Japońska firma Orient tworzy i oferuje zegarki już ponad 70 lat. To na tyle długi czas, by na przestrzeni lat funkcjonowania marka ta wypracowała w swojej ofercie świetne, archiwalne modele, które mogą dziś - zgodnie z modnym trendem - być niejako przywrócone do życia. Oczywiście powrót po latach odbywa się w nowoczesnej odsłonie, jako reedycje, lub w formie zegarków inspirowanych. Kolekcja Revival to właśnie ta linia zegarków w ramach oferty Orienta, w której ciekawe modele sprzed lat mają swoich dzisiejszych odpowiedników.
Tym razem zaprezentujemy nowość 2021 w postaci modelu World Map.
Archiwalny model Orient z 1969 roku
Pierwowzór dla tego nowego modelu stanowi zegarek, który pojawił się w ofercie japońskiej marki w 1969 roku. Jego stylistyka była już wówczas wpisana w trendy, jakie były jednymi z obowiązujących w branży zegarkowej na świecie w następnym dziesięcioleciu.
Zdjęcie: watch.forumfree.it
Zegarek wskazywał aktualny czas oraz miał funkcję dodatkową w postaci wskazań daty. Posiadał również ruchomą, wewnętrzną lunetę, która umożliwiała wskazanie godziny z dwóch stref czasowych dzięki możliwości jej obracania za pomocą dodatkowej koronki znajdującej się po prawej stronie koperty. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zegarka, od której wzięła się jego nazwa, była tarcza, na której widniał wizerunek mapy świata wyśrodkowanej na południowe koło podbiegunowe.
Całość zachowana była w kolorach pomarańczowym i niebieskim. Zegarek nawet dziś wygląda nowocześnie, a wówczas był zapewne obiektem pożądania wielu miłośników gadżetów ze względu na mocne akcenty kolorystyczne i wizualne, dwie koronki i nowoczesny kształt.
Limitowana Mapa Świata w wydaniu 2021
Dziś prezentowane, nowe modele z serii Orient World Map odzwierciedlają swój pierwowzór w bardzo dużym stopniu, choć teraz zapewniono nam większy wybór wariantów.
Oferowane są obecnie aż cztery wersje modelu Orient World Map.
Zacznę od opisu wersji limitowanej, której przy okazji zdecydowanie najbliżej do pierwowzoru. Tak naprawdę dla niewprawnego oka, gdyby zestawić model oryginalny z 1969 roku w świetnym stanie z nowym zegarkiem stanowiącym reedycję, mogłyby być nie od odróżnienia.
Zachowano taki sam układ kolorystyczny na zarysach kontynentów w postaci stref czasowych wyznaczonych kolorem białym i odcieniami pomarańczowego, a na powierzchni oceanów również widzimy okręgi z naprzemiennie ułożonymi barwami niebieską i jasno niebieską.
Tą swoistą mapę świata otacza dość szeroka luneta, która jest obrotowa i znajduje się pod szkłem. Nadrukowano na niej skalę 24-godzinną, gdzie oznaczenia cyframi arabskimi są oddzielone dodatkowo wyraźnymi kreskami. Na godzinie 3. jest otoczone ramką okienko wskazań datownika. Jest ono podwójne i wskazuje dzień miesiąca oraz dzień tygodnia. Pod godziną dwunastą jest nakładane logo i nazwa producenta. Pomiędzy osią wskazówek a godziną 6.0 nadrukowano informację o klasie wodoszczelności aż do 200 metrów.
Koperta jest wykonana ze stali i ma poduszkowaty kształt znany ze sportowych zegarków tworzonych w latach 70. XX wieku. Szerokość koperty to 43,5 mm a wysokość od ucha do ucha to 46 mm. Pamiętać należy, że nie mamy tu klasycznych wydzielonych uszu. Są one zintegrowane w obrysie koperty, a pasek czy bransoleta mocowane są w wycięciu od spodu koperty. Grubość obudowy to 13,9 mm. Szkło chroniące tarczę otacza karbowana luneta, a po prawej stronie koperty znajduje się koronka do ustawiania wskazań czasu na godzinie 3., a na godzinie 4. jest druga, służąca do ustawiania wewnętrznej lunety wskazań drugiego czasu.
Po odwróceniu zegarka, od spodu widzimy, iż zastosowano wkręcany, stalowy pełny dekiel centralnie przyozdobiony wygrawerowanym logo i nazwą firmy Orient.
Zegarek oferowany jest na stalowej bransolecie wykonanej w jednorzędowym systemie szerokich ogniw, zapinaną na składaną klamrę, zwalnianą przyciskami po bokach.
Ten zegarek Orient World Map o nr referencyjnym RA-AA0E04Y09B jest niemal identyczny pod względem wizualnym jak pierwowzór, ale w takim właśnie wydaniu oferowana jest tylko limitowana liczba egzemplarzy. Będzie dostępnych 1200 sztuk tego modelu na cały świat.
Cena tej wersji zegarka Orient World Map w Polsce to 2 050 złotych.
Nieco odmienne, stale dostępne
Pozostałe trzy wersje współczesnego wydania modelu World Map marki Orient są dostępne w nielimitowanej liczbie, ale też odbiegają wizualnie od pierwowzoru.
Oczywiście ich koperta jest taka sama jak wersji opisanej wyżej, zastosowane rozwiązania stylistyczne i wskazania również. Mamy więc obrotową, wewnętrzną lunetę z 24-godzinną skalą, takie same wskazówki, oraz zarysy kontynentów.
Zdecydowanie bardziej stonowana jest jednak kolorystyka.
W tych trzech nowościach pokazują się nam tarcze w kolorze niebieskim i zielonym, zainspirowane - jak wynika z materiałów prasowych producenta - „nostalgią ziemi”, oraz tarcza w odcieniu kości słoniowej z lunetą zewnętrzną i koronkami w kolorze złota.
W wersji niebieskiej tarcza ma zabarwienie gradientowe.
Począwszy od czerni pierścienia do dość jasnego niebieskiego koloru w części centralnej. Wersja zielona również ma podobnie ułożone gradientowe zabarwienie, ale dodatkowo punkciki indeksów godzinowych oraz wskazówki mają złocisty kolor.
No i ostatni model w wersji z tarczą kremową, czy też w kolorze kości słoniowej, ma także złociste inskrypcje na tarczy i, jak wspomniałem, także zewnętrzną karbowaną lunetę oraz koronki w kolorze złota. Ten ostatni model wyceniony jest tak jak wersja limitowana, czyli na kwotę 2 050 złotych, a dwa wcześniej opisane na kwotę 1 950 złotych.
Każdy z nowych zegarków Orient World Map przygotowanych na 2021 rok jest wyposażony w mechanizm pochodzący oczywiście z własnych zasobów marki Orient.
Mechanizm ten ma oznaczenie F6922. Wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny napędowej, łożyskowany na 22 kamieniach i legitymuje się około 40 godzinną rezerwą chodu. Mechanizm w razie konieczności można dokręcać za pomocą koronki, a dokładne ustawienie i korektę czasu ułatwia dodatkowa funkcja stop sekundy.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIENT.
Adrian Szewczyk
09:50 24.06.2021Zegarki
Orient World Map – świat w zasięgu ręki
Powrót do kategorii
Tagi:
japoński zegarekzegarek nurkowyzegarki japońskiezegarek na prezentzegarki męskie mechanicznezegarek wodoszczelnyzegarki sportowesrebrny zegareknietypowe zegarkizegarek do pływaniazegarek mechanicznyzegarki automatyczne

REKLAMA

Nie możesz mieć wymarzonego zegarka? Zrób go sam!
Już w młodości lubiłem podglądać i obserwowałem ojca jak starannie przypatrywał się zegarkom wyższej klasy, które szczególnie wyróżnia najwyższa dokładność wykończenia po ...

Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Konstrukcja
Zasady konstrukcji urządzeń zegarowych mają swoje przez wieki wytyczone zasady. Są one oczywiście odpowiedzią na wyzwania stawiane takim urządzeniom, przy czym wyzwania t ...

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo
Kuba jako kraj, kojarzy nam się przede wszystkim z tytoniem, cygarami, oraz zmysłowym tańcem. Mało kto wie jednak, że zanim zmiany polityczne dotknęły ten środkowoameryka ...

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!
Speake-Marin, jak na standardy branży zegarmistrzowskiej, to młoda marka zegarkowa, założona w 2002 roku przez zegarmistrza pochodzącego z Londynu - Petera Speake-Marin’a ...

Hautlence Linear Series 2. Kontrastowe kolory, tourbillon i format… telewizora
W 2004 roku Renaud de Retz i Guillaume Tetu założyli swoją firmę w Neuchâtel. Co ciekawe, nazwa ich firmy jest powiązana właśnie z miastem, w którym rozpoczęli działalnoś ...

Video recenzja: Davosa Argonautic BG Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Argonautic BG Automatic marki Davosa. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Przyszłość luksusowych zegarków! H. Moser & Cie Endeavour Central Second Genesis
Firma H. Moser & Cie. została założona przez Heinricha Mosera w 1828 roku. Ciekawostką jest fakt, że miejscem powstania firmy była Rosja. A dokładnie - Sankt Petersburg. ...

Vostok Europe Celestial Objects Ceres Asteroid i Halleys Comet z tarczami z kamienia!
Vostok Europe proponuje kolejne ciekawe zegarki. Ta litewska marka znana jest z modeli spektakularnych, dużych, przyciągających wzrok. Nietuzinkowych i często też bardzo ...

Unikatowe zegarki na aukcji Christie’s, w tym Patek Philippe Andy’ego Warhola
Pod koniec listopada 2023 nasza redakcja otrzymała wiadomość dotyczącą zbliżającej się aukcji zegarków organizowanej przez renomowany Dom Aukcyjny Christie's Watches NYC. ...

GPHG 2023 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki
Jak co roku, także w 2023 byliśmy świadkami najważniejszego wydarzenia w świecie zegarmistrzostwa, jakim jest gala “Grand Prix d'Horlogerie de Genève”. GPHG odbywa się na ...

Hautlence Sphere Series 1. Manualne arcydzieło – trójwymiarowy jumping hour
Hautlence to nie jest marka, której produkty spotkacie w każdym zegarkowym butiku na świecie, ba, nie jest też łatwo zobaczyć zegarek tej firmy na czyimkolwiek nadgarstku ...

Citizen Series 8 GMT Automatic. Panorama Tokio nocą i jesienne słońce w Japonii
Citizen Watch to prawdziwa manufaktura zegarmistrzowska – firma ta ma możliwości, aby przeprowadzić cały proces produkcji zegarków we własnym zakresie, od stworzenia posz ...