• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I


Starożytne cywilizacje dla jednych są obiektem fascynacji, a innych inspirują do tworzenia nowych dzieł bazujących na twórczości danych kultur. Szwajcarska manufaktura Urwerk postanowiła właśnie z nich zaczerpnąć inspirację do stworzenia nowej kolekcji zegarków 100V Time and Culture. Pierwszy model należący do tej nowej serii nazwany został – po prostu -Urwerk 100V Time and Culture I, a nawiązuje on do osiągnięć cywilizacji Azteków. Liczba wyprodukowanych egzemplarzy tego modelu wynosi jedynie 20 i nie jest to ostatni raz, kiedy widzimy ją w odniesieniu do tego zegarka. O tym jednak później.

Urwerkowy charakter

Patrząc na zegarek 100V Time and Culture I od razu widzimy charakterystyczną stylistykę produktów marki Urwerk. Nowoczesną i niespotykaną, tak jak postanowili założyciele marki na samym początku istnienia ich firmy. 

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Głównym elementem pozwalającym ją rozpoznać, może być satelitarne wskazanie czasu. Polega ono na przedstawianiu aktualnej godziny na “satelitach”, które jednocześnie służą za wskazówkę poruszającą się po torze minutowym. Kiedy kończy się 60-minutowa skala, satelita minionej godziny “odlatuje”, a kolejna rozpoczyna wskazania minut od nowa. 

Działanie tego systemu opisaliśmy dokładniej w artykule o modelu UR-105 TTH „Tantalum Hall - jedyną różnicą względem kolekcji UR-105 jest zastosowanie trzech obrotowych elementów, z czterema różnymi godzinami na każdym, zamiast czterech z trzema godzinami. Takiemu sposobowi przedstawienia czasu nie sposób odmówić oryginalności, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej czytelności.

Jak łatwo się domyślić, za tego typu nietypowe wskazanie godzin i minut odpowiada zastosowany w zegarku mechanizm “in-house”. 

Manufakturowa konstrukcja Calibre UR12.02 posiada automatyczny naciąg sprężyny, regulowany przez system Winfänger. Parametry użytkowe są dosyć standardowe - rezerwa chodu wynosi do 48 godzin, a częstotliwość pracy balansu to 4 Hz.

Azteckie motywy w centrum uwagi

Ze względu na sposób przedstawienia czasu, nie odnajdziemy w modelu 100V Time and Culture I klasycznej tarczy. Większa część powierzchni znajdującej się pod wypukłym szkłem szafirowym pełni funkcję ozdobną. 

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Kopuła koloru miedzianego jest wykończona techniką szczotkowania i zasłania wierzchnią część mechanizmu, która w danym momencie nie odpowiada za wskazanie czasu. Naniesiono na nią bardzo dokładnie wykonany, grawerowany motyw inspirowany Kamieniem Słonecznym - dziełem Azteków, które nawiązuje do ich kalendarza. Sam grawerunek najlepiej jest podziwiać z pomocą lupy - grubość linii, które go tworzą, wynosi zaledwie... 0,05 mm! 

W całej kopule znajdziemy kilka wycięć, które odsłaniają wskazania realizowane przez czasomierz. Elementy odpowiedzialne za wskazanie aktualnej godziny znajdziemy w dolnej części frontu - są nimi podziałka minutowa i poruszający się wzdłuż niej fragment satelity z aktualną godziną. Oprócz tego, z lewej i prawej strony podziałki minutowej są jeszcze dodatkowe wycięcia na nietypowe wskazania. W tym momencie wracamy do wspomnianej na wstępie, symbolicznej liczby 20. Przy każdym z tych wycięć, na wierzchniej kopule, zaznaczony jest odcinek, którego przebycie zajmuje poruszającemu się wzdłuż niego wskaźnikowi 20 minut. W części tarczy po lewej stronie, te 20 minut odpowiada 524,89 kilometrom, które w tym czasie pokonuje miasto Meksyk za sprawą ruchu obrotowego Ziemi. Z drugiej zaś strony, przedstawiono dystans, który w tym samym czasie pokonuje Ziemia w ruchu obiegowym wokół Słońca - 35 742 kilometry. Wszystkie elementy znajdujące się poniżej miedzianej kopuły mają kolor zielony, z białymi nadrukami i czerwonymi detalami.

Zdobienia znajdziemy również na kopercie

Koperta zegarka Urwerk 100V Time and Culture I, podobnie jak kopuła pod szkłem, jest wykonana ze stali - mimo tego, że wygląda jakby była z brązu; dekiel zaś zrobiony jest z tytanu. Jej szerokość wynosi 41 mm, długość od ucha do ucha 49,7 mm, a grubość - 14 mm.

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Cała konstrukcja gwarantuje klasę wodoszczelności na poziomie 30 m. Jej kształt jest typowy dla linii UR100, z prostymi płaszczyznami i fazowanymi krawędziami. Pokaźnych rozmiarów koronka znajduje się na godzinie 12. Uszy koperty są dosyć szerokie i mają wywiercone otwory na mocowanie paska. Ze względu na ich masywność, jak i dosyć wąski rozstaw, pasek musi być odpowiednio do tego zegarka przystosowany. Ten dołączony do zestawu wykonany jest z materiału Baltimora w kolorze zielonym i zapinany jest na klasyczną klamerkę. 

Dookoła szkła na froncie zegarka kontynuowany jest motyw azteckich zdobień. 

Mimo braku wydzielonego pierścienia lunety, zdobienia w pewnym sensie go imitują, pozostawiając na wierzchu zegarka (i jednocześnie górnej części uszu) również nieozdobioną część. Dodatkowym zdobieniem jest również karbowanie bocznych powierzchni, znajdujących się w lewej dolnej i prawej części zegarka. 

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I

Urwerk 100V Time and Culture I - cena i dostępność

Urwerk 100V Time and Culture I zapoczątkował nową serię zegarków pod nazwą Time and Culture. Jak wspomniałem we wstępie, liczba wyprodukowanych egzemplarzy tego modelu wynosi zaledwie 20. A więc możemy mówić faktycznie o wyrobie ekskluzywnym.

Tym bardziej, że zakup jednego z nich wiąże się zaś z wydaniem 68 000 franków szwajcarskich, czyli ponad 300 000 złotych - i to przed dodaniem podatku.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia...
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia...
18.05.2022
Dwa nowe, jubileuszowe modele Grand...
Dwa nowe, jubileuszowe modele Grand...
20.05.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco