Japońska firma Orient tworzy i oferuje zegarki już ponad 70 lat. To na tyle długi czas, by na przestrzeni lat funkcjonowania marka ta wypracowała w swojej ofercie świetne, archiwalne modele, które mogą dziś - zgodnie z modnym trendem - być niejako przywrócone do życia. Oczywiście powrót po latach odbywa się w nowoczesnej odsłonie, jako reedycje, lub w formie zegarków inspirowanych. Kolekcja Revival to właśnie ta linia zegarków w ramach oferty Orienta, w której ciekawe modele sprzed lat mają swoich dzisiejszych odpowiedników.
Tym razem zaprezentujemy nowość 2021 w postaci modelu World Map.
Archiwalny model Orient z 1969 roku
Pierwowzór dla tego nowego modelu stanowi zegarek, który pojawił się w ofercie japońskiej marki w 1969 roku. Jego stylistyka była już wówczas wpisana w trendy, jakie były jednymi z obowiązujących w branży zegarkowej na świecie w następnym dziesięcioleciu.
Zdjęcie: watch.forumfree.it
Zegarek wskazywał aktualny czas oraz miał funkcję dodatkową w postaci wskazań daty. Posiadał również ruchomą, wewnętrzną lunetę, która umożliwiała wskazanie godziny z dwóch stref czasowych dzięki możliwości jej obracania za pomocą dodatkowej koronki znajdującej się po prawej stronie koperty. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zegarka, od której wzięła się jego nazwa, była tarcza, na której widniał wizerunek mapy świata wyśrodkowanej na południowe koło podbiegunowe.
Całość zachowana była w kolorach pomarańczowym i niebieskim. Zegarek nawet dziś wygląda nowocześnie, a wówczas był zapewne obiektem pożądania wielu miłośników gadżetów ze względu na mocne akcenty kolorystyczne i wizualne, dwie koronki i nowoczesny kształt.
Limitowana Mapa Świata w wydaniu 2021
Dziś prezentowane, nowe modele z serii Orient World Map odzwierciedlają swój pierwowzór w bardzo dużym stopniu, choć teraz zapewniono nam większy wybór wariantów.
Oferowane są obecnie aż cztery wersje modelu Orient World Map.
Zacznę od opisu wersji limitowanej, której przy okazji zdecydowanie najbliżej do pierwowzoru. Tak naprawdę dla niewprawnego oka, gdyby zestawić model oryginalny z 1969 roku w świetnym stanie z nowym zegarkiem stanowiącym reedycję, mogłyby być nie od odróżnienia.
Zachowano taki sam układ kolorystyczny na zarysach kontynentów w postaci stref czasowych wyznaczonych kolorem białym i odcieniami pomarańczowego, a na powierzchni oceanów również widzimy okręgi z naprzemiennie ułożonymi barwami niebieską i jasno niebieską.
Tą swoistą mapę świata otacza dość szeroka luneta, która jest obrotowa i znajduje się pod szkłem. Nadrukowano na niej skalę 24-godzinną, gdzie oznaczenia cyframi arabskimi są oddzielone dodatkowo wyraźnymi kreskami. Na godzinie 3. jest otoczone ramką okienko wskazań datownika. Jest ono podwójne i wskazuje dzień miesiąca oraz dzień tygodnia. Pod godziną dwunastą jest nakładane logo i nazwa producenta. Pomiędzy osią wskazówek a godziną 6.0 nadrukowano informację o klasie wodoszczelności aż do 200 metrów.
Koperta jest wykonana ze stali i ma poduszkowaty kształt znany ze sportowych zegarków tworzonych w latach 70. XX wieku. Szerokość koperty to 43,5 mm a wysokość od ucha do ucha to 46 mm. Pamiętać należy, że nie mamy tu klasycznych wydzielonych uszu. Są one zintegrowane w obrysie koperty, a pasek czy bransoleta mocowane są w wycięciu od spodu koperty. Grubość obudowy to 13,9 mm. Szkło chroniące tarczę otacza karbowana luneta, a po prawej stronie koperty znajduje się koronka do ustawiania wskazań czasu na godzinie 3., a na godzinie 4. jest druga, służąca do ustawiania wewnętrznej lunety wskazań drugiego czasu.
Po odwróceniu zegarka, od spodu widzimy, iż zastosowano wkręcany, stalowy pełny dekiel centralnie przyozdobiony wygrawerowanym logo i nazwą firmy Orient.
Zegarek oferowany jest na stalowej bransolecie wykonanej w jednorzędowym systemie szerokich ogniw, zapinaną na składaną klamrę, zwalnianą przyciskami po bokach.
Ten zegarek Orient World Map o nr referencyjnym RA-AA0E04Y09B jest niemal identyczny pod względem wizualnym jak pierwowzór, ale w takim właśnie wydaniu oferowana jest tylko limitowana liczba egzemplarzy. Będzie dostępnych 1200 sztuk tego modelu na cały świat.
Cena tej wersji zegarka Orient World Map w Polsce to 2 050 złotych.
Nieco odmienne, stale dostępne
Pozostałe trzy wersje współczesnego wydania modelu World Map marki Orient są dostępne w nielimitowanej liczbie, ale też odbiegają wizualnie od pierwowzoru.
Oczywiście ich koperta jest taka sama jak wersji opisanej wyżej, zastosowane rozwiązania stylistyczne i wskazania również. Mamy więc obrotową, wewnętrzną lunetę z 24-godzinną skalą, takie same wskazówki, oraz zarysy kontynentów.
Zdecydowanie bardziej stonowana jest jednak kolorystyka.
W tych trzech nowościach pokazują się nam tarcze w kolorze niebieskim i zielonym, zainspirowane - jak wynika z materiałów prasowych producenta - „nostalgią ziemi”, oraz tarcza w odcieniu kości słoniowej z lunetą zewnętrzną i koronkami w kolorze złota.
W wersji niebieskiej tarcza ma zabarwienie gradientowe.
Począwszy od czerni pierścienia do dość jasnego niebieskiego koloru w części centralnej. Wersja zielona również ma podobnie ułożone gradientowe zabarwienie, ale dodatkowo punkciki indeksów godzinowych oraz wskazówki mają złocisty kolor.
No i ostatni model w wersji z tarczą kremową, czy też w kolorze kości słoniowej, ma także złociste inskrypcje na tarczy i, jak wspomniałem, także zewnętrzną karbowaną lunetę oraz koronki w kolorze złota. Ten ostatni model wyceniony jest tak jak wersja limitowana, czyli na kwotę 2 050 złotych, a dwa wcześniej opisane na kwotę 1 950 złotych.
Każdy z nowych zegarków Orient World Map przygotowanych na 2021 rok jest wyposażony w mechanizm pochodzący oczywiście z własnych zasobów marki Orient.
Mechanizm ten ma oznaczenie F6922. Wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny napędowej, łożyskowany na 22 kamieniach i legitymuje się około 40 godzinną rezerwą chodu. Mechanizm w razie konieczności można dokręcać za pomocą koronki, a dokładne ustawienie i korektę czasu ułatwia dodatkowa funkcja stop sekundy.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIENT.
Adrian Szewczyk
09:50 24.06.2021Zegarki
Orient World Map – świat w zasięgu ręki
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznyzegarek na prezentzegarki sportowezegarki automatycznezegarki japońskiesrebrny zegarekzegarek nurkowyzegarek do pływanianietypowe zegarkijapoński zegarekzegarek wodoszczelny
REKLAMA
Zapomniana historia firmy „Lusina Watches" - Abraham Adolf Pamm i jego Klan
Patek i Czapek – któż z nas nie kojarzy tych nazwisk. Dwaj polscy emigranci, których współpraca stała się podwaliną pod powstanie jednej z najznakomitszych i najbardziej ...
Zenith Defy LAB. Wprowadzenie do dyskusji. Konstrukcja
Zenith Defy LAB nie jest pierwszym nietypowym rozwiązaniem zegarmistrzowskim, odmiennym od królującego na rynku od setek lat wychwytu szwajcarskiego, oraz jeszcze bardzie ...
Izochronizm. Impulsy napędowe
Nie tak dawno temu, publikując na naszym portalu materiał na temat izochronizmu układów drgających, co w przypadku mechanicznych zegarów i zegarków dotyczy wahadła i bala ...
Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...
Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2024!
W zeszłym roku, dokładnie 10 sierpnia 2023, pisałem, iż dzień ten zapisał się na zawsze w historii naszego wydawnictwa. Wtedy bowiem, po raz pierwszy w wieloletniej dział ...
Louis Moinet Black Moon z meteorytami Gadamis 005 i Dhofar 457
Louis Moinet był zegarmistrzem i wynalazcą pierwszego w świecie chronografu. Dziś jego nazwiskiem sygnowana jest manufaktura, której przewodzi Jean-Marie Schaller. Jej na ...
Najnowsza generacja analogowo-cyfrowego zegarka Breitlinga - Aerospace B70 Orbiter
Legendarna marka z uskrzydlonym “B”, czyli Breitling, od wielu lat jest nierozerwalnie związana ze światem przestworzy. W tym roku przypada jej wyjątkowy jubileusz, a mia ...
Orient Star M34 F8 Skeleton Hand Winding. Wyrafinowana edycja limitowana
Biorąc pod uwagę dzisiejszą ofertę japońskiej marki Orient Star można dojść do wniosku, że głównym motywem w kolekcjach firmy są zegarki mechaniczne z tarczami typu „open ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...