• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback


Moja fascynacja zegarkami mechanicznymi trwa już nieprzerwanie od kilkunastu lat, a jednym z jej widocznych przejawów jest miłość do zegarków vintage. Kolekcjonowanie starych czasomierzy naręcznych to moja pasja. Wiele z nich opisałem swego czasu tak na moim blogu Manufaktura Czasu (którego, niestety, z braku czasu nie rozwijam), jak i na portalu „Zegarki i Pasja“, a kilka modeli także na łamach ostatnich wydań drukowanego magazynu pod tą samą nazwą. 

Dotychczas prezentowane w kwartalniku moje zegarki vintage były produkcji szwajcarskiej, dlatego wybierając bohatera kolejnej publikacji z tej serii, postanowiłem po raz pierwszy zaprezentować czasomierz spoza kraju Helvetów. Jest to zegarek mechaniczny mający bogatą historię, za którym stoi wieloletnia tradycja zegarmistrzowska doskonałej, japońskiej manufaktury Seiko. Niestety w Polsce zegarki tej marki, choć od lat powszechnie znane i rozpoznawalne, często nadal nie są traktowane jako prestiżowe produkty wysokiej klasy, co więcej – często zegarki Seiko kojarzone są niemal wyłącznie z modelami popularnymi, w tym zwykle kwarcowymi.

Otóż postrzeganie produktów Seiko w taki właśnie sposób jest niesłuszne. 

Prawdopodobnie jest to efekt co najmniej kilku nakładających się na siebie czynników, o których można byłoby napisać osobny artykuł. Wśród najważniejszych z nich trzeba wskazać nieznajomość historii tej marki oraz jej wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki zegarmistrzowskiej. 

Dla potwierdzenia nietuzinkowości osiągnięć marki Seiko chciałbym przedstawić jeden z wielu ciekawych zegarków vintage tej firmy, który choć powstał w latach 70. XX wieku, to technicznie zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy.

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Kilka słów o modelach Seiko z serii 7016-50XX

Zegarki ze stoperem marki Seiko z kolekcji o numerze referencyjnym zaczynającym się od oznaczenia 50XX wyposażone zostały w doskonałej jakości mechanizm in-house Seiko. Jest on oznaczony jako kaliber 7016 i bazuje na werkach z serii 70XX stworzonych pod koniec lat 60. ubiegłego wieku przez samego Daini Seikosha. 

Podczas projektowania i konstruowania mechanizmów z serii 70XX zegarmistrze manufaktury Seiko starali się, by zwiększając użyteczność i niezawodność mechanizmu poprzez racjonalne zaprojektowanie jego konstrukcji, ograniczyć liczbę użytych elementów składowych.

W roku 1971 powstała druga generacja werków z serii 70XX, czyli seria 701X wzbogacona o możliwość szybkiej zmiany daty i dnia tygodnia za pomocą koronki oraz kilka niezwykle ciekawych komplikacji konstrukcji mechanizmu, dzięki którym mechanizmy te postrzegane były w branży jako wyroby high-end, czyli najwyższej klasy. Właśnie w taki niezwykły mechanizm, a konkretnie w ten oznaczony jako: kaliber 7016A, wyposażony jest model Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco, który znajduje się w mojej kolekcji.

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Co czyni mechanizm Seiko kaliber 7016A tak niezwykłym?

Otóż mechanizm ten jest ciekawy i innowacyjny pod wieloma względami, z których na pewno należy wymienić następujące:

1. Był on produkowany od 1971 do 1978 roku, natomiast istotnym jest fakt, iż w momencie wypuszczenia go na rynek był to najcieńszy na świecie mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny z funkcją stopera! Posiadał on wysokość 6,4 mm, co umożliwiło mu uzyskać tak zaszczytny tytuł. Tytuł ten utrzymał aż do roku 1987, kiedy to firma Frederic Piquet wyprodukowała mechanizm ze stoperem oznaczony jako 1185 o wysokości zaledwie 5,5 mm.

2.  Mechanizm Seiko oferuje prezentację daty i dnia tygodnia, przy czym oznaczenia dni tygodnia użytkownik zegarka mógł wybrać z dwóch oferowanych opcji językowych – przykładowo angielski lub japoński. Dodatkowo ustawienie i korektę daty oraz dnia tygodnia można było w nim wykonywać w szybki sposób za pomocą koronki. Wskazanie dnia tygodnia wykonuje się poprzez jej obracanie, natomiast daty – poprzez jej naciskanie.

3. Prezentacja upływu minut i godzin, jako wynik pomiaru stopera, realizowana jest za pomocą dwóch współosiowych wskazówek – na jednym totalizatorze umieszczonym na godzinie 6.!

4. Dodatkowo moduł stopera wyposażony został w bardzo ciekawą i wówczas niezbyt często spotykaną opcję – flyback. W skrócie: polega ona na natychmiastowym wznawianiu pomiaru upływu czasu przez stoper przy zerowaniu poprzednich wskazań.

Zaprezentowane powyżej cechy mechanizmu Seiko kaliber 7016A jednoznacznie świadczą o jego wysokiej jakości technicznej, tym bardziej iż powstał on na początku lat 70. XX wieku. Ma to o tyle wielkie znaczenie, że pierwszy na świecie zegarek ze stoperem i automatycznym naciągiem sprężyny napędowej powstał zaledwie dwa lata wcześniej – w roku 1969.

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Model Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 jest bardzo interesujący od strony technicznej, ale równie ciekawy, a nawet zaskakujący, jeśli chodzi o aspekt wizualny i użytkowy.

Dlaczego Seiko Monaco?

Model ten jest dziś w środowisku kolekcjonerów potocznie określany mianem „Monaco”, co ma oczywiście związek z kształtem jego koperty. W tym względzie przypomina ona kultowy zegarek marki Heuer – właśnie model o nazwie „Monaco”. Kształt i wygląd koperty tworzonej w latach 70. przez japońską markę nie był oczywiście w żadnej mierze naśladownictwem. W tamtym okresie powstało wiele modeli mających podobny kształt koperty. 

Z drugiej strony takie skojarzenie nasuwa się faktycznie samoczynnie. Myślę, że wpływ na to ma także fakt, iż przez wiele lat marka Seiko tworząc swoje modele zegarków, nie nadawała im żadnej nazwy własnej, ani nie grupowała zegarków w żadne kolekcje, jak mieli to w zwyczaju robić inni producenci. Z tego powodu, gdy nastąpił renesans zegarków mechanicznych w latach 90. XX wieku, i coraz większa liczba osób zaczęła interesować się kolekcjonowaniem modeli tworzonych wcześniej, amatorzy zegarków vintage Seiko nadawali im różne przydomki, by móc identyfikować modele w sposób prostszy niż wskazywanie numerów referencyjnych.

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Wracając do kształtu i wyglądu koperty: poprzez wybranie takiej (opisanej powyżej) jej stylistyki, zegarek jest sporych, typowo męskich rozmiarów – nawet jak na współczesne standardy panujące w branży. Wymiary koperty to około 37 mm × 40 mm. 

Wykonana ona zostało oczywiście ze stali szlachetnej, a co ciekawe – opisany wcześniej mechanizm wyciąga się jedynie po wyjęciu szkła. Ponadto posiada on także cechę modułowości – podobnie jak rozwiązanie zastosowane chociażby w zegarkach marki Omega z serii Speedmaster Mark 4.5 i Speedmaster 125 pochodzących także z lat 70. XX wieku. Umożliwia ono wyjęcie korpusu zegarka jako osobnego elementu tworzonego przez: szkło, tarczę ze wskazówkami i mechanizm. 

Poszukiwane przez kolekcjonerów

Seria czasomierzy Seiko o oznaczeniu 50XX jest, także ze względu na atrakcyjny wygląd tarcz stosowanych przez japońskiego producenta, bardzo popularna obecnie i poszukiwana przez kolekcjonerów. Tarcze były wielobarwne. Powstało wiele wzorów z pięknymi układami kolorystycznymi, a atrakcyjny wizerunek tarcz dopełnia totalizator chronografu i kolorowe ramiona wskazówek. Dzięki temu modele Seiko 50XX mają swój niepowtarzalny charakter z typowo sportowym akcentem. 

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback

Prezentowany przeze mnie egzemplarz wyposażony jest w oryginalną bransoletę marki Seiko, co stanowi tym większą rzadkość, że na przestrzeni lat wiele zegarków pozbawionych zostało tego elementu. To powoduje, że „upolowanie” egzemplarza z fabryczną bransoletą nie jest łatwe.

Zegarki Seiko Automatic Chronograph to bez wątpienia jedne z ciekawszych chronografów, jakie powstały w japońskiej fabryce Seiko Watch Company. 

Najwyższa jakość wykonania, ciekawe i będące wyzwaniem dla konstruktorów komplikacje oraz fantastyczny wygląd powodują, iż model ten w mojej ocenie zdecydowanie plasuje się pośród najlepszych czasomierzy wykonywanych w latach 70. XX wieku. Potwierdza też on wieloletnią, wysoką pozycję marki Seiko w światowym przemyśle zegarkowym.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja nr 18

Więcej publikacji w portalu na temat starych czasomierzy tu: zegarki vintage.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Jaeger-LeCoultre Powermatic 481 – w...
Jaeger-LeCoultre Powermatic 481 – w...
30.04.2021
Zegarki vintage: Omega Geneve Autom...
Zegarki vintage: Omega Geneve Autom...
08.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco