W jednym z landów niemieckich, dokładnie w Saksonii, mieści się niewielkie miasteczko o nazwie Glashütte. Miejscowość znajdująca się tam w branży zegarmistrzowskiej określana jest mianem “Saksońskiej Szwajcarii”, a samo to określenie nie wzięło się bez powodu.
W Glashütte swoje siedziby ma kilku znakomitych producentów zegarków, my przyjrzymy się marce Glashütte Original, a konkretnie jednej z jej zeszłorocznych nowości z kolekcji “Pano Kollektion” – modelowi o nazwie PanoMaticCalendar, dostępnym w dwóch wariantach.
Made in Germany
Manufaktura Glashütte Original od ponad 175 lat kojarzona jest z najwyższą niemiecką sztuką zegarmistrzowską łącząc tradycję z innowacyjnością i nowoczesną technologią. Niedawno marka GO (Glashütte Original) zaprezentowała model zegarka wyposażonego w zupełnie nowy mechanizm i zastosowane w nim komplikacje konstrukcji.
Zegarek Glashütte Original PanoMaticCalendar, bo o nim mowa, jest oferowany w dwóch wariantach: w wersji z kopertą wykonaną z czerwonego złota, oraz w wersji limitowanej do 150 egzemplarzy z obudową wytworzoną z platyny. Niezależnie od wybranego wariantu średnica koperty obu zegarków jest tak sama i wynosi 42mm, jej wysokość ma 12.4 mm.
Niemiecki producent nieustannie poszerza swoje portfolio produktów wprowadzając do oferowanych zegarków coraz to nowsze rozwiązania techniczne i dodając nowe funkcje dodatkowe. Tym razem postanowiono, aby najnowsza wersja czasomierza została po raz pierwszy wyposażona w funkcję wskazań rocznego kalendarza (annual calendar).
To konstrukcja kalendarza zegarka, dzięki której mechanizm wskazań wyróżnia miesiące 30-to dniowe prawidłowo wskazując dzień miesiąca. Mechanizm wymaga ingerencji użytkownika raz w roku (z wyjątkiem roku przestępnego), w pierwszym dniu marca.
W prezentowanym PanoMaticCalendar zdecydowano się na wskazanie aktualnej daty w małym okienku (Panorama Date), oraz na sprytne wkomponowanie półokrągłego łuku biegnącego od godziny 3. do 6. pokazującego dany miesiąc w formie numerycznej.
Dobrze ukazuje to krótki film, prezentujący wersję z kopertą ze złota:
Tarcza jest zaprojektowana niezwykle elegancko i przejrzyście, co zapewne nie było łatwe przy tej liczbie detali znajdujących się na cyferblacie. Korekta wskazań rocznego kalendarza, który – co warto podkreślić - pojawił się w ofercie marki po raz pierwszy, wymaga od użytkownika regulacji i korekty jedynie raz na rok. Oprócz wskazań aktualnej daty znalazło się też miejsce na lubiane i efektowne wskazanie faz Księżyca.
Wizualnie różne, technicznie podobne
Wersja zegarka z kopertą wykonaną z czerwonego złota ma klasyczną tarczę w ciepłym kolorze beżu, uzupełnioną o złote nakładane indeksy. Wizerunku dopełnia barwiona termicznie niebieska wskazówka sekundnika. W drugim, zdecydowanie odmiennym wariancie mamy do czynienia z kompletnie innym podejściem do projektu tarczy.
Zegarek Glashütte Original PanoMaticCalendar w wariancie z obudową wykonaną z platyny posiada czarny, częściowo ażurowany cyferblat wzbogacony o wzór przypominający wyglądem płytę winylową. W tym przypadku oznaczenie godzin wykonane jest z białego złota, a wskazówek w kolorze srebrnym, które podkreślają surowy projekt tego czasomierza.
W obydwu wersjach kolorystycznych producent zastosował asymetryczną tarczę, co jest spójne i charakterystyczne dla całej kolekcji zegarków z linii “Pano Kollektion”.
Całkowicie nowy mechanizm
Zegarki mają ten sam mechanizm, ale mający różne oznaczenie w zależności od wersji.
Oba zostały zaprojektowane w taki sposób, by ten skomplikowany technicznie zegarek z rozbudowanymi funkcjami dodatkowymi był łatwy do użytkowania na co dzień.
Dwa werki różnią się wykończeniem, do modelu ze złota trafił mechanizm oznaczony jako kaliber 92-09, natomiast do wersji z kopertą wykonaną z platyny o oznaczeniu 92-10.
Mostek balansu grawerowany jest ręcznie, szkieletowany rotor (poza środkiem) ma symbol podwójnego „”G i obciążnik oscylacyjny wykonany z 21-karatowego złota. Dokładna regulacja odbywa się bez regulatora, tylko za pomocą dwóch sprężyn typu „łabędzia szyja”. Śruby są polerowane i oksydowane. To naprawdę piękny i miły dla oka widok.
W obydwu wersjach zegarka mechanizm z naciągiem automatycznym oferuje rezerwę chodu na poziomie aż 100 godzin. Wynik taki uzyskano poprzez zastosowanie specjalnego, antymagnetycznego materiału sprężyny naciągowej. Mechanizm nowej generacji zapewnia pracę z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.
Glashütte Original PanoMaticCalendar - dostępność i cena
Czasomierz Glashütte Original PanoMaticCalendar to jeden z najnowszych członków w portfolio tej prestiżowej niemieckiej manufaktury. Model z kopertą wykonaną z czerwonego złota jest zestawiony z brązowym paskiem wykonanym ze skóry aligatora, a wyceniony został na kwotę ok. 129 000 złotych. Ten wariant nie jest objęty limitacją.
Wersja w obudowie wytworzonej z platyny jest limitowana do 150 sztuk, posiada czarny pasek ze skóry nubukowej i kosztuje ok 189 000 złotych.
Możliwości produkcyjne oraz położenie firmy dają jej pewien rodzaj autonomii w porównaniu do pozostałych szwajcarskich producentów będących członkami The Swatch Group. Autonomia ta umożliwia firmie Glashütte Original na oferowanie zróżnicowanych czasomierzy w już i tak bogatym katalogu swoich wyrobów, a najnowsza wersja modelu PanoMaticCalendar jest tego doskonałym przykładem.
Marka Glashütte Original, co podkreśla, jest dumna z rozwiązań, które zostały zastosowane w mechanizmie tego modelu - sama określa zegarek mianem “mechanicznego arcydzieła”, sprawdzającego się w użytkowaniu w wielu sytuacjach dnia codziennego.