• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem


Seiko w ostatnich latach wyraźnie stawia na konsekwentne poszerzanie oferty w zakresie zegarków mechanicznych, a Presage to jedna z czołowych kolekcji tej marki. Wśród najnowszych przebojów tej serii są modele Sharp Edged - zegarki o nowoczesnej formie, która jednocześnie pielęgnuje wiele stylistycznych tradycji japońskiego producenta. Japończycy widzą sukces jaki przynosi ciągłe rozszerzanie gamy czasomierzy mechanicznych, a dzięki temu docieranie do kolejnych grup klientów, stąd też niedawna premiera Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - dwóch nowych wariantów, które urozmaicają główną kolekcję marki. 

Inspirowane japońskim teatrem

Sharp Edged to zegarki, które rynek zna już od przeszło dwóch lat. 

Użytkowników i nowych klientów modele te przekonują do siebie wytrzymałością i poziomem wykonania, mechanizmem „in-house” Seiko z wydłużoną rezerwą chodu, oraz świetnie wyglądającą i wykończoną tarczą. Od teraz - jeszcze bardziej efektowną, bo wzbogaconą o nową, żywą i jednocześnie nieco tajemniczą kolorystykę. 

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Jej obecność i modyfikacje względem standardowych wariantów to efekt współpracy marki Seiko z Ebizo Ichikawą, jednym z największych aktorów teatru Kabuki. Warto dodać, że jego zawód, wzbogacony doświadczeniem filmowym, to pielęgnowana od pokoleń tradycja, zapoczątkowana przez Ichikawego Danjuro I w XVII wieku. 

Efektem współpracy jest wykorzystanie, dominującego w Kabuki, czerwono-brązowego koloru określanego słowem Kakiiro. Kolorystyka ta obecna jest przede wszystkim na tarczy zegarków, której głębię i tajemniczość dodatkowo uwydatnia wyraźnie przyciemniona krawędź tarczy. Rozjaśniają ją złocone, nakładane i fazowane indeksy, które skutecznie ożywiają i wzbogacają kolorystycznie cały zegarek. W identyczny sposób wykończono słusznych rozmiarów wskazówki, które dodatkowo wypełnia masa luminescencyjna LumiBrite.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące zegarek i proces jego powstawania:


Wzór na tarczy również nie jest dziełem przypadku - to nawiązanie do wzoru asanoha popularnego w japońskiej kulturze, obecnego również na strojach aktorów teatru Kabuki.

Jego forma to wynik inspiracji naturą, a konkretnie liśćmi konopi siewnej, którą traktowano jako świętą roślinę i wykonywano na jej podstawie lekarstwa. Wierzono również w jej moc ochrony przed nieszczęściami. Z zegarmistrzowskiego punktu widzenia stanowi kontynuację tradycji kultywowanej przez Seiko, które od przeszło półwiecza tworzy wyjątkowo atrakcyjne tarcze, o zróżnicowanym wykończeniu i kolorystyce.

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Dwie wersje zegarka

Zależnie od wariantu modelu Seiko Presage Sharp Edged Kabuki, tarcza występuje w konfiguracji z trzema wskazówkami i oknem datownika na godzinie trzeciej (SPB331), lub w bardziej rozbudowanej wersji - z trzema dodatkowymi wskazówkami (SPB321). Ta druga wersja wzbogacona jest o komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci wskazówkowego kalendarza, oraz o wskaźnik rezerwy chodu wyskalowany do 45 godzin, czyli wartość przyjmowaną za graniczną dla mechanizmu Seiko kaliber 6R21. 

Od strony dekla oba zegarki prezentują się niemal identycznie. 

Właściwie różnią się głównie kolorem oznaczeń na zdobionym pasami rotorze. Ich mechanizmy pracują z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę, nakręcają się efektywnie w dwóch kierunkach, dzięki systemowi Magic Lever, pozwalają się również nakręcać za pomocą koronki, a po jej odciągnięciu praca mechanizmu zatrzymuje się do momentu ponownego jej wciśnięcia. Mechanizm kaliber 6R35 przeszedł jednak techniczne „odświeżenie”, w wyniku którego jego rezerwa chodu zbliżyła się do poziomu szwajcarskiego rywala, Powermatica 80. Kilka zmian sprawiło, że podstawowy werk z rodziny 6R ma teraz rezerwę chodu do 70 godzin po pełnym nakręceniu. 

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Po odwróceniu zegarka zauważyć można również wewnętrzną warstwę skóry na pasku w kolorze Kakkiro występującym na tarczy. Jest to przypomnienie o zakazie noszenia kolorowych ubrań w epoce Edo, który skutkował noszeniem barwnych tkanin tylko pod ubraniem zewnętrznym. Warto wspomnieć, że pasek wykonano go z tzw. cordovanu, który nadaje mu specyficzny, unikalny dla końskiej skóry połysk i tęgość.

Dziedzictwo Tanaki

Koperty prezentowanych zegarków to żyjące do dziś w gamie modeli Seiko dziedzictwo Tanaki, twórcy kanonu stylu tej japońskiej marki. 

Długie uszy, tworzące jedną linię z kopertą, rozciągają się na nieco ponad 47 mm wysokości - SPB321 jest wyższy o 0,2 mm. Średnica jego koperty zamyka się w 40,2 mm, a to wartość, która pozwala wygodnie nosić go niemal na każdym męskim nadgarstku. Nieco mniejszy, o niemal milimetr, jest ponownie SPB331, którego grubość ze względu na brak komplikacji również jest nieco niższa niż w przypadku droższego brata. 

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

Front zegarków podkreśla wizualnie wyraźnie zaznaczona luneta z osadzonym szafirowym szkłem z nałożoną wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. 

Koperty zegarków wykończono odporną na zarysowania powłoką w kolorze czarnym, która dopełnia oryginalności stylistycznej projektu i wpasowuje się w motyw przewodni serii Presage Sharp Edged Kabuki, czyli tajemniczość japońskiego teatru.

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki – dostępność i cena

Dla marki Seiko inspiracje teatrem Kabuki nie są niczym nowym - w 2015 roku, we współpracy z japońskim reżyserem, panem Hirotsuko Kawasaki, stworzono model z serii 5 Sports, który dzielił część kolorystyki z nowymi odsłonami Presage. Tym razem, w przypadku Seiko Presage Sharp Edged Kabuki zdecydowano się na nieco bardziej elegancką bazę do modyfikacji, która jako całość może pełnić funkcję zegarka do nieformalnego garnituru. 

Seiko Presage Sharp Edged Kabuki - zegarki inspirowane japońskim teatrem

W zasadzie modele Presage są bardzo dopracowanymi nośnikami japońskiej kultury, bo łączą w sobie tradycje rzemieślnicze, technikę oraz nawiązania do sztuki. Prezentowane Seiko Presage Sharp Edged Kabuki są też limitowane do 2000 sztuk na każdą wersję tego modelu, więc nie będą stałymi elementami gablot sklepowych. 

Sprzedaż zegarków rozpoczęła się pod koniec 2022 roku, a klienci, którzy nabędą zegarek mogą liczyć również na specjalne, dedykowane, czarne pudełko ze złotym wnętrzem. 

Czasomierze są już dostępne w Polsce, ich cena zależy od wersji. Za Seiko Sharp Edged Kabuki-inspired Limited SPB331J1 musimy zapłacić 4 939 złotych, a kwotę 5 639 złotych za Seiko Presage Sharp Edged Kabuki-inspired Limited SPB329J1.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Speake-Marin Ripples Anniversary Ed...
Speake-Marin Ripples Anniversary Ed...
17.01.2023
25-lecie mechanizmów z rodziny 9S. ...
25-lecie mechanizmów z rodziny 9S. ...
20.01.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco