Historia marki Epos może nie wydawać się tak długą jak dzieje innych znanych i szeroko rozpoznawalnych Szwajcarskich producentów czasomierzy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż pomimo tego, przedsiębiorstwo to na stałe wpisało się już w grupę uznawanych gigantów zegarmistrzostwa. Firma sporo zawdzięcza swemu założycielowi, umiejscowieniu oraz przede wszystkim pasji, którą dzielą ze sobą jej pracownicy.
James Aubert
Nie sposób w tym momencie nie poświęcić kilku słów wspomnianemu już, chciałoby się rzec, założycielowi marki. Aczkolwiek sytuacja nie jest aż tak prosta.
W końcu nie od dziś mówi się, iż sukces ma wielu ojców.
By zrozumieć dzieje wytwórni, należy cofnąć się do roku 1925. Okres powojenny sprzyja rozwojowi zegarmistrzostwa, na rynku pojawiają się innowacyjne mechanizmy, a zegarki naręczne stają się standardem mody. Sercem Szwajcarskiego zegarmistrzostwa jest dolina Valley de Joux.
To właśnie tam, swój pierwszy interes (Fabrication de Mecanismes Chronographes), postanawia rozpocząć doświadczony zegarmistrz – James Aubert.
Osoba nietuzinkowa, kierowana przede wszystkim zamiłowaniem do mechaniki precyzyjnej. Aubert posiada jednak ważny przymiot. W ciągu ostatnich lat, jako pracownik zakładów Valjouxa oraz Landerona, zdobywa niezbędne doświadczenie.
Jest on również współautorem takich mechanizmów jak Landeron 48 - produkowanych przez wiele lat, w liczbie sięgającej do 3,5 mln sztuk. Swą pasję stara się przelać także na grunt własnego interesu, poświęcając przy tym spore ilości czasu na doskonalenie mechanizmów mu najprawdopodobniej najbliższych - repetierów, tj. czasomierzy z funkcją sygnalizacji dźwiękowej czasu. Nacisk na tę gałąź działalności można dostrzegać również i dzisiaj. W kolekcji Eposa, znajduje się współcześnie wiele czasomierzy, charakteryzujących się omawianą funkcją.
Firma przez najbliższe lata zajmuje się produkcją części dla wielu mniej lub bardziej rozpoznawalnych producentów.
Taka forma systemu nakładczego trwa jeszcze przez blisko 50 lat.
Nie jest to zresztą rzeczą dziwną. Tego typu forma rozwoju przyświecała większości znanym dzisiaj producentom. Co jednak ciekawe, wydawać się może, iż tego typu system produkcji funkcjonował w dziedzinie rzemiosła zegarmistrzowskiego znacznie dłużej aniżeli w innych dyscyplinach. Manufaktura, dzięki precyzji oraz innowacyjnej myśli technologicznej, słynie z produkcji urządzeń najwyższej klasy.
Biznes od początku nabiera charakteru rodzinnego.
Co istotne, taka forma funkcjonowania przetrwa do dnia dzisiejszego. Jednakże nim dojdzie do przekazania manufaktury rodzinie Chonge-Forster, stery przejmuje siostrzeniec (Jean) wraz z zięciem Jamesa – Jeanem Fillonem.
Wiedza oraz pasja przekazana młodym Szwajcarom, już w niedługim czasie zaowocowała. Jean Aubert wraz z Fillonem przez wiele lat prowadzą wspólnie rodzinny interes, utrzymując produkcję na niezmiennie wysokim poziomie.
W okresie zarządzania przez nowe kierownictwo, na deskach kreślarskich pojawiają się takie projekty jak tzw. „Jumping hour”, czasomierz z rozbudowaną datą, mechanizmy posiadające funkcję wskazującą fazy księżyca czy wskaźnik rezerwy chodu.
Peter Hofer
Lata 80 to okres kryzysu, tradycyjnego szwajcarskiego zegarmistrzostwa.
Przy czym dla firmy, rok 1984 to znaczny przełom. W obliczu nadchodzącej lawiny kwarcowych „zamienników” tradycyjnych zegarków, jedną z nielicznych osób wciąż wierzących w powrót mechanicznego zegarmistrzostwa jest Peter Hofer.
Zaangażowany w ratowanie szwajcarskiej spuścizny, dostrzega on w połowie lat 80 duży potencjał w firmie prowadzonej już wówczas przez Jeana Fillona.
Peter Hofer zdawał się być idealną osobą, mogącą uratować spuściznę Jamesa Auberta, jednocześnie spełniając swoje aspiracje. Spore rozeznanie w światowym rynku, szeroka sieć kontaktów oraz wiedza zdobywana w samym sercu Szwajcarskiego zegarmistrzowskiego światka, pozwoliła Hoferowi na wykreowanie własnej, rozpoznawalnej marki.
Przejęcie zakładu następuje w roku 1983, a nowy właściciel, wraz z małżonką Erną samodzielnie prowadzi nowopowstałą firmę - Montres EPOS SA.
Małżeństwo ma poparcie poprzedniego kierownika, Jeana Fillona, który jako główny inżynier wnosi znaczny wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Taki stan rzeczy utrzymuje się przez blisko 20 lat.
Chonge - Foster
Nowe milenium to lata przejęcia spółki przez wspomnianą już wcześniej rodzinę Chonge - Foster. Przechodzący na emeryturę Hofer, uporczywie poszukiwał osób równie zaangażowanych w rozwój zegarmistrzostwa. Wspomniana para, od wielu lat zaangażowana w działalność związaną z produkcją zegarków, zdaje się być idealnymi kandydatami na objęcie pieczy nad firmą.
Pochodząca z rodziny z głęboko zakorzenionymi tradycjami zegarmistrzowskimi Ursula Foster zostaje nowym przedstawicielem handlowym firmy, natomiast jej mąż Tmadi Chonge zostaje głównym menagerem. Wspólnymi siłami budują solidny, światowy wizerunek firmy.
Firma przybiera ponownie formę rodzinnej.
Świadczy o tym fakt, iż lwia część stanowisk jest objęta w posiadanie przez członków rodziny Chonge-Foster. W ten sposób, córka znanego już małżeństwa jest odpowiedzialna za sprzedaż oraz logistykę, syn zajmuje się finansami firmy, natomiast zięć Tmadiego Chonga objął stanowisko odpowiedzialne za wdrażanie nowinek technologicznych oraz administruje witrynę internetową. Bierze również czynny udział w procesie projektowania czasomierzy.
Technologia
Sercem każdego czasomierza EPOS jest mechanizm z uznanych Szwajcarskich wytwórni. Każdy z mechanizmów jest ręcznie zdobiony oraz modernizowany w taki sposób, by odpowiadał pierwotnemu projektowi.
Wiele czasomierzy opiera się również na mechanizmach już nieprodukowanych, które również są ręcznie dostosowywane.
Za przykład mogą posłużyć wspomniane mechanizmy oferujące komplikację w postaci rozbudowanej daty, czy faz księżyca. Opierają się one kolejno na mechanizmach Unitas, jak i nieprodukowanych już Peseux 7046 (rok 1991).
Firma korzystała również z mechanizmów A. Schild 1726.
Jednym z ciekawszych czasomierzy, jest Sophistiquee 3383.
Jest to pierwszy czasomierz posiadający tak nietypowy układ datownika. W połączeniu ze zdobionym pasami genewskimi mechanizmem, oraz starannie zaprojektowaną tarczą, może być on bez wątpienia uznany za model ukazujący w pełni ducha przyświecającego marce.
Firma, zaprezentowała również w roku 2005 czasomierz „One Minute Flying Tourbillon”.
Zegarek wyposażony jest w ręcznie zdobiony tourbillon.
Warto dodać, iż jest on limitowany jedynie do 10 sztuk.
Jak już zostało wcześniej zaznaczone, firma posiada w swej kolekcji czasomierze z funkcją repetiera 5 – minutowego. Zegarek sygnalizuje aktualny czas poprzez wyróżnienie godziny, kwadransa i odcinków pięciominutowych.
Wyzwalana poprzez przyciśnięcie tłoczka funkcja realizowana jest za pomocą miniaturowych młotków uderzających w stalowe gongi, wydające przepiękny dźwięk.
Oczywiście nie są to wszystkie czasomierze wyprodukowane przez firmę, a we wcześniejszych latach marka oferowała równie szeroki wybór niecodziennych zegarków. W ten sposób, w roku 1987, na rynek trafia model Skeletonu, opartego na mechanizmach kalibru P. 7040 i UT 6497.
Już w 2 lata później, w ofercie znajduje się równie interesujące urządzenie oparte na mechanizmie kaliber P. 7046, posiadające wskaźnik rezerwy chodu.
W roku 2002, oraz 2003 wychodzą kolejno czasomierze z kalendarzem wskazówkowym (ETA 2824). Interesujący i wart uwagi jest model retrograde oraz ciekawostka – model 3340, zegarek z 8 dniową rezerwą chodu.
EPOS w świecie
Firma Epos jest znana szerzej dzięki zaangażowaniu w świecie branżowym.
Przejawem tego, może być zdobycie prestiżowej nagrody Goldene Unruh w kategorii 2500 EUR za model 3340.
Działa ona również na płaszczyźnie o charakterze sportowym.
Jest od wielu lat oficjalnym sponsorem Mercedes-Benz Gold Trophy w Malezji, Malaysian Open, Legacy Polo Cup oraz sportowców i artystów, m.in: Mike’a Schmida – złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Ski Crossie, Josefa Skarki - wybitnego śpiewaka operowego, a w Polsce Małgorzaty Rdest – mistrzyni Polski w KF2, jedynej Polki startującej obecnie w zawodach F4.
W minionym roku (2016), ambasadorem marki zostaje również Bogusław Linda.
Znany polski aktor filmowy oraz teatralny.
Aktualnie, siedziba firmy znajduje się w Grenchen, gdzie następuje finalne montowanie czasomierzy.
Markę przedstawia także interesujący film:
EPOS pamięta także o Polsce.
Chociażby tworząc model EPOS for Poland, dedykowany na polski rynek z polskimi dniami tygodnia oraz wspierając popularne zawody Drift Masters Grand Prix.
Drift jest jednym z najbardziej efektownych, widowiskowych i najprężniej rozwijających się sportów motorowych na świecie. Definicja tej dyscypliny wymyka się standardom. Jeden z czołowych zawodników ligi driftingu naturę tego sportu określił w jednym zdaniu:
„Wszystko, co chciałabyś zrobić z samochodem a jednocześnie nie powinieneś…”
Trudno o lepszy opis istoty driftingu. Sportu, w którym tak wielkie znaczenie odgrywają precyzja, technika, niezawodność maszyny i… odrobina finezji.
Z myślą o zawodnikach, kibicach oraz wszystkich osobach fascynujących się zegarkami i motoryzacją marka Epos przygotowała model Drift Masters GP Limited Edition.
Czasomierz ten został zaprezentowany na łamach portalu Zegarki i Pasja:
EPOS model Drift Masters Limited Edition - recenzja