• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat


Chronografy, czyli zegarki ze stoperem, to bardzo popularna grupa czasomierzy, głównie z dwóch względów - w codziennym użytkowaniu można bez problemu znaleźć zastosowanie dla tej funkcji dodatkowej, ponadto na tarczy zegarka jest rozmieszczonych więcej wskazań, dzięki czemu wiele osób uznaje je za atrakcyjniejsze pod względem wyglądu. Producenci tego typu czasomierzy przyzwyczaili nas do tego, że odmierzane odcinki czasowe odczytujemy z dużej wskazówki w przypadku sekund i z małych wskazówek na subtarczach w przypadku minut i (ewentualnie) godzin. Zaprezentowany niedawno, nowy, limitowany zegarek Carl F. Bucherer Manero Central Counter przełamuje ten schemat, przedstawiając pomiar chronografu za pomocą dwóch centralnych wskazówek - minutowej i sekundowej.

Cztery wskazówki umieszczone centralnie

Przedstawienie wskazań stopera za pomocą dwóch centralnych wskazówek nie jest nowością w świecie zegarmistrzowskim. Takie rozwiązanie pojawiło się już na początku lat 70. ubiegłego wieku. We współczesnych zegarkach nie spotykamy się z nim jednak zbyt często. 

W modelu Manero Central Counter producent ze Szwajcarii postawił na zwiększoną czytelność wskazania mierzonych odcinków czasu właśnie poprzez zastosowanie dwóch dużych wskazówek stopera - minutowej (w kolorze zielonym, zakończonej grotem) i sekundowej (białej i prostej, z przeciwwagą w kształcie grotu). 

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat

Pierwsza umieszczona jest najniżej na centralnej osi, druga zaś najwyżej. Pomiędzy nimi znajdują się wskazówki typu dauphine, odpowiadające za czas bieżący: godzinowa i minutowa. Te są koloru srebrnego, z wąskimi paskami wypełnionymi masą luminescencyjną w ich środkach. Cały zestaw wskazówek dobrze kontrastuje z czarną, zdobioną szlifem słonecznym, główną częścią tarczy. Na godzinie 3. znajduje się subtarcza ze wskazaniem sekund czasu bieżącego, a na godzinie 9. z 24-godzinnym przedstawieniem aktualnej godziny. Jeszcze jeden wskaźnik znajdziemy na godzinie 6. Jest nim okno datownika, wyróżniające się na tarczy za sprawą zastosowania białego tła. 

Nad wycięciem, z którego możemy odczytać aktualną datę, naniesiono biały napis “Central Counter Chronograph”, a poniżej indeksu godziny 12. logo i nazwę marki. 

Nakładane indeksy godzinowe mają formę jednakowych (oprócz skróconego ze względu na datownik indeksu godziny 6.) brył na planie prostokąta, z trzema płaszczyznami na wierzchniej części. W celu zwiększenia czytelności w gorszych warunkach oświetleniowych, tutaj również zastosowano masę świecącą SuperLuminova®.

Te batonowe indeksy nachodzą jednocześnie na czarną, główną część tarczy, jak i na otaczający ją zielony pierścień. Ten stanowi tło dla czarnej podziałki minutowej. 

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat

Na jego powierzchni wyszczególniono również konkretne odcinki czasu mierzone przez stoper: pierwsze 15 minut opisane jako “Extra Time”, następujące po nim 5 minut “Additional Time” i ostatnie możliwe do zmierzenia 15 minut, czyli znajdujące się w przedziale 45-60 minut, także nazwane “Additional Time”. Każdy z tych dodatkowych czasów jest podkreślony wyróżniającym się kolorem - białym, lub jasnym zielonym. 

Pod wypukłym szkłem szafirowym widoczny jest kolejny pierścień - wysunięty najbardziej na zewnątrz, nachylony do głównej części tarczy pod kątem. Na jego czarną powierzchnię naniesiono liniowo-cyfrową podziałkę sekundową, pozwalającą na precyzyjny odczyt mierzonego czasu. 

W zegarku Carl F. Bucherer Manero Central Counter znajdziemy jeszcze jeden element związany ze wskazaniami stopera - czarny pierścień lunety ze skalą tachymetryczną.

Klasyczna, choć masywna koperta

Koperta zegarka Manero Central Counter jest wykonana ze stali nierdzewnej. Jej średnica to 42,5 mm, a wysokość to 14,43 mm. Cała konstrukcja wygląda dosyć klasycznie, chociaż projekt ma w sobie pewną masywność - głównie za sprawą całkiem szerokich uszu. Są one płynnie połączone z kopertą, ich boki przechodzą w powierzchnię boczną koperty bez żadnych załamań. Wykończenie obudowy to w większości szczotkowanie. Polerowanie znajdziemy jedynie na wyraźnie zaznaczonych, ściętych krawędziach, na przyciskach chronografu i koronce. Ta ostatnia znajduje się standardowo na godzinie 3., ma prosty kształt, a jej czoło zdobi logo marki. 

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat

Przyciski odpowiedzialne za aktywację i zatrzymywanie stopera, a także resetowanie jego wskazań również znajdziemy tam, gdzie moglibyśmy się ich spodziewać - w okolicach godziny 2. i 4. Przeszklony dekiel zegarka jest przykręcony czterema śrubami. 

Dookoła szafirowego szkła naniesiono takie informacje, jak indywidualny numer limitacji danego egzemplarza, numer referencyjny modelu, oraz klasę wodoszczelności (30 m). 

W centralnej części dekla możemy podziwiać pracujący w środku mechanizm o naciągu automatycznym o oznaczeniu CFB 1967. Jego zdobienia są dosyć proste, warto jednak wyróżnić barwione na niebiesko śruby i częściowo szkieletowany wahnik z ciekawie wkomponowanym wycinkiem logo marki Carl F. Bucherer. Przy pełnym naciągu sprężyny mechanizm pozwala na nieprzerwaną pracę zegarka przez 40-44 godziny. 

Carl F. Bucherer Manero Central Counter – dostępność i cena

Gumowy pasek, który do zegarka Manero Central Counter jest dołączony, bardzo dobrze komponuje się z całym wizerunkiem tego czasomierza. Jego spód i boki są koloru czarnego, a najbardziej widoczna w trakcie noszenia na nadgarstku część wierzchnia jest w oliwkowym odcieniu, z powierzchnią o teksturze przypominającej szczotkowanie.

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat
Zegarek Carl F. Bucherer Manero Central Counter jest limitowaną edycją o nakładzie 188 egzemplarzy. Jego cena została ustalona na 7 350 euro, czyli około 35 000 złotych.

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Glashütte Original PanoMaticCalenda...
Glashütte Original PanoMaticCalenda...
03.02.2023
11 marek stanowiących ciekawą alter...
11 marek stanowiących ciekawą alter...
07.02.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco