• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports


Kolejny nowy, w naszej opinii świetny, model zegarka japońskiej marki Orient utrzymany w klimacie retro ma nazwę… Neo. Prezentowany zegarek stylistycznie jest wyraźnie zakorzeniony w projektach z lat 60. i 70. XX wieku. To widać już przy pierwszym spojrzeniu na niego, a przyczynia się do tego głównie zastosowana koperta o kształcie elipsy, często nazywana „żółwiem”. Jako w pełni współczesny zegarek, model Neo Classic Sports oferuje połączenie historycznego designu marki Orient i nowoczesnej, wysokiej jakości wykonania. Oczywiście także przystające do tego parametry techniczne.

Bogate wzornictwo retro

Orient wprowadził trzy modele Neo Classic Sports do swojej kolekcji sportowej. 

Mimo, iż są to zegarki nowe, to - jak wspomniałem - bardzo wyraźnie podążają wizualnie za charakterystycznymi i popularnymi w branży zegarmistrzowskiej projektami sprzed 50 i więcej lat. Marka Orient ma ten duży atut, iż może czerpać z bogatego wzornictwa retro jakie ma do dyspozycji w ramach własnych archiwalnych kolekcji zegarków. W połączeniu ze współczesną, wysoką jakością wykonania, oraz aktualnymi rozwiązaniami technicznymi, ten japoński producent może zgodnie z obowiązującymi rynkowymi trendami oferować nam ciekawe zegarki inspirowane modelami sprzed lat. Neo Classic Sports to nowa generacja kultowych zegarków szczycących się wszystkimi cechami, jakimi Orient stara się od lat zdobywać klientów.

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Lata 60. i 70. XX wieku w Japonii to okres wysokiego wzrostu gospodarczego i rozwoju niemal w każdej dziedzinie. Ten okres, nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, jest też swoistą „skarbnicą” wzorów wypełnionych nostalgią. Wzorów dziś odświeżanych. W tym właśnie okresie marka Orient wypracowała charakterystyczną stylistykę swoich produktów, zyskując wielu fanów. Nowy Neo Classic Sports to zegarek inspirowany kultowymi modelami Orient z tego okresu, z charakterystycznym wzorem na tarczy i kopercie, ale z nowoczesnym akcentem w innych obszarach.

Cechy modeli sprzed lat

Zegarki Neo Classic Sports mają wiele cech zaczerpniętych wprost z archiwalnych modeli Orient z 1960 i 1970 roku. Pierwsza z nich to koperta, która ma kształt bardzo charakterystyczny dla czasomierzy z tamtego okresu. Jest ona dość duża, bo ma 43,5 mm średnicy. Jednak to w połączeniu z wymiarem od ucha do ucha - i w zasadzie brakiem uszu z racji stylu koperty - pozwala mieć pewność, że zegarek dobrze dopasuje się także do szczupłych nadgarstków. A ten wymiar „na wysokość” to jedynie 46 mm. Grubość zegarka jest na poziomie 13,9 mm. Po prawej stronie koperty widoczne są dwie koronki. Ta w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3., służy do ustawiania lub korygowania czasu. Ta niżej, na godzinie 4., pozwala na ustalanie pozycji wewnętrznej, obrotowej lunety, która okala tarczę, ale jest pod szkłem. 

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports
Tego typu luneta to charakterystyczny element modeli King Diver i World Map.

Dekiel zegarka jest stalowy, pełny i wkręcany. Wygrawerowano na nim podstawowe informacje o tym modelu, oraz w jednej z wersji także indywidualny numer limitacji, bo jeden zegarek z nowej serii wykonano w określonej liczbie sztuk. Element charakterystyczny w każdej wersji zegarka to wąski, okalający szkło karbowany pierścień. 

Kolejna cecha, bardzo wyrazista, to tarcza. 

Tutaj pierwsze skrzypce grają blokowe skale utworzone z dużych prostokątów. Pierwsza pojawia się na wewnętrznej, obrotowej lunecie. W każdej z trzech wersji Orient Neo Classic Sports podkreślone jest pierwsze 15 minut kolorem pomarańczowym, szarym bądź innym odcieniem beżu.

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Standardowa, nielimitowana wersja tego modelu w kopercie o naturalnej barwie stali ma skalę w kolorze białym, właśnie z pomarańczowym akcentem. Na godzinie 12. widoczny jest okrągły, biały punkt z masą świecącą. 

Na tarczy właściwej jest kolejna blokowa skala minutowa w białym kolorze, w którą wkomponowano nakładane indeksy godzinowe z pomarańczowymi paskami substancji luminescencyjnej poprowadzonymi przez środek. Pomiędzy indeksami drobnymi, pomarańczowymi kreskami nadrukowano precyzyjną podziałkę sekundową, a przed każdym z indeksów także umieszczono okrągłe punkty z masą luminescencyjną. 

Jak to się mówi wśród zegarkomaniaków – na tarczy „dzieje się” naprawdę sporo. 

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Dodatkowo na godzinie 3. umieszczono dwa okienka datownika ze wskazaniami dni miesiąca bardziej na zewnątrz, i bliżej środka - w szerszym okienku - wskazaniem dni tygodnia. Pod godziną 12. widoczne jest spore logo marki Orient, czyli wizerunek dwóch lwów podtrzymujących tarczę ze stylizowaną literą „O”. W tym miejscu zmieszczono jeszcze także informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej zastosowanego mechanizmu. Po przeciwnej stronie jest informacja o klasie wodoszczelności, która wynosi aż 200 m. Zestaw wskazówek to dwa wyraziste ramiona o polerowanej powierzchni, z nałożonymi paskami masy świecącej. Sekundnik jest prosty i delikatny.

Ten model o nr ref. RA-AA0E05B jest oferowany na stalowej, 5-rzędowej bransolecie. 

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Druga wersja Orient Neo Classic Sports o nr ref. RA-AA0E06B ma kopertę w kolorze brązu dzięki nałożonej powłoce, co w połączeniu z beżową kolorystyką blokowych skal minutowych na tarczy oraz brązowym, skórzanym paskiem nadaje jej w mojej ocenie najbardziej wyrazistego retro charakteru. 

Orient Neo Classic Sports Limited

Trzeci wariant modelu Orient Neo Classic Sports o nr ref. RA-AA0E07B to zegarek limitowany do 2000 egzemplarzy. Zestawiony jest on z czarnym, skórzanym paskiem, co pasuje doskonale do koperty, której także nadano czarną barwę. 

Model ten ma białe skale blokowe z szarym zaznaczeniem pierwszych 15 minut. To, co wyróżnia tę limitowaną wersję najbardziej, poza barwą koperty, to dodatkowe kolorystyczne akcenty na tarczy. To wpisanie się japońskiej marki w aktualny trend stosowania odważnej kolorystyki lub wielokolorowych elementów. 

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Muszę przyznać, iż Orientowi udał się ten zabieg świetnie. 

Orient Neo Classic Sports Limited to mój faworyt pośród trzech wersji tej nowości. Każdy z 11 indeksów ma pasek w innej barwie (znaczników jest 11, gdyż indeks na godzinie 3. zajęło okienko datownika). To kolorystyka, która nasuwa skojarzenia z tęczą, świetnie prezentująca się na tarczy zegarka utrzymanego w czarnej tonacji. 

Na koniec jeszcze mechanizm. Orient przyzwyczaił nas do tego, że jego mechanizmy są dość proste, ale za to bardzo trwałe, niezawodne, długowieczne, a przy tym wystarczająco precyzyjne. W tym zegarku zastosowano mechanizm o oznaczeniu F6922 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To oczywiście mechanizm „in-house” marki Orient. Jest on łożyskowany na 22 kamieniach, ma możliwość dokręcania koronką i zaimplementowaną funkcję stop sekundy. Rezerwa chodu jest na poziomie 40 godzin. Mechanizm pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę. 

Historyczny design i współczesne parametry. Orient Neo Classic Sports

Orient Neo Classic Sports – dostępność i cena

Wszystkie trzy wersje zegarka Orient Neo Classic Sports zapewne przypadną do gustu nie tylko oddanym fanom Orienta, ale także powinny spodobać się przedstawicielom młodszego pokolenia, którzy kochają modę i styl życia w stylu retro. Te zegarki wpisują się w te trendy doskonale, a wersja limitowana robi to wręcz z przytupem. 

Zegarki Orient Neo Classic Sports będą dostępne w Polsce od końca września 2022, cena katalogowa powinna mieścić się w kwocie do około 2 280 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Orient.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Księżycowa powierzchnia na tarczy. ...
Księżycowa powierzchnia na tarczy. ...
14.09.2022
Styl sportowych zegarków z lat 70. ...
Styl sportowych zegarków z lat 70. ...
19.09.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco