Kolejny nowy, w naszej opinii świetny, model zegarka japońskiej marki Orient utrzymany w klimacie retro ma nazwę… Neo. Prezentowany zegarek stylistycznie jest wyraźnie zakorzeniony w projektach z lat 60. i 70. XX wieku. To widać już przy pierwszym spojrzeniu na niego, a przyczynia się do tego głównie zastosowana koperta o kształcie elipsy, często nazywana „żółwiem”. Jako w pełni współczesny zegarek, model Neo Classic Sports oferuje połączenie historycznego designu marki Orient i nowoczesnej, wysokiej jakości wykonania. Oczywiście także przystające do tego parametry techniczne.
Bogate wzornictwo retro
Orient wprowadził trzy modele Neo Classic Sports do swojej kolekcji sportowej.
Mimo, iż są to zegarki nowe, to - jak wspomniałem - bardzo wyraźnie podążają wizualnie za charakterystycznymi i popularnymi w branży zegarmistrzowskiej projektami sprzed 50 i więcej lat. Marka Orient ma ten duży atut, iż może czerpać z bogatego wzornictwa retro jakie ma do dyspozycji w ramach własnych archiwalnych kolekcji zegarków. W połączeniu ze współczesną, wysoką jakością wykonania, oraz aktualnymi rozwiązaniami technicznymi, ten japoński producent może zgodnie z obowiązującymi rynkowymi trendami oferować nam ciekawe zegarki inspirowane modelami sprzed lat. Neo Classic Sports to nowa generacja kultowych zegarków szczycących się wszystkimi cechami, jakimi Orient stara się od lat zdobywać klientów.
Lata 60. i 70. XX wieku w Japonii to okres wysokiego wzrostu gospodarczego i rozwoju niemal w każdej dziedzinie. Ten okres, nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, jest też swoistą „skarbnicą” wzorów wypełnionych nostalgią. Wzorów dziś odświeżanych. W tym właśnie okresie marka Orient wypracowała charakterystyczną stylistykę swoich produktów, zyskując wielu fanów. Nowy Neo Classic Sports to zegarek inspirowany kultowymi modelami Orient z tego okresu, z charakterystycznym wzorem na tarczy i kopercie, ale z nowoczesnym akcentem w innych obszarach.
Cechy modeli sprzed lat
Zegarki Neo Classic Sports mają wiele cech zaczerpniętych wprost z archiwalnych modeli Orient z 1960 i 1970 roku. Pierwsza z nich to koperta, która ma kształt bardzo charakterystyczny dla czasomierzy z tamtego okresu. Jest ona dość duża, bo ma 43,5 mm średnicy. Jednak to w połączeniu z wymiarem od ucha do ucha - i w zasadzie brakiem uszu z racji stylu koperty - pozwala mieć pewność, że zegarek dobrze dopasuje się także do szczupłych nadgarstków. A ten wymiar „na wysokość” to jedynie 46 mm. Grubość zegarka jest na poziomie 13,9 mm. Po prawej stronie koperty widoczne są dwie koronki. Ta w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3., służy do ustawiania lub korygowania czasu. Ta niżej, na godzinie 4., pozwala na ustalanie pozycji wewnętrznej, obrotowej lunety, która okala tarczę, ale jest pod szkłem.
Tego typu luneta to charakterystyczny element modeli King Diver i World Map.
Dekiel zegarka jest stalowy, pełny i wkręcany. Wygrawerowano na nim podstawowe informacje o tym modelu, oraz w jednej z wersji także indywidualny numer limitacji, bo jeden zegarek z nowej serii wykonano w określonej liczbie sztuk. Element charakterystyczny w każdej wersji zegarka to wąski, okalający szkło karbowany pierścień.
Kolejna cecha, bardzo wyrazista, to tarcza.
Tutaj pierwsze skrzypce grają blokowe skale utworzone z dużych prostokątów. Pierwsza pojawia się na wewnętrznej, obrotowej lunecie. W każdej z trzech wersji Orient Neo Classic Sports podkreślone jest pierwsze 15 minut kolorem pomarańczowym, szarym bądź innym odcieniem beżu.
Standardowa, nielimitowana wersja tego modelu w kopercie o naturalnej barwie stali ma skalę w kolorze białym, właśnie z pomarańczowym akcentem. Na godzinie 12. widoczny jest okrągły, biały punkt z masą świecącą.
Na tarczy właściwej jest kolejna blokowa skala minutowa w białym kolorze, w którą wkomponowano nakładane indeksy godzinowe z pomarańczowymi paskami substancji luminescencyjnej poprowadzonymi przez środek. Pomiędzy indeksami drobnymi, pomarańczowymi kreskami nadrukowano precyzyjną podziałkę sekundową, a przed każdym z indeksów także umieszczono okrągłe punkty z masą luminescencyjną.
Jak to się mówi wśród zegarkomaniaków – na tarczy „dzieje się” naprawdę sporo.
Dodatkowo na godzinie 3. umieszczono dwa okienka datownika ze wskazaniami dni miesiąca bardziej na zewnątrz, i bliżej środka - w szerszym okienku - wskazaniem dni tygodnia. Pod godziną 12. widoczne jest spore logo marki Orient, czyli wizerunek dwóch lwów podtrzymujących tarczę ze stylizowaną literą „O”. W tym miejscu zmieszczono jeszcze także informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej zastosowanego mechanizmu. Po przeciwnej stronie jest informacja o klasie wodoszczelności, która wynosi aż 200 m. Zestaw wskazówek to dwa wyraziste ramiona o polerowanej powierzchni, z nałożonymi paskami masy świecącej. Sekundnik jest prosty i delikatny.
Ten model o nr ref. RA-AA0E05B jest oferowany na stalowej, 5-rzędowej bransolecie.
Druga wersja Orient Neo Classic Sports o nr ref. RA-AA0E06B ma kopertę w kolorze brązu dzięki nałożonej powłoce, co w połączeniu z beżową kolorystyką blokowych skal minutowych na tarczy oraz brązowym, skórzanym paskiem nadaje jej w mojej ocenie najbardziej wyrazistego retro charakteru.
Orient Neo Classic Sports Limited
Trzeci wariant modelu Orient Neo Classic Sports o nr ref. RA-AA0E07B to zegarek limitowany do 2000 egzemplarzy. Zestawiony jest on z czarnym, skórzanym paskiem, co pasuje doskonale do koperty, której także nadano czarną barwę.
Model ten ma białe skale blokowe z szarym zaznaczeniem pierwszych 15 minut. To, co wyróżnia tę limitowaną wersję najbardziej, poza barwą koperty, to dodatkowe kolorystyczne akcenty na tarczy. To wpisanie się japońskiej marki w aktualny trend stosowania odważnej kolorystyki lub wielokolorowych elementów.
Muszę przyznać, iż Orientowi udał się ten zabieg świetnie.
Orient Neo Classic Sports Limited to mój faworyt pośród trzech wersji tej nowości. Każdy z 11 indeksów ma pasek w innej barwie (znaczników jest 11, gdyż indeks na godzinie 3. zajęło okienko datownika). To kolorystyka, która nasuwa skojarzenia z tęczą, świetnie prezentująca się na tarczy zegarka utrzymanego w czarnej tonacji.
Na koniec jeszcze mechanizm. Orient przyzwyczaił nas do tego, że jego mechanizmy są dość proste, ale za to bardzo trwałe, niezawodne, długowieczne, a przy tym wystarczająco precyzyjne. W tym zegarku zastosowano mechanizm o oznaczeniu F6922 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To oczywiście mechanizm „in-house” marki Orient. Jest on łożyskowany na 22 kamieniach, ma możliwość dokręcania koronką i zaimplementowaną funkcję stop sekundy. Rezerwa chodu jest na poziomie 40 godzin. Mechanizm pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę.
Orient Neo Classic Sports – dostępność i cena
Wszystkie trzy wersje zegarka Orient Neo Classic Sports zapewne przypadną do gustu nie tylko oddanym fanom Orienta, ale także powinny spodobać się przedstawicielom młodszego pokolenia, którzy kochają modę i styl życia w stylu retro. Te zegarki wpisują się w te trendy doskonale, a wersja limitowana robi to wręcz z przytupem.
Zegarki Orient Neo Classic Sports będą dostępne w Polsce od końca września 2022, cena katalogowa powinna mieścić się w kwocie do około 2 280 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Orient.
Adrian Szewczyk
02:00 16.09.2022Zegarki
Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports
Tagi:
japoński zegarekzegarki sportowezegarki męskie mechanicznezegarki japońskiesrebrny zegarekzegarki automatyczneeleganckie zegarkizegarki męskie eleganckiezegarek na prezentzegarek wodoszczelnyzegarek do pływaniazegarki męskie klasyczneczarny zegarek
REKLAMA
Zostać zegarmistrzem
Oto moje doświadczenie ze szkołą imienia Alfreda Helwiga w Glashuette – legendarną placówką cały czas uczącą zawodu. Mam nadzieję, że zawarte w opracowaniu informacje prz ...
VICTORINOX - historia scyzoryków i zegarków marki Victorinox
Tytułem wstępu: historia marki Victorinox nie jest powiązana ściśle z zegarmistrzostwem. Mimo, iż jej genezy należy doszukiwać się, podobnie zresztą jak w przypadku wielu ...
ROLEX Oyster Perpetual - 90 lat nieustannej innowacji
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie mężczyznę aspirującego do miana osoby z klasą, nieposiadającego na swym nadgarstku eleganckiego czasomierza. Warto przy tym pamiętać, iż je ...
Timex świętuje 170-lecie istnienia! Zaskakująco długa historia i zegarek za dolara
Timex to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki marka zegarmistrzowska, która ma zaskakująco długą historię. A mówię to w tym kontekście, że na dzisiaj firma ta je ...
Certina DS-7 Chrono Auto. Kontynuacja „padlowej” linii zegarków Certina
Certina jest marką zegarmistrzowską, która zawsze kojarzyła się ze sportem. Kiedyś ze sportami motorowymi, dziś z rakietkowymi, dokładnie z padlem, którego Certina jest s ...
Zegar historii. Konkurs plastyczny dla dzieci zorganizowany przez Zamek Królewski
W cyklu konkursów: „Zamek w dziecięcej wyobraźni”, który organizuje Zamek Królewski w Warszawie, w tym roku, w związku z 50. rocznicą odtworzenia zegara na wieży zamkowej ...
Video recenzja: Mudita Element
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Element marki Mudita. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas w ...
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80. Nowe wersje z kopertami 40 mm
Mnie osobiście kolekcja Seastar firmy Tissot kojarzy się z dużymi, nurkowymi zegarkami, ale oczywiście w ramach tej kolekcji jest także seria modeli, które mają wymiary z ...
Żegnamy Armina Stroma, mistrza zegarków szkieletowanych
Mimo, że dzień 6 grudnia kojarzy się z mikołajkami, to niestety w 2024 roku zegarkowy świat obiegła smutna informacji o śmierci pana Armina Stroma - założyciela marki zeg ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...