczą grupy urządzeń zwanej czasomierzami.

Określenie „chronometr” odnosi się do zegarów i zegarków spełniających podstawową funkcję, którą jest pomiar i wskazywanie bieżącego czasu. Wywodzi się z metrologii czasu tj. chronometrii, dziedziny zajmującej się pomiarami czasu, a zwłaszcza metodami pomiarowymi i badaniem wzorców czasu i przyrządów do jego dokładnego pomiaru.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

We współczesnym znaczeniu potocznym oznacza zegarek często wyższej klasy bądź sam jego mechanizm (obecnie również kwarcowy), o podwyższonej precyzji chodu, który został poddany testom w wielu różnych warunkach, spełniający określone normy precyzji odmierzania czasu, potwierdzone oficjalnym certyfikatem wydanym przez jedno z kilku niezależnych laboratoriów badawczych.

Najbardziej rozpowszechnionym certyfikatem chronometru jest certyfikat wydawany przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (C.O.S.C.).

Określenie „chronograf” odnosi się do urządzeń służących do pomiaru odstępów czasu.

Są to tzw. stopery zwane inaczej sekundomierzami. Chronografem nazywa się też nieściśle zegarki ze stoperem, które tym różnią się od stoperów, że zatrzymywanie i zerowanie wskazówek odbywa się przy pomocy układu dźwigni i kół zębatych sprzęgniętych podczas pomiaru odstępu czasu ze stale działającym mechanizmem chodu zegarka. Ścisła definicja „chronografu” określa przyrząd do pomiaru oraz rejestrowania wyników pomiarów przedziału czasu, stąd słowo „graf” w nazwie.

W odniesieniu do zegarków naręcznych ze stoperem właściwszym byłoby określenie „chronoskop”.   

Dekiel

Inaczej szczelna lub dopasowana pokrywa. W przypadku zegarków jest to tylna pokrywa koperty, czyli obudowy zegarka. W przeważającej większości współczesnych zegarków dekiel jest elementem ruchomym umożliwiającym montaż i serwisowanie mechanizmu czy wymianę baterii w przypadku zegarków kwarcowych. Rodzaj dekla determinuje też klasę wodoszczelności i odporności na kurz zegarka.

Najmniejszą szczelność koperty gwarantuje dekiel wciskany, pośrednio dokręcany śrubkami po obwodzie, a największą szczelność zapewnia dekiel zakręcany na gwint.

Spotkać też można czasami koperty, zwłaszcza w zegarkach pochodzących z ubiegłego stulecia, w których dekiel stanowi jednolitą całość z kopertą tworząc tzw. kopertę Monocoque. W tym przypadku wszelkie czynności serwisowe wykonuje się po zdemontowaniu szkiełka okalającego tarczę zegarka.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Interesującym trendem są dekle transparentne, przeszklone w części bądź w całości umożliwiające zobaczenie mechanizmu zegarka bez konieczności jego demontowania.

ETA

Największy producent szwajcarskich mechanizmów zegarkowych, należący obecnie do Grupy Swatch.

Termin ETA powstał od nazwy ETERNA, producenta zegarków z Grenchen. W 1932 roku fabryka została podzielona na: ETĘ, która produkowała mechanizmy i Eternę, która wytwarzała zegarki.

Obie firmy dołączyły do kartelu Ebauches S.A., który kontrolował większość produkcji szwajcarskich mechanizmów w latach 30-tych i zrzeszał 5 największych firm z branży zegarkowej.

W latach 80-tych z inicjatywy Nicolasa G. Hayeka na skutek przekształceń powstała firma ETA, która wraz z instytucją kontrolno-finansową ASUAG oraz w efekcie fuzji firm Omega i Tissot utworzyły koncern SMH, a potem Grupę Swatch.

Fazy Księżyca

Jedno z najbardziej estetycznych i widowiskowych wskazań na tarczy zegarka wywodzące się z rodziny wskazań astronomicznych. Wskazanie fazy Księżyca może występować jako osobna funkcja bądź w zestawie z pełnym lub wiecznym kalendarzem.

Wskazanie realizowane jest w postaci obrotowego dysku obrazującego cztery fazy księżyca: nowiu (zwanego też nowym księżycem), pierwszej kwadry, księżyca w pełni i ostatniej kwadry.

Pełny cykl obejmujący okres pomiędzy dwoma takimi samymi fazami, np. od pełni do pełni trwa 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy. Proste wskazanie faz księżyca w zegarkach wykonane jest w oparciu o zaokrąglony cykl trwający 29,5 dnia, który w rzeczywistości trwa 29,53 dnia.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Mechanizm wyposażony jest w koło zębate liczące 59 zębów, które przy pomocy przekładni sprzężonych kół obraca się o 1/59 na dobę. W efekcie tak zaprogramowanego cyklu co 2 lata, 7 miesięcy i 20 dni należy skorygować powstałe z zaokrągleń odchylenie.

GMT

Zegarki z funkcją GMT to modele ze wskazaniem czasu w drugiej strefie czasowej (skrót GMT pochodzi od Greenwich Mean Time, nazwy stosowanej dla czasu pierwszej strefy, od którego liczy się czas pozostałych stref). Bardziej skomplikowane od modeli z funkcją GMT są zegarki ze wskazaniami czasu wszystkich stref, które na tarczy lub na pierścieniu mają umieszczone nazwy miast znajdujących się we wszystkich 24 strefach czasowych świata. Pierwszy czasomierz tego typu pojawił się w 1937 r. i został stworzony na zamówienie firmy Patek Philippe przez genewskiego zegarmistrza Louisa Cottiera.

Haute Horlogerie

Haute Horlogerie (wymowa: ot orlożeri) to określenie pochodzące z języka francuskiego. Oznacza wielkie/doniosłe zegarmistrzostwo i odnosi się do firm tworzących wyjątkowe czasomierze, które wyposażone zostały w przełomowe, niezwykle trudne do stworzenia mechanizmy.

Krótko: to tylko te egzemplarze zegarków, które są projektowane i konstruowane w zaciszu atelier wybranych firm, i które z reguły tworzone są ręcznie. Co oczywiste, w ślad za unikalnością idzie bardzo wysoka cena za każde tego typu  arcydzieło mikromechaniki.

In-house (mechanizm)

Określenie mechanizm „in-house”, oznacza kaliber zegarka wykonany w całości – czyli od projektu po wprowadzenie do produkcji – w zakładach jednego producenta.

Firma, która stworzy własny mechanizm „in-house” może szczycić się mianem manufaktury, a zegarki wyposażone w takie mechanizmy są z reguły wyżej wyceniane.

Jewels (kamienie łożyskujące)

Kamienie łożyskujące stosowane są jako łożyska w celu zmniejszenia zużycia w miejscach największego tarcia w mechanizmach zegarów i zegarków. Mosiężne gniazda płyt nośnych, lub osadzone w płytach mosiężne panewki, w których pracują stalowe osie kół zębatych zawsze są narażone na zużycie.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Niezależnie od konstrukcji, a co za tym idzie wielkości nacisków, czy jakości smarowania, w takim węźle kinetycznym dochodzi do ubytku materiału, powstawania luzów i rozsuwania się osi współpracujących kół, co w efekcie powoduje zmianę głębokości zazębienia i zaburzenia lub uniemożliwienie pracy czasomierza.

W 1704 roku Nicolas Fatio de Duillier pracując z dwoma innymi francuskimi uchodźcami zmienił materiał z jakiego wykonywano łożyska, zastępując mosiądz rubinami w których wywiercał otwory na osie Wprowadzenie rubinowych kamieni łożyskowych – panewek wykonanych z rubinu - diametralnie zmieniło sytuację eliminując tę ułomność łożyskowania ślizgowego. Dawniej używano naturalnych rubinów, stąd angielska nazwa „jewels”, czyli klejnot. Obecnie stosuje się kamienie syntetyczne.

Koronka

Inaczej: główka naciągowa to jeden z najmniejszych elementów pośród widocznych części zegarka, który odgrywa kluczową rolę podczas użytkowania i obsługi każdego czasomierza.

Obecnie najczęściej umieszczona jest po prawej stronie koperty zegarka naręcznego. Koronka to prawidłowe określenie używane przez zegarmistrzów oraz osoby związane z branżą zegarkową. Błędne określenia, z jakimi można się spotkać to „śruba”, „pokrętło” czy też „bolec”.

Powszechnie wiadomo, że koronka służy do nastawiania bądź też korygowania wskazań czasu każdego zegarka naręcznego lub kieszonkowego. Jednakże na tym jej rola się nie kończy. W przypadku zegarków mechanicznych z manualnym naciągiem koronka odgrywa oczywiście kluczową rolę także ze względu na fakt, iż bez niej nie bylibyśmy w stanie nakręcić sprężyny napędowej i korzystać z zegarka.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Generalnie, określenia „koronka” używa się nie tylko względem koronki tradycyjnie służącej do ustawiania wskazań aktualnego czasu, ale także do każdego, niewielkiego elementu koperty, który jest obrotowy i poprzez który możemy obsługiwać dodatkowe funkcje czasomierza.

Zegarek może posiadać więcej niż jedną koronkę. Występują modele z jedną, dwiema, a nawet trzema koronkami, gdzie każda z nich ma określoną rolę.

Koronka, choć niewielka i pozornie niezbyt istotna, stanowi niezwykle ważny element każdego czasomierza. Kupując zegarek – czy to model vintage, czy też nowy zegarek ze sklepu – warto zwrócić uwagę na jej wygląd, kształt oraz funkcje, jakie pełni. W zegarkach biżuteryjnych główki naciągowe mogą być dekorowane kamieniami szlachetnymi (tzw. kaboszon).

Koperta

To podstawowy element budowy każdego zegarka naręcznego, to obudowa w której osadzony jest mechanizm, a jej rolą jest jego ochrona przed wszelkimi uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi.

Koperta może mieć różne kształty oraz wielkość, różnić się może kolorem, jak i materiałem z jakiego została wykonana. Obecnie najczęściej koperty do zegarków wykonywane są ze stali nierdzewnej, ale także z tworzyw sztucznych, drewna, srebra, złota, czy tytanu. Kształt, zdobienia, materiał z jakiego została wykonana oraz wielkość koperty determinuje sposób doboru danego modelu zegarka do okazji i ubioru.

Kwarc

Zegarki zasilane baterią i zliczające upływ czasu w oparciu o drgania kryształu kwarcu wprowadzono do komercyjnej sprzedaży dopiero na początku lat 70-tych XX wieku.

Zegarki kwarcowe czerpią energię z baterii lub akumulatora, energia wprawia kryształ kwarcu w drgania o częstotliwości 215=32768 Hz, natomiast układy cyfrowe zliczają drgania kryształu i prezentują je w postaci aktualnego czasu na tarczy lub wyświetlaczu zegarka.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Zegarki kwarcowe posiadają rezonator kwarcowy, który wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości. Właśnie za sprawą tego rezonatora ich punktualność chodu jest znacznie wyższa od zegarków mechanicznych i dobowe odchylenia pomiaru czasu są niemal niezauważalne.

Wprawdzie one również wykazują pewną tendencję do odchyleń we wskazaniach czasu, czego powodem może być niski poziom energii w baterii lub zmiany temperatur, niemniej wahania pomiaru czasu w zegarkach kwarcowych wynoszą ok. -0,5 do +0,7 sekundy na dobę, co daje wynik na poziomie maximum:  – 15 do + 21 sekund w skali miesiąca. Ponadto, dostępne są zegarki kwarcowe posiadające mechanizmy sterowane falami radiowymi, dzięki czemu ich chód jest korygowany i ustawiany, co jakiś czas zgodnie ze wzorcem, czyli bieżącym czasem odliczanym przez ultra punktualny zegar atomowy.

Luneta

To element zegarka – okrągły pierścień, który znajduje się najczęściej na kopercie i okala szkło – który stanowi część koperty i jest do niej przymocowany.

Spotyka się pierścienie zewnętrzne (częściej) i wewnętrzne (rzadziej).

Określenie luneta stosuje się w kontekście zegarków przeznaczonych dla nurków, czyli przystosowanych do warunków panujących pod wodą, ale pierścienie służą także do mierzenia prędkości, wskazania drugiej strefy czasowej, mierzenia krótkich odcinków czasu itd.

Obrotowy pierścień służy nurkowi do odmierzania czasu pobytu pod wodą. Sposób jego użycia jest bardzo prosty, a zarazem kluczowy dla prawidłowego przebiegu pomiaru czasu zanurzania się. Dzięki odczytaniu dokładnego czasu, jaki nurek spędził zanurzając się oraz pod wodą, może on określić na tej podstawie bardzo ważny przedziału czasu, jaki będzie mu potrzebuje do dekompresji podczas wynurzania się.

Luneta często pełni funkcje ozdobne oraz niekiedy wskazań, np. skala tachometru.

Naciąg manualny

Inaczej naciąg ręczny.

Zegarki mechaniczne działają dzięki temu, że w mechanizmie gromadzona jest energia, która oddawana jest podczas pracy. Energia ta gromadzona jest dzięki sprężynie znajdującej się specjalnym bębnie.

Aby ją dostarczyć należy naciągnąć sprężynę. W opisywanym rodzaju naciągu to użytkownik przekazuje ją do mechanizmu kręcąc koronką zegarka. Koronka poprzez wałek i odpowiedni układ przekładni zębatych naciąga sprężynę mechanizmu. Dawniej ręczny naciąg następował za pomocą kluczyka. Ale już w 1830 roku Antoine Louis Breguet opracował metodę nakręcania bez kluczykowego. Dokonali tego także inni wielcy zegarmistrzowie jak Lous Audemars, czy Adrian Philippe.

Dziś obok naciągu automatycznego to druga opcja w przypadku zegarków mechanicznych. Wadą jest konieczność pamiętania o konieczności nakręcenia zegarka, niewątpliwą zaletą jest, szczególnie dla pasjonata możliwość dodatkowego obcowania, obsługiwanie swojego czasomierza.

Rezerwa chodu

To czas  przez jaki zegarek jest w stanie pracować do momentu pełnego rozwinięcia sprężyny. Podaje się rezerwę chodu dla poszczególnych mechanizmów przy pełnym naciągnięciu sprężyny.

Rezerwa chodu bardzo często określana jest jako Reserve de Marche z języka francuskiego lub Power Reserve z angielskiego.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Określenia te, poza opisami specyfikacji technicznej możemy spotkać na tarczach zegarków, które posiadają wskazanie rezerwy chodu, dzięki któremu w każdej chwili możemy sprawdzić ile czasu będzie jeszcze pracował nasz zegarek. Przeciętne, popularne mechanizmy posiadają około 40 godzinną rezerwę chodu. W lepszych zegarkach bywa to 60 czy 72 godziny. Mamy także czasomierze z 7, 8, a nawet 10 dniową rezerwą chodu. Energia gromadzona jest w bębnie ze sprężyny.

Dla zwiększenia rezerwy producenci pracują nad zmniejszeniem strat energii. Mogą np. wydłużyć sprężynę w bębnie lub zastosować większy bęben.

Rewolucja kwarcowa

Tym określeniem nazywamy potocznie okres, w którym rynek zaczęły dominować zegarki z mechanizmami kwarcowymi. Ich protoplastą był mechanizm kamertonowy Accutron firmy Bulova, jednak prawdziwa rewolucja zaczęła się od pojawienia modelu Astron firmy Seiko.

Pierwszy model był bardzo drogi, ale z czasem technologia ta taniała błyskawicznie, modele kwarcowe zaczęły masowo niemal zalewać rynek. Fale te nadchodziły głównie z dalekiego wschodu, czyli Japonii. Rewolucja kwarcowa stała się z tego powodu czarnym okresem dla wielu europejskich, głównie szwajcarskich producentów.

Wiele firm nie było w stanie zaoferować odpowiednio szybko i tanio kwarcowych zegarków, i nie mogło dostosować się do sytuacji, przez co setki marek albo zmieniało właściciela na skutek trudności finansowych albo bezpowrotnie znikało z rynku. Przetrwali tylko najsilniejsi, albo firmy połączone w grupy producenckie. Zegarmistrzostwo mechaniczne na szerszą skalę zaczęło odradzać się  w latach 80-tych i 90-tych. Pozytywnym efektem pojawiania się zegarków kwarcowych było poszerzenie się dostępności zegarków i wiele innowacji.

Rozwój technologii kwarcowej, miniaturyzacja elektroniki doprowadziły do tego, że mamy dziś do wyboru czasomierze kwarcowe sterowane radiowo, odbierające sygnał GPS, wyświetlające czas w dowolnej strefie, z czujnikami temperatury, ciśnienia, mierzące wysokość, głębokość i wiele innych udogodnień.

Swiss made

To prawie marka. Oznaczenie dotyczące miejsca produkcji, które poprzez lata funkcjonowania niejako wypracowało pozycję, w której jest synonimem wysokiej jakości i precyzji wykonania oraz działania. W przypadku zegarków nabiera to szczególnego znaczenia. Oznaczenie Swiss made jest uregulowane przez prawo szwajcarskie i określa pochodzenie zegarka bądź mechanizmu.

Swiss made w odniesieniu do zegarka - oznacza, że mechanizm zegarka jest szwajcarski, zegarek został złożony w Szwajcarii, producent przeprowadził kontrolę końcową w Szwajcarii.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Swiss made umieszczone na mechanizmie - oznacza, że został on zmontowany i sprawdzony w Szwajcarii, a co najmniej 60% komponentów zostało wyprodukowanych w Szwajcarii.

Ponadto zastosowanie mają dodatkowe kryteria, np. koszty tarczy i wskazówek są brane pod uwagę wyłącznie, gdy zostały zmontowane w Szwajcarii.

Smart zegarek

Przymiotnik „smart” zrobił w ostatniej dekadzie zawrotna karierę. Co ciekawe, określenie wywodzi się z obszaru zegarkowo-samochodowego.

Smart to wspólny projekt Swatch Group i Mercedesa (Swatch + Mercedes +art). W słowniku języka polskiego PWN smart jeszcze nie figuruje, ale w realu jest bardzo często używane. Słowniki języka angielskiego tłumaczą słowo „smart” jako: elegancki, bystry, inteligentny.

W świecie zegarków pozostajemy tylko przy tym ostatnim określeniu: inteligentny. Smart zegarek to wyrób, który bezpośrednio lub poprzez dodatkowe urządzenie, łączy się z komputerem i smartfonem.

Tachometr

Poprawnie należy mówić o skali tachometru. W zegarku ze stoperem jest to dodatkowa podziałka naniesiona na tarczy lub kopercie zegarka pozwalająca na podstawie czasu potrzebnego na przebycie odległości wzorcowej (zwykle 1 km) określić chwilową prędkość pojazdu.

Tak naprawdę tachometr jest swego rodzaju skalą „produktomierza”, bo dla każdego ze zjawisk w podobny sposób możemy określić liczbę cykli osiągniętych w ciągu godziny.

Wahnik

Jest częścią zespołu naciągu automatycznego zegarka. Służy do generowania momentu obrotowego, niezbędnego do naciągania sprężyny napędowej. Wahnik (z angielska „rotor”) ma zwykle kształt półkolisty i dla uzyskania jak największego gabarytu najczęściej jest łożyskowany w środku mechanizmu. Ma środek masy skupiony po drugiej stronie w stosunku do łożyska, więc pod wpływem ruchów ręki, na skutek siły bezwładności, obraca się. Dzięki temu, poprzez przekładnię zwalniającą naciągana jest sprężyna napędowa.

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich

Zawór helowy

Wyposażenie zegarka w zawór helowy ma uzasadnienie tylko przy używaniu czasomierza dla długotrwałego nurkowania, w trakcie którego jest on narażony na działaniu helu pod wysokim ciśnieniem – np. w habitatach podwodnych. Zawór umożliwia pozbycie się cząsteczek helu z wnętrza zegarka, który wnika tam w drodze dyfuzji przez gumowe uszczelki. Zawór helowy może być automatyczny lub ręczny.

Zegarki vintage

Zegarki vintage to nic innego jak stare zegarki naręczne, czyli egzemplarze wyprodukowane w ubiegłym wieku oraz jeszcze starsze, najczęściej mechaniczne, – choć zaliczamy do nich także czasomierze napędzane mechanizmami kamertonowymi i elektromechanicznymi.

Główna zasada jest prosta – im starszy zegarek, tym bardziej vintage!

Obszerną listę ważnych pojęć prezentujemy tu: Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

ROLEX Oyster Perpetual - 90 lat nie...
ROLEX Oyster Perpetual - 90 lat nie...
04.09.2020
Zegary wieżowe z jedną wskazówką – ...
Zegary wieżowe z jedną wskazówką – ...
15.09.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco