• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball

Styl sportowych zegarków z lat 70. XX wieku. Roamer Tempomaster Chrono


Powrót do kategorii

Tempomaster Chrono to zegarek, którym szwajcarska marka Roamer w udany sposób wpisuje się w modny i atrakcyjny trend, jaki od pewnego czasu obserwujemy w branży. Chodzi o styl sportowych zegarków wywodzący się z lat 70. XX wieku, kultowych projektów autorstwa Geralda Genty, które w skrócie można opisać jako wygodne, sportowe zegarki ze zintegrowaną bransoletą. W przypadku prezentowanego Roamera Tempomaster Chrono dokładnie tak jest. Zrezygnowano jednak z prostej formy na rzecz uatrakcyjnienia jego kompozycji.

Cel zrealizowany

Przedstawiona na wstępie, ogólna koncepcja została przez Roamer w pełni zrealizowana.

Zegarek ma dość uniwersalny rozmiar, ponieważ jego stalowa koperta ma 42 mm średnicy. Także grubość sprzyja wygodzie użytkowania - to jedynie 11 mm. Biorąc pod uwagę fakt, że koperta nie ma typowych uszu, a bransoleta wydaje się stanowić jedność z kopertą, to zegarek ten moim zdaniem powinien doskonale ułożyć się również na szczuplejszym nadgarstku.

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono ma kilka wersji kolorystycznych, różniących się barwami tarczy, ale także złocistymi elementami koperty i bransolety.

Potencjalni użytkownicy mają do wyboru pięć wersji tego modelu zegarka. Dwa warianty z tarczami w kolorze niebieskim i czarnym zestawione zostały z kopertami i bransoletami wykonanymi ze stali, są bez powłok kolorystycznych. Przygotowano także trzy wersje z tarczami w kolorach niebieskim, zielonym i opalizująco brązowym, które zestawiono z kopertami bi-color, czyli mającymi dodatki w kolorze różowego złota. Z wykorzystaniem techniki IP powłoką pokryte są wówczas także: koronka, kołnierze przycisków stopera, śrubki lunety oraz wskazówki i inskrypcje na tarczy. Tak samo wykończono środkowy rząd polerowanych ogniw bransolety. Ale to nie wszystko.

Luneta jest dwuczęściowa. Jej górny element ma klasyczny kolor stali, a położony nieco niżej, polerowany element ma kolor uzyskany także dzięki pokryciu go powłoką IP, zgodny z barwą tarczy zegarka. To z jednej strony czyni dany model atrakcyjnym, nietypowym, ale też wpływa na wizerunek nowości Roamer – urozmaica jego formę i styl.

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

Koperta ze zintegrowaną bransoletą

Kształt koperty modelu Roamer Tempomaster Chrono jest zbliżony nieco do kopert określanych mianem tonneau, ale z racji wyrazistej, okrągłej lunety zegarka na pierwszy rzut oka także obudowa może wydawać się, iż jest okrągła. Powierzchnie górne jak i boczne są szczotkowane. Górna krawędź bocznej linii koperty jest fazowana i polerowana. Tak samo wykończono kolorowy element lunety. Jej górna część jest także polerowana, ale dodatkowo ma ona jeszcze 5 wypustek, w których widoczne są główki imbusowych śrubek.

Po prawej stronie koperty umieszczono „centrum sterowania” - to koronka, otoczona z obu stron chroniącymi ją wypustkami, oraz przyciski na godzinach 2.  i 4. Od spodu zastosowano pełny i wkręcany dekiel. Przyozdobiono go płytkim, laserowym grawerem dającym tło o strukturze wafla. Widoczne są tam też podstawowe informacje o modelu prezentowane w formie okręgu. W centralnej części dekla widoczny jest rok założenia firmy Roamer, jej nazwa i logo. Typowy, ale udany dekiel kwarcowego zegarka. Jest bardzo płaski, co na pewno korzystnie wpłynie na komfort użytkowania.

Klasa wodoszczelności wynosi do 100 m.

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

W górnej i dolnej części koperty są ukośnie ułożone elementy. W przerwie, która jest wycięta w środkowej części każdego z nich, mocowane jest środkowe ogniwo bransolety.

Jak wspominałem - ten środkowy rząd jest polerowany. Boczne elementy bransolety są szczotkowane, dzięki temu niejako zlewają się z kopertą, co uwydatnia niemal taką samą szerokość bransolety przy kopercie z jej krawędziami.

Trójwymiarowa struktura tarczy z wzorem fal

Opisywana wcześniej luneta koperty okala płaskie szkło szafirowe chroniące tarczę. Niezależnie od wersji zegarka i koloru tarczy, ma ona na swojej powierzchni odciśniętą trójwymiarową strukturę imitującą wzór fal.

Na krawędzi cyferblatu, pozbawionej tego wzoru, nadrukowano podziałkę minutową, oraz precyzyjną podziałkę sekundową. Tam także nałożone są indeksy godzinowe, które nachodzą już poza ten gładki obszar. Zaraz za ich krawędziami skierowanymi do środka jest pierścień, który wyznacza obszar z trzema małymi subtarczami dodatkowych wskazań. Tarcza na godzinie 6., wyznaczona pierścieniem srebrzystym lub złocistym - zależnie od wersji, wskazuje godziny stopera. Tarcza na godzinie 9.30 tak samo podkreślona wskazuje minuty stopera. Na godzinie 2.30 jest mały sekundnik. W jego przypadku fragment pierścienia jest w kolorze tarczy. Wnętrza małych totalizatorów są przyozdobione okrężnym giloszowaniem.

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

Centralne wskazówki mają bardzo prosty wzór, ale ich ramiona są odpowiednio długie i szerokie, dzięki czemu mimo wielu wskazań dodatkowych odczyt aktualnego czasu jest łatwy. Centralny sekundnik to wskazanie zespołu stopera. Jest on wąski i długi, sięgając aż za skalę podziałki na krawędzi tarczy. Na prostokątnych indeksach godzinowych umieszczono paski masy luminescencyjnej. Wskazówka godzinowa i minutowa zostały tą masą obficie wypełnione. Dlatego także w ciemności odczyt powinien być bezproblemowy. Tuż za godziną 4. umieszczono otoczone ramką okienko datownika wskazującego dni miesiąca.

Sercem modelu Roamer Tempomaster Chrono jest sprawdzony i ceniony, szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 5030.D, oferujący wspomniane funkcje dodatkowe.  

Roamer Tempomaster Chrono – dostępność i cena

Efekt?

Marka Roamer przygotowała sportowy zegarek bazujący wizualnie na koncepcji dziś znów bardzo modnej, a święcącej największe triumfy w latach 70. ubiegłego wieku.

Roamer Tempomaster Chrono

Roamer Tempomaster Chrono

Model Tempomaster Chrono w wersji ze stali, to dwa dość stonowane modele. Natomiast trzy kolejne warianty w tzw. bikolorze, to połączenie dwóch barw elementów obudowy i bransolety z wyrazistymi kolorami tarcz i złocistymi elementami na nich. To wersje wyraziste, dla osób poszukujących zegarków bardziej przyciągających uwagę, odważniejszych.

Zegarki Roamer Tempomaster Chrono ze stali dostępne są w cenie 2 270 złotych, a wersje z elementami w kolorze różowego złota to wydatek rzędu 2 390 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Roamer.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Historyczny design i współczesne pa...
Historyczny design i współczesne pa...
16.09.2022
Szkieletowany diver w nowej wersji....
Szkieletowany diver w nowej wersji....
20.09.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco