• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023


Na przestrzeni niemal 10 lat działalności wydawnictwa Zegarki i Pasja (nasz pierwszy portal zaczął funkcjonować w 2014 roku) mieliśmy okazję uczestniczyć już w niezliczonej liczbie eventów branżowych i premier zegarkowych odbywających się w różnych regionach Polski. Przez te lata odwiedzaliśmy także wielokrotnie różne miasta w Szwajcarii, ale także byliśmy służbowo w Niemczech oraz we Włoszech. Ba, mieliśmy nawet ogromną przyjemność uczestniczyć w kilkudniowej podróży do Japonii w celu odwiedzenia zakładów, w których wytwarzane są zegarki premium marki G-SHOCK.

Jednak zaproszenie, jakie otrzymaliśmy na początku marca tego roku od marki Certina było inne, niż wszystkie dotychczas. Dotyczyło oczywiście pomiaru czasu i zegarków, ale jednak dyscyplina sportowa, której mieliśmy okazję się bliżej przyjrzeć oraz kraj do którego się udaliśmy, są w Polsce prawdopodobnie przez wiele osób uznawane za nieco „egzotyczne”. Choć to słowo może być nieco mylące, gdyż temperatura jaka tam panowała w nocy spadała do poziomu… -14 stopni Celsjusza!

Mowa o Oslo, stolicy Norwegii.

To właśnie miejsce, które mieliśmy okazję odwiedzić na zaproszenie marki Certina.

FIS World Cup w Oslo z marką Certina

W tym momencie prawdopodobnie zastanawiacie się: „co Certina ma wspólnego z Norwegią?”.

Pytanie w pełni zasadne. Tym bardziej, że fani zegarmistrzostwa, a już szczególnie miłośnicy Certiny, doskonale wiedzą, iż symbolem tej marki od dekad jest przecież żółw. Wizerunek skorupy tego gada możemy znaleźć w logo tej firmy, a także bardzo często na deklach jej zegarków, co ma oczywiście związek z autorskim systemem Double Security, z którego marka słynie od dekad. Właśnie z racji skojarzenia z wizerunkiem żółwia marka ta od lat wspiera działalność organizacji Sea Turtle Conservancy, która pomaga chronić żółwie i ich siedliska naturalne. Wydawałoby się więc intuicyjnie, że szwajcarska firma prędzej zorganizowałaby ważny dla siebie event i prezentację nowej kolekcji zegarków w prawdziwie „egzotycznym” kraju, gdzie są palmy, lazurowe morze i 50 stopni w cieniu.

Jednakże nasza podróż do Norwegii miała bardzo ważny powód, związany z działalnością Certiny – marka ta została bowiem oficjalnym Partnerem Pucharu Świata FiS w narciarstwie biegowym!

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Pisaliśmy o tym wyróżnieniu, a zarazem ogromnej odpowiedzialności jaką wzięła na siebie Certina pod koniec 2022 roku. Wówczas marka ogłosiła ponowne zaangażowanie w biegi narciarskie. Wraz z rozpoczęciem sezonu 2022/2023 szwajcarski producent zegarków objął na 4 lata rolę oficjalnego partnera w zakresie pomiaru czasu podczas Pucharu Świata FIS w narciarstwie biegowym.

Otwarcie sezonu zawodów narciarskich najwyższej klasy odbyło się 25 listopada 2022 roku w miejscowości Ruka w Finlandii. Był to pierwszy etap całej serii weekendów poświęconych wyścigom, w których rywalizowały ze sobą zespoły damskie, męskie i mieszane.

Nasza obecność w Oslo miała związek właśnie z tym partnerstwem oraz z nową kolekcją zegarków.

Sport o długiej tradycji

Zawody Pucharu Świata FIS w biegach narciarskich są organizowane co roku. W sezonie 2022/2023 rywalizacja toczyła się w Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Szwecji i Estonii. Finał miał miejsce w Finlandii w miniony weekend, w dniach 25/26 marca 2023 roku.

My, wraz z kilkoma innymi zaproszonymi dziennikarzami z Polski oraz z kilku krajów Europy, mieliśmy okazję przyglądać się zmaganiom sportowców podczas weekendu zawodów odbywających się w dniach 11-12 marca 2023 roku w Oslo, w ramach Holmenkollen Skifestival AS (polecam odwiedzić stronę www tego eventu – jest atrakcyjnie przygotowana, a także dobrze oddaje atmosferę tego miejsca i samego wydarzenia: holmenkollenskifestival.no).

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Biegi narciarskie to od dekad koronna dyscyplina sportowa Norwegii, bardzo popularna wśród mieszkańców tego kraju. Choć osobiście mam niewielką wiedzę w tej dziedzinie, to szukając informacji na jej temat natrafiłem w sieci na publikacje z końca ubiegłego roku głoszące, iż dyscyplina ta cieszy się „coraz mniejszym zainteresowaniem”.

Mówiąc szczerze, mając okazję zobaczyć te zawody na żywo, tę ogromną rzeszę ludzi, którzy całymi rodzinami przyszli tłumnie kibicować i wspólnie świętować w weekend, trudno mi się zgodzić z tą opinią. Całe wydarzenie było przygotowane na bardzo wysokim poziomie – zarówno obiekty sportowe, w tym trasy narciarskie do biegów, jak również skocznia, która jest w tym samym miejscu, a także zaplecze gastronomiczne były świetnie utrzymane i przystosowane do obsłużenia setek, jeśli nie tysięcy kibiców. Doskonałe nagłośnienie, liczne telebimy oraz świetna atmosfera.

Pogoda także dopisała – świeciło słońce i było bardzo ciepło, tylko… kilka stopni na minusie.

Idealne warunki do biegów narciarskich.

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Biegi narciarskie to sport o długiej tradycji, który zaskakuje jednak współczesnym charakterem – tu w sumie jest też analogia do marki Certina. Narciarstwo biegowe polecane jest nie tylko jako popularny sport promujący zdrowy styl życia, ale także jako dyscyplina pozostająca w zgodzie z naturą.

Certina w ostatnich latach przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju, co przejawia się chociażby właśnie we wspomnianym już przeze mnie wsparciu organizacji Sea Turtle Conservancy, ale też poprzez stosowane materiały do wykonania pasków do zegarków, bądź też opakowań na zegarki. Ten aspekt działalności marki jest szczególnie podkreślany, a przecież bliski kontakt z naturą jest charakterystyczną cechą narciarstwa biegowego.

Mogą przesądzić o zwycięstwie lub przegranej

Jednak nie zapominajmy, że rola Certiny w tym wydarzeniu to nie tylko aspekt wizerunkowy.

Marka ta ma długą historię w dziedzinie pomiaru czasu w sporcie. To nowe partnerstwo to przedsięwzięcie, które jest zatem bliskie sercu producenta zegarków z Biel. W sporcie każda sekunda, a nawet dziesiąta sekundy mogą przesądzić o zwycięstwie lub przegranej. Możliwość obserwacji na żywo zmagań sportowców podczas trwania zawodów w biegach narciarskich uzmysławia, jak ważna i zarazem odpowiedzialna jest rola chronometrażysty. W tym przypadku tę rolę pełni właśnie Certina.

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Obserwując ścigających się biegaczy i biegaczki, zawodników często pędzących z bardzo dużą prędkością, z reguły w większej grupie i w niedużych odstępach od siebie, można sobie uzmysłowić jak czułe i zarazem precyzyjne muszą być urządzenia służące do pomiaru czasu sportowców.

Bieg na 50 kilometrów, który był jednym z najważniejszych wydarzeń tej weekendowej edycji FIS World Cup w Oslo zakończył się zwycięstwem Norwega Simena Hegstada Kruegera, który dotarł na metę osiągając najlepszy czas 1 godzinę 55 minut 01.5 sekundy (1:55:01.5).

Patrząc na ten wynik widać, że w sporcie liczą się dosłownie ułamki sekund!

Zwycięzca odebrał medal, ale także jako prezent otrzymał zegarek marki Certina.

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Oprócz zawodów w biegach narciarskich, tuż obok torów do biegów znajdowała się skocznia, na której od godziny 14.00 w sobotę odbywały się zawody w skokach. Brali w nich udział oczywiście także Polacy, w tym doskonale znani Kamil Stoch, Dawid Kubacki czy też Piotr Żyła.

Nie miałem dotychczas okazji zobaczyć tej dyscypliny sportu na żywo i muszę przyznać, że obserwowanie skoczków na żywo robi nie tylko o wiele większe wrażenie niż na ekranie telewizora, ale budzi również o  wiele większe emocje. Mimo, iż byliśmy w Norwegii, to można było momentami poczuć się jak w Polsce - na trybunach widać było bardzo dużo białoczerwonych flag i transparentów, a wśród kibiców wyraźnie dominowali właśnie ci wspierający naszą reprezentację.

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o samej federacji FIS (Fédération Internationale de Ski), czyli organizacji koordynującej działania na rzecz rozwoju międzynarodowego narciarstwa i snowboardu.

Została powołana do życia w 1924 roku podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix we Francji. FIS, federacja uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), jest odpowiedzialna za takie dyscypliny olimpijskie jak: narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinację norweską, freestyle i snowboard, a także za międzynarodowe zasady dotyczące rywalizacji podczas zawodów. 138 krajowych stowarzyszeń członkowskich organizuje co roku ponad 7500 zawodów narciarskich i snowboardowych pod patronatem FIS. Organizacja promuje również sporty zimowe jako zdrową formę spędzania wolnego czasu, zwłaszcza wśród młodzieży.

Kolekcja zegarków Certina 2023

Ważnym elementem wizyty w Oslo była także część oficjalna w piątkowy wieczór, podczas której wszystkim zaproszonym uczestnikom zaprezentowane zostały zegarkowe nowości Certiny na 2023.

Prezentacja miała miejsce podczas wspólnej kolacji, która odbywała się w bardzo klimatycznym miejscu – wiekowej norweskiej restauracji liczącej około 200 lat.

W sobotę, w świetle dziennym, udało nam się uchwycić w kadrze obiektywu aparatu różne zegarkowe nowości Certiny na 2023 rok, podczas opisywanych wcześniej zawodów sportowych.

Mała sesja poniżej:

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Mieliśmy okazję zobaczyć nowe zegarki na ten sezon zarówno z kolekcji damskiej jak i męskiej.

Nie będę w tym miejscu szczegółowo opisywał zaprezentowanych poszczególnych nowości Certiny, gdyż niektóre z nich już w marcu prezentowaliśmy na portalu – jak chociażby model Certina DS-2 Turning Bezel, inne będziemy prezentować lada dzień – Certina DS-2 Chronograph Automatic (zegarek, który w dwóch wersjach robi naprawdę rewelacyjne wrażenie!), a jeszcze inne mogliśmy zobaczyć na żywo, ale nie możemy ich jeszcze upubliczniać – jak chociażby świetny czarny model Certina DS Action Powermatic 80. Ale i na jego prezentację na portalu przyjdzie niebawem czas.

Była oczywiście także Certina DS+, którą mieliśmy już okazję Wam zaprezentować w formie recenzji.

Wyjątkowy, wspólny czas

Podsumowując – dzięki zaproszeniu od marki Certina mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć zmagania najlepszych na świecie zawodników biegów narciarskich i skoczków narciarskich. Mogliśmy przekonać się, jak dużym wyzwaniem dla marki zegarmistrzowskiej jest podjęcie się pełnienia roli chronometrażysty zawodów sportowych na tak wysokim, światowym poziomie.

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023

Mieliśmy okazję zapoznać się także na żywo z najnowszą kolekcją zegarków Certina na rok 2023, które sukcesywnie będziemy prezentować w kolejnych tygodniach i miesiącach bieżącego roku.

Był to bez wątpienia nietypowy weekend, wyjątkowy wspólnie spędzony na kibicowaniu czas, za co szwajcarskiej marce Certina oraz jej przedstawicielom w Polsce pragniemy serdecznie podziękować!


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Norweskie zegarki wykonane według ś...
Norweskie zegarki wykonane według ś...
21.03.2023
Najdroższy zegarek sprzedany na auk...
Najdroższy zegarek sprzedany na auk...
01.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco