Marka Tissot od wielu już lat jest silnie związana ze światem sportu i chronometrażem sportowym. Szczególna więź łączy tę szwajcarską markę z kolarstwem. Dlatego dziś prezentujemy kolejną, tegoroczną nowość jeśli chodzi o zegarek dedykowany właśnie rywalizacji cyklistów. To model z serii Tissot T-Race Cycling.
Nowa kolekcja Tissot T-Race Cycling obejmuje trzy modele zegarków inspirowane największymi wyścigami kolarskimi świata, które dla zawodników biorących w nich udział stanowią najważniejszy coroczny sprawdzian: Tour de France, Vuelta a España i Giro d’Italia.
Kolarska wielka trójka
Pierwszy wyścig w 2022 roku to Giro d’Italia. Jest to już 105. edycja wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, która odbywa się w dniach od 6 do 29 maja 2022 na liczącej ponad 3410 kilometrów trasie składającej się z 21 etapów, biegnącej z węgierskiego Budapesztu do włoskiej Werony.
Drugi, kolejny wyścig to Tour de France 2022. Odbędzie się on w dniach od 1 do 24 lipca 2022 na trasie o długości 3328 kilometrów biegnącej z Kopenhagi do Paryża. W tym roku będzie to 109. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France, która składać się będzie z 21 etapów.
Trzecia i ostatnia wielka trasa sezonu męskiego kolarstwa szosowego 2022 to Vuelta a España, która w tym roku będzie trzytygodniowym wyścigiem kolarskim odbywającym się w Holandii, Belgii i Hiszpanii między 19 sierpnia a 11 września 2022 roku.
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition
Trzy nowe modele Tissot dedykowane są właśnie tym trzem wydarzeniom.
Z tyłu kopert, na deklach poszczególnych wersji zegarków, wygrawerowane są logotypy wyścigów, a kolor będacy motywem przewodnim odpowiednio każdego z wyścigów zdobi sekundniki i pierścienie na koronkach przyporządkowanych modeli zegarków. Dla przypomnienia – kolor żółty odpowiada wyścigowi Tour de France, różowy to Giro d'Italia, a kolor czerwony to Vuelta. To legendarne wyścigi kolarskie o długiej historii i wielkim znaczeniu w świecie sportu, a Tissot jest obecnie oficjalnym chronometrażystą każdego z nich.
Nowa edycja zegarków Tissot T-Race Cycling wprowadzona w tym roku wygląda bardziej klasycznie niż poprzednie edycje modelu T-Race, ale również jest inspirowana sportem i wyraźnie widać akcenty związane nie tylko z kolarstwem, ale i nowoczesnym stylem.
Przyjrzymy się bliżej pierwszemu zegarkowi z wielkiej trójki, czyli Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition, dedykowanemu imprezie we Włoszech, która właśnie trwa.
Tarcza nowych modeli jest bardzo ciekawa i atrakcyjna wizualnie.
Jej powiązanie z dedykowaną dyscypliną ujęto w nietuzinkowy sposób. Centralna, główna powierzchnia cyferblatu wygląda niemal jak kawałek asfaltu zaimplementowanego prosto z szosu wielkiego tour’u. Klasyczne wzornictwo to w tym przypadku ponadczasowy, okrągły, kształt koperty z nowoczesną, średniej szerokości i skośnie ustawioną lunetą oraz łagodnie wyprowadzone, zwężające się uszy. Nowoczesny wygląd to także ostre, precyzyjnie wykonane krawędzie, szczotkowane powierzchnie i wręcz futurystycznie zaprojektowany boczny profil koperty, oraz ażurowane przyciski służące do obsługi stopera, które inspirowane są manetkami hamulców. Dolna część koperty, do której wkręcany jest płaski dekiel, wykonana jest z włókna węglowego. Zastosowanie tego materiału daje w efekcie powierzchnię z ułożonych warstw włókna węglowego, które są dobrze widoczne.
Taki „przekładaniec” świetnie wygląda, a zarazem czyni każdy zegarek niepowtarzalnym. Podstawowym budulcem koperty o średnicy 45 mm jest natomiast stal szlachetna pokryta powłoką PVD w kolorze czarnym. Grubość koperty to 12 mm, a rozstaw uszu to standardowe 22 mm. Koperta, dzięki opisanej budowie, tak wyglądem jak i użytymi materiałami przywodzi na myśl lekką ramę roweru wyścigowego, a tarcza - jak wspomniałem na wstępie, inspirowana jest asfaltową nawierzchnią szosy, na której odbywa się współzawodnictwo.
Nawet pasek wykonany z gumy, z wierzchnią częścią pokrytą skórą, ze swoją perforacją przypomina powierzchnie „owijek” do kierownicy roweru szosowego.
Charakterystyczny element
Charakterystycznym elementem każdej wersji, także modelu Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition, jest wskazówka sekundowa, która - poza wspomnianym wcześniej zabarwieniem dostosowanym do charakterystycznych barw wyścigu, któremu poświęcona jest każda z trzech wersji zegarka - jako przeciwwagę ma wizerunek roweru wyścigowego.
Ramiona wskazówek pracujących na małych subtarczach, które są wydzielone na chropowatej powierzchni cyferblatu, są wąskie i proste na wzór rowerowych szprych. Subtarcza na godzinie 10. odpowiada za zliczanie minut po uruchomieniu stopera, na godzinie 2. wskazywane są dziesiąte części sekundy, a na godzinie 6. umieszczono mały sekundnik czasu podstawowego.
Każda z małych tarcz ma okrężne giloszowanie na wzór rowków płyt analogowych. Centralne wskazówki - godzinowa i minutowa - są dość wąskie, proste, nowocześnie zaprojektowane, a dla poprawy czytelności w ciemności mają naniesione wąskie paski substancji luminescencyjnej Super-LumiNova. Tarcze od szkła oddziela szeroki, skośnie ustawiony i lekko wklęsły pierścień ze szczotkowaną powierzchnią na której naniesiono skalę tachometru. Okrągłe indeksy znajdują się na granicy pierścienia i strukturalnej, głównej powierzchni tarczy. Są one nakładane, a ich wnętrze w kształcie koła ze srebrzystą ramką także wypełnia substancja luminescencyjna w nietypowym, czarnym kolorze.
Wszystkie elementy tarczy, jak również cały zegarek, utrzymane są w czarnej tonacji, dlatego srebrzyste wskazówki zapewniają łatwy odczyt wszelkich wskazań, a sam zegarek wygląda w moim odczuciu bardzo ciekawie, nawet nieco tajemniczo. Atrakcyjny wygląd zawdzięcza także kolorystycznym akcentom mocno odznaczającym się na wszechobecnej czerni. Tarczę chroni płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nałożoną po wewnętrznej stronie.
Precyzja i niezawodność
Jak przystało na sportowy zegarek klasa wodoszczelności została ustalona na poziomie 100 metrów. To zupełnie wystarczający parametr do codziennego użytkowania. Precyzję i niezawodność zapewnia zastosowany szwajcarski mechanizm kwarcowy ETA G 10.212 z dodatkową funkcją stopera.
Poza wielkimi wyścigami inspiracją dla nowej serii zegarków Tissot T-Race Cycling jest również Primož Roglič, trzykrotny zwycięzca wyścigu Vuelta a España, mistrz olimpijski, zdobywca drugiego miejsca w Tour de France z 2020 roku, a także ambasador marki Tissot. Pisaliśmy o nich więcej na początku ubiegłego roku tu: Primož Roglič, kolarski mistrz nowym Ambasadorem Tissot.
Kolarstwo, jak wspominałem na wstępie, jest jednym ze sportów, w którym marka zegarmistrzowska Tissot jest obecna od 50 lat, a to zaangażowanie zostało umocnione poprzez rozpoczęcie w 1995 roku współpracy z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI). Od tego czasu Tissot jest również Oficjalnym Chronometrażystą Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym, górskim i BMX oraz Pucharu Świata w kolarstwie torowym organizowanym przez UCI.
W 2020 roku Tissot został pierwszym w historii szwajcarskim producentem zegarków, który został Oficjalnym Chronometrażystą trzech najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich świata - Tour de France, Vuelta a España oraz Giro d’Italia. Tissot jest obecnie zaangażowany w największe imprezy kolarskie organizowane przez ASO, ale jest także obecny w Wyścigu dookoła Szwajcarii. Oprócz pełnienia roli Oficjalnego Chronometrażysty, Tissot opracowuje co roku Oficjalne Zegarki, aby uhonorować poszczególnych partnerów.
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition – dostępność i cena
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition, zegarek należący do zaplanowanego na 2022 rok zegarkowego trio, zaprezentowany został właśnie na kanwie tej współpracy.
To sportowy i zarazem dość uniwersalny zegarek.
Modele Tissot T-Race Cycling przygotowane są oczywiście z myślą o miłośnikach kolarstwa, ale tak naprawdę każdy z tej serii może spodobać się każdemu, kto szuka ciekawego sportowego zegarka ze stoperem, do użytku na co dzień. Specjalne i inspirowane kolarstwem wydanie będzie tylko dodatkowym bonusem w takim wypadku.
Zegarek Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition jest już dostępny w Polsce, a jego cena katalogowa to 2 850 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Tissot znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Tissot.
Adrian Szewczyk
07:00 18.05.2022Zegarki
Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition. Pierwszy z wielkiej trójki!
Tagi:

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
Od zegarkowego kryzysu lat siedemdziesiątych można mówić o grupowaniu się producentów zegarków w większe jednostki organizacyjne, ale w ostatnich latach zjawisko to wyraź ...

ROLEX Oyster Perpetual - 90 lat nieustannej innowacji
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie mężczyznę aspirującego do miana osoby z klasą, nieposiadającego na swym nadgarstku eleganckiego czasomierza. Warto przy tym pamiętać, iż je ...

Czy powstanie zegarkowego przemysłu z ZSRR to zasługa firmy LIP?
Oferta zegarków francuskiej firmy Lip jest bogata i warta poznania, tym bardziej, że zegarki te dostępne są także w Polsce. Na pewno przyjdzie czas na szczegółowe przedst ...

Zaktualizowana i rozszerzona biografia Waltera Lange: "When Time Came Home"
29 lipca 2024 r. Walter Lange skończyłby 100 lat. Zakładając ponownie firmę Lange Uhren GmbH 7 grudnia 1990 roku, nie tylko przywrócił bogatą rodzinną tradycję zegarmistr ...

Recenzja: Mudita Element
7 maja opublikowaliśmy artykuł na temat nowego modelu zegarka polskiej marki Mudita. Przypomnę w skrócie informacje o tej firmie. Czym jest Mudita? Sami określają siebie ...

Zegarek Orient „Mako” obchodzi 20-lecie. Historia kultowego modelu japońskiej marki
Model zegarka marki Orient, potocznie nazywany "Mako", bo tak go ochrzcili fani, nie jest zegarkiem który może zachwycić jakimiś wysublimowanymi rozwiązaniami technicznym ...

Ball Engineer Master II Ballistic Diver. Rasowy „nurek”, na dodatek kuloodporny
Kupując zegarek bierzemy pod uwagę różne kryteria, dla jednych z nas najważniejszy jest design, dla innych mechanizm, niektórzy zwracają uwagę oczywiście także na paramet ...

Felieton: Czy noszenie Rolexa to… faux-pas?
„Mam wrażenie, że Rolex w ostatnich latach to faux-pas”. Takie słowa przeczytałem pod jednym z moich postów o zegarkach na LinkedIn. I muszę przyznać, że dały mi one do m ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00