• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot

CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki


Początki marki CERTINA sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Freres SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen. Niewielki zakład zegarmistrzowski przylegał do ich rodzinnego domu, a trzej zatrudnieni pracownicy wykonywali mechanizmy oraz różnego rodzaju elementy używane do konstrukcji czasomierzy kieszonkowych.

CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki

Warto zaznaczyć, iż podjęta przez braci decyzja o stworzeniu własnej pracowni zegarmistrzowskiej była wówczas dość ryzykowna, gdyż branża przeżywała w tamtym okresie bardzo dynamiczny rozwój, a konkurencja działała prężnie. Mimo to popyt nadal przewyższał podaż, dlatego strategia braci Kurth polegała na tworzeniu wysokiej jakości mechanizmów dostarczanych do już istniejących przedsiębiorstw zegarkowych.

Strategia sprawdziła się doskonale, a Kurth Freres SA stała się podwykonawcą zleceń dla rozwijającej się szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej. Motto, jakie stworzył jeden z braci Kurth i jakim kierowali się wszyscy pracownicy zakładu, brzmiało:

„Jakość za umiarkowaną cenę”
 

CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki

Przez kilka kolejnych lat niewielki początkowo zakład przeistaczał się w coraz większe przedsiębiorstwo, które równolegle do wytwarzania części i mechanizmów zegarkowych rozpoczęło także w 1906 roku konstrukcję i składanie własnych zegarków.

Modele produkowane przez braci Kurth otrzymały nazwę „Grana”, co stanowiło skrót od słowa Granacus będącego nazwą miasta Grenchen po łacinie.
 
CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki

Ciekawostkę stanowi fakt, iż bracia pod nazwą „Grana” tworzyli tradycyjne zegarki kieszonkowe, ale także, jako jedni z pierwszych produkowali znacznie mniejsze czasomierze naręczne przeznaczone dla kobiet.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Pomimo dynamicznego rozwoju branży, na początku XX wieku mężczyźni nadal odrzucali ideę noszenia zegarka przymocowanego do nadgarstka. Dlatego też, aż do momentu rozpoczęcia działań wojennych, modele męskie w większości stanowiły zegarki kieszonkowe. Wysoka jakość produktów tworzonych przez firmę Grana doceniona została na targach w Milanie, gdzie bracia Kurth wyróżnieni zostali prestiżowym, złotym medalem.

Następnie przedsiębiorstwo zdobywało kolejne nagrody: w 1910 w Brukseli oraz 1914 w Bern. Zaledwie 4 lata później, w 1918 roku, fabryka Kurth Freres SA przeistoczyła się w bardzo dużą, niezależną placówkę mogącą produkować wszystkie elementy czasomierzy, w tym tworzyć także modele pod własną marką.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Rok 1936 to moment w którym bracia Kurth ukazują innowacyjne i postępowe podejście do tworzenia zegarków, bowiem stworzyli analogowy czasomierz naręczny, tzn. prezentujący czas za pomocą cyfr, a nie jak to było powszechne do tamtej pory, za pomocą wskazówek.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki
Ten ciekawy model posiadał oczywiście mechaniczny werk, natomiast czas prezentowany był za pomocą obracających się dysków z wypisanymi na nich cyframi odpowiadającymi godzinom i minutom.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Świętując 50-lecie istnienia w 1938 roku, przedsiębiorstwo tworzy także nową markę, wtedy właśnie powstaje doskonale znana nam dziś CERTINA.

Powołanie kolejnej marki związane było z nową strategią firmy i planami ekspansji poza granice Szwajcarii. Chodziło o stworzenie nazwy łatwo wymawialnej w niemalże każdym języku świata, ponadto etymologia słowa Certina pochodzi od łacińskiego słowa Certus, oznaczającego „pewność”.
 
CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Fabryka zatrudnia już wówczas 250 pracowników, nazwa zostaje zarejestrowana w Federalnym Instytucie Własności Intelektualnej, a z biegiem czasu na coraz większej liczbie czasomierzy opuszczających szwajcarską manufakturę widnieje na tarczy napis Certina.

Przełom lat 40′ i 50′ XX wieku to moment wielu istotnych wydarzeń.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

W 1947 Certina prezentuje pierwszy mechanizm własnej konstrukcji z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej – kaliber KF 360, werk typu „bumper”, czyli tak zwany odbojnikowy.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Zaledwie rok później – w 1948 roku – firma obchodzi 60-lecie istnienia, zatrudnia już 350 pracowników oraz otwiera pierwszy zagraniczny oddział w Niemczech.

Równolegle do nowych modeli sygnowanych marką Certina, przedsiębiorstwo nadal produkuje czasomierze pod swoją pierwotną nazwą „Grana”.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Dalsze prace rozwojowe owocują w 1951 roku rozpoczęciem produkcji kolejnego mechanizmu własnej konstrukcji, kaliber 25-45, także z automatycznym naciągiem, ale tym razem wyposażonego w rotor obracający się wokół własnej osi.

Mechanizm okazał się bardzo solidny i precyzyjny, dzięki czemu zyskał uznanie pośród użytkowników, ale także był bardzo dobrze postrzegany przez firmy z branży, czego potwierdzeniem może być fakt, iż w 1954 Certina rozpoczęła dostarczać mechanizmy z automatycznym naciągiem do amerykańskiego producenta zegarków, firmy Hamilton.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

W 1955 nazwa firmy ulega zmianie z Kurth Frères SA, Fabrique de montres Certina na Certina, Kurth Frères SA.

Otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii marki.

Przedsiębiorstwo rozrosło się już do 500 pracowników zatrudnionych w biurach oraz fabryce, czego efektem jest produkcja 1 000 zegarków dziennie. Manufaktura staje się jedną z najlepiej wyposażonych i nowoczesnych na świecie, z zaawansowanymi techniczne maszynami oraz bardzo dużym potencjałem.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Na przestrzeni lat kontrola nad sterami firmy zmieniała się, jednakże przedsiębiorstwo zarządzane było nadal przez kolejne pokolenia członków rodziny Kurth.

Legendarna koncepcja Double Security, czyli CERTINA DS

W połowie lat 50′ manufaktura rozpoczęła przygotowania do zbliżającej się niebawem 70 rocznicy istnienia, którą zaplanowała uczcić poprzez stworzenie nowego i wyjątkowego modelu. Równocześnie rynek czasomierzy stawał się coraz bardziej konkurencyjny i dalszy rozwój przedsiębiorstwa wymagał od kolejnego pokolenia rodziny Kurth zdecydowanych decyzji oraz niestandardowych pomysłów.

Hans i Erwin Kurth wraz z zespołem projektantów i inżynierów postanowili stworzyć model niezwykle użyteczny, ustanawiający nowe standardy wytrzymałości i jakości wykonania. Chcieli być pionierem w dotychczas niewykorzystanym segmencie rynku, cel był jasny: stworzyć model maksymalnie odporny na uszkodzenia, idealny do wszelkich sportów.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Dwie litery, które przyczyniły się do budowy reputacji marki CERTINA

Kolejne lata upłynęły na testach.

Sprawdzano wytrzymałość wielu materiałów, opracowywano różnego rodzaju rozwiązania techniczne oraz poszukiwano optymalnego i najciekawszego projektu czasomierza w aspekcie wizualnym.

Zegarek powstawał pod stałym nadzorem Hansa i Erwina Kurth, natomiast odpowiedzialność za stronę techniczną spoczywała na Szefie Działu Technicznego – Philipp’ie Kurth. Nowy, niemalże niezniszczalny model był ostatecznie gotowy w roku 1958 i nadano mu nazwę – CERTINA DS.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

System DS zrewolucjonizował ówczesny świat zegarków, a dwie litery – stanowiące skrót od Double Security / Double Safety – zapisały się na zawsze na kartach historii zegarmistrzostwa. Koncepcja była innowacyjna i unikatowa pod względem konstrukcji mechanizmu oraz osadzenia go w solidnej, wzmocnionej kopercie wykonanej ze stali szlachetnej.

Sekret systemu DS polegał na tym, iż trzy główne elementy zegarka: koperta, mechanizm i tarcza nigdy nie stykały się ze sobą. Elementy te były oddzielone od siebie grubą, gumową uszczelką, a pomiędzy nimi pozostawiono pustą przestrzeń. Certina opracowała rozwiązanie, które opierało się na koncepcji „zawieszenia” mechanizmu w kopercie wykonanej w specjalny sposób, co umożliwiało mechanizmowy swobodne poruszanie się w różnych kierunkach.

Nowy model Double Security posiadał elastyczny system absorpcji wstrząsów, co umożliwiało werkowi przemieszczanie się wewnątrz koperty oraz wytrzymywanie nawet bardzo silnych uderzeń.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Mechanizm osadzony w innowacyjnej kopercie był podwójnie uszczelniony, dodatkowo szkło wykonane z pleksi było czterokrotnie grubsze od standardowego, a dekiel został specjalnie wzmocniony, aby poprawić parametry wytrzymałości całej konstrukcji i zwiększyć bezpieczeństwo werku. Wszystkie te rozwiązania spowodowały, iż czasomierze z serii DS były w stanie wytrzymać upadek z 6,0 metrów! – podczas gdy pod koniec lat 50′ XX wieku najlepsze czasomierze z automatycznym naciągiem dostępne wówczas na rynku, wytrzymywały upadek z 1,8 m, do 2,2 metra maximum.

Ponadto, koncepcja systemu DS pozwoliła ustanowić klasę wodoszczelności w nowych modelach na całkowicie nowym poziomie, gdyż zegarki wytrzymywały ciśnienie wody i zachowywały pełną sprawność podczas użytkowania nawet do 200 metrów pod wodą!

Kolekcja zegarków CERTINA DS oficjalnie ukazała się na rynku w 1959 roku. Innowacyjne rozwiązania opatentowane przez Certinę otworzyły zupełnie nowy rozdział w historii tej manufaktury oraz ustanowiły nowe standardy tworzenia czasomierzy. Koncepcja Double Security umocniła renomę przedsiębiorstwa i pozwoliła mu objąć pozycję lidera branży, a przez kolejne 9 lat sprzedano ponad 300 000 zegarków z samej tylko serii DS.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Teoria sprawdzona w praktyce, czyli ekspedycja w Himalaje

Zaledwie rok po ukazaniu się pierwszych czasomierzy z serii DS, czyli w roku 1960, Certina poddała swój nowy produkt bardzo ryzykownemu testowi. Docelowo miał on udowodnić, iż nowatorska koncepcja systemu Double Security zastosowana w modelach wchodzących właśnie na rynek sprawdza się nie tylko w teorii, ale także w praktyce.

Przedsiębiorstwo wyposażyło w Certiny DS wszystkich członków szwajcarskiej ekspedycji zmierzającej w Himalaje, której celem było zdobycie po raz pierwszy w historii ludzkości szczytu Dhaulagiri liczącego 8 222 metrów.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Czasomierze narażone były na niezwykle trudne warunki użytkowania, bardzo dużą zmienność temperatur – szczególnie ostre mrozy, ponadto znaczną wilgotność powietrza, zmienne ciśnienie i ekstremalne warunki pogodowe. Wyprawa zakończyła się sukcesem i zdobyciem szczytu Dhaulagiri.

Zaangażowanie się w to ryzykowne przedsięwzięcie okazało się doskonałym posunięciem, gdyż Certina dobitnie udowodniła nadzwyczajną odporność swoich czasomierzy na wstrząsy oraz niezawodność mechanizmów sprawdzonych w naprawdę ekstremalnych warunkach.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Warto zaznaczyć, iż zegarki z kolekcji DS były w całości zaprojektowane, skonstruowane oraz składane przez manufakturę Certina. Zarówno mechanizmy, jak i wszystkie elementy czasomierzy stworzone były przez zegarmistrzów Certina i montowane na własnych liniach produkcyjnych.

Rok 1960 jest także ważny ze względu na wprowadzenie charakterystycznego, słynnego i używanego do dziś symbolu żółwia, który widnieje na deklach modeli produkowanych właśnie od końca tego roku. Wprowadzenie symbolu żółwia miało związek ze zmianą dotychczas stosowanego mechanizmu cal. 25-65, który zastąpiono nowo opracowanym kalibrem 25-651.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż modele z mechanizmami o manualnym naciągu posiadały dekle wyłącznie z wypukłym logo żółwia, a wersje z werkami nakręcanymi automatycznie posiadały żółwia, który był otoczony wypukłymi „falami„.

Nadchodzące lata miałybyć jednymi z najlepszych w długiej historii marki. Nowe modele znalazły uznanie wśród klientów, manufaktura rozwijała się bardzo dynamicznie, stale powiększając swój udział w rynku. W 1963 roku Certina zatrudniała już 800 pracowników i produkowała 500 000 zegarków rocznie.

Rozsławione produkty marki zyskały w połowie lat 60’ miano niezawodnych oraz godnych zaufania, dzięki czemu wykorzystywane były m.in. przez Marynarkę Stanów Zjednoczonych podczas eksperymentu pod nazwą Sealab – II.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Badania naukowe dotyczące życia delfinów prowadzone były w trudnych i nieprzyjaznych dla zegarków mechanicznych warunkach podwodnych, a ich uczestnikiem był znany norweski naukowiec Sem-Jacobsen oraz amerykański astronauta Carpenter.

W 1968 roku Certina wypuszcza na rynek model DS-2.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Kontynuując sukces prekursora, nowe modele są równe niezawodne i jeszcze bardziej wytrzymałe, gdyż oferują możliwość wykorzystywania ich podczas nurkowania na głębokość 200 oraz 500 metrów.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Model CERTINA Super PH 500M wykorzystywany był w 1969 roku podczas projektu Tektite I prowadzonego wspólnie przez Marynarkę Wojenną USA, NASA oraz firmę General Electric. W projekcie brało udział czterech płetwonurków, którzy spędzili pod wodą 60 dni bez wynurzania się, żyjąc w specjalnie do tego celu przygotowanej stacji umieszczonej 15 metrów poniżej poziomu morza.

Celem eksperymentu było badanie dna morza, ale także zaobserwowanie zachowań i reakcji naukowców przebywających tak długo w nietypowych, nieprzyjaznych dla człowieka warunkach.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Projekt Tektite I uznany został za wieki sukces, a czasomierze w jakie wyposażeni byli uczestnicy eksperymentu zostały ocenione przez nich bardzo pozytywnie.

Rok później miał miejsce projekt Tektite II, w którym udział wzięło pięcioro nurków także wyposażonych w modele Certina.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Równocześnie, także w 1970 roku, pięć czasomierzy z serii DS-2, tym razem modele z kolekcji Chronolympic, towarzyszyły japońskiej wyprawie na Mount Everest.

Podczas tej ekspedycji jeden z jej uczestników – Yuichiro Miura – dokonał na nartach bardzo niebezpiecznego zjazdu downhill z wysokości  8 000 m do poziomu 7 000 m n.p.m..

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Wyprawa zakończona sukcesem, ekstremalny zjazd oraz fakt, iż kolejny raz modele DS sprawdziły się w wymagających i nieprzyjaznych warunkach zapisane zostało na kartach historii manufaktury.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Lata 70’ XX wieku – nowe modele i nowe wyzwania, czyli era kwarcu

Do roku 1972 Certina zatrudniała już 900 pracowników, a roczna produkcja czasomierzy plasowała się na poziomie 600 000 sztuk. Powstają nowe, bardzo ciekawe pod względem technicznym i wizualnym modele.

Zaprezentowana zostaje m. in. Certina Biostar – pierwszy na świecie czasomierz elektroniczny wyposażony w funkcję umożliwiającą prezentację aktualnego, dziennego biorytmu właściciela.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Równocześnie stale poszerzana jest oferta modeli w ramach linii chronografów, powstaje bardzo precyzyjny i solidny model Chronolympic Regatta wykorzystywany podczas regat jachtowych.

Ponadto Certina staje się sponsorem Szwedzkiej Reprezentacji Narodowej w hokeja, a każdy z członków zespołu otrzymuje egzemplarz czasomierza z serii DS.

Podczas meczu, jeden z czołowych zawodników szwedzkiej ekipy wykonuje niecodzienny pokaz przed siedmiotysięczną publicznością polegający na uderzeniu krążka hokejowego w środku którego znajduje się zegarek Certina DS.

Uderzony krążek porusza się z prędkością 120 km/h i trafia do bramki, a zegarek po wydobyciu go z wnętrza krążka jest nienaruszony i pracuje bezbłędnie.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

W 1972 roku przedsiębiorstwo otrzymuje prestiżową nagrodę podczas międzynarodowych targów jubilersko-zegarmistrzowskich. Certina zajmuje pierwsze miejsce dzięki swojemu czasomierzowi wykonanemu z białego złota oraz ozdobionego diamentami.

Piękne dzieło sztuki jubilerskiej oraz zegarmistrzowskiej uzyskało „Międzynarodową Diamentową Nagrodę” oraz „ Złotą Różę”.

W tym okresie przedsiębiorstwo produkuje dziennie już 375 000 części i elementów do czasomierzy oraz wykorzystuje każdego dnia 53 000 kamieni łożyskujących do konstrukcji swoich produktów.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Początek lat 70’ to także coraz większe trudności całej tradycyjnej, szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej spowodowanej pojawieniem się równie dobrych jakościowo, ale znacznie tańszych czasomierzy mechanicznych produkcji japońskiej, a następnie nastanie ery kwarcowej.

W 1971 roku rodzina Kurth podejmuje decyzję o przyłączeniu przedsiębiorstwa Certina do General Watch Co., spółki będącej częścią ASUAG (Allgemeine Gesellschaft der schweizerischen Uhrenindustrie AG) zrzeszającej takie firmy, jak Edox, Endura, Eterna, Longines, Mido, Rado, Rotary i Technos.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Decyzja ta miała na celu pomóc firmie przetrwać ten trudny okres, niestety miała ona także negatywne konsekwencje, gdyż manufaktura zdecydowanie zwolniła dotychczasowe tempo rozwoju, a w ramach działań restrukturyzacyjnych utraciła po kilku latach swoje linie produkcyjne umożliwiające tworzenie własnych mechanizmów wysokiej klasy.

Wydarzenia, które na pewno warte są jeszcze odnotowania, to rok 1973, kiedy to belgijski kierowca motokrosowy – Roger De Coster zostaje po raz 3 Mistrzem Świata, a podczas całej serii zmagań towarzyszy mu zegarek Certina DS 288.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Kolejna ważne wydarzenie miało miejsce w roku 1975 i związane jest z prezentacją modelu Certina Dia-Master, który posiadał innowacyjną kopertę wykonaną ze spieku wolframu oraz szafirowe szkło. Czasomierze oferowane były w 3 wersjach różniących się wyglądem oraz zastosowanym mechanizmem. Model posiadający kopertę wymyśloną przez konstruktorów firmy RADO stał się jedną z większych atrakcji targów w Bazylei.

Do promowania nowej kolekcji zegarków Dia-Master zaproszono amerykańskiego Mistrza Świata Wagi Ciężkiej w boksie – Muhhamed’a Ali.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki
Wraz z upływem lat sytuacja na rynku zegarków zmieniła się diametralnie.

Pod koniec lat 70’ znaczna część szwajcarskich firm słynących z produkcji tradycyjnych czasomierzy mechanicznych musiała zmarginalizować tworzenie tego typu zegarków i rozpocząć produkcję modeli wyposażonych w mechanizmy kwarcowe, czyli na baterie.

Następowały fuzje i przejęcia, wiele przedsiębiorstw upadło, a te firmy, które przetrwały musiały radykalnie zmienić strategię biznesową.

Certina rozpoczyna także produkcję modeli kwarcowych.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

W roku 1977 pojawia się model Dia-Master Quartz prezentujący dokładną pozycję słońca oraz gwiazd wykorzystywany podczas ekspedycji pokonującej pustynię Sahara.

W tym samym roku szwedzki producent samochodów VOLVO zamawia z okazji 50-lecia istnienia firmy zegarki marki Certina dla każdego pracownika, czyli 64 113 sztuk.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

Rok 1978 to ponowne zdobycie nagrody „Złota Róża” za przepiękny czasomierz ozdobiony 395 diamentami, a rok później, czyli w 1979 roku firma świętuje 20 lecie stworzenia koncepcji DS, co zbiega się w czasie ze sprzedażą niemalże 1 000 000 zegarków z tej serii.

Pod koniec lat 70’ całe zaplecze produkcyjne przedsiębiorstwa zostaje przeniesione do miejscowości Bien / Biel, gdzie produkcja odbywa się na liniach produkcyjnych marek Edox i Technos. Wraz z początkiem lat 80′ branża konsoliduje się jeszcze bardziej, czego efektem jest powstanie grupy SMH (SMH Group), która powstała z połączenia SSIH oraz ASUAG. W roku 1983 Certina także dołącza do grupy SMH (później znanej jako Swatch Group) i tym samym kończy się pewien okres w historii tej zdecydowanie nieprzeciętnej marki.

Dołączenie do SMH wiąże się bowiem z zaprzestaniem produkcji wszelkich mechanizmów in-house CERTINA, latami opracowywanych, konstruowanych i ulepszanych przez pokolenia zegarmistrzów pracujących w zakładach manufaktury Certina.

Od tego momentu wszystkie modele sygnowane marką Certina wyposażane są w wysokiej klasy szwajcarskie mechanizmy ETA, które pracują do dziś w niemalże wszystkich produktach marek zrzeszonych w Swatch Group.

CERTINA dziś, czyli modele XXI wieku

CERTINA wkroczyła w XXI wiek jako marka głównie kojarzona z czasomierzami dedykowanymi dla ludzi aktywnych, produkująca modele sportowe oraz będąca bardzo mocno zaangażowana w różnego typu wydarzenia sportowe, szczególnie w branży motoryzacyjnej.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

W roku 2009 na rynku ukazał się model Certina DS-1 Automatic Limited Editon wyprodukowany w ilości 5 000 sztuk, który upamiętniał 50 rocznicę stworzenia koncepcji systemu Double Security z którego słynie marka.

CERTINA (Kurth Frères SA) – historia marki

W roku 2003 Certina obchodziła 125-lecie istnienia.

Z tej okazji powstał krótki film ukazujący najważniejsze etapy w historii marki.
 


Obecnie przedsiębiorstwo tworzy zegarki z mechanizmami kwarcowymi oraz mechanicznymi i oferuje bardzo szeroki wybór interesujących modeli.

*artykuł pochodzi z bloga Manufaktura Czasu


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

TISSOT – historia marki
TISSOT – historia marki
05.11.2016
JUNGHANS – obszerna historia marki
JUNGHANS – obszerna historia marki
11.12.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco