• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina

Venezianico Nereide Ceratung GMT. Atrakcyjny wygląd i niespotykany dotąd Ceratung


W dniu 12 lipca 1913 roku w Arsenale w Wenecji zwodowana została jedna z dwóch jednostek typu Nautilius, włoski okręt podwodny Nereide. Zaprojektowany przez włoskiego inżyniera Curio Bernardisa, Nereide był niewielkim, przybrzeżnym okrętem podwodnym o długości niespełna 41 metrów, szerokości 4,3 metra i zanurzeniu 2,93 metra. Napędem dla okrętu były dwa silniki powierzchniowe o mocy 600 KM, oraz dwa elektryczne silniki głębinowe o mocy 320 KM, co pozwalało na rozpędzenie się jednostki nawet do 13,2 węzła na powierzchni i 8 węzłów pod wodą.

Nie trzeba być inżynierem, żeby wiedzieć, jak ważne jest „serce”, napęd maszyn i urządzeń, z których na co dzień korzystamy, aby mogły prawidłowo działać i spełniać funkcje, dla których zostały zaprojektowane. Włoscy zegarmistrzowie i projektanci marki Venezianico doskonale to rozumieją, dlatego w najnowszej odsłonie linii Nereide zaprezentowali po raz pierwszy mechanizm V3290 z automatycznym naciągiem, spersonalizowany dla marki Venezianico, przygotowany przez szwajcarskiego producenta SOPROD, o którym jeszcze napiszemy. Przejdźmy jednak do aspektu wizualnego i parametrów nowego modelu, jakim jest Venezianico Nereide Ceartung GMT.

Venezianico Nereide GMT Ceratung

Z każdym kolejnym prezentowanym projektem zegarka Włosi udowadniają, że mają niezwykłe wyczucie smaku. Pisaliśmy niedawno o modelu Redentore Ultrablack, ten zegarek zrobił prawdziwą furorę wśród naszych Czytelników i Czytelniczek. Ceratung robi takie samo duże i pozytywne wrażenie już na zdjęciach, które stanowią materiały prasowe marki.
 
Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Ceratung: luneta

Zacznijmy od tego, że mamy do czynienia z pierwszym takim połączeniem, którego nie spotkaliśmy w żadnej innej marce zegarkowej. Otóż wkładka lunety została wykonana z dwóch materiałów. W połowie z wysokiej jakości czarnego spieku ceramicznego (od godz.12), oraz w połowie z wolframu (od godz. 6), czyli najtwardszego metalu na ziemi. Razem tworzą świetny efekt wizualny, ale co może nawet ważniejsze, ta luneta jest niezwykle trudna do zarysowania. Jeżeli więc zastanwialiście się skąd nazwa CERATUNG, to właśnie pochodzi ona od połączenia: CERA od CERAMICA (ceramiki), TUNG od TUNGSTENO, czyli wolframu.

Przy godzinie 0. na lunecie widoczny jest trójkątny insert z niebieskim akcentem, a na całej powierzchni widzimy białe indeksy godzinowe w systemie 24-godzinnym. Pierścień jest ząbkowany, co pozwala z łatwością go chwycić i działa z częstotliwością 120 kliknięć, co powinno zadowolić osoby, które lubią ten subtelny dźwięk podczas obracania.

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Ceratung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT ma tarczę w kolorze czarnym, ale zadbano o to, żeby nie była ona zbyt nudna, urozmaicają ją zastosowane jasnoniebieskie i białe akcenty.

Zegarek oferuje dodatkową funkcję GMT, która umożliwia ustawienie wskazań dla 2 dodatkowych stref czasowych. Dlatego na rantach tarczy możemy znaleźć 24-godzinne indeksy arabskie, podzielone na dwa kolory - jasnoniebieski (góra) i biały (dół). Do odczytania wskazań czasu w drugiej strefie czasowej ma nam posłużyć niebieska wskazówka zakończona grotem, która pokazuje czas z dokładnością 30 minut. Jeżeli chcemy jednocześnie ustawić wskazanie 3 strefy czasowej, to ma nam do tego posłużyć wspomniana wcześniej luneta.
 
Funkcję GMT powinny więc docenić osoby często podróżujące i „przeskakujące” między strefami czasowymi, lub te, mające rodzinę mieszkającą w innej strefie czasowej. Nie chcemy przecież budzić członka rodziny o 3. w nocy, z chęcią złożenia życzeń świątecznych lub urodzinowych.

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Wskazówki godzinowa, minutowa i sekundowa zostały wykonane ze stali, oraz polerowane na wysoki połysk. Wewnątrz nich nałożono warstwę substancji luminescencyjnej SuperLuminova BGW-9, co pozwoli na swobodne odczytanie godziny wieczorową porą.
 
Charakterystyczne dla czasomierzy z linii Nereide są główne indeksy godzinowe, które kształtem przypominają sztabkę. Każdy z nich jest starannie wypolerowany, a na ich wierzch została nałożona, podobnie jak w przypadku wskazówek, SuperLuminova BGW9.

Jedynym elementem, który w naszej opinii może trochę zaburzać feng szui tarczy prezentowanego zegarka jest datownik z dyskiem w białym kolorze. Na całe szczęście jest on widoczny przy godzinie 6, przez co aż tak mocno nie ingeruje wygląd tarczy, wręcz można powiedzieć, że przy sztabkowych indeksach wtapia się w otoczenie. Co natomiast ciekawe, projektanci Venezianico nawet pod nim dodali małą, niebieską strzałkę skierowaną w kierunku datownika.

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Pomimo tego, że w zegarku zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem, producent nie zdecydował się na umieszczenie na tarczy napisu AUTOMATICO. Zamiast tego na jej środku widnieje jasnoniebieski napis NEREIDE GMT, i CERATUNG. W produktach marki Venezianico nie spotkamy innych mechanizmów, niż te z automatycznym naciągiem, więc projektanci wyszli z założenia, że lepiej jest pochwalić się tym, co faktycznie wyróżnia najnowszą odsłonę NEREIDE.

Personalizowany mechanizm kaliber V3290

Mechanicznym sercem zegarka jest personalizowany na zlecenie marki Venezianico mechanizm szwajcarskiego producenta SOPROD z komplikacją konstrukcji GMT, oraz z datownikiem na godzinie 6. Mechanizm oferuje 42-godzinną rezerwę chodu, a łożyskowany jest na 25 syntetycznych rubinach. Zaprojektowano całkowicie nowy szkieletowany wahnik (rotor), przypominający kształtem gondolę, na którym widnieje logo Venezianico wraz z symbolem w postaci krzyża. Ten zaś nawiązuje do zwieńczenia wieży zegarowej przy placu Św. Marka w Wenecji.

Na wahniku zastosowano dodatkowe zdobienie w postaci pręgowania, a mostki zostały piaskowane, co nadaje mechanizmowi lekko ascetycznego, eleganckiego, technicznego stylu. Kaliber V3290 można podziwiać przez szkło szafirowe zastosowane w zamykanym na 6 śrub deklu zegarka i robi się to z przyjemnością.
 
Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Warto też podkreślić, że pomimo pracy, jaką włożyli projektanci i producent mechanizmu, włoscy zegarmistrzowie Venezianico postanowili dodatkowo wyregulować mechanizm tak, aby jego dokładność wynosiła -4/+6 sekund na dobę, co daje dokładność na poziomie certyfikacji COSC.

Venezianico Ceratung - parametry techniczne:

Koperta

Koperta o średnicy 42 mm (lug to lug 49-milimetrów) została wykonana ze stali szlachetnej.  Nawiązując do okrętu podwodnego NEREIDE, o czym wspominaliśmy na wstępie, zastosowano wysoką wodoszczelność. W tym przypadku jest to 200 metrów, z zakręcaną koronką i deklem zakręcanym na 6 śrub. Warto pamiętać, że wodoszczelność na poziomie 20 ATM jest znakiem rozpoznawczym całej linii NEREIDE.

Koronka na czole ma emblemat 3D nawiązujący do loga marki.

Szkło

Zarówno od frontu, jak i z tyłu zegarka zastosowano trudne do zarysowania szkła szafirowe, które w połączeniu z równie trudnym do zarysowania pierścieniem, wykonanym z wysokiej jakości spieku ceramicznego i wolframu, pozwoli nam zachować front zegarka w nieskazitelnym stanie, przez wiele, wiele lat. Frontowe szkło zegarka pokryte jest także powłoką antyrefleksyjną, która minimalizuje odbicie światła i ułatwia odczytanie godziny.

Mocowanie do nadgarstka

Zegarek zaprezentowany został na autorskiej bransolecie "Canova", z bezpiecznym motylkowym zapięciem, która jest dostępna tylko w marce Venezianico. Jej boczne ogniwa są matowe, a środkowe elementy wypełniające polerowane na wysoki połysk, co w połączeniu z kopertą i tarczą zegarka tworzy kompletną całość. Warto też zaznaczyć, że bransoleta ma bardzo aerodynamiczny kształt i świetnie dopasowuje się do nadgarstka. Przyjemnym dla oka detalem jest subtelny symbol krzyża z logotypu Venezianico, który został umieszczony na wysokości zapięcia.

Venezianico Nereide GMT Ceratung - podsumowanie

Model Venezianico Nereide GMT Ceratung może się podobać, co ciekawe pierwsze 200 sztuk już zostało sprzedane, a kolejne egzemplarze będą dostępne w okolicy maja 2023, natomiast liczba zegarków na Polski rynek ma być ograniczona.

Popyt na zegarki Venezianico na tak wysokim poziomie pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tą włoską marką, i jak silną pozycję zbudowali bracia Morelli, dzięki zaangażowaniu, konsekwencji i dobrym projektom (oraz całkiem rozsądnej cenie).

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Venezianico Nereide Ceartung GMT

Co prawda pisaliśmy już o tym w tekście o wspomnianym Redentore Ultrablack, ale zaznaczymy i tutaj, zegarek otrzymujemy w bardzo eleganckim pudełku z delikatną strukturą i emblematami 3D, a także jakby welurową szarą wyściółką.

Zegarek Nereide GMT Certaung oferuje nam, poza personalizowanym szwajcarskim mechanizmem V3290, także dobre parametry techniczne, w tym trudne do zarysowania szkło szafirowe i wodoszczelność na poziomie 20 atmosfer, oraz własny wzór bransolety: Canova. A także sporą liczbę detali. Ma nowoczesny, ale zarazem nienachalny, uniwersalny design, jak również element dotąd w branży niespotykany - połączenie dwóch materiałów: wysokiej jakości spieku ceramicznego i najtwardszego metalu na ziemi - wolframu.

Do tego dochodzi jeszcze jeden ważny aspekt, ograniczona dostępność. Co prawda nie jest to zegarek limitowany, ale jednak żeby stać się jego właścicielem, trzeba się wstrzelić w dobry czas ich dostępności na polskim rynku.

Cena zegarka Venezianico Nereide GMT Ceratung wynosi 5 880 złotych.

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Omega Aqua Terra Shades. Eksplozja ...
Omega Aqua Terra Shades. Eksplozja ...
24.03.2023
Czas na (nie)poważny zegarek z Kerm...
Czas na (nie)poważny zegarek z Kerm...
27.03.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco