• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!


Speake-Marin, jak na standardy branży zegarmistrzowskiej, to młoda marka zegarkowa, założona w 2002 roku przez zegarmistrza pochodzącego z Londynu - Petera Speake-Marin’a. W 2012 roku brand został przejęty przez niezwykle ambitną przedsiębiorczynie i miłośniczkę zegarków - Christelle Rosnoblet. Obecnie, siedziba firmy znajduje się w Genewie. 

Od samego początku powstania Speake-Marin oferuje wyrafinowane czasomierze określane mianem „Belle Horlogerie”, czyli pięknym zegarmistrzostwem. Przeglądając portfolio marki trudno nie zgodzić się w tym stwierdzeniem. Zegarki Speake-Marin cechują się indywidualnym, nowoczesnym wyglądem będącym wynikiem pasji i wyjątkowego kunsztu wykonania. Opisywaliśmy na przestrzeni lat różne zegarki tego producenta, niedawno chociażby model Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3. Szwajcarska firma miała nawet swego czasu dystrybutora w Polsce, firmę Wealth Solutions, a ambasadorem marki Speake-Marin był Pierce Brosnan – aktor znany m.in. z filmów o agencie 007. 

Aktor kilka lat temu brał udział w promocji limitowanej edycji zegarków Rum Watch, będącej efektem współpracy szwajcarskiej manufaktury ze wspomnianą polską firmą, pisaliśmy o tym tu: Pierce Brosnan promuje Rum Watch.

20. rocznica powstania marki

Na 2022 rok przypadła okrągła, 20-ta rocznica założenia marki Speake-Marin. 

Z tej okazji pod koniec ubiegłego roku zaprezentowano specjalny zegarek - limitowane wydanie modelu “Ripples”, z charakterystyczną kopertą oraz piękną tarczą ozdobioną poziomymi pasami, a właściwie falami, od których pochodzi jego nazwa. Speake-Marin Ripples miał swoją premierę w marcu 2021 roku. Teraz, w 2022 - z okazji okrągłego jubileuszu, zdecydowano się na wykorzystanie tego niezwykle udanego projektu w odmienionej formie - użyto złota do wykonania elementów zegarka. 

Poznajmy bliżej model Speake-Marin Ripples Anniversary Edition.

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Zegarek już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę, zachwyca swym nietuzinkowym wyglądem. Jego koperta wykonana jest ze stali szlachetnej, a jej średnica to 40,3 mm. Trudno jednoznacznie określić kształt obudowy, będący wypadkową połączenia okręgu i kwadratu. Producent nadał jej nazwę “La City”, a inspirację do jej stworzenia zaczerpnięto z dzielnicy finansowej Londynu.

Intrygujący kształt koperty skomponowano z minimalizmem. Powierzchnie obudowy zostały wykończone dwiema technikami zdobienia - szlifowaniem i polerowaniem. Uzyskano w ten sposób ciekawy efekt odbijania się od ich powierzchni światła. 

Na uwagę zasługują również pokaźnych rozmiarów wypustki z prawej strony koperty, mające na celu zabezpieczenie koronki przed jej przypadkowym uszkodzeniem. Element ten, mimo swych sporych gabarytów, doskonale zgrywa się z ogólną linią koperty zegarka i tworzy spójną całość stylistyczną. 

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Podobnie sprawa wygląda w przypadku bransolety, którą można określić mianem zintegrowanej z kopertą. Jest to zasługa wprowadzenia odpowiednich krzywizn oraz zastosowania klasycznych, trzyczęściowych ogniw z wypolerowanym rdzeniem.

Tarcza z 18-karatowego złota

Tarcza jubileuszowego Speake-Marin Ripples została wykonana z 18-karatowego złota. 

Informacja o tym została umieszczona na tarczy na godzinie 6., gdzie znajduje się równie oznaczenie próby kruszcu - “Au750”, oraz właściwe znaki probiercze. Cyferblat wykończono zdobieniem w postaci pionowo usytuowanych pasów określanych przez producenta mianem fal. Ich trójwymiarowy kształt nadaje głębi całej tarczy poprzez załamania światła. 

W części centralnej, na wspólnej osi, zostały umieszczone dwie rodowane wskazówki odpowiedzialne za wskazania godzin i minut. Charakterystyczny kształt ramienia wskazówki godzinowej z grotem w kształcie serca, oraz smukła wskazówka sekundowa z delikatnym przewężeniem mniej więcej w połowie jej długości stanowią jeden ze znaków rozpoznawczym marki Speake-Marin. Znaleźć je można w większości modeli tego producenta.

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w modelu Speake-Marin Ripples Anniversary Edition jest również jego mały sekundnik, tzw. small second. Sam fakt jego zastosowania nie jest oczywiście niczym nadzwyczajnym, bowiem rozwiązanie to stosowane jest przez wielu producentów. Niestandardowe jest jednak jego umiejscowienie. Większość małych sekundników umieszcza się symetrycznie względem osi pionowej lub poziomej - na godzinie 6. lub 3. W tym przypadku tarczę sekundnika zlokalizowano na godzinie 1:30. Dla oddzielenia jej od “pofalowanego” cyferblatu, a jej powierzchnię pokryto szlifem słonecznym. 

Każdą z godzin oznaczono wydłużonym, prostokątnym indeksem. Wyjątek stanowią znaczniki 1. i 2., które zostały wyparte przez tarczę sekundnika. Indeks godziny 12. został podwojony, co ułatwia orientację w położeniu tarczy podczas szybkiego odczytu wskazań. 

Poniżej osady wskazówek głównych umieszczono logo marki Speake-Marin, oraz dodatkowe oznaczenie “2002/2022” informujące o 20 latach działalności firmy.

Mechanizm „in-house”

Więcej informacji o tym specjalnym modelu umieszczono na przykręconym do korpusu koperty deklu. Znajdziemy tam numer limitacji, informację o użytych materiałach oraz klasie wodoszczelności, która w przypadku tego ekskluzywnego czasomierza wynosi 5 atmosfer.

Jeżeli mowa o deklu, to nie informacje na nim wygrawerowane są najważniejsze. Patrząc na zegarek od strony rewersu, dzięki przeszkleniu mamy możliwość obserwacji pracy mechanizmu, a trzeba przyznać, że mówiąc potocznie - jest na czym “zawiesić oko”.

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition ma in-house’owy mechanizm kaliber SMA03-T20 z naciągiem automatycznym. Pracuje on z częstotliwością 4 Hz, czyli 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a jego rezerwa chodu sięga 52 godzin. Układ mechanizmu składa się łącznie ze 135 elementów, z czego 31 stanowią kamienie łożyskujące. Cechą charakterystyczną tego werku jest mały, zintegrowany rotor zlokalizowany po przeciwnej stronie w stosunku do koronki. 

Dla podkreślenia wysokiej klasy wykonania mechanizmu, jego mosty i płyta główna zostały ozdobione pasami genewskimi i precyzyjnym groszkowaniem, a ich krawędzie wypolerowano ręcznie, uzyskując w ten sposób delikatne, kunsztowne wykończenie. Dopełnieniem ekskluzywnego szyku mechanizmu jest złoty lakier, którym wypełniono wygrawerowaną na mostku nazwę marki oraz informacje dodatkowe.

Model Speake-Marin Ripples Anniversary Edition powstał w ograniczonej liczbie sztuk, wynoszącej zaledwie 50 limitowanych egzemplarzy. 

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition

Mimo jedynie 20 lat istnienia marki Speake-Marin, co w stosunku do najznamienitszych manufaktur zegarkowych jest zaledwie ułamkiem ich bogatej historii, jest to firma mogąca pochwalić się już stworzeniem wielu fascynujących czasomierzy. 

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!
Ich wysoka jakość wykonania oraz ciekawe wzornictwo zasługują na uznanie całego zegarkowego świata. Prezentowany w tym materiale Speake-Marin Ripples Anniversary Edition jest tego doskonałym przykładem. Pozostaje nam jedynie czekać z niecierpliwością na kolejne zaskakujące dzieła sztuki zegarmistrzowskiej „Belle Horlogerie”.

Polecamy artykuł: zegarki marynistyczne – interesujące modele inspirowane rywalizacją na morzach i oceanach, gdzie wśród wielu ciekawych zegarków inspirowanych żeglugą prezentujemy także model marki Speake-Marin.

Paweł Zgiep


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Oris Big Crown Calibre 473 z nowym ...
Oris Big Crown Calibre 473 z nowym ...
16.01.2023
Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - ...
Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - ...
18.01.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco