• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina

Orient World Map – świat w zasięgu ręki


Powrót do kategorii

Japońska firma Orient tworzy i oferuje zegarki już ponad 70 lat. To na tyle długi czas, by na przestrzeni lat funkcjonowania marka ta wypracowała w swojej ofercie świetne, archiwalne modele, które mogą dziś - zgodnie z modnym trendem - być niejako przywrócone do życia. Oczywiście powrót po latach odbywa się w nowoczesnej odsłonie, jako reedycje, lub w formie zegarków inspirowanych. Kolekcja Revival to właśnie ta linia zegarków w ramach oferty Orienta, w której ciekawe modele sprzed lat mają swoich dzisiejszych odpowiedników.

Tym razem zaprezentujemy nowość 2021 w postaci modelu World Map.

Archiwalny model Orient z 1969 roku

Pierwowzór dla tego nowego modelu stanowi zegarek, który pojawił się w ofercie japońskiej marki w 1969 roku. Jego stylistyka była już wówczas wpisana w trendy, jakie były jednymi z obowiązujących w branży zegarkowej na świecie w następnym dziesięcioleciu.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Zdjęcie: watch.forumfree.it

Zegarek wskazywał aktualny czas oraz miał funkcję dodatkową w postaci wskazań daty. Posiadał również ruchomą, wewnętrzną lunetę, która umożliwiała wskazanie godziny z dwóch stref czasowych dzięki możliwości jej obracania za pomocą dodatkowej koronki znajdującej się po prawej stronie koperty. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zegarka, od której wzięła się jego nazwa, była tarcza, na której widniał wizerunek mapy świata wyśrodkowanej na południowe koło podbiegunowe.

Całość zachowana była w kolorach pomarańczowym i niebieskim. Zegarek nawet dziś wygląda nowocześnie, a wówczas był zapewne obiektem pożądania wielu miłośników gadżetów ze względu na mocne akcenty kolorystyczne i wizualne, dwie koronki i nowoczesny kształt.

Limitowana Mapa Świata w wydaniu 2021

Dziś prezentowane, nowe modele z serii Orient World Map odzwierciedlają swój pierwowzór w bardzo dużym stopniu, choć teraz zapewniono nam większy wybór wariantów.

Oferowane są obecnie aż cztery wersje modelu Orient World Map.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Zacznę od opisu wersji limitowanej, której przy okazji zdecydowanie najbliżej do pierwowzoru. Tak naprawdę dla niewprawnego oka, gdyby zestawić model oryginalny z 1969 roku w świetnym stanie z nowym zegarkiem stanowiącym reedycję, mogłyby być nie od odróżnienia.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Zachowano taki sam układ kolorystyczny na zarysach kontynentów w postaci stref czasowych wyznaczonych kolorem białym i odcieniami pomarańczowego, a na powierzchni oceanów również widzimy okręgi z naprzemiennie ułożonymi barwami niebieską i jasno niebieską.

Tą swoistą mapę świata otacza dość szeroka luneta, która jest obrotowa i znajduje się pod szkłem. Nadrukowano na niej skalę 24-godzinną, gdzie oznaczenia cyframi arabskimi są oddzielone dodatkowo wyraźnymi kreskami. Na godzinie 3. jest otoczone ramką okienko wskazań datownika. Jest ono podwójne i wskazuje dzień miesiąca oraz dzień tygodnia. Pod godziną dwunastą jest nakładane logo i nazwa producenta. Pomiędzy osią wskazówek a godziną 6.0 nadrukowano informację o klasie wodoszczelności aż do 200 metrów.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Koperta jest wykonana ze stali i ma poduszkowaty kształt znany ze sportowych zegarków tworzonych w latach 70. XX wieku. Szerokość koperty to 43,5 mm a wysokość od ucha do ucha to 46 mm. Pamiętać należy, że nie mamy tu klasycznych wydzielonych uszu. Są one zintegrowane w obrysie koperty, a pasek czy bransoleta mocowane są w wycięciu od spodu koperty. Grubość obudowy to 13,9 mm. Szkło chroniące tarczę otacza karbowana luneta, a po prawej stronie koperty znajduje się koronka do ustawiania wskazań czasu na godzinie 3., a na godzinie 4. jest druga, służąca do ustawiania wewnętrznej lunety wskazań drugiego czasu.

Po odwróceniu zegarka, od spodu widzimy, iż zastosowano wkręcany, stalowy pełny dekiel centralnie przyozdobiony wygrawerowanym logo i nazwą firmy Orient.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Zegarek oferowany jest na stalowej bransolecie wykonanej w jednorzędowym systemie szerokich ogniw, zapinaną na składaną klamrę, zwalnianą przyciskami po bokach.

Ten zegarek Orient World Map o nr referencyjnym RA-AA0E04Y09B jest niemal identyczny pod względem wizualnym jak pierwowzór, ale w takim właśnie wydaniu oferowana jest tylko limitowana liczba egzemplarzy. Będzie dostępnych 1200 sztuk tego modelu na cały świat.

Cena tej wersji zegarka Orient World Map w Polsce to 2 050 złotych.

Nieco odmienne, stale dostępne

Pozostałe trzy wersje współczesnego wydania modelu World Map marki Orient są dostępne w nielimitowanej liczbie, ale też odbiegają wizualnie od pierwowzoru.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Oczywiście ich koperta jest taka sama jak wersji opisanej wyżej, zastosowane rozwiązania stylistyczne i wskazania również. Mamy więc obrotową, wewnętrzną lunetę z 24-godzinną skalą, takie same wskazówki, oraz zarysy kontynentów.

Zdecydowanie bardziej stonowana jest jednak kolorystyka.

W tych trzech nowościach pokazują się nam tarcze w kolorze niebieskim i zielonym, zainspirowane - jak wynika z materiałów prasowych producenta - „nostalgią ziemi”, oraz tarcza w odcieniu kości słoniowej z lunetą zewnętrzną i koronkami w kolorze złota.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

W wersji niebieskiej tarcza ma zabarwienie gradientowe.

Począwszy od czerni pierścienia do dość jasnego niebieskiego koloru w części centralnej. Wersja zielona również ma podobnie ułożone gradientowe zabarwienie, ale dodatkowo punkciki indeksów godzinowych oraz wskazówki mają złocisty kolor.

No i ostatni model w wersji z tarczą kremową, czy też w kolorze kości słoniowej, ma także złociste inskrypcje na tarczy i, jak wspomniałem, także zewnętrzną karbowaną lunetę oraz koronki w kolorze złota. Ten ostatni model wyceniony jest tak jak wersja limitowana, czyli na kwotę 2 050 złotych, a dwa wcześniej opisane na kwotę 1 950 złotych.

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Orient World Map – świat w zasięgu ręki

Każdy z nowych zegarków Orient World Map przygotowanych na 2021 rok jest wyposażony w mechanizm pochodzący oczywiście z własnych zasobów marki Orient.

Mechanizm ten ma oznaczenie F6922. Wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny napędowej, łożyskowany na 22 kamieniach i legitymuje się około 40 godzinną rezerwą chodu. Mechanizm w razie konieczności można dokręcać za pomocą koronki, a dokładne ustawienie i korektę czasu ułatwia dodatkowa funkcja stop sekundy.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIENT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Tissot Bellissima Small Lady – małe...
Tissot Bellissima Small Lady – małe...
23.06.2021
Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbi...
Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbi...
25.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco