• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina

Montres EPOS SA - historia marki


Historia marki Epos może nie wydawać się tak długą jak dzieje innych znanych i szeroko rozpoznawalnych Szwajcarskich producentów czasomierzy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż pomimo tego, przedsiębiorstwo to na stałe wpisało się już w grupę uznawanych gigantów zegarmistrzostwa. Firma sporo zawdzięcza swemu założycielowi, umiejscowieniu oraz przede wszystkim pasji, którą dzielą ze sobą jej pracownicy.   

Montres EPOS SA - historia marki

James Aubert

Nie sposób w tym momencie nie poświęcić kilku słów wspomnianemu już, chciałoby się rzec, założycielowi marki. Aczkolwiek sytuacja nie jest aż tak prosta.

W końcu nie od dziś mówi się, iż sukces ma wielu ojców.

By zrozumieć dzieje wytwórni, należy cofnąć się do roku 1925. Okres powojenny sprzyja rozwojowi zegarmistrzostwa, na rynku pojawiają się innowacyjne mechanizmy, a zegarki naręczne stają się standardem mody. Sercem Szwajcarskiego zegarmistrzostwa jest dolina Valley de Joux.

To właśnie tam, swój pierwszy interes (Fabrication de Mecanismes Chronographes), postanawia rozpocząć doświadczony zegarmistrz – James Aubert.

Montres EPOS SA - historia marki

Osoba nietuzinkowa, kierowana przede wszystkim zamiłowaniem do mechaniki precyzyjnej. Aubert posiada jednak ważny przymiot. W ciągu ostatnich lat, jako pracownik zakładów Valjouxa oraz Landerona, zdobywa niezbędne doświadczenie.

Jest on również współautorem takich mechanizmów jak Landeron 48 - produkowanych przez wiele lat, w liczbie sięgającej do 3,5 mln sztuk. Swą pasję stara się przelać także na grunt własnego interesu, poświęcając przy tym spore ilości czasu na doskonalenie mechanizmów mu najprawdopodobniej najbliższych - repetierów, tj. czasomierzy z funkcją sygnalizacji dźwiękowej czasu. Nacisk na tę gałąź działalności można dostrzegać również i dzisiaj. W kolekcji Eposa, znajduje się współcześnie wiele czasomierzy, charakteryzujących się omawianą funkcją.

Montres EPOS SA - historia marki

Firma przez najbliższe lata zajmuje się produkcją części dla wielu mniej lub bardziej rozpoznawalnych producentów.

Taka forma systemu nakładczego trwa jeszcze przez blisko 50 lat.

Nie jest to zresztą rzeczą dziwną. Tego typu forma rozwoju przyświecała większości znanym dzisiaj producentom. Co jednak ciekawe, wydawać się może, iż tego typu system produkcji funkcjonował w dziedzinie rzemiosła zegarmistrzowskiego znacznie dłużej aniżeli w innych dyscyplinach.  Manufaktura, dzięki precyzji oraz innowacyjnej myśli technologicznej, słynie z produkcji urządzeń najwyższej klasy.

Biznes od początku nabiera charakteru rodzinnego.

Co istotne, taka forma funkcjonowania przetrwa do dnia dzisiejszego. Jednakże nim dojdzie do przekazania manufaktury rodzinie Chonge-Forster, stery przejmuje siostrzeniec (Jean) wraz z zięciem Jamesa – Jeanem Fillonem.

Wiedza oraz pasja przekazana młodym Szwajcarom, już w niedługim czasie zaowocowała. Jean Aubert wraz z Fillonem przez wiele lat prowadzą wspólnie rodzinny interes, utrzymując produkcję na niezmiennie wysokim poziomie.

W okresie zarządzania przez nowe kierownictwo, na deskach kreślarskich pojawiają się takie projekty jak tzw. „Jumping hour”, czasomierz z rozbudowaną datą, mechanizmy posiadające funkcję wskazującą fazy księżyca czy wskaźnik rezerwy chodu.

Peter Hofer

Lata 80 to okres kryzysu, tradycyjnego szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Przy czym dla firmy, rok 1984 to znaczny przełom. W obliczu nadchodzącej lawiny kwarcowych „zamienników” tradycyjnych zegarków, jedną z nielicznych osób wciąż wierzących w powrót mechanicznego zegarmistrzostwa jest Peter Hofer.

Zaangażowany w ratowanie szwajcarskiej spuścizny, dostrzega on w połowie lat 80 duży potencjał w firmie prowadzonej już wówczas przez Jeana Fillona.

Montres EPOS SA - historia marki

Peter Hofer zdawał się być idealną osobą, mogącą uratować spuściznę Jamesa Auberta, jednocześnie spełniając swoje aspiracje. Spore rozeznanie w światowym rynku, szeroka sieć kontaktów oraz wiedza zdobywana w samym sercu Szwajcarskiego zegarmistrzowskiego światka, pozwoliła Hoferowi na wykreowanie własnej, rozpoznawalnej marki.

Przejęcie zakładu następuje w roku 1983, a nowy właściciel, wraz z małżonką Erną samodzielnie prowadzi nowopowstałą firmę - Montres EPOS SA.

Małżeństwo ma poparcie poprzedniego kierownika, Jeana Fillona, który jako główny inżynier wnosi znaczny wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Taki stan rzeczy utrzymuje się przez blisko 20 lat.

Chonge - Foster

Nowe milenium to lata przejęcia spółki przez wspomnianą już wcześniej rodzinę Chonge - Foster. Przechodzący na emeryturę Hofer, uporczywie poszukiwał osób równie zaangażowanych w rozwój zegarmistrzostwa. Wspomniana para, od wielu lat zaangażowana w działalność związaną z produkcją zegarków, zdaje się być idealnymi kandydatami na objęcie pieczy nad firmą.

Montres EPOS SA - historia marki

Pochodząca z rodziny z głęboko zakorzenionymi tradycjami zegarmistrzowskimi Ursula Foster zostaje nowym przedstawicielem handlowym firmy, natomiast jej mąż Tmadi Chonge zostaje głównym menagerem. Wspólnymi siłami budują solidny, światowy wizerunek firmy.
Firma przybiera ponownie formę rodzinnej.

Świadczy o tym fakt, iż lwia część stanowisk jest objęta w posiadanie przez członków rodziny Chonge-Foster. W ten sposób, córka znanego już małżeństwa jest odpowiedzialna za sprzedaż oraz logistykę, syn zajmuje się finansami firmy, natomiast zięć Tmadiego Chonga objął stanowisko odpowiedzialne za wdrażanie nowinek technologicznych oraz administruje witrynę internetową. Bierze również czynny udział w procesie projektowania czasomierzy.

Technologia

Sercem każdego czasomierza EPOS jest mechanizm z uznanych Szwajcarskich wytwórni. Każdy z mechanizmów jest ręcznie zdobiony oraz modernizowany w taki sposób, by odpowiadał pierwotnemu projektowi.

Montres EPOS SA - historia marki

Montres EPOS SA - historia marki

Wiele czasomierzy opiera się również na mechanizmach już nieprodukowanych, które również są ręcznie dostosowywane.

Za przykład mogą posłużyć wspomniane mechanizmy oferujące komplikację w postaci rozbudowanej daty, czy faz księżyca. Opierają się one kolejno na mechanizmach Unitas, jak i nieprodukowanych już Peseux 7046 (rok 1991).

Firma korzystała również z mechanizmów A. Schild 1726.
Montres EPOS SA - historia marki
Jednym z ciekawszych czasomierzy, jest Sophistiquee 3383.

Jest to  pierwszy czasomierz posiadający tak nietypowy układ datownika. W połączeniu ze zdobionym pasami genewskimi mechanizmem, oraz starannie zaprojektowaną tarczą, może być on bez wątpienia uznany za model ukazujący w pełni ducha przyświecającego marce.

Montres EPOS SA - historia marki

Firma, zaprezentowała również w roku 2005 czasomierz „One Minute Flying Tourbillon”.

Zegarek wyposażony jest w ręcznie zdobiony tourbillon.

Warto dodać, iż jest on limitowany jedynie do 10 sztuk.

Montres EPOS SA - historia marki

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, firma posiada w swej kolekcji czasomierze z funkcją repetiera 5 – minutowego. Zegarek sygnalizuje aktualny czas poprzez wyróżnienie godziny, kwadransa i odcinków pięciominutowych.

Wyzwalana poprzez przyciśnięcie tłoczka funkcja realizowana jest za pomocą miniaturowych młotków uderzających w stalowe gongi, wydające przepiękny dźwięk.

Montres EPOS SA - historia marki
Oczywiście nie są to wszystkie czasomierze wyprodukowane przez firmę, a we wcześniejszych latach marka oferowała równie szeroki wybór niecodziennych zegarków. W ten sposób, w roku 1987, na rynek trafia model Skeletonu, opartego na mechanizmach kalibru P. 7040 i UT 6497.

Już w 2 lata później, w ofercie znajduje się równie interesujące urządzenie oparte na mechanizmie kaliber P. 7046, posiadające wskaźnik rezerwy chodu.

Montres EPOS SA - historia marki

W roku 2002, oraz 2003 wychodzą kolejno czasomierze z kalendarzem wskazówkowym (ETA 2824). Interesujący i wart uwagi jest model retrograde oraz ciekawostka – model 3340, zegarek z 8 dniową rezerwą chodu.

Montres EPOS SA - historia marki

Montres EPOS SA - historia marki

EPOS w świecie

Firma Epos jest znana szerzej dzięki zaangażowaniu w świecie branżowym.

Przejawem tego, może być zdobycie prestiżowej nagrody Goldene Unruh w kategorii 2500 EUR za model 3340.   

Działa ona również na płaszczyźnie o charakterze sportowym.

Jest od wielu lat oficjalnym sponsorem Mercedes-Benz Gold Trophy w Malezji, Malaysian Open, Legacy Polo Cup oraz sportowców i artystów, m.in: Mike’a Schmida – złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Ski Crossie, Josefa Skarki - wybitnego śpiewaka operowego, a w Polsce Małgorzaty Rdest – mistrzyni Polski w KF2, jedynej Polki startującej obecnie w zawodach F4.

Montres EPOS SA - historia marki

W minionym roku (2016), ambasadorem marki zostaje również Bogusław Linda.

Znany polski aktor filmowy oraz teatralny.

Aktualnie, siedziba firmy znajduje się w Grenchen, gdzie następuje finalne montowanie czasomierzy.

Montres EPOS SA - historia marki

Montres EPOS SA - historia marki

Markę przedstawia także interesujący film:
 


EPOS pamięta także o Polsce.

Chociażby tworząc model EPOS for Poland, dedykowany na polski rynek z polskimi dniami tygodnia oraz wspierając popularne zawody Drift Masters Grand Prix.

Drift jest jednym z najbardziej efektownych, widowiskowych i najprężniej rozwijających się sportów motorowych na świecie. Definicja tej dyscypliny wymyka się standardom. Jeden z czołowych zawodników ligi driftingu naturę tego sportu określił w jednym zdaniu:

„Wszystko, co chciałabyś zrobić z samochodem a jednocześnie nie powinieneś…”

Trudno o lepszy opis istoty driftingu. Sportu, w którym tak wielkie znaczenie odgrywają precyzja, technika, niezawodność maszyny i… odrobina finezji.

Montres EPOS SA - historia marki

Z myślą o zawodnikach, kibicach oraz wszystkich osobach fascynujących się zegarkami i motoryzacją marka Epos przygotowała model Drift Masters GP Limited Edition.

Czasomierz ten został zaprezentowany na łamach portalu Zegarki i Pasja:

EPOS model Drift Masters Limited Edition - recenzja


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

ORIENT Watch Co. - historia marki
ORIENT Watch Co. - historia marki
21.01.2017
BULOVA Watch Company – historia mar...
BULOVA Watch Company – historia mar...
29.03.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco