• Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fiyta

Zegarki nurkowe Longines - od Nautilius Skin Diver do Legend Diver Watch Poland Limited Edition


Powrót do kategorii

W ostatnim czasie na rynku pojawił się wyjątkowy zegarek szwajcarskiej firmy Longines, model Legend Diver Watch – Poland Limited Edition. Na tę okoliczność warto pochylić się nad historią zegarków nurkowych marki z Saint Imier, nad pierwszymi tego typu jej wyrobami. Jak się okazuje, są one protoplastami dla obecnie oferowanych na rynku modeli.

Dla wszystkich naszych, polskich miłośników zegarków nurkowych najlepszym przewodnikiem dla poznania tej grupy wyrobów jest nie tak dawno wydana książka Mateusza Piechnika „Czas na głębokości”.

Longines Nautilus Skin Diver

W temacie pierwszych kierowanych na otwarty rynek zegarków nurkowych w firmie Longines, na łamach wskazanej książki możemy zobaczyć fotografię takiego zegarka marki Longines (wykonaną przez Su Jiaxian SJX), która opatrzona jest następującą notką:

„Około 1959 r. również Longines zaoferował pierwsze zegarki nurkowe. Awangardę dla diverów spod znaku uskrzydlonej klepsydry stanowił model T910 nr ref. 6921-1, lepiej znany jako Nautilus Skin Diver. Zastosowano w nim stalową kopertę o średnicy 40 mm wykonaną w fabryce EPSA. Mechanizm stanowił kal. 19AS. Wodoszczelność zegarka była testowana do poziomu 150 m (500 stóp). Posiadał on również płytkę antyradiacyjną pod tarczą.

Konstrukcja miała jedną poważną wadę w postaci obrotowej ramki w całości wykonanej z bakelitu, która była podatna na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia.”

 
Co zrozumiałe, ze względu na czas powstania tego zegarka, jego mechanizm oznaczony jako kaliber 19AS, był produktem własnym marki Longines. Posiadał on automatyczny naciąg sprężyny i, co ważne tylko dla jednego, ciekawego aspektu dalszych rozważań, nie oferował wskazań kalendarza.

Pewnie ze względu na wskazaną powyżej ułomność związaną z łatwo pękającą bakelitową, obrotową ramką modelu Nautilus Skin Diver, już w kilka lat później w firmie Longines pojawiła się kolejna, inna wersja zegarka nurkowego.

Poniżej zamieszczona ilustracja prezentująca obydwa zegarki pochodzi z tablicy użytkownika: "mattsworldwatch" na  Instagramie.

https://www.instagram.com/mattsworldwatch/

O tym kolejnym modelu zegarka nurkowego, w książce „Czas na głębokości możemy przeczytać:

„Na początku lat 60. Longines wprowadził model nr ref. 7042-1 z wewnętrznym, czyli umieszczonym pod szkłem pierścieniem. Wymagało to powiększenia koperty do średnicy 42 mm. Do obsługi pierścienia służyła dodatkowa koronka, co spowodowało ich umieszczenie na wysokości indeksów 2 i 4. Stało się to standardem dla zegarków typu Super Compressor.”

W nowym zegarku marka Longines ponownie użyła mechanizmu oznaczonego jako kaliber 19AS.

O dziejach tego ciekawego modelu i jego kolejnych wersjach w internecie możemy znaleźć następujące informacje:

Produkowane przez firmę Ervin Piquerez koperty typu Super Compressor, którą zastosowano w zegarku Longines 7042-1, zachowywały się genialnie, gdyż przy wzrastającym pod wodą ciśnieniu, samoczynnie zwiększały swoją szczelność. To rozwiązanie okazało się na tyle skuteczne, że marka Longines dokonała tylko niewielu zmian w swojej ofercie zegarków nurkowych w ciągu następnej dekady. W wyprodukowanym w kilka lat później zegarku o referencji 7150-1 zmieniono mechanizm. Oczywiście użyto wyrób z automatycznym naciągiem, który posiadał fabryczne oznaczenie firmy Longines - kaliber 290. Oferował on wyższą częstotliwość pracy niż mechanizm 19AS, co przekładało się na większą odporność na zakłócenia zewnętrzne. Podwoiła się również wodoszczelność jego koperty, osiągając 200 metrów.

Można powiedzieć, że wzór ten w pełni sprawdził się do końca ery królowania zegarków mechanicznych – do kryzysu zegarków mechanicznych, a jak się okazuje jest lubiany także obecnie.

Po odrodzeniu się szwajcarskiego rynku zegarkowego, po powrocie do łask zegarków mechanicznych i po zaspokojeniu oczekiwań na nowoczesne z wyglądu zegarki, przyszedł czas na „powrót do przeszłości”.

Model zegarka Longines 7042-1 wrócił na rynek jako reedycja w roku 2007. Nadana mu została indywidualna nazwa - Legend Diver, numer referencyjny L36744562 i przynależność do linii wzorniczej Heritage marki.

Legend Diver podbił serca miłośników zegarków i szerokiego grona nabywców, dzięki czemu przez kolejne lata stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych zegarków powstałych jako reedycja wyrobu sprzed lat. Podobnie jak pierwowzór zegarek ten nie posiadał wskazania daty.

Knoppi from Watchlounge

Jak się dziś okazuje, wcale nie jest łatwo zdobyć zdjęcie tego modelu zegarka. My prezentujmy fotki zegarka Longines Legend Diver wykonane przez  użytkownika o nicku Knoppi prezentowane na forum Watchlounge.

Model Legend Diver L36744562 powstając w erze przynależności marki Longines do Swatch Group, co oczywiste, został wyposażony w mechanizm wyprodukowany w macierzystym koncernie – w firmie ETA. We wnętrzu zegarka znalazł się werk oznaczony jako kaliber ETA 2824-2.

W kolejnych latach firma Longines wprowadzała modyfikacje tegoż zegarka.

Longines Legend Diver L36744500

W roku 2009 pojawiła się wersja zegarka o numerze katalogowym: L36744500 wykorzystująca ten sam mechanizm – L633 bazujący na ETA 2824-2, ale z prezentacją daty na tarczy i… bez podania przyczyny w latach 2011/2012 wstrzymano produkcję zegarka bez datownika.

Drobny szczegół, ale jak się okazało, pewnie nie tylko ze względu na nieosiągalność na rynku pierwotnym, ale także ze względu na większe podobieństwo do pierwowzoru, model bez datownika stał się obiektem poszukiwanym przez kolekcjonerów. Stał się wręcz obiektem kultowym!

Longines Legend Diver L36744500

W tym samym roku 2009 na rynku pojawił się także model Longines Legend Diver w kopercie z różowego złota.

Oczywiście model ten posiadał wskazanie daty w okienku tarczy. Dzisiaj można powiedzieć, że jego obecność w ofercie firmy Longines przeszła raczej niezauważenie.

Longines Legend Diver L37744506

W roku 2017 pojawił się model oznaczony jako: L37744506 z bransoletą typu milanese, który w szczegółach jest opisany w opracowaniu na portalu  tu: Longines L37744506

W 2019 roku producent wprowadził wersję zegarka oznaczoną jako: L37742509 z kopertą pokrytą powłoką pvd w kolorze czarnym i czarnym, stylizowanym w swoim wyglądzie na bransoletę milanese, paskiem kauczukowym. Ten wyrób jest opisany w opracowaniu: Longines L37742509. Obydwa modele posiadały oczywiście datownik.

Longines Legend Diver L37742509

Śledząc szczegóły kolejnych wyrobów marki Longines zauważamy, że wraz z premierą nowych modeli Legend Diver z lat: 2017 i 2019 roku, producent dość niezauważenie zmienił mechanizm we wszystkich oferowanych przez siebie modelach Legend Diver. Choć numer katalogowy podstawowego zegarka zmienił się tylko nieznacznie - z L36744506 na L37744506, to rzeczywista zmiana jaka nastąpiła była bardzo poważna - zastosowano zupełnie nowy werk. Wprawdzie jest to ponownie wyrób firmy ETA oznaczony jako kaliber L888.5 (ETA A31.L11), ale posiada on bardzo nowoczesne rozwiązania i został on dedykowany firmie Longines (nie jest oferowany do sprzedaży i nie pojawia się także w wyrobach innych marek z Grupy Swatch).

Bardzo istotną różnicą użytkową wynikającą z zastosowania tegoż mechanizmu jest wynosząca ok. 64 godziny rezerwa jego chodu.

Tak wyśrubowaną rezerwę chodu uzyskano dzięki zmniejszeniu częstotliwości pracy balansu, przy równoczesnym zastosowaniu bezwładnościowej regulacji dokładności działania.

Longines Legend Diver L33744500

Nie tylko dla formalności należy odnotować jeszcze, że w roku 2019 pojawił się także zegarek w wersji damskiej – model L33744500 z kopertą o średnicy 36 milimetrów z mechanizmem o referencji L595, bazującym na dość popularnym mechanizmie ETA 2000/1. To jeden z nielicznych damskich, mechanicznych zegarków nurkowych na zegarkowym rynku. Tradycyjnie zegarek ten jest wyposażony w datownik.

Jest on opisany w opracowaniu: Longines L33744500.

Longines Legend Diver LL2822456

Równocześnie na rynku pojawił się jeszcze jeden model divera. Inspiracją dla niego był wyrób marki Longines od którego zaczyna się niniejsze opracowanie – Nautilus Skin Diver z 1959 roku.

Współczesny, noszący nazwę Longines Skin Diver i oznaczenie referencyjne: L2822456 w aspekcie popularności, w żaden sposób nie zdetronizował swojego starszego brata z obecnej kolekcji marki Longines. Stało się tak, mimo, że ten zegarek nie posiada okienka datownika.

W książce „Czas na głębokości” znalazła się taka o nim notatka:

„Z okazji 60-lecia modelu na rynek trafiła bardzo zbliżona reedycja Nautilusa z wodoszczelnością podniesioną do 300 metrów i kopertą w rozmiarze 42 mm.”

Wszystko to ładnie, pięknie i funkcjonalnie, ale… kolekcjonerzy oczekiwali na zegarek bez wskazania daty. Po marce z Saint Imier można było się takiego kroku spodziewać, ale napięcie… rosło!

Longines Legend Diver Watch – Poland Limited Edition

Teraz w roku 2020 taki właśnie zegarek marki Longines pojawił się na rynku w Polsce!

Jest nim Legend Diver Watch – Poland Limited Edition. Wyrób unikatowy, kolekcjonerski, którego koperta została wykonana z 18. karatowego, różowego złota. Limitowany do 63 sztuk i oferowany tylko na rynku w Polsce.

Formalnie należy on oczywiście do kolekcji Longines Heritage, która jest szczególnie lubiana przez wszystkich kolekcjonerów i miłośników zegarków. Kolekcja ta jest ceniona za stylistykę vintage i współczesną, wysoką techniczną jakość wyrobów.

Longines Legend Diver Watch – Poland Limited Edition

Tak jak pierwowzór, tak i ten premierowy „polski” model wyposażony jest w kopertę typu kompresor - z podwójną koronką i wewnętrzną obrotową lunetą. Ma on lekko wypukłe szkło szafirowe, identycznie jak w pierwowzorze dwie zakręcane koronki i zakręcany dekiel. Korony mają na swoich czołach naniesiony wzór siatki.

Złota koperta ma średnicę 42 milimetry, jej wieczko jest także wykonane ze złota i prezentuje identyczne jak inne zegarki Longines Legend Diver, wytłoczone logo nurka. Znajdujący się na nim okolicznościowy grawerunek potwierdzający unikatowy aspekt każdego z egzemplarzy.

Wodoszczelność zegarka wynosi 300 m.

photo_by_Fernando_Andres

Jego tarcza zachowuje wygląd pierwowzoru i dostosowując się do możliwości zastosowanego mechanizmu, jest równocześnie jedyną w swoim rodzaju. Czarna, błyszcząca, ozdobiona arabskimi cyframi i indeksami jest oczywiście pozbawiona okienka datownika. Klasyczny wygląd podkreślają także wykonane w złotym kolorze wskazówki, które są pokryte warstwą Super LumiNova® w beżowym odcieniu

Longines Legend Diver Watch – Poland Limited Edition jest dostępny na czarnym gumowym pasku w stylu „tropic”, ze skuwką stalową w kolorze różowego złota, oraz z dodatkowym antracytowym paskiem skórzanym posiadającym także skuwkę.  

W specjalnie przygotowanym na potrzeby tej serii zegarków, okolicznościowym pudełku, w centralnym miejscu znalazł się ten właśnie zegarek, a po jego obydwu bokach: dodatkowy pasek i narzędzie, które ułatwi użytkownikowi zmianę paska. Tak, jak wskazano powyżej, ten wyjątkowy zegarek jest oferowany tylko w Polsce i w swojej produkcji jest limitowany do 63 sztuk, a jego cena detaliczna wynosi aktualnie 43 590,00 zł.

Aktualizacja - Już po przygotowaniu materiału okazało się, że kreatywność marki Longines nie zna granic. Na rynku hiszpańskim można było spotkać dedykowany tamtym miłośnikom zegarków marki Longines zegarek Legend Diver z tarczą o gradientowym butelkowozielonym zabarwieniu. Zegarek „hiszpański” nie posiadał wskazania daty!

Longines Legend Diver Spain Edition na fotografii Fernando Andres prezentujemy poniżej.

Longines Legend Diver Spain Edition phot. Fernando Andres

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Longines znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: LONGINES

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

TISSOT T-Race Swissmatic
TISSOT T-Race Swissmatic
10.11.2020
CARL F. BUCHERER Patravi ScubaTec B...
CARL F. BUCHERER Patravi ScubaTec B...
16.11.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco