Marka Tissot od wielu już lat jest silnie związana ze światem sportu i chronometrażem sportowym. Szczególna więź łączy tę szwajcarską markę z kolarstwem. Dlatego dziś prezentujemy kolejną, tegoroczną nowość jeśli chodzi o zegarek dedykowany właśnie rywalizacji cyklistów. To model z serii Tissot T-Race Cycling.
Nowa kolekcja Tissot T-Race Cycling obejmuje trzy modele zegarków inspirowane największymi wyścigami kolarskimi świata, które dla zawodników biorących w nich udział stanowią najważniejszy coroczny sprawdzian: Tour de France, Vuelta a España i Giro d’Italia.
Kolarska wielka trójka
Pierwszy wyścig w 2022 roku to Giro d’Italia. Jest to już 105. edycja wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, która odbywa się w dniach od 6 do 29 maja 2022 na liczącej ponad 3410 kilometrów trasie składającej się z 21 etapów, biegnącej z węgierskiego Budapesztu do włoskiej Werony.
Drugi, kolejny wyścig to Tour de France 2022. Odbędzie się on w dniach od 1 do 24 lipca 2022 na trasie o długości 3328 kilometrów biegnącej z Kopenhagi do Paryża. W tym roku będzie to 109. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France, która składać się będzie z 21 etapów.
Trzecia i ostatnia wielka trasa sezonu męskiego kolarstwa szosowego 2022 to Vuelta a España, która w tym roku będzie trzytygodniowym wyścigiem kolarskim odbywającym się w Holandii, Belgii i Hiszpanii między 19 sierpnia a 11 września 2022 roku.
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition
Trzy nowe modele Tissot dedykowane są właśnie tym trzem wydarzeniom.
Z tyłu kopert, na deklach poszczególnych wersji zegarków, wygrawerowane są logotypy wyścigów, a kolor będacy motywem przewodnim odpowiednio każdego z wyścigów zdobi sekundniki i pierścienie na koronkach przyporządkowanych modeli zegarków. Dla przypomnienia – kolor żółty odpowiada wyścigowi Tour de France, różowy to Giro d'Italia, a kolor czerwony to Vuelta. To legendarne wyścigi kolarskie o długiej historii i wielkim znaczeniu w świecie sportu, a Tissot jest obecnie oficjalnym chronometrażystą każdego z nich.
Nowa edycja zegarków Tissot T-Race Cycling wprowadzona w tym roku wygląda bardziej klasycznie niż poprzednie edycje modelu T-Race, ale również jest inspirowana sportem i wyraźnie widać akcenty związane nie tylko z kolarstwem, ale i nowoczesnym stylem.
Przyjrzymy się bliżej pierwszemu zegarkowi z wielkiej trójki, czyli Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition, dedykowanemu imprezie we Włoszech, która właśnie trwa.
Tarcza nowych modeli jest bardzo ciekawa i atrakcyjna wizualnie.
Jej powiązanie z dedykowaną dyscypliną ujęto w nietuzinkowy sposób. Centralna, główna powierzchnia cyferblatu wygląda niemal jak kawałek asfaltu zaimplementowanego prosto z szosu wielkiego tour’u. Klasyczne wzornictwo to w tym przypadku ponadczasowy, okrągły, kształt koperty z nowoczesną, średniej szerokości i skośnie ustawioną lunetą oraz łagodnie wyprowadzone, zwężające się uszy. Nowoczesny wygląd to także ostre, precyzyjnie wykonane krawędzie, szczotkowane powierzchnie i wręcz futurystycznie zaprojektowany boczny profil koperty, oraz ażurowane przyciski służące do obsługi stopera, które inspirowane są manetkami hamulców. Dolna część koperty, do której wkręcany jest płaski dekiel, wykonana jest z włókna węglowego. Zastosowanie tego materiału daje w efekcie powierzchnię z ułożonych warstw włókna węglowego, które są dobrze widoczne.
Taki „przekładaniec” świetnie wygląda, a zarazem czyni każdy zegarek niepowtarzalnym. Podstawowym budulcem koperty o średnicy 45 mm jest natomiast stal szlachetna pokryta powłoką PVD w kolorze czarnym. Grubość koperty to 12 mm, a rozstaw uszu to standardowe 22 mm. Koperta, dzięki opisanej budowie, tak wyglądem jak i użytymi materiałami przywodzi na myśl lekką ramę roweru wyścigowego, a tarcza - jak wspomniałem na wstępie, inspirowana jest asfaltową nawierzchnią szosy, na której odbywa się współzawodnictwo.
Nawet pasek wykonany z gumy, z wierzchnią częścią pokrytą skórą, ze swoją perforacją przypomina powierzchnie „owijek” do kierownicy roweru szosowego.
Charakterystyczny element
Charakterystycznym elementem każdej wersji, także modelu Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition, jest wskazówka sekundowa, która - poza wspomnianym wcześniej zabarwieniem dostosowanym do charakterystycznych barw wyścigu, któremu poświęcona jest każda z trzech wersji zegarka - jako przeciwwagę ma wizerunek roweru wyścigowego.
Ramiona wskazówek pracujących na małych subtarczach, które są wydzielone na chropowatej powierzchni cyferblatu, są wąskie i proste na wzór rowerowych szprych. Subtarcza na godzinie 10. odpowiada za zliczanie minut po uruchomieniu stopera, na godzinie 2. wskazywane są dziesiąte części sekundy, a na godzinie 6. umieszczono mały sekundnik czasu podstawowego.
Każda z małych tarcz ma okrężne giloszowanie na wzór rowków płyt analogowych. Centralne wskazówki - godzinowa i minutowa - są dość wąskie, proste, nowocześnie zaprojektowane, a dla poprawy czytelności w ciemności mają naniesione wąskie paski substancji luminescencyjnej Super-LumiNova. Tarcze od szkła oddziela szeroki, skośnie ustawiony i lekko wklęsły pierścień ze szczotkowaną powierzchnią na której naniesiono skalę tachometru. Okrągłe indeksy znajdują się na granicy pierścienia i strukturalnej, głównej powierzchni tarczy. Są one nakładane, a ich wnętrze w kształcie koła ze srebrzystą ramką także wypełnia substancja luminescencyjna w nietypowym, czarnym kolorze.
Wszystkie elementy tarczy, jak również cały zegarek, utrzymane są w czarnej tonacji, dlatego srebrzyste wskazówki zapewniają łatwy odczyt wszelkich wskazań, a sam zegarek wygląda w moim odczuciu bardzo ciekawie, nawet nieco tajemniczo. Atrakcyjny wygląd zawdzięcza także kolorystycznym akcentom mocno odznaczającym się na wszechobecnej czerni. Tarczę chroni płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nałożoną po wewnętrznej stronie.
Precyzja i niezawodność
Jak przystało na sportowy zegarek klasa wodoszczelności została ustalona na poziomie 100 metrów. To zupełnie wystarczający parametr do codziennego użytkowania. Precyzję i niezawodność zapewnia zastosowany szwajcarski mechanizm kwarcowy ETA G 10.212 z dodatkową funkcją stopera.
Poza wielkimi wyścigami inspiracją dla nowej serii zegarków Tissot T-Race Cycling jest również Primož Roglič, trzykrotny zwycięzca wyścigu Vuelta a España, mistrz olimpijski, zdobywca drugiego miejsca w Tour de France z 2020 roku, a także ambasador marki Tissot. Pisaliśmy o nich więcej na początku ubiegłego roku tu: Primož Roglič, kolarski mistrz nowym Ambasadorem Tissot.
Kolarstwo, jak wspominałem na wstępie, jest jednym ze sportów, w którym marka zegarmistrzowska Tissot jest obecna od 50 lat, a to zaangażowanie zostało umocnione poprzez rozpoczęcie w 1995 roku współpracy z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI). Od tego czasu Tissot jest również Oficjalnym Chronometrażystą Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym, górskim i BMX oraz Pucharu Świata w kolarstwie torowym organizowanym przez UCI.
W 2020 roku Tissot został pierwszym w historii szwajcarskim producentem zegarków, który został Oficjalnym Chronometrażystą trzech najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich świata - Tour de France, Vuelta a España oraz Giro d’Italia. Tissot jest obecnie zaangażowany w największe imprezy kolarskie organizowane przez ASO, ale jest także obecny w Wyścigu dookoła Szwajcarii. Oprócz pełnienia roli Oficjalnego Chronometrażysty, Tissot opracowuje co roku Oficjalne Zegarki, aby uhonorować poszczególnych partnerów.
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition – dostępność i cena
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition, zegarek należący do zaplanowanego na 2022 rok zegarkowego trio, zaprezentowany został właśnie na kanwie tej współpracy.
To sportowy i zarazem dość uniwersalny zegarek.
Modele Tissot T-Race Cycling przygotowane są oczywiście z myślą o miłośnikach kolarstwa, ale tak naprawdę każdy z tej serii może spodobać się każdemu, kto szuka ciekawego sportowego zegarka ze stoperem, do użytku na co dzień. Specjalne i inspirowane kolarstwem wydanie będzie tylko dodatkowym bonusem w takim wypadku.
Zegarek Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition jest już dostępny w Polsce, a jego cena katalogowa to 2 850 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Tissot znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Tissot.
Adrian Szewczyk
07:00 18.05.2022Zegarki
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition. Pierwszy z wielkiej trójki!
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki szwajcarskiezegarek do pływaniaczarny zegarekzegarki kwarcowezegarki sportowezegarek do bieganiazegarek na prezent

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 80.
Druga połowa lat siedemdziesiątych „uśmierciła” mechaniczne zegarki i doprowadziła do wielkiego przetasowania własnościowego w gronie właścicielskim branży. Rewolucja kwa ...

Epizod 8. Zegarek bazowy - oscylator
Oscylator urządzenia zegarowego, jest generatorem podstawy czasu i wspólnie z wychwytem są w największym stopniu odpowiedzialne za dokładność działania zegara. Drgania os ...

Słownik istotnych pojęć zegarmistrzowskich
W świecie zegarków i zegarmistrzostwa występuje wiele specyficznych, właściwych tej branży pojęć, które zdecydowanie warto znać, a przede wszystkim – wiedzieć co oznaczaj ...

Roma Synergy Terracotta. Efekt współpracy Schwarz Etienne x Kari Voutilainen x TLE
“Współczesne, niezależne zegarmistrzostwo - jako metafora życia”. Tymi słowami kierował się podczas pracy nad nowym zegarkiem Pietro Tomajew z The Limited Edition, nawiąz ...

Matchday - kolekcja zegarków jako efekt współpracy G-SHOCK x Barça
Japoński producent zegarków G-SHOCK od lat podejmuje współpracę ze znamienitymi markami spoza świata zegarmistrzostwa. Dotychczasowym owocem tego typu kooperacji są niezw ...

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku
Po pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odzieżowo – jubilerska grupa VRG wypracowała zysk netto w wys. 45,6 mln zł, co oznacza wzrost o 72 proc. w skali roku. Grupa lic ...

Kering w 2021: rekordowe zyski i wyjście z branży zegarkowej
Grupa Kering, do której należą takie marki jak Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga i Alexander McQueen, w 2021 roku zanotowała bardzo dobre wyniki finansowe, ...

Nowość 2022: Roamer Deep Sea 200 – na sportowo i na co dzień
Szwajcarska marka Roamer nie zwalnia tempa działań i wprowadza na rynek kolejne nowości na 2022 rok. Nowa kolekcja zegarków pod nazwą Deep Sea 200 to seria sześciu ciekaw ...

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition
Trudno się oprzeć wrażeniu, że wielu producentów zegarków ostatnio dość mocno stawia w swoich na kolory. Tak pisałem w artykule, w którym prezentowaliśmy zegarek Oris Pro ...

Video recenzja: Davosa Argonautic BG Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Argonautic BG Automatic marki Davosa. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Venezianico Nereide Ceratung GMT. Atrakcyjny wygląd i niespotykany dotąd Ceratung
W dniu 12 lipca 1913 roku w Arsenale w Wenecji zwodowana została jedna z dwóch jednostek typu Nautilius, włoski okręt podwodny Nereide. Zaprojektowany przez włoskiego inż ...

Omega Aqua Terra Shades. Eksplozja żywych kolorów na 2023!
Trendy w zegarmistrzostwie wyznaczają zazwyczaj ci „najwięksi”, marki takie, jak chociażby Omega. Zegarki zaprezentowane w najnowszej kolekcji Aqua Terra Shades to dowód ...