• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen

Ekspansja rodziny zegarków King Seiko - debiut dwóch nowych modeli


Powrót do kategorii

Królewska gałąź zegarków marki Seiko do niedawna była całkowicie zapomniana. Po zakończeniu produkcji kilka dekad temu, model King Seiko powróciło na chwilę jedynie jako cicha reedycja w ramach Seiko Historical Collection z 2000 roku. Drugie, bardziej odważne i zdecydowanie lepiej wypromowane podejście miało miejsce rok temu, wraz z premierą KSK SJE083 stworzonego z okazji 140 urodzin marki. Pisaliśmy o tym modelu tu: King Seiko 140th Anniversary Limited Edition - reedycja legendy. Choć był to zegarek limitowany, po dojrzałości całego projektu można było przypuszczać, że „Kingi” wracają na dobre.

Kolejne premiery pokazują nam, że przygoda z "KSami" faktycznie dopiero się zaczyna.

King Seiko SJE087

King Seiko SJE087

King Seiko SJE087

Dogodne warunki do powrotu

Nie przesadzę twierdząc, że rozmowa o King Seiko bez wspomnienia aktualnej pozycji marki Grand Seiko jest niekompletna. A sukces tej drugiej marki i jej przesuwanie się w kierunku wyższych, ekskluzywnych segmentów rynku tworzy dogodne warunki powrotu Kingom.

Niegdyś były one niemal równe modelom oznaczanym Grand Seiko, dzieląc rozwiązania techniczne, stylistykę, miejsce w katalogu i... przedział cenowy. Dziś mogą wrócić na szczyt marki Seiko, wyraźnie odrębne technicznie i bez możliwości zagrożenia dla GS’ów.

King Seiko SJE087 i King Seiko SPB291
* zdjęcie archiwalnego zegarka King Seiko

Firma Seiko wykorzystała platformę ubiegłorocznego, wspomnianego na wstępie modelu KSK, pierwszego z nowych, współczesnych wypustów z tej kolekcji. To bardzo udany projekt będący zaskakująco wierną kopią wzoru z połowy lat 60. XX wieku.

Wyciągnięte z archiwum zegarki są świetnym przykładem ewolucji języka stylistycznego tej japońskiej marki. KSK był jednym z pierwszych etapów rewolucji, za którą odpowiedzialny był dobrze znany w pewnych kręgach Taro Tanaka. Nie oznacza to, że jakkolwiek ustępuje nowszym wypustom - jest po prostu pewnego rodzaju pomostem między bardzo charakterystycznymi latami 50. i 70 XX wieku.

King Seiko 2022

Tegoroczny King Seiko SJE087, czyli model z 2022 roku, różni się głównie tarczą, która zyskała nieco cieplejszy, szampański odcień oraz zestaw złotych indeksów i wskazówek. Reszta elementów jest w zasadzie identyczna, łącznie z kopertą z fazowanymi i polerowanymi uszami, logowaną, z poszanowaniem historii, koronką oraz mechanizmem 6L35. To konstrukcja, która w Seiko zarezerwowana jest dla modeli najwyższych rangą, o najniższej grubości sięgającej jedynie 3,69 mm, z domyślnie wyższą częstotliwością pracy balansu.

Reinterpretacja modelu King Seiko KSK Limited Edition, czyli prezentowany King Seiko SJE087, ma kopertę wykonaną ze stali szlachetnej, pokrytą powłoką zwiększającą odporność, a jej wymiary to 38,1 mm średnicy, 11,4 mm grubości.

King Seiko SJE087

King Seiko SJE087 i King Seiko SPB291

Debiut kolejnych nowych modeli

W bieżącym, 2022 roku byliśmy świadkami premiery nieco bardziej przystępnych cenowo King Seiko. Wyposażono je w mechanizm kaliber 6R31, w zasadzie typowo średniopółkowy, i włączono do stałej sprzedaży, jako część nielimitowanej kolekcji. King Seiko SPB również zachwycają designem, który notabene czerpie z tego samego, co starszy brat SJE.

Te modele widoczne są poniżej na zdjęciach.

King Seiko 2022

King Seiko 2022

Dodatkowo wzbogacono je o wybitnie stylizowaną, zaprojektowaną od podstaw bransoletę, która pasuje idealnie do ostrych linii koperty oraz rozbudowanej formy indeksów. Puryści z entuzjazmem przyjęli również niezmąconą symetrię elementów tarczy, którą osiągnięto dzięki rezygnacji z datownika i implementacji odpowiedniego mechanizmu do tak zredukowanego układu. Mechanizm Seiko 6R31 to dobrze znany wół roboczy, bezpośrednia modyfikacja 6R35 wyposażonego w datownik. Pracuje w częstotliwości 21 600 BPH, aż do 70 godzin, dzięki ulepszonej, względem 6R15, sprężynie. Dzięki znanej, prostej konstrukcji już teraz posiada opinię mechanizmu niezniszczalnego, nie sprawiającego większych trudności w utrzymaniu.

Równolegle w 2022 zaprezentowano także model King Seiko SPB291, który znakomicie wpisuje się w tegoroczny trend skłaniający do tworzenia odważnych wariantów kolorystycznych. Podstawową nowością jest delikatnie fioletowa, rozjaśniona w centrum tarcza inspirowana chramem Kameido, znanym z Festiwalu Glicynii.

King Seiko SPB291

King Seiko SPB291

King Seiko SPB291

To właśnie te niezwykłe kwiaty, będące niegdyś inspiracją Moneta, natchnęły projektantów Seiko do stworzenia unikatowej w zegarmistrzostwie kolorystyki.

W podobnej tonacji utrzymano pasek, a właściwie jego przeszycia, które połączono z neutralną i jednocześnie atrakcyjną szarością skóry. Jego faktura przywodzi na myśl paski vintage, podobnie jak wypukłe szkło szafirowe, które znajdziemy również w droższym SJE. Zegarek Seiko Boutique Special Edition SPB291 ma kopertę wykonaną ze stali, jej średnica wynosi 37 mm, a jej grubość to 12,1 mm.

Zarówno modele z serii SPB jak i SJE posiadają pełne, zakręcane dekle.

King Seiko SJE łączony wyłącznie z paskami posiada wodoszczelność na poziomie 50 metrów, zaś SPB może się szczycić wartością klasy wodoszczelności 10 barów/100 metrów. Posiada przy tym zintegrowany, wypukły medalion, który w droższym wariancie jest złoty.

King Seiko SJE087 i King Seiko SPB291 – dostępność i cena

Dwie kolejne premiery marki Seiko na 2022 rok to świetny znak – japoński producent nie zatrzymuje się i stale rozwija reaktywowaną rodzinę King Seiko.

King Seiko SJE087 i King Seiko SPB291

Przede wszystkim jednak są to świetne zegarki mechaniczne, o stylistyce, która bezsprzecznie pozytywnie wyróżnia się na tle głównych rywali w branży. Wyważone w aspekcie wyglądu, bardzo dobrze wykonane i wykończone, z detalami, o których po prostu warto pisać.

Dostępny w butikach Seiko model King Seiko SPB291 wyceniono na 1850 euro, czyli około 8 500 złotych, a nieco trudniej osiągalny, bo limitowany do 1700 sztuk model King Seiko SJE087 na kwotę 3300 euro, czyli około 15 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliw...
Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliw...
16.07.2022
Wytrzymałość i czytelność. Bez wyją...
Wytrzymałość i czytelność. Bez wyją...
18.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco