• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online


Powrót do kategorii

Od 7 do 13 kwietnia 2021 roku potrwają targi branży zegarkowej Watches and Wonders. Pandemia koronawirusa sprawiła, że targi odbywają się w wersji internetowej, zamiast stacjonarnie w Genewie. Impreza ta jest jedną z oznak świadczących o rosnącej roli internetu w promocji i sprzedaży zegarków.

Targi Watches and Wonders są określane, jako "największe wydarzenie zegarkowe, jakie kiedykolwiek odbyło się w internecie". W targach bierze udział 38 marek.

"Odwiedzający" mają do dyspozycji platformę internetową z materiałami i prezentacjami oraz odnośniki do stron przygotowanych przez uczestniczących w wydarzeniu producentów. Dla internautów przygotowano m.in. wirtualne wycieczki po zakładach produkcyjnych, spotkania z ambasadorami i przedstawicielami marek oraz wirtualne imprezy.

W trakcie targów publiczność może oglądać poranny program na żywo, panele prowadzone przez ekspertów dotyczą takich kwestii jak zrównoważony rozwój, innowacje i transformacja cyfrowa.

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online


Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online
Lepszy internet niż nic

Dla miłośników zegarków z pewnością jest to ciekawe wydarzenie, ale - bądźmy szczerzy - internetowe targi zegarków, jak i innych produktów, to nie jest to samo, co tradycyjne targi na żywo.

Targi stacjonarne to zawsze wydarzenie nie tylko biznesowe, ale także towarzyskie. Oprócz możliwości zapoznania się z najnowszą ofertą produktów danej firmy zegarmistrzowskiej (a także wykonania sesji zdjęciowej nowości, co robiliśmy od kilku lat), zawsze inprezy branżowe to okazja, by można było porozmawiać na żywo z przedstawicielami firm, poznać nowe osoby i posłuchać o czym branża mówi, a czego nie ma w oficjalnych prezentacjach.

Jest też duża różnica między tym, kiedy weźmiemy jakiś zegarek do ręki a tym, kiedy zobaczymy go na ekranie komputera, nawet na zdjęciu w dużej rozdzielczości.

Organizatorzy Watches and Wonders, jak i marki w nich uczestniczące, uznali jednak, że lepsze są targi internetowe niż żadne. Jest to też kolejny dowód na to, że promocja i sprzedaż zegarków w coraz większym stopniu będzie przenosiła się ze sklepów stacjonarnych do internetu.

Producenci luksusowych zegarków nadal w dużej mierze opierają swoją sprzedaż na sklepach stacjonarnych, ale sukcesy platform internetowych sprzedających używane zegarki pokazują, że można sprzedawać tego typu zegarki także online. Dodatkowo, lockdowny w wielu krajach i spadek sprzedaży zegarków w 2020 roku (pisaliśmy o tym tu: Spadek sprzedaży luksusowych zegarków w Polsce) zmusiły poszczególne marki do zintensyfikowania swojej obecności i aktywności w internecie, do tej pory często bardzo niewielkiej.

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online
Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Hermes zadowolony z internetu

Na tle innych marek, dość dobrze w internecie wypada grupa Hermes.

Guillaume de Seynes, wiceprezes grupy Hermes, powiedział agencji Reutersa, że jednym z powodów, dla których segment zegarków grupy Hermes osiągnął w 2020 roku lepsze wyniki niż branża było to, że jej klienci byli już przyzwyczajeni do robienia zakupów w internecie.

Hermes, znany m.in. z galanterii skórzanej, jedwabnych dodatków i perfum, rozpoczął handel elektroniczny znacznie wcześniej niż firmy typowo zegarmistrzowskie, w Stanach Zjednoczonych grupa Hermes uruchomiła swój sklep internetowy już prawie 20 lat temu.  

Guillaume De Seynes powiedział, że spodziewa się silnego ożywienia sprzedaży zegarków grupy w 2021 roku. Jak powiedział, tylko w czwartym kwartale 2020 roku sprzedaż wzrosła o 28 procent.

Jak podaje Reuters, Rene Weber, analityk z firmy doradztwa finansowego Vontobel oszacował, że w przypadku szwajcarskiej branży zegarków około 2 procent sprzedaży odbywa się obecnie online, ale udział sprzedaży internetowej różni się w zależności od marki.

Inni analitycy oszacowali udział sprzedaży online na około 7–9 procent.

Patek Philippe i Rolex wolą sklepy stacjonarne

Udział sprzedaży internetowej jest uzależniony od segmentu rynku.

Większość szwajcarskich marek luksusowych zegarków, takich jak Patek Philippe i Rolex, woli sprzedawać swoje zegarki, warte kilkadziesiąt tysięcy euro za sztukę, w tradycyjny sposób w sklepach stacjonarnych.

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Jak powiedział Thierry Stern, prezes Patek Phlilippe, sprzedaż online nadal nie wchodzi w grę, co potwierdził test przeprowadzony wraz ze sprzedawcami detalicznymi podczas pierwszego lockdownu.

- Ludzie nie chcą kupować zegarków Patek online, zegarki są drogie, kupując w internecie tracisz piękno i magię - powiedział Thierry Stern, cytowany przez agencję Reutersa.

W 2020 roku Patek Phlilippe zanotował ok. 20 proc. spadek sprzedaży, początek roku 2021 przyniósł ożywienie, ale firma nie spodziewa się na razie powrotu do wyników sprzedaży z 2019 roku.

- To może zająć rok lub dwa - prognozuje Thierry Stern.

Patek Phlilippe postanowił jednak zwiększyć swoją obecność w internecie, zatrudnił dodatkowe osoby i utworzył studio do produkcji wysokiej jakości wirtualnych prezentacji swoich produktów.

Znana i obecna także w Polsce niezależna marka H. Moser & Cie również zainwestowała w technologię cyfrową. Jej przedstawiciele podkreślają, że koszty związane z targami wirtualnymi są niższe niż w przypadku tradycyjnych targów.

Rolf Studer, współzałożyciel marki Oris, także obecnej na polskim rynku powiedział, że Oris znalazł inne sposoby na dotarcie do swoich klientów podczas pandemii m.in. poprzez dużą aktywność na Instagramie i stworzenie nowego modelu zegarka przy współpracy klientów za pośrednictwem platformy Zoom.

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Na wirtualnych targach w Genewie pojawiły się takie marki: A. Lange & Söhne, Arnold & Son, Baume & Mercier, Bvlgari, Carl F. Bucherer, Cartier, Chanel, Chopard, Chronoswiss, Corum, Ferdinand Berthoud, Greubel Forsey, Hermès, H. Moser & Cie., Hublot, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Louis Moinet, Louis Vuitton, Maurice Lacroix, Montblanc, Nomos, Glashütte, Oris, Panerai, Patek Philippe, Piaget, Purnell, Rebellion Timepieces, Ressence, Roger Dubuis, Rolex, Speake-Marin, TAG Heuer, Trilobe, Tudor, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin i Zenith.

Zaraz po zakończeniu targów Watches and Wonders w Genewie zaplanowano targi branżowe Szanghaju w Chinach. Tam impreza ma się odbyć od 14 do 18 kwietnia i co ważne, będzie ona na żywo. Organizatorzy zapowiedzieli, że będzie to impreza tylko dla zaproszonych gości, przy zachowaniu surowych zasad bezpieczeństwa.

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online

Ta imprezie w Szanghaju ma być obecnych 19 marek: Cartier, Rolex, Jaeger-LeCoultre, Vacheron Constantin, IWC Schaffhausen, Piaget, A. Lange & Söhne, Chopard, Panerai, Ulysse Nardin, Roger Dubuis, Montblanc, Tudor, Baume & Mercier, H. Moser & Cie, Armin Strom, Arnold & Son, Ferdinand Berthoud oraz Purnell.

Rok 2021 dla branży zegarkowej będzie być może lepszy niż rok 2020, ale z pewnością nie będzie to rok taki, jaki był 2019. Na tradycyjne targi będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2022 roku.

Wybrane nowości prezentowane podczas Watches and Wonders 2021 będziemy sukcesywnie prezentować na portalu Zegarki i Pasja, a wszystkie zaprezentowane na targach zegarki można zobaczyć tu: W&W 2021.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Grupa SEIKO – trudny początek i uda...
Grupa SEIKO – trudny początek i uda...
30.03.2021
Grupa Kering – wyniki 2020 i oczeki...
Grupa Kering – wyniki 2020 i oczeki...
14.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco