• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc

Grupa SEIKO – trudny początek i udana końcówka 2020 roku


Rok 2020 był trudny także dla grupy Seiko, znanego japońskiego producenta zegarków. Grupa zanotowała spadki sprzedaży zegarków w pierwszym półroczu 2020 r., ale już końcówka roku przyniosła duże wzrosty i sprzedaż w wybranych segmentach była nawet większa niż w 2019 roku.

W Polsce dużą popularnością cieszą się marki zegarków należące do japońskiej grupy Seiko. Za produkcję zegarków odpowiada spółka Seiko Holdings Corporation, która jest właścicielem takich marek/linii produktowych jak: Seiko, Grand Seiko oraz Astron, Prospex, Presage i Lukia.

Warto zaznaczyć, że w przypadku Seiko Holdings Corporation raportowanie w zakresie wyników finansowych wygląda inaczej niż w większości spółek: jej rok obrachunkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W przypadku Seiko Holdings Corporation rok obrachunkowy 2020 r. trwa od początku kwietnia 2020 r. do końca marca 2021 r. - to oznacza, że rok ten jeszcze się nie skończył. Dlatego prezentujemy poniżej wyniki za pierwsze trzy kwartały roku obrachunkowego 2020 r., które zakończyły się w z końcem grudnia 2020 roku.

Wyniki za cały rok obrachunkowy 2020 będą znane w maju 2021 roku.

Rok 2020 – przychody spadły o 21 procent

Seiko Holdings Corporation, jak wiele innych firm na świecie, bardzo mocno odczuło wpływ pandemii koronawirusa, co widać na podstawowych wskaźnikach finansowych. W okresie pierwszych trzech kwartałów roku obrachunkowego 2020 roku, Seiko Holdings Corporation miała przychody ze sprzedaży w wysokości 145,9 miliarda jenów (ok. 5,1 mld zł), co oznacza spadek o 21,0 proc. rok do roku.

Wartość sprzedaży w Japonii, czyli na rodzimym rynku dla grupy, wyniosła 81,1 miliarda jenów (to spadek rok do roku o 23,1 proc.), a wartość sprzedaży zagranicznej wyniosła 64,8 mld jenów (spadek rok do roku o 18,1 proc.). Sprzedaż za granicą stanowiła 44,4 proc. sprzedaży ogółem.

Zysk z działalności operacyjnej za okres pierwszych dziewięciu miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 r. wyniósł zaledwie 0,6 mld jenów, co oznacza spadek w skali roku aż o 91,5 proc.

Spadek i odbicie na rynku zegarków

Wartość sprzedaży Seiko Holdings Corporation w segmencie zegarków wyniosła 77,0 miliardów jenów (ok. 2,7 mld zł), co oznacza spadek o 30,9 miliardów jenów (ponad 1 miliard złotych) w skali roku - to spadek aż o 28,7 procent.

Zysk operacyjny segmentu zegarków wyniósł 4,0 miliarda jenów, co oznacza spadek aż o 62,4 proc. (6,6 miliarda jenów) w porównaniu z tym samym okresem roku obrachunkowego 2019 roku.

Grupa SEIKO – trudny początek i udana końcówka 2020 roku

Sprzedaż gotowych zegarków Seiko w Japonii znacznie spadła w kwietniu i maju 2020 r.

Było to efektem zamknięcia sklepów stacjonarnych i centrów handlowych po ogłoszeniu przez rząd stanu wyjątkowego i utraty popytu ze strony zagranicznych turystów przyjeżdżających do Japonii.

Od czerwca 2020 r., kiedy stan wyjątkowy został zniesiony, sprzedaż stopniowo zaczęła rosnąć. Np. we wrześniu 2020 r. sprzedaż co prawda była niższa niż we wrześniu 2019 roku, ale była zbliżona do sprzedaży z września roku 2018 (nie licząc jednak popytu ze strony turystów zagranicznych).

Sprzedaż w przypadku wszystkich marek zegarkowych Seiko Holdings Corporation w okresie od kwietnia do grudnia 2020 roku była niższa niż w tym samym okresie roku 2019.

Grupa zwraca jednak uwagę, że w ostatnim kwartale 2020 r. poprawiła się sprzedaż zegarków wybranych marek, która w niektórych przypadkach była nawet wyższa niż w tym samym okresie roku 2019 r. Wzrosła np. sprzedaż zegarków Grand Seiko, która była napędzana przez sprzedaż okolicznościowych modeli z okazji 60 rocznicy powstania marki. Poprawiła się również sprzedaż modeli Seiko Prospex, w dużej mierze dzięki modelom upamiętniającym 55 rocznicę wydania pierwszego zegarka firmy Seiko typu diver (nurek).

Wzrost sprzedaży w Azji i Australii

Sprzedaż gotowych zegarków Seiko za granicą utrzymywała się na niskim poziomie od początku 2020 roku aż do czerwca, w lipcu sprzedaż zaczęła się w wielu krajach stopniowo odradzać. Od października do grudnia 2020 r. sprzedaż zegarków rosła na wszystkich rynkach zagranicznych.

W Stanach Zjednoczonych sklepy stacjonarne zaczęto ponownie otwierać w lipcu, do tego doszedł wzrost sprzedaży internetowej. W efekcie tego wzrosła sprzedaż marek Grand Seiko i Seiko Prospex, zwłaszcza modeli okolicznościowych.

W Europie trzecia fala pandemii koronawirusa, która rozpoczęła się w listopadzie, doprowadziła do ponownych lockdownów w kilku regionach. Chociaż powrót do wcześniejszych poziomów sprzedaży zegarków w przystępnym przedziale cenowym w niektórych krajach się przedłużał, jak np. w Wielkiej Brytanii, to sprzedaż takich marek jak Seiko Prospex i Grand Seiko mocno rosła.

Grupa SEIKO – trudny początek i udana końcówka 2020 roku

Duże wzrosty zanotowano w Chinach, gdzie sprzedaż w internecie przynosiła dobre wyniki.

Sprzedaż w Chinach wzrosła z roku na rok rok we wszystkich miesiącach począwszy od lipca, co było wynikiem zwiększonej sprzedaży Grand Seiko w sklepach stacjonarnych, w tym w butikach Grand Seiko.

W wielu krajach sprzedaż w okresie od października do grudnia 2020 roku była większa niż w tym samym okresie roku 2019. Tak było np. na Tajwanie, gdzie we wrześniu w Tajpej został otwarty butik Grand Seiko, gdzie sprzedawane są głównie marki Grand Seiko i Seiko Prospex.

Podobna sytuacja była w Tajlandii, gdzie dobrze sprzedawały się przede wszystkim zegarki marek Grand Seiko i Seiko Prospex.

Poprawiła się także sytuacja w Australii, gdzie od października były lockdowny w niektórych miastach i gdzie zanotowano wzrost sprzedaży internetowej. Wszystkie te trzy rynki odnotowały drugi z rzędu kwartał ze wzrostem sprzedaży.

Spadek sprzedaży mechanizmów do zegarków

Seiko Holdings Corporation zajmuje się także sprzedażą mechanizmów do zegarków: zarówno kwarcowych jak i mechanicznych. Jak podaje spółka, w okresie pierwszych trzech kwartałów roku obrachunkowego 2020 r. popyt na mechanizmy kwarcowe pozostał na niskim poziomie ze względu na słabą koniunkturę na rynku zegarków modowych, a także nową falę pandemii koronawirusa.

Sprzedaż mechanizmów mechanicznych również była na niskim poziomie.

Trudny biznes urządzeń elektronicznych

Seiko Holdings Corporation zajmuje się także produkcją i sprzedażą różnych urządzeń elektronicznych. Ich sprzedaż w okresie pierwszych trzech kwartałów roku obrachunkowego 2020 wyniosła 34,8 miliardów jenów, co oznacza spadek rok do roku o 9,4 proc.

Zysk operacyjny wyniósł 16 milionów jenów, co oznacza spadek o 97,5 procent rok do roku.

Do tego segmentu należą m.in. drukarki, których sprzedaż, po początkowym spadku, zaczęła rosnąć od października 2020 r. Na stabilnym poziomie była sprzedaż takich produktów jak precyzyjne komponenty do samochodów i metale stosowane w urządzeniach do produkcji półprzewodników.

Systemy informatyczne w cenie

Grupa Seiko zajmuje się także sprzedażą systemów informatycznych.

Sprzedaż w dziale rozwiązań systemowych wyniosła 25,1 miliarda jenów, co stanowi wzrost rok do roku o 1,2 miliarda jenów, czyli o 5,1 proc. Zysk operacyjny wyniósł 2,5 miliarda jenów, co oznacza wzrost o 0,3 miliarda jenów (co daje wzrost o 16,1 proc.). Zanotowano wzrost sprzedaży m.in, w przypadku sprzętu i rozwiązań do komunikacji mobilnej dla branży gastronomicznej.

Grupa SEIKO – trudny początek i udana końcówka 2020 roku

Kiepsko było natomiast w segmencie ujętym jako "inne".

Tam sprzedaż netto wyniosła 17,3 mld jenów, co oznacza spadek o 22,8 proc. rok do roku. Strata operacyjna segmentu wyniosła 0,4 miliarda jenów (w porównaniu z zyskiem operacyjnym w wysokości 0,1 miliarda jenów w tym samym okresie poprzedniego roku obrotowego).

Trudna sytuacja tego segmentu to efekt m.in. lockdownów i zamknięcia sklepów stacjonarnych w Japonii. Do tego segmentu zalicza się m.in. sklep Wako, zajmujący się detaliczną sprzedażą wysokiej jakości zegarków oraz biżuterii, odzieży męskiej i damskiej. Do tego segmentu zalicza się także produkcja zegarów sterowanych radiowo, które były sprzedawane przez wielu sprzedawców detalicznych, którzy również musieli zamknąć swoje sklepy z powodu lockdownu.

Grupa SEIKO – udana końcówka 2020 roku

Ostatnie miesiące 2020 roku były dla Seiko Holdings Corporation optymistyczne.

Niestety, miesiące luty i marzec 2021, a więc ostatnie miesiące roku obrachunkowego 2020, przyniosły kolejną falę pandemii, co z pewnością odbije się na wynikach sprzedażowych.

Na pełen obraz roku obrachunkowego musimy poczekać do maja 2021.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Już w ten weekend przenosimy się do...
Już w ten weekend przenosimy się do...
24.03.2021
Watches and Wonders Geneva 2021 - t...
Watches and Wonders Geneva 2021 - t...
10.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco