• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje


W jednym z landów niemieckich, dokładnie w Saksonii, mieści się niewielkie miasteczko o nazwie Glashütte. Miejscowość znajdująca się tam w branży zegarmistrzowskiej określana jest mianem “Saksońskiej Szwajcarii”, a samo to określenie nie wzięło się bez powodu.
    
W Glashütte swoje siedziby ma kilku znakomitych producentów zegarków, my przyjrzymy się marce Glashütte Original, a konkretnie jednej z jej zeszłorocznych nowości z kolekcji “Pano Kollektion” – modelowi o nazwie PanoMaticCalendar, dostępnym w dwóch wariantach.

Made in Germany

Manufaktura Glashütte Original od ponad 175 lat kojarzona jest z najwyższą niemiecką sztuką zegarmistrzowską łącząc tradycję z innowacyjnością i nowoczesną technologią. Niedawno marka GO (Glashütte Original) zaprezentowała model zegarka wyposażonego w zupełnie nowy mechanizm i zastosowane w nim komplikacje konstrukcji.

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

Zegarek Glashütte Original PanoMaticCalendar, bo o nim mowa, jest oferowany w dwóch wariantach: w wersji z kopertą wykonaną z czerwonego złota, oraz w wersji limitowanej do 150 egzemplarzy z obudową wytworzoną z platyny. Niezależnie od wybranego wariantu średnica koperty obu zegarków jest tak sama i wynosi 42mm, jej wysokość ma 12.4 mm.

Niemiecki producent nieustannie poszerza swoje portfolio produktów wprowadzając do oferowanych zegarków coraz to nowsze rozwiązania techniczne i dodając nowe funkcje dodatkowe. Tym razem postanowiono, aby najnowsza wersja czasomierza została po raz pierwszy wyposażona w funkcję wskazań rocznego kalendarza (annual calendar).

To konstrukcja kalendarza zegarka, dzięki której mechanizm wskazań wyróżnia miesiące 30-to dniowe prawidłowo wskazując dzień miesiąca. Mechanizm wymaga ingerencji użytkownika raz w roku (z wyjątkiem roku przestępnego), w pierwszym dniu marca.

W prezentowanym PanoMaticCalendar zdecydowano się na wskazanie aktualnej daty w małym okienku (Panorama Date), oraz na sprytne wkomponowanie półokrągłego łuku biegnącego od godziny 3. do 6. pokazującego dany miesiąc w formie numerycznej. 

Dobrze ukazuje to krótki film, prezentujący wersję z kopertą ze złota:


Tarcza jest zaprojektowana niezwykle elegancko i przejrzyście, co zapewne nie było łatwe przy tej liczbie detali znajdujących się na cyferblacie. Korekta wskazań rocznego kalendarza, który – co warto podkreślić - pojawił się w ofercie marki po raz pierwszy, wymaga od użytkownika regulacji i korekty jedynie raz na rok. Oprócz wskazań aktualnej daty znalazło się też miejsce na lubiane i efektowne wskazanie faz Księżyca.

Wizualnie różne, technicznie podobne

Wersja zegarka z kopertą wykonaną z czerwonego złota ma klasyczną tarczę w ciepłym kolorze beżu, uzupełnioną o złote nakładane indeksy. Wizerunku dopełnia barwiona termicznie niebieska wskazówka sekundnika. W drugim, zdecydowanie odmiennym wariancie mamy do czynienia z kompletnie innym podejściem do projektu tarczy. 

Zegarek Glashütte Original PanoMaticCalendar w wariancie z obudową wykonaną z platyny posiada czarny, częściowo ażurowany cyferblat wzbogacony o wzór przypominający wyglądem płytę winylową. W tym przypadku oznaczenie godzin wykonane jest z białego złota, a wskazówek w kolorze srebrnym, które podkreślają surowy projekt tego czasomierza.

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

W obydwu wersjach kolorystycznych producent zastosował asymetryczną tarczę, co jest spójne i charakterystyczne dla całej kolekcji zegarków z linii “Pano Kollektion”.

Całkowicie nowy mechanizm

Zegarki mają ten sam mechanizm, ale mający różne oznaczenie w zależności od wersji. 

Oba zostały zaprojektowane w taki sposób, by ten skomplikowany technicznie zegarek z rozbudowanymi funkcjami dodatkowymi był łatwy do użytkowania na co dzień. 

Dwa werki różnią się wykończeniem, do modelu ze złota trafił mechanizm oznaczony jako kaliber 92-09, natomiast do wersji z kopertą wykonaną z platyny o oznaczeniu 92-10. 

Mostek balansu grawerowany jest ręcznie, szkieletowany rotor (poza środkiem) ma symbol podwójnego „”G i obciążnik oscylacyjny wykonany z 21-karatowego złota. Dokładna regulacja odbywa się bez regulatora, tylko za pomocą dwóch sprężyn typu „łabędzia szyja”. Śruby są polerowane i oksydowane. To naprawdę piękny i miły dla oka widok.

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

W obydwu wersjach zegarka mechanizm z naciągiem automatycznym oferuje rezerwę chodu na poziomie aż 100 godzin. Wynik taki uzyskano poprzez zastosowanie specjalnego, antymagnetycznego materiału sprężyny naciągowej. Mechanizm nowej generacji zapewnia pracę z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.

Glashütte Original PanoMaticCalendar - dostępność i cena

Czasomierz Glashütte Original PanoMaticCalendar to jeden z najnowszych członków w portfolio tej prestiżowej niemieckiej manufaktury. Model z kopertą wykonaną z czerwonego złota jest zestawiony z brązowym paskiem wykonanym ze skóry aligatora, a wyceniony został na kwotę ok. 129 000 złotych. Ten wariant nie jest objęty limitacją. 

Wersja w obudowie wytworzonej z platyny jest limitowana do 150 sztuk, posiada czarny pasek ze skóry nubukowej i kosztuje ok 189 000 złotych.

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje

Możliwości produkcyjne oraz położenie firmy dają jej pewien rodzaj autonomii w porównaniu do pozostałych szwajcarskich producentów będących członkami The Swatch Group. Autonomia ta umożliwia firmie Glashütte Original na oferowanie zróżnicowanych czasomierzy w już i tak bogatym katalogu swoich wyrobów, a najnowsza wersja modelu PanoMaticCalendar jest tego doskonałym przykładem.

Marka Glashütte Original, co podkreśla, jest dumna z rozwiązań, które zostały zastosowane w mechanizmie tego modelu - sama określa zegarek mianem “mechanicznego arcydzieła”, sprawdzającego się w użytkowaniu w wielu sytuacjach dnia codziennego.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Seiko Prospex 1965 Modern Re-interp...
Seiko Prospex 1965 Modern Re-interp...
02.02.2023
Carl F. Bucherer Manero Central Cou...
Carl F. Bucherer Manero Central Cou...
06.02.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco