• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina

Dwa nowe, jubileuszowe modele Grand Seiko Sport Collection GMT


W tym roku marka Grand Seiko świętuje dwie rocznice: 20-lecie wprowadzenia na rynek pierwszego modelu z dodatkową funkcją GMT oraz 15-lecie pierwszego chronografu z mechanizmem typu Spring Drive. Z tej podwójnej okazji manufaktura przygotowała dwa nowe modele Grand Seiko Sport Collection GMT: Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E, z wyjątkowymi cyferblatami, inspirowanymi widokiem ośnieżonych pasm górskich Jonen i Hotaka.

Kunsztowne tarcze wizytówką Grand Seiko

Japońska manufaktura od dawna zaskakuje miłośników zegarków pięknie wykonanymi strukturami tarcz. Inspiracją do ich tworzenia są zazwyczaj piękne zjawiska przyrodnicze występujące w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Nie inaczej jest w przypadku tegorocznych nowości.

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

Cyferblaty tych wyjątkowych modeli wykonano na podobieństwo śnieżnych szczytów górskich zlokalizowanych w pobliżu Shinshu Watch Studio, będącego częścią zakładów Seiko Epson w mieście Shiojiri w prefekturze Nagano. Jest to obecnie jedyne miejsce, w którym wytwarzane są wszystkie modele zegarków wyposażone w mechanizmy typu Spring Drive oraz najwyższej klasy mechanizmy kwarcowe stosowane w zegarkach Grand Seiko.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że Shinshu Watch Studio jest w pełni samodzielnym zakładem zdolnym do zaprojektowania i wytworzenia każdego z podzespołów zegarka. Pozwala to na zachowanie najwyższych standardów jakościowych na każdym etapie produkcji czasomierzy.
 
Grand Seiko Sport Collection GMT 20th Anniversary Limited Edition

W 2002 roku na rynek trafił pierwszy zegarek Grand Seiko z werkiem rozbudowanym o komplikację konstrukcji GMT – kaliber 9S56. Dla uczczenia tego wydarzenia japońska manufaktura stworzyła teraz, w 2022 roku, model o referencji SBGE275.

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

Zegarek Grand Seiko Sport Collection GMT 20th Anniversary Limited Edition wyposażono w mechanizm typu Spring Drive z naciągiem automatycznym kaliber 9R16. Posiada on 72 godziny rezerwy chodu i łożyskowany jest za pośrednictwem 30 syntetycznych kamieni. Dokładność jego wskazań, dzięki innowacyjnemu systemowi regulacji, mieści się w przedziale +/- 10 sekund na miesiąc.

Cyferblat tego modelu jest bardzo prosty i czytelny.

Na centralnie zlokalizowanej osi osadzono masywną wskazówkę minutową i godzinową, delikatny sekundnik oraz ramię zakończone dużym grotem, służące do wskazania czasu w innej strefie. Ponad nimi widnieje dumnie logo marki Grand Seiko wraz z nakładanymi inicjałami “GS” o charakterystycznej czcionce w stylu gotyckim. Niemal wszystkie godziny zostały oznaczone trójwymiarowymi indeksami z frezowanymi krawędziami. Wyjątek stanowi brak znacznika na godzinie 4, który został zastąpiony oknem datownika.

Poza wspomnianą wcześniej komplikacją konstrukcji mechanizmu GMT, model Grand Seiko SBGE275 posiada również wskaźnik rezerwy, który umieszczono w okolicy godziny 8.

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

Zegarek został zachowany w stylistyce typowej dla modeli typu diver.

Spora koperta o średnicy 44 mm i grubości 14,9 mm, podobnie jak bransoleta, została wykonana ze stali nierdzewnej. Wokół “śnieżnej” tarczy znalazł się pierścień zwieńczony wkładką wykonaną z szafiru. Na uwagę zasługuje jej ciekawie rozwiązana kolorystyka. Godziny nocne, zlokalizowane w górnej części, naniesiono na niebieskie tło, natomiast dzienne - na białe. Można to odczytywać jako oczywisty podział doby na dzień i noc, jednak według producenta ma to również symbolizować widok ośnieżonego, górskiego szczytu na tle zimowego, bezchmurnego nieba. Jasne powierzchnie lunety, wnętrza wskazówek oraz elementy głównych indeksów zostały pokryte świecącą w ciemności powłoką Lumibrite.
 
Model SBGE275 trafił na rynek w marcu 2022. Jego liczba została ograniczona limitowanym nakładem w wysokości 1500 sztuk. Cena detaliczna wynosi 7 300 euro, co przy obecnym kursie walut przekłada się na kwotę około 34 500 złotych.

Grand Seiko Sport Collection Chronograph GMT 15th Anniversary Limited Edition

Pięć lat po premierze pierwszego Grand Seiko z komplikacją konstrukcji GMT światło dzienne ujrzał pierwszy chronograf z mechanizmem typu Spring Drive, kaliber 9R86. Jego konstrukcję oparto na pionowym sprzęgle oraz koee kolumnowym. Okoliczność tę uczczono nowym, jubileuszowym modelem Grand Seiko o referencji SBGC247 z dodatkową funkcją chronografu oraz wskazaniami czasu dla drugiej strefy.

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

Tegoroczna nowość została zaopatrzona w manufakturowy werk Spring Drive kaliber 9R96, z ręcznym naciągiem. Jego elementy ruchome łożyskowane są przy użyciu aż 50-ciu kamieni syntetycznych, a rezerwa chodu sięga trzech dni, czyli 72 godzin. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanego modelu, dokładność wskazań jubileuszowego chronografu Grand Seiko Sport Collection Chronograph GMT 15th Anniversary Limited Edition wynosi +/- 10 sekund na miesiąc.

Zegarek charakteryzuje się oryginalnym, asymetrycznym rozłożeniem subtarcz na cyferblacie, co jest jednym ze znaków rozpoznawczych chronografów manufaktury Grand Seiko, oraz dużymi przyciskami z boku koperty służącymi do jego obsługi i równie pokaźną koronką. Z lewej strony tarczy umieszczono mały sekundnik, a po przeciwnej - wskaźniki stopera odpowiedzialne za pomiar minut i godzin.

Na tle śnieżnej struktury dumnie mienią się stalowe, ręcznie polerowane wskazówki oraz fazowane indeksy godzinowe. Ten zimowy, nieco chłodny krajobraz podkreślają trzy ramiona stopera w kolorze niebieskim. Z prawej strony, na wysokości godziny 3 znalazło się sporych rozmiarów okno datownika, natomiast na godzinie 7 wskaźnik rezerwy chodu.

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

 Grand Seiko GMT 20th Anniversary L.E. & Grand Seiko Chronograph 15th Anniversary L.E

Koperta i bransoleta modelu SBGC247 została w pełni wykonana z wysokiej jakości tytanu, co pozwoliło znacząco obniżyć wagę zegarka oraz uczynić go zupełnie obojętnym dla skóry. Średnica koperty wynosi 43,5 mm, a jej grubość 16,1 mm.

Model ten wszedł do sprzedaży w lutym 2022 roku.

Liczba wyprodukowanych egzemplarzy została również ograniczono do zaledwie 700 limitowanych sztuk. Osoby chcące stać się właścicielem Grand Seiko Sport Collection Chronograph GMT 15th Anniversary Limited  o nr referencyjnym SBGC247 muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie 11 000 euro, czyli około 51 500 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się zawsze na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Grand Seiko.

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Starożytne cywilizacje na nadgarstk...
Starożytne cywilizacje na nadgarstk...
19.05.2022
Alpina Seastrong Diver 300 Heritage...
Alpina Seastrong Diver 300 Heritage...
23.05.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco