Po wyodrębnieniu niedawno marki Grand Seiko marce-matce zabrakło wyraźnej, flagowej linii zegarków w tak zwanym segmencie dress watch, który naturalnie skupiał modele wyposażone w topowe mechanizmy oraz prezentujące najwyższą jakość wykonania. Właściwie tylko w segmencie luksusowych diverów japoński producent Seiko zarysował swój ofertowy top w obrębie własnej marki powołując do życia linię Prospex LX. Nowa, limitowana reedycja King Seiko, przygotowana z okazji 140-lecia istnienia firmy Seiko, chwilowo wysuwa się zatem na prowadzenie i rodzi pewne, niepozbawione sensu, spekulacje.
King Seiko to dawna linia marki Seiko, która obejmowała zegarki mechaniczne o naciągu manualnym i automatycznym, oraz także w mechanizmy kwarcowe jako King Quartz/KQ. Niektórzy uznają zegarki oznaczone dopiskiem „King” za bezpośrednią odpowiedź fabryki Daini Seikosha na modele oznaczone „Grand Seiko”, początkowo produkowane wyłącznie przez oddział Suwa Seikosha, co nie do końca jest prawdą.
Strona z archiwalnego katalogu Seiko. Źródło: plus9time.com
W rzeczywistości King Seiko w swojej całej rozciągłości było pozycjonowane poziom niżej od GS’ów, choć w odbiorze nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów są one na jednakowo wysokim poziomie pod względem jakości kopert, wskazówek czy tarczy.
Odchodząc już od historii i pozycjonowania produktu - jaki jest nowy SJE083?
Seiko 140th Anniversary Limited Edition
Nowy zegarek to przede wszystkim wierne odwzorowanie historycznego modelu Seiko KSK 44-9990 z 1965 roku (KSK to skrót od King Seiko Kisei-Tsuki, oznaczające w języku japońskim stop sekundę), choć z zupełnie innym mechanizmem i rozwiązaniami technicznymi.
Pierwszą, widoczną różnicą jest obecność okienka datownika, które to wskazanie jest nieodzownym elementem mechanizmu kaliber 6L35 przeznaczonego do zegarków klasy średniej-wyższej. De facto mechanizmu zastępującego rodzinę 4L, której stanowi ewolucję i 4S, który zasilał pierwszą z reedycji King Seiko jaką był model z serii Historical Collection.
Stalowa koperta zegarka, zgodnie z ideą Tanaki, ma wiele kunsztownie polerowanych i precyzyjnie odciętych płaszczyzn. Kształt uszu wyraźnie odzwierciedla trend stylistyczny panujący w branży w drugiej połowie lat 60. XX wieku w marce Seiko, kiedy formy kopert zaczęły wyraźnie się zaostrzać i nabierać nowego charakteru.
KSK jest jednym z ostatnich Kingów sprzed ery pełnej integracji uszu z kształtem koperty, którą uznaje się za finalną formę stylu Tanaki, a co za tym idzie stanowi ostatnią fazę rozwojową pierwotnego King Seiko. Nie oznacza to jednak, że jest to forma nieatrakcyjna, jest wręcz przeciwnie - całość prezentuje się bardzo statecznie, ma w sobie pewną nienachalną masywność i detale, które przypominają o genezie powszechnej dziś estymy, jaką darzymy koperty wytwarzane przez firmę Seiko. Za dobre posunięcie należy uznać przyjęte wymiary koperty, które nie są dalekie od oryginalnych - średnica to dobrze zapowiadające się 38,1 mm, a grubość to 11,4 mm spotęgowana przez wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Szczególnie atrakcyjny jest dekiel, który wykonano we wczesnym układzie na kształt podkowy ze złoconym medalionem w centrum.
To oczywiście nie koniec elementów nawiązujących do historycznego modelu vintage, bo koronka jest logowana napisem „W SEIKO”, z czego litera W oznacza wodoszczelność konstrukcji. Klamra paska ma natomiast bardzo wiernie odwzorowany dawny napis ze specyficzną czcionką i młotkowanym wykończeniem w jego strefie. Bez zaskoczenia zastosowano relatywnie szeroki optycznie, bo pozbawiony przeszyć pasek ze skóry krokodyla, który tak naprawdę jest jedynym słusznym w wielu klasycznych modeli Seiko wysokich linii.
Tarcza oraz mechanizm nowego KSK
Tarcza Seiko 140th Anniversary Limited Edition jest relatywnie prosta, jednopiętrowa. Wzór stanowiący tło to szlif promienisty o delikatnym ziarnie i srebrno-perłowym kolorze. Nie znaczy to, że jest to tarcza jakich wiele w segmencie zegarkowym.
Dlaczego? Otóż o poziomie wykonania dobitnie świadczą polerowane indeksy w formie książkowo fazowanych batonów, świetny balans, niby zawieszonego w powietrzu, logotypu oraz drukowanych napisów w formacie znanym sprzed ponad 50. Lat. Istotne są także zastosowane proporcje każdego z elementów składowych.
Wskazówki dauphine w nowym KSK to z kolei jeden ze znaków rozpoznawczych marki: płaskie, a przez to optycznie większe, satynowane i zwieńczone fazowanymi krawędziami, które od lat dostępne są wyłącznie w najwyższych liniach marki.
Mechanizm Seiko kaliber 6L35, napędzający piękne wskazówki nowego KSK, to mechanizm klasy średniej-wyższej. Jego elementy ruchome są łożyskowane dzięki obecności 26 kamieni syntetycznych, a po pełnym nakręceniu działa przez około 45 godzin w takcie 28 800 BPH.
To konstrukcja znana już z Presage SJE073/SARA015, która w zasadzie jest przemianowanym dla uporządkowania nomenklatury i nieznacznie zmodyfikowanym mechanizmem 4L25 stosowanym w mało popularnych modelach z linii Mechanical i oznaczeniem SARA przeznaczonych wyłącznie na rynek japoński. To mechanizm, który godnie zastępuje nakręcany manualne kaliber 44, stosowany w modelu vintage, nie zaburzając wymiarów koperty i samego charakteru oraz wyglądu współczesnego zegarka. Jest przy tym adekwatnie zdobiony pasami genewskimi na rotorze oraz mostkach.
King Seiko 140th Anniversary – spore zaskoczenie
Kolejna z jubileuszowych nowości marki Seiko jest sporym zaskoczeniem.
KSK 44-9990 nie był nigdy modelem, o którym myślało się w pierwszej kolejności słysząc nazwę King Seiko. Być może chodziło firmie Seiko o stworzenie czegoś wyraźnie oddzielonego stylistycznie od zegarków marki Grand Seiko oraz Presage SJE/SARA, żeby uniknąć dość bezpośredniej rywalizacji w obrębie jednego koncernu.
Decyzja dotycząca przypomnienia właśnie teraz światu o serii King za sprawą niezbyt ścisłej limitacji prezentowanego nowego modelu jest przez niektórych kolekcjonerów uznawana za pewnego rodzaju badanie gruntu przez japońskiego producenta.
Być może to próba odtworzenia linii, która będzie pretendowała to pozycji flagowej w ofercie Seiko i jednocześnie posiadała wyraźną przewagę wizerunkową nad serią Presage, kojarzoną głównie z zegarkami przynajmniej o połowę tańszymi.
Zegarek King Seiko 140th Anniversary Limited Edition SJE083 miał trafić na rynek już w styczniu 2021 w limitowanej liczbie 3000 sztuk. Każda z nich będzie posiadać indywidualny numer na deklu. Cena powinna oscylować w okolicach około 15 tysięcy złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - SEIKO.
Wiktor Kalinowski