U-Boat to włoski producent zegarków z siedzibą w Toskanii. Jak pisaliśmy niedawno w obszernym artykule „U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?”, firma ta określana jest mianem Dumy Toskanii. Zegarki oferowane przez tego producenta są nietuzinkowe pod wieloma względami, natomiast cecha, która wyróżnia je już przy pierwszym kontakcie, to bez wątpienia ich charakterystyczny wygląd.
Bohaterowie niniejszego artykułu wyróżniają się natomiast nie tylko wyglądem, ale też zastosowanymi w nich rozwiązaniami technicznymi. Można powiedzieć, iż stanowią ciekawostkę w ramach już i tak nietuzinkowej oferty marki U-Boat.
To zegarki z linii Darkmoon i Capsoil.
Wyjątkowe, nietuzinkowe, zaskakujące
Jeśli ktoś widzi te zegarki po raz pierwszy może początkowo odnieść wrażenie, iż mimo, że są to produkty U-Boat, to nie odróżniają się one w znaczący sposób od tych powszechnie dostępnych na rynku. Ale jest to wrażenie mylne, bo to modele nietuzinkowe i zaskakujące. Firma U-Boat nie jest producentem wykonującym duże partie produktów, gdyż jej zegarki - z racji swojego charakteru i wyglądu - mają nieco węższe grono odbiorców, a mimo tego pierwsza partia tych zegarków zniknęła ze sklepów zaskakująco szybko.
W Polsce, po wyprzedaniu wspomnianej pierwszej partii, były zapisy na kolejne zegarki z 6 miesięcznym okresem oczekiwania. Skąd takie zainteresowanie?
Odpowiedź jest prosta - właśnie dlatego, że modele Darkmoon i Capsoil są wyjątkowe.
Zegarki oferują ciekawy design, ramowo bardzo klasyczny, bazujący na standardowych wzorach znanych w branży, równocześnie kluczową rolę odgrywa ogromne wrażenie jakie sprawiają po chwili przyjrzenia się im. To nam uzmysławia, że nie mamy do czynienia ze standardowym zegarkiem, ale z czymś więcej, co w efekcie daje piorunujący efekt.
To zasługa zastosowanego rozwiązania technicznego - koperty zegarków są częściowo wewnątrz wypełnione specjalnym olejem o niskiej lepkości, który widoczny jest także pod szkłem, czyli gdy patrzymy na tarczę. Wypełnienie wnętrza obudowy specjalnym olejem powoduje bardzo atrakcyjny efekt wizualny – patrząc na tarczę można odnieść wrażenie braku szkła. Dodatkowo pojawia się odczucie, jak gdyby cała tarcza była tuż przed naszymi oczami i to w trójwymiarowym wydaniu, co jest tym bardziej zaskakujące, że zastosowano grube, sferyczne szkło szafirowe.
Ale właśnie jego wypukłość wzmacnia wspomniany efekt, pogłębia go.
Kolejną ciekawostką jest jedna z wersji, w której użyto szkła o głęboko czerwonym kolorze, co czyni już i tak wyjątkowy zegarek jeszcze bardziej nietypowym.
Powietrze, który wędruje pod szkłem
Poza nietuzinkowym wyglądem, oraz wrażeniami jakie generuje oglądanie zegarków z bliska, co starałem się ująć w opisie powyżej, wypełnienie olejem przestrzeni pomiędzy tarczą a szkłem sygnalizuje również znajdujący się pod szkłem pęcherz powietrza.
Można powiedzieć, nieco kolokwialnie, iż jest to „bąbel” powietrza, który zależnie od ruchów ręką z zegarkiem na nadgarstku przemieszcza się pod szkiełkiem, co sprawia osobie mogącej oglądać to zjawisko naprawdę dużą frajdę. Ale jego rola nie sprowadza się wyłącznie do aspektu stylistycznego.
Ten „bąbel” pełni ważną funkcję. Zależnie od temperatury otoczenia ciecz nieco zmienia objętość, a pęcherz powietrza daje przestrzeń do kompensacji tych różnic.
Zegarki „zalane” olejem w ofercie marki U-Boat to te modele, które wyglądają nieco mniej „mocarnie” niż trzon kolekcji tej toskańskiej firmy. Pod względem wyglądu są delikatniejsze, a wersje stonowane kolorystycznie mają nawet pewną nutkę elegancji, kolorowe zaś, szczególnie z czerwonym szkłem, są mocno awangardowe. Tarcze ze szlifem słonecznym podkreślają efekt jaki daje olej, a mocno wypukłe szkła przywodzą na myśl stylistykę retro. Zastosowano także osłonę płaskiej koronki, położonej tradycyjnie dla marki po lewej stronie.
W opisywanych czasomierzach daje także o sobie znać niejako wpisana w DNA cecha tej włoskiej marki, jaką jest innowacyjne podejście do tworzenia zegarków.
Tutaj, poza samym zastosowaniem cieczy znajdującej się w zegarku, jest jeszcze kwestia opatentowanego sposobu wymiany baterii i oleju.
Zastosowany w zegarkach mechanizm jest kwarcowy, to sprawdzone i cenione zegarkowe serce szwajcarskiej firmy Ronda 712.3. Marka U-Boat opracowała natomiast własny sposób wymiany baterii, który tę czynność bardzo ułatwia.
Darkmoon i Capsoil
Linia modeli Darkmoon to zegarki, które plasują się cenowo w dolnej granicy w ramach całej gamy modeli marki U-Boat, a jak widać oferują bardzo wiele.
Koperty mają 44 mm średnicy. Wykonane są ze stali, natomiast w zależności od wersji mogą mieć także powłokę w kolorze czarnym. Wybrać można również wariant w kopercie z brązu, na świetnym skórzanym pasku. Pozostałe opcje są na paskach gumowych, choć dostępna jest też bransoleta typu Milano. Tarcze występują w kolorach zielonym, niebieskim, brązowym, czerwonym lub czarnym. Dostępna jest też wersja czarna z czerwonym szkłem.
Ceny modeli U-Boat Darkmoon oscylują w przedziale od 4 850 do 5 850 złotych.
Kolekcja zegarków Capsoil, także z olejem wewnątrz kopert, jest nieco droższa.
Marka pozycjonuje ją nieco wyżej w stosunku do modeli z serii Darkmoon. Wiąże się to z większymi możliwościami jakie oferują te zegarki. Tu koperta ma średnicę 45 mm. Te dodatkowe możliwości to wyższy poziom wodoszczelności, oraz dodatkowe funkcje, jak chociażby wskazanie czasu w drugiej strefie w modelach Capsoil Doppiotempo, lub też dodatkowa funkcja stopera w modelach Capsoil Chrono. Model ze wskazaniem czasu w drugiej strefie ma pod szkłem obrotowy w dwóch kierunkach pierścień obsługiwany drugą koronką.
Capsoil to także zegarki z kwarcowymi mechanizmami.
Ceny modeli z tej kolekcji mieszczą się w przedziale od 9 190 złotych za wersję bez dodatkowych funkcji, do kwoty 10 250 złotych za model ze stoperem, który ma kopertę pokrytą czarną powłoką DLC.
Zarówno Darkmoon jak i Capsoil mają świetnie wykonane koperty ze szczotkowanymi powierzchniami. Styl i wygląd, charakterystyczny dla zegarków marki U-Boat, podkreślają koronki oraz przyciski umieszczone zawsze po lewej stronie koperty, osłony koronek i mocowanie pasków na śruby widoczne w wierconych na wylot uszach. Mimo tych cech, są to modele o najdelikatniejszym wyglądzie pośród aktualnie dostępnych modeli U-Boat. Nie zmienia to faktu, iż to nadal wytrzymałe i solidne zegarki, o sporych rozmiarach.
Wariant w kolorze czarnym ma kopertę pokrytą twardą, trudną do zarysowania powłoką DLC.
Dostępna jest także limitowana do 150 sztuk wersja w tytanowej kopercie.
Zegarki z serii Darkmoon są wodoszczelne do 50 m, a Capsoil do 100 m.
Wkład kreatywnego podejścia do zegarmistrzostwa twórcy marki, Italo Fontany, jest bardzo widoczny w obu zegarkach, tak z racji przyciągającego wzrok wyglądu, jak i rozwiązań technicznych. Zegarki te, mając na względzie rozmiar ich kopert, mogą być świetnym wyborem na codziennych towarzyszy. Sprawdzą się przy wielu okazjach, co więcej - mogą też być zaczynem do wielu ciekawych rozmów i dyskusji. Wodoszczelność na dobrym poziomie, szczególnie w ramach modeli Darkmoon, oraz zastosowana na wskazówkach i mieszanych indeksach substancja luminescencyjna dopełniają całkiem uniwersalnego wizerunku.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące U-Boat znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki U-Boat.
Adrian Szewczyk
08:45 10.06.2022Zegarki
U-Boat Capsoil i Darkmoon - zegarki wyjątkowe, nietuzinkowe, zaskakujące!
Tagi:
nietypowe zegarkizegarek wodoszczelnyczarny zegarekzegarek na prezentzegarki sportowezegarki kwarcowe

REKLAMA

Zegarmistrz nadal… nowoczesny?
O dwóch edycjach podręcznika Hansa Jendritzkiego „Der moderne Uhrmacher” („Nowoczesny zegarmistrz”), z których drugie wydanie jest datowane na rok… 2014! Po raz pierwszy ...

SIHH 2018: Carre des Horlogers, czyli niezależni producenci zegarków - fotorelacja
SIHH, czyli Salon International de la Haute Horlogerie w Genewie, odbywał się w tym roku w dniach od 15-go do 19-go stycznia 2018. Podczas pięciu dni trwania Salonu (z cz ...

Chopard z zegarkiem kieszonkowym sygnowanym LUC
Wśród antykwarycznych wyrobów zegarmistrzowskich – zegarków, w Polsce przeważają czasomierze marek, które produkowały większe ilości produktów (Omega), były z naszym rynk ...

Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition. Purpurowy zachód i różowy zmierzch
Tokio, jedno z miast, które nigdy nie zasypia, metropolia, w której życie toczy się całą dobę, gdzie ruch słabnie, ale nigdy nie zamiera. Miasto miliarda świateł, nieusta ...

Alpina Heritage Automatic. Ponadczasowy urok stylu vintage w dwóch wersjach
Marka Alpina konsekwentnie rozwija swoją linie Heritage, czyli zegarków czerpiących z historii tego szwajcarskiego producenta. Po wprowadzeniu na rynek modeli Alpiner Her ...

Inhorgenta 2025. Odwiedzamy targi zegarkowe w Monachium (relacja i zdjęcia)
Niemal każda branża, a szczególnie taka, która oferuje dostępny detalicznie towar, będący w jakiś sposób dobrem luksusowym, organizuje różnego rodzaju działania mające na ...

Zegarki Tissot PR516 w najnowszych odsłonach. Styl vintage i retro akcenty
Doskonale pamiętam moment, w którym miałem dla Was przyjemność przedstawienia kolekcji Tissot PR. Przypominam sobie, że napisałem wtedy pewne stwierdzenie, określające ni ...

Jak z zegarmistrzostwa zrobić prawdziwą sztukę? Rozmowa z rysownikiem zegarków, Hubertem Bociągą
Po raz pierwszy zobaczyłem Twoje rysunki na Facebooku, to był post Mateusza Piechnika, w którym wspominał o 2. edycji swojej książki "Czas to pieniądz", gdzie znajduje si ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...