• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem


Powrót do kategorii

Model Captain Cook w ofercie marki Rado to efekt wyraźnego w ostatnich latach trendu do poszukiwania inspiracji do tworzenia nowych czasomierzy w zegarkach archiwalnych. Choć u marki Rado to też połączenie z nowoczesnością. Model ten doczekał się w ostatnim czasie wielu współczesnych wersji – o większym rozmiarze koperty, oddalonych wizualnie od pierwowzoru, jak i takich, które wyglądają niemal jak jego kopia. Przykład? W 2019 roku recenzowaliśmy model Rado Tradition Captain Cook Automatic Limited Edition, ta współczesna wersja oraz pierwowzór zegarka Captain Cook są wizualnie niemal identyczne. Natomiast w kwietniu 2022 opisywaliśmy jedną z tegorocznych nowości: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Diver, bardzo nowoczesny zegarek, choć utrzymany w stylistyce retro.

Dziś zaprezentujemy kolejny model Captain Cook, także będący wersją rozwojową. 

Po raz pierwszy ze stoperem

Nowe funkcjonalności mają uatrakcyjnić ten już przecież i tak udany zegarek. Captain Cook był sukcesem gdy powstawał, i jest dziś, gdy tę linię reaktywowano. Ale na konkurencyjnym przecież rynku zegarmistrzowskim niełatwo klienta przekonać, a tym bardziej zaskoczyć. 

Każdy nowy zegarek powinien łączyć w sobie najlepsze i najbardziej kultowe elementy swojego poprzednika, pierwowzoru, ze wszystkim, co jest dziś ekscytujące i innowacyjne – co stanowi przedsmak najnowszego wzornictwa, techniki i stylu. Marka Rado ma tę przewagę nad konkurentami, że jest specjalistą w dziedzinie stosowania nowoczesnych materiałów. 

Szwajcarski producent twierdzi jednak, że tę już i tak wysoko ustawioną poprzeczkę pokonuje nowy zegarek Captain Cook Chronograph, czyli model z tej serii po raz pierwszy ze stoperem. 

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Dzięki temu, że zastosowano dość płaski mechanizm o oznaczeniu R800, koperta zegarka jest dość smukła, jak na divera z dodatkową funkcją stopera. Rado, by zaspokoić oczekiwania klientów, proponuje od razu trzy wersje nowego modelu. Dodatkowe urozmaicenie dają także możliwe konfiguracje dotyczące pasków i bransolety. 

Zestaw, czyli zegarek na stalowej trójrzędowej bransolecie i dodatkowe paski, w których zastosowano wygodny system EasyClip, umożliwiający szybką i bezproblemową wymianę pasków w zależności od preferencji użytkownika lub konkretnej okazji, są dostarczane w specjalnym, estetycznym etui, w którym można je bezpiecznie przechowywać. 

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Dostępne aktualnie wersje Rado Captain Cook Chronograph to dwa kolory. 

Tarcza niebieska o gradientowym zabarwieniu i czarna, przechodząca w srebrzystą szarość na centralnej części. Wkładka obrotowej lunety jest wykonana z ceramiki HighTech i ma zależnie od koloru tarczy barwę czarną lub niebieską. Niezależnie od wersji tracze chroni charakterystyczne, mocno wypukłe szkło szafirowe z podwójną powłoką antyrefleksyjną. Takie szkło, przypominające dawne szkła akrylowe, mocno podkreśla stylistykę retro. 

Stalowa koperta zegarka ma 43 mm średnicy i jest polerowna na wysoki połysk. Po prawej stronie umieszczono „centrum dowodzenia” składające się z zakręcanej koronki na godzinie 3., oraz również zakręcanych przycisków po obu jej stronach. Wkręcany dekiel jest przeszklony szafirowym szkłem. Grubość zegarka to 14,8 mm. Jak wspomniałem wyżej - niewiele, jak na nurkowy zegarek ze stoperem, a poczucie niewielkiej grubości wzmacnia smukła boczna linia.
 
W ciemności lub głębinach

Przejdźmy do opisu tarczy, którą przyozdobiono zabarwieniem gradientowym. 

W obu przypadkach ze srebrzystym środkiem, przechodzącym w ciemnoniebieskie lub czarne krawędzie. Na ukośnie ustawionym pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła nadrukowano podziałkę minutową. Tuż za nim jest obszar na którym nałożono charakterystyczne i wyraziste indeksy godzinowe pokryte substancją świecącą Super LumiNova, co zapewnia możliwość odczytu czasu w ciemności lub w głębinach wód podczas nurkowania.

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Atrakcyjnie prezentują się wskazówki, także z substancją świecącą oczywiście, a w szczególności wskazówka godzinowa, z wyróżniającą się i charakterystyczną końcówką w kształcie grotu strzały. Centralnie umieszczona wskazówka sekundowa stopera ma w każdej wersji zegarka zabarwioną na czerwono końcówkę. 

Umieszczony pod godziną 12., a ponad nadrukowaną nazwą firmy, obracający się symbol kotwicy w kolorze rodu pozostaje stałym akcentem odcinającym się na tle czerwonego tła. To swoisty podpis marki Rado w zegarkach z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.  Mała tarcza na godzinie 9. wskazuje upływające minuty stopera do 30. Po przeciwnej stronie widoczny jest mały sekundnik. Subtarcze są wydzielone poprzez zagłębienie, a ich powierzchnie są okrężnie giloszowane. Pod osią wskazówek nadrukowano nazwę modelu oraz informacje o klasie wodoszczelności do 300 m, lub 1000 stóp. 

Układ tarczy nazywany w branży bi-compax doskonale pasuje i dodaje charakteru sportowemu zegarkowi. Nad godziną 6., nieco skracając indeks, umieszczono okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca. Dla uzupełnienia czerwonych akcentów dni miesiąca nadrukowano czerwonym lakierem na srebrzystym tle. 

Trzecia wersja z kopertą z brązu 

Dostępna jest jeszcze trzecia wersja modelu Rado Captain Cook Chronograph. 

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

To zegarek, którego kopertę wykonano z brązu. W tym przypadku jest ona szczotkowana. Tarcza jest w kolorze niebieskim, przyozdobiona szlifem słonecznym. 

Ceramiczna wkładka lunety jest polerowana i ma kolor tarczy. Indeksy oraz wskazówki na tarczy mają złocisty kolor, a substancja świecąca nie jest biała, jak w modelu stalowym, a beżowa. Ten model oferowany jest na skórzanym pasku, natomiast w zestawie ma dwa paski dodatkowe typu NATO. Jako że lubię koperty z brązu, a zestawienie koloru niebieskiego ze złocistymi dodatkami też do mnie przemawia, ten model jest moim faworytem. 

Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianego na wstępie mechanizmu. 

W nowych zegarkach Rado zastosowano mechanizm Rado R801 łożyskowany na 37 kamieniach, który oferuje 59 godzinną rezerwę chodu. Póki co, tyle o nim wiemy w aspekcie technicznym. Można jednak wnioskować, że bazą lub protoplastą dla tego zegarkowego mechanicznego serca stanowi znany i ceniony mechanizm ETA 2892 z modułem stopera od firmy Dubois Depraz, czyli w efekcie ETA 2894. Wiemy natomiast, iż mechanizm wyposażono w antymagnetyczną sprężynę Nivachron™. Wedle informacji producenta, mechanizm przewyższa pod względem dokładności pracy standardowe wymagania. 

Rado Captain Cook Chronograph – dostępność i cena

Aby wszystko połączyć w jedną całość, nowy Rado Captain Cook wyposażony został w specjalne etui inspirowane zbudowanymi z myślą o trwałości, zamykanymi na dwa pasy skrzyniami ze skarbami dawnych odkrywców…. A może piratów. 

Drewniane pudełko, zabezpieczone wytrzymałą, czarną powłoką z nylonu, zdobią metalowe okucia, a jego miękkie wnętrze w kolorze kości słoniowej pozwala na bezpieczne przechowywanie zapasowych pasków oraz zegarka Rado, gdy nie jest on używany. 

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Rado Captain Cook Chronograph – popularny model pierwszy raz ze stoperem

Wszystko to wykonane z w dobrym guście i z bezkompromisową precyzją. O jakości wykonania zegarka nie napiszę wiele, bo Rado zawsze pod tym względem spełnia oczekiwania. 

Cena nowych zegarów Rado Captain Cook Chronograph z kopertami wykonanymi  ze stali została ustalona na poziomie 18 050 złotych, a model z brązu to wydatek rzędu 21 450 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Rado znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Rado.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

U-Boat Capsoil i Darkmoon - zegarki...
U-Boat Capsoil i Darkmoon - zegarki...
10.06.2022
Odmierzaj czas w rytmie muzyki. Now...
Odmierzaj czas w rytmie muzyki. Now...
14.06.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco