Zegarki marki Panerai są kojarzone dość jednoznacznie. To duże, wytrzymałe czasomierze dla osób, które raczej nie szukają skromnej ozdoby nadgarstka. Skojarzenia militarne są również w pełni na miejscu. Nie przychodzą mi za to na myśl modele typu skeleton. A taki właśnie dziś zaprezentujemy. To wynik partnerstwa z niemiecką firmą Brabus.
I to o niej na początek kilka słów.
Podrasowane Mercedesy i… łodzie motorowe
Dla większości osób, w tym i dla mnie, Brabus kojarzy się z firmą, która pod swoją marką sprzedaje - bardzo delikatnie mówiąc - mocno autorsko podrasowane Mercedesy. Firma od ponad 40 lat zajmuje się uszlachetnianiem samochodów tej luksusowej marki.
Sam jednak do niedawna nie wiedziałem, że istnieje także dział Brabus Marine.
W ramach tej działalności niemiecki producent zajmuje się wytwarzaniem ekskluzywnych łodzi motorowych. Luksus na pokładzie połączony z wysokimi osiągami to wynik współpracy firmy Brabus z uznanym fińskim producentem Axopara Boats. Teraz, właśnie jako producent łodzi, marka Brabus oraz znana firma zegarmistrzowska Panerai prezentują nowy zegarek.
Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym i wyrafinowanej stylistyce inspirowanej stylem wojskowym, limitowany model Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition stanowi kolejny krok we współpracy, która łączy zegarmistrzostwo na wysokim poziomie i wyczynowe, luksusowe łodzie motorowe.
Panerai i Brabus
Panerai to firma, którą można uznać za markę zegarków łączącą szwajcarską finezję zegarmistrzowską i artystyczny włoski design, a jej produkty - okraszone militarnym stylem – charakteryzują się także ponadprzeciętną wytrzymałością. Brabus, znana na całym świecie marka luksusowych samochodów i łodzi motorowych z serca niemieckiego Zagłębia Ruhry, nawiązały partnerstwo, które - jak dowiadujemy się z prasowych materiałów promocyjnych, ma wyznaczać i ponownie definiować zakorzenione we wspólnej ambicji granice technologii, stylu i efektywności w swoich dziedzinach.
„Zjednoczone zaangażowaniem w tworzenie instrumentów dla dynamicznych odkrywców i głębokim szacunkiem dla morza, obie marki stworzyły serię zegarków zaprojektowanych tak, by łączyć to, co najlepsze z każdej z nich, tworząc własną, specyficzną tożsamość”.
To oczywiście marketing, ale przyglądając się dopracowaniu szczegółów zegarka, jego detali, ale i charakterystycznemu stylowi, tak w przypadku zegarków Panerai jak i łodzi Brabus widać, że to nie tylko czcze slogany, ale rzeczywistość. Rzeczywistość, która niestety sporo kosztuje.
Nowa pozycja w ramach oferty serii luksusowych łodzi motorowych Brabus Marine Shadow, charakteryzuje się wojskowym zielonym odcieniem. Zegarek mechaniczny Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition ma wiele kluczowych funkcji i cech znanych z poprzednich modeli tego producenta, ale podnosi poprzeczkę poprzez zastosowanie nowych materiałów i przeprojektowanemu, ale wciąż charakterystycznemu wyglądowi.
Koperta 47 mm wykonana z Carbotech
Zegarek dostępny jest w limitowanej edycji 200 sztuk.
Submersible S Brabus Verde Militare Edition ma 47-milimetrową kopertę o doskonale znanym kształcie, tym razem wykonaną z Carbotech. Pod tą nazwą kryje się kompozytowy materiał zastosowany po raz pierwszy w zegarmistrzostwie właśnie przez Panerai.
Carbotech - lżejszy niż stal, a nawet tytan, i odporny na korozję - jest wytrzymały i elastyczny, dzięki czemu zegarek wykonany z tego materiału jest bardzo komfortowy w użytkowaniu, nawet dla osób użytkujących go w ekstremalnych warunkach.
Akcenty w kolorze wojskowej zieleni wyrażają odniesienie do łodzi Brabus. Ten, można powiedzieć, subtelny odcień pojawia się na wskazówkach, pierścieniu wokół szkieletowanej tarczy czy gumowanej koronce, a także wskaźniku am/pm, czy ramce datownika.
Tymczasem obecność logo Brabus na dźwigni mechanizmu zabezpieczającego koronkę i na tarczy potwierdza wspólny charakter zegarka.
Koperta ma kolor czarny, a będąc bardzo precyzyjnym - widzimy szaroczarne warstwy układające się w ciekawe i niepowtarzalne wzory. Jako, że mamy do czynienia z zegarkiem nurkowym, to model ten ma także obrotowa lunetę wieńcząca kopertę od góry. Jest na niej naniesiona skala minutowa w postaci czarnych punktów co 5 minut, i dokładne oznaczenie pierwszych 15 minut za pomocą wygrawerowanych kresek. Na godzinie 12. jest punkt wypełniony masą luminescencyjną we wcześniej wspomnianym zielonym kolorze. Co ciekawe, emituje on niebieskie światło. Tak jak wskazówka minutowa. Pozostałe oznaczenia luminescencyjne, czyli indeksy godzinowe i wskazówka godzinowa są także w odcieniu wojskowej zieleni, świecą również na zielono po naświetleniu.
Elementy luminescencyjne to także oznaczenia am/pm na tarczy małego sekundnika, wskazówka 24h i sekundowa, oraz koniec wskazówki funkcji GMT.
Szkieletowana tarcza
Tarcza Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition jest szkieletowana, wiec dzięki deklowi, również przeszklonemu szafirowym szkłem, widzimy wszystko jak na dłoni.
Tarcza od przodu ma techniczny, surowy, ale zarazem atrakcyjny wygląd. Chroni ją szkło szafirowe z nadrukowanym od spodu logo marki. Ciekawostką jest datownik, który marka nazywa „Optical Polar Date”. Trudno jest mi to jednoznacznie przetłumaczyć. To coś w rodzaju "optycznego datownika polaryzacyjnego", okno daty umieszczone jest na godzinie 3., bez widocznego dysku daty pod spodem. Mimo to widzimy datę, a konkretnie cyfry prezentujące dany dzień miesiąca.
Efekt ten jest możliwy, ponieważ koło datownika i jego okienko są ustawione pod kątem 90 stopni i działają jak polaryzatory. Jest także „reflektor” - kawałek polerowanego metalu, który pomaga w wyraźnym odczycie.
Po odwróceniu zegarka na drugą stronę jest także ciekawie.
Mechaniczne serce zegarka
To ten sam styl.
Surowy, ale na najwyższym poziomie. Szkieletowane elementy mechanizmu są zabarwione na czarno, przez co podkreślane są srebrzyste przekładnie zębate, złocisty balans i rubinowe kamienie łożyskujące. Także czarny jest mikrorotor z logo i nazwą marki.
Jego masę oscylującą wykonano z wolframu.
Z tyłu jest także widoczny okrągły wskaźnik rezerwy chodu zegarka wyskalowany do 3 dni. Sam mechanizm to szkieletowana wersja Panerai P.4000. Tutaj to Panerai kaliber P.4001/S, mechanizm ten ma rozmiar 13 i 3/4 linii, grubość 7,36 mm, 31 kamieni łożyskujących, balans Glucydurowy®, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.
Ochronę przed wstrząsami zapewnia system Parechoc®. 3 dni rezerwy chodu osiągnięto dzięki dwóm beczkom. Mechanizm składa się z 341 komponentów.
Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition – dostępność i cena
Limitowany model Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition jest sprzedawany z dwoma paskami, jeden przeznaczony do nurkowania. Wykonano go z zielonej gumy pasującej do akcentów khaki zegarka, drugi to pasek z czarnej skóry cielęcej na gumowej podstawie.
Klasa wodoszczelności zegarka wynosi 300 metrów.
Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition jest wyceniony na 52 000 Euro, czyli około 240 000 złotych za każdy z 200 egzemplarzy.
Adrian Szewczyk
08:00 27.02.2023Zegarki
Podrasowany przez Brabusa. Panerai Submersible S Brabus Verde Militare Edition
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek wodoszczelnyczarny zegarekzegarki sportoweluksusowe zegarkizegarki męskie mechanicznezegarki męskie klasyczneprestiżowe zegarkizegarek do pływaniazegarek mechanicznynietypowe zegarki

REKLAMA

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Anton Johann Harder - zegary roczne i ich twórca!
Antonowi Harderowi, mimo że nie był on zegarmistrzem w sensie wykonywania tegoż zawodu, należy się poczesne miejsce w panteonie wielkich zegarmistrzów, który jest przedst ...

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0
Od momentu swojego powstania, marka Roamer jako firma zegarmistrzowska nieustannie realizuje własną wizję tworzenia zegarków wysokiej jakości dla szerokiego grona użytkow ...

Polpora Manufaktura – historia, czyli pierwsze dziesięć lat działalności!
Gdy w 2006 roku w szerszym kręgu osób pojawiła się informacja przekazana przez grono zegarkomaniaków skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków o internetowej stro ...

Mix sztuki ulicznej, popkultury i science fiction. Maurice Lacroix Aikon #tide Benzilla
W ostatnich dniach pojawiła się informacja o ciekawym zegarku marki Maurice Lacroix z linii Aikon #tide, którym jest Aikon #tide Benzilla. Został on zaprojektowany przez ...

Poznaj G-TYPES OF MIND - G-SHOCK rusza z nową kampanią
G-SHOCK powraca z nową odsłoną kampanii “Find Your G-NIUS". W kolejnym rozdziale marka skupia się na interpretacji geniuszu w kontekście lifestylowym. W nowym wideo zobac ...

Zegarek z epoki kryptowalut. Jacob&Co Astronomia Solar Bitcoin
Jacob&Co - i wszystko jasne. Kolejny niesamowity zegarek o wysokim stopniu skomplikowania. Astronomia Solar Bitcoin to symboliczny, zegarmistrzowski hołd dla świata krypt ...

11 marek stanowiących ciekawą alternatywę dla zegarków z mainstreamu
W kolejnym przygotowanym przez nas zestawieniu przyjrzymy się jedenastu wybranym firmom zegarkowym, wśród których znajdują się marki mniejsze, operujące na mniejszą skalę ...

Na północ od 65 równoleżnika - TOP 3 marki zegarków z Islandii
Odwiedziliśmy już Australię, dziś zabieramy Was w kolejną podróż – oto druga odsłona naszego cyklu publikacji, w których pragniemy prezentować oraz przybliżyć naszym Czyt ...

Prezentujemy: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton (zdjęcia live)
Szwajcarska firma Rado ponownie wprowadzając na rynek zegarek Captain Cook, czyli nurkowy model bazujący na archiwalnym zegarku tej marki, przysłowiowo trafiła w dziesiąt ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...

Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta z brązu i wodoszczelność do 2 136 metrów
Solar Aqua, reaktywowana przez U-BOAT Group po długim okresie niebytu, to marka zegarmistrzowska z historią ciągnącą się już ponad 100 lat. Założył ją Timothy Eaton na po ...