• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem


Powrót do kategorii

Speake-Marin to bardzo młoda firma zegarmistrzowska. Założona została w 2002 roku przez Petera Speake-Marin i specjalizowała się od samego początku w tworzeniu zegarków naręcznych wysokiej klasy. Peter jest członkiem Académie Horlogère des Créateurs Indépendants (AHCI). Od początku istnienia zegarki pod marką Speake-Marin to w aspekcie wizualnym klasyka, klasyka połączona z zegarmistrzowskim kunsztem na najwyższym poziomie, oraz z dużym udziałem ręcznej, rzemieślniczej pracy.

W krótkim czasie firma mogła pochwalić się szeregiem poważnych osiągnięć. To chociażby własny mechanizm „in-house” czy też stosowanie w swoich zegarkach tak zwanych wielkich komplikacji konstrukcji mechanizmów, ale i takie ciekawostki, jak zaimplementowane kapsułki z najstarszym rumem (o czym pisaliśmy w 2016 roku tu - Pierce Brosnan promuje Rum Watch).

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Zegarki dla kolekcjonerów

W okresie początków funkcjonowania na rynku dom zegarmistrzowski Speake-Marin koncentrował się na tworzeniu unikalnych i niestandardowych zegarków dla indywidualnych klientów, kolekcjonerów. Nie było typowych „linii produktowych”.

W 2012 roku Christelle Rosnoblet, przedsiębiorca i entuzjastka zegarków, została dyrektorem generalnym i prezesem Speake-Marin, co stanowi prawdziwy punkt zwrotny dla firmy.

Zainwestowała w nowy zakład produkcji mechanizmów z zamiarem stworzenia całej gamy unikalnych i wyrafinowanych własnych mechanizmów. Dzięki tym decyzjom dziś wszystkie zegarki Speake-Marin są wyposażone w mechanizmy „in-house”, co jest niewątpliwe wejściem na najwyższy zegarmistrzowski poziom.

Zainspirowana nowoczesną architekturą i wzornictwem, Christelle Rosnoblet zmodernizowała również stylistykę zegarków Speake-Marin, odzwierciedlaną dziś we współczesnym wzornictwie mechanizmów i tarcz w połączeniu z charakterystyczną, ponadczasową kopertą, która jest zmodyfikowana bardzo delikatnie, gdyż jest jednym z elementów tworzących charakter marki, jej swoistym DNA. Ta sama koperta jest bazą dla wszystkich zegarków w ofercie i nazywa się "Piccadilly" jako hołd dla dziedzictwa brytyjskiej marki.

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Założyciel marki, Peter, opuścił firmę w 2017 roku i dziś zarządza nią w pełni Christelle Rosnoblet, faktycznie administrująca nią już - jak wspomniałem - od 2012 roku. Twórca marki po odejściu rozpoczął współtworzenie projektu edukacyjnego dla ludzi, którzy – mówiąc kolokwialnie - „mocno wdepnęli” w zegarkową pasję.

Dziś firma Speake-Marin bazuje na konkretnych i jasno wyartykułowanych wartościach:

FREEDOM
Free spirit jest kluczowym czynnikiem napędzającym markę Speake-Marin. Jeśli chodzi o tworzenie i przedsiębiorczość, Speake-Marin nie polega na nikim i może swobodnie kształtować swoją przyszłość w każdy możliwy sposób.

INDEPENDENCE
Speake-Marin jest niezależna finansowo, co pozwala firmie dokonywać własnych wyborów, bez wpływu zewnętrznych interesariuszy.

RESPECT
Speake-Marin składa hołd szwajcarskiemu dziedzictwu zegarmistrzowskiemu i szanuje tradycyjne know-how. Speake-Marin ceni wszystkie swoje relacje jako równe, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wszystkie strony zewnętrzne są traktowane jako partnerzy i członkowie "rodziny” Speake-Marin.

AUTHENTICITY
Speake-Marin opracowuje i sprzedaje autentyczne, czysto "szwajcarskie" zegarki. Firma jest autentyczna dzięki swoim wartościom jak i produktom.  

Nowy model i powrót do korzeni

W niniejszym artykule prezentujemy zegarek One&Two Openworked HMS V3. Tym modelem firma Speake-Marin powraca do swojego kultowego „Openworked Hours Minute Seconds” w nowej wersji: Openworked V3. Zegarek jest inspirowany nowoczesną architekturą i należy do kolekcji One&Two, która podkreśla własny mechanizm Speake-Marin.

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Ta nowa estetyka podąża za kodami projektowymi kolekcji One& Two Openworked, z mocnym elementem ustawionym na godzinie 1:30. W przypadku SMA01 jest nim wyrazista i kontrastowa mała tarcza sekundnika. Celem jest pokazanie mechanizmu od wewnątrz i nadanie bardzo uporządkowanego wyglądu i odczucia, że oglądamy ściśle zaprojektowany i wyreżyserowany spektakl. Tarcza to tak naprawdę jej pozostałość w postaci wąskiego pierścienia na krawędzi z nadrukowaną skalą minutowa w stylu torowiska i właśnie tarcza małego sekundnika. Resztę stanowią elementy mechanizmu.

By podkreślić te zamierzenia, wybrano jako wykończenie dolnej płyty szczotkowanie (kierunek tak powstałego wzoru szlifu jest ustawiony na 1:30) w porównaniu z okrągłym wykończeniem w postaci słojów w poprzednich edycjach. Wykończenie w postaci pasów genewskich na górnej płycie zostało wyprowadzone niejako z centrum małej tarczy dodatkowo ją oznaczając.

Zabawa światłem i cieniem  

Intencją zegarków z kolekcji One&Two Openworked jest zabawa światłem i cieniem.

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Różne zdobienia powierzchni i obróbki na elementach tworzą szeroką gamę odbić światła i perspektywy głębi. Tak szczotkowania jak i dające momentami wrażenie głębi pasy genewskie doskonale sprzyjają realizacji tego zamierzenia. Miejsca ażurowane przepuszczają światło na wskroś, bo dekiel zegarka jest również przeszklony.

W tej nowej wersji wprowadzono czarny kolor na trójkątnym mostku małej tarczy i pierścieniu na beczce sprężyny napędowej, aby wnieść wizualny element nowoczesności. Studio kreacji Speake-Marin rzeczywiście stara się czerpać inspirację z nowoczesnego designu i architektury, zwłaszcza architektury w kolorze czarnym, w swoich najnowszych kreacjach, które można znaleźć wszędzie w największych miastach, takich jak Londyn. Czarny kolor przywołuje moc, elegancję i wyrafinowanie. Stanowi także na tle srebrzystych opalizujących elementów kontrastowy akcent. Bardzo klasyczne wskazówki w modelu ze złota są także złociste, a w wersji zegarka z kopertą wykonaną z tytanu są zabarwione na niebesko. Taki zestawienie sprawia, że model Speake-Marin One&Two  Openworked HMS V3 jest współczesny, dzięki nowocześnie przedstawionej zegarkowej twarzy i klasyczny, dzięki klasycznej kopercie, a jednocześnie na tyle wyjątkowy, że może podkreślić indywidualizm użytkownika.

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Mechanizm zastosowany w zegarku jest ażurowany, i ma naciąg automatyczny za pomocą mikro rotora. Został zaprojektowany, opracowany i zmontowany w zakładach Speake-Marin.

Mechanizm SMA01 jest inspirowany, jak twierdzą w firmie, architektonicznym dekonstruktywizmem, który rzuca wyzwanie zwykłej architekturze i otwiera nowe możliwości: pochyłe ściany, pochyłe podłogi, zaokrąglone dachy itp. (co widać między innymi w projektach takich znamienitych architektów jak Franck Gehry, Daniel Liebeskind czy Zaha Hadid).

Kwestionowanie dogmatów

W tym przypadku Speake-Marin kwestionuje pozycję małej sekundy, umieszczając ją w bardzo nietypowym miejscu. Sam wizualny projekt mechanizmu z zaokrąglonymi mostkami, otworami w płycie, nowymi pozycjami kół i punktem zbiegu na godzinie 1:30 jest innowacyjny.

Stworzono specyficzny układ między tarczą małego sekundnika, beczką sprężyny i widoczną przez ażurowanie masą oscylującą. Zwykle producenci starają się eksponować balans, tutaj tę rolę niejako przejął mikro rotor. Wszystko to tworzy kształt trójkąta, a projekt jest podstawą całej kolekcji mechanizmów Speake-Marin Openworked.

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Patrząc od strony dekla wyraźnie widać, że uwagę ma przyciągać rotor, a nie koło balansowe. Dodatkowe wyeksponowanie zapewnia złoty mostek i okrągła oprawa masy oscylacyjnej. Mechanizm został zoptymalizowany także techniczne, pod kątem wydajności, dodając dodatkowe koło umożliwiające samoczynne nakręcanie podczas obrotu rotora w obie strony.

Nowa generacja koperty Piccadilly jest zmodyfikowana pod kątem możliwości bliższego dosunięcia niejako paska do koperty. Nieco bardziej zagłębiona jest także koronka. To jednak nadal w pełni klasyczna koperta Piccadilly, znana od początku tworzenia zegarów Speake-Marin, jeszcze osobiście przez Petera. Klasycznie okrągły korpus połączono z prostopadłymi, dość masywnymi uszami i wyrazistym systemem mocowania paska za pomocą śrub.

Speake-Marin One&Two  Openworked HMS V3 – cena i dostępność

Zarówno koperta wykonana ze złota jak i ta z tytanu występują w dwóch wersjach, jeśli chodzi o rozmiar. Możemy wybrać model o średnicy 38 mm, bądź 42 mm.

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem

Powstanie po 19 sztuk każdej z wersji tytanowych modelu Speake-Marin One&Two  Openworked HMS V3 i po 10 egzemplarzy wersji w kopercie ze złota w obu rozmiarach. Dołączony do zestawu pasek wykonany ze skóry aligatora zapinany jest na klasyczną klamrę z pinem. Oczywiście wykonaną z tytanu lub ze złota.

Cena zegara Speake-Marin One&Two  Openworked HMS V3 z tytanu to około 75 000 zł bez VAT, większy rozmiar koperty to koszt około 77 300 złotych bez VAT. Modele złote to odpowiednio 132 800 złotych + podatek, bądź z większą kopertą to cena 142 500 zł + VAT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

G-SHOCK MTG-B2000PH Blue Phoenix - ...
G-SHOCK MTG-B2000PH Blue Phoenix - ...
30.10.2021
Xicorr Spark – pierwszy zegarek typ...
Xicorr Spark – pierwszy zegarek typ...
03.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco