• Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko

LONGINES – Legend Diver Black PVD


Powrót do kategorii

Opierając się na swojej bogatej historii, marka Longines ponownie zdecydowała się skorzystać z historycznych wzorów do tworzenia współczesnych modeli. Kultowy reprezentant linii Heritage - Longines Legend Diver, to zegarek do nurkowania wzorowany na modelu z lat 60-tych. W 2017 roku firma z Saint-Imier zaprezentowała wersję tego zegarka stworzoną z okazji 10-lecia udanej reedycji tego właśnie modelu, o czym pisaliśmy tu: LONGINES Legend Diver Watch – nowa wersja z okazji 10-lecia udanej reedycji.

Kiedy Legend Diver pojawił się na rynku po raz pierwszy stał się w dużej mierze prekursorem funkcjonującego i wyraźnie widocznego dziś trendu historycznych odniesień u wielu producentów zegarków. Obecnie tworzenie reedycji czy też oferowanie modeli bardzo wyraźnie inspirowanych czasomierzami z dawnych lat to już standard.

Jednakże kilkanaście lat temu, gdy premierę miał wspominany diver marki Longines, wywarł on duże wrażenie na miłośnikach zegarmistrzostwa, szczególnie na tych, którzy estymą darzą klasyczne zegarki przeznaczone do nurkowania.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD

Prezentowany w niniejszym artykule Legend Diver to wersja w ciekawej, czarnej odsłonie. Zachowując styl i wzornictwo typowe dla czasomierzy z lat 60-tych XX wieku, marka Longines zagwarantowała współczesnemu modelowi odpowiedni poziom czytelności, wodoszczelności i funkcjonalności.

Wspomniany wcześniej model przygotowany z okazji 10-lecia udanego „powrotu” Legend Divera posiadał kopertę wykonaną ze stali szlachetnej i oferowany był wraz z bransoletą typu mesh Milanese – co widać na zdjęciu poniżej.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD

Bohater niniejszego artykułu to natomiast kolejna wariacja Legend Diver’a.

Wariacja w kolorze czarnym, bowiem chodzi o wersję posiadającą kopertę pokrytą czarną powłoką PVD oraz z gumowym paskiem dokładnie w tej samej barwie. Inaczej niż w modelu przygotowanym na 10-lecie, tu nie zastosowano bransolety typu mesh Milanese, a jedynie gumowy pasek stylizowany na nią, co doskonale pasuje do charakteru zegarka.  

Może pojawić się pytanie - ten sam zegarek, tylko kolor inny. Czy ma to sens?

Zdecydowanie tak. Warto w tym miejscu przypomnieć, że model ten cieszy się tak ogromnym powodzeniem właśnie dlatego, że jest bliski pierwowzorowi, a producent nie ryzykuje wprowadzając w nim zmian.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD

Dla wielu miłośników zegarków typu diver to model kompletny, dlatego każda zmiana, każdy inaczej opracowany niuans mógłby zaburzyć dobrze skomponowany, uznany układ. Właśnie dlatego Legend Diver oferowany jest nadal w niezmienionej formie.

Współczesna wersja charakteryzuje się tym, że odtworzono kształt i linie oryginalnego zegarka, w tym wypukły kształt szkła, przypominający o technicznych ograniczeniach tamtej epoki. Zachowując jednocześnie klimat lat 60-tych oraz tego legendarnego modelu, projektanci marki Longines nadali mu jednocześnie pewne współczesne cechy, głównie z aspekcie technicznym.

Szkło wykonane zostało z szafiru zamiast hesalitu, co oczywiście znacząco poprawia jego odporność na zarysowania. Parametry związane ze szczelnością pozwoliły na osiągnięcie klasy wodoszczelności do poziomu 300 metrów. Charakterystyczny wygląd koperty – okrągła obudowa z łagodnie wypuszczonymi, długimi i zwężającymi się uszami, wraz z wykorzystaniem stylu na wzór zegarków typu „kompresor” z dwiema koronkami, pozwolił na odniesienie spektakularnego sukcesu rynkowego. To design, który jest obiektywnie atrakcyjny, w związku z tym kolejna edycja nie została zmieniona pod tym względem.

Nadany kopercie i bransolecie czarny kolor to forma pewnego odświeżenia tego modelu, ale zarazem także poszerzenie oferty, a tym samym grona potencjalnych użytkowników.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD

Tarcza utrzymana jest także w kolorze czarnym i została polakierowana. Atrakcyjny wygląd nadają jej charakterystyczne oznaczenia i indeksy, ale również skośnie ustawiony, obrotowy, wewnętrzny pierścień ze skalą minutową służącą do kontroli czasu zanurzenia. Pierścień jest regulowany przy pomocy górnej koronki, umieszczonej z boku koperty na wysokości nieco pod 2-gą. Dolna koronka umiejscowiona symetrycznie na wysokości nieco nad godziną 4-tą służy standardowo do ustawiania czasu.

Indeksy mają kolor beżowy, odnosząc się w ten sposób do charakterystycznego stylu vintage. Wypełnienia na wskazówkach, zielone kropki przy indeksach oraz trójkącik znajdujący się na pierścieniu naniesione zostały za pomocą masy luminescencyjnej. Taki zestaw oferuje optymalną czytelność, którą osiągnięto także dzięki bardzo prostemu i przejrzystemu wykrojowi cyfr 6, 9 i 12. Indeks na godzinie trzeciej przeznaczono na okienko datownika. Wskazówki to także jeden z charakterystycznych elementów tego zegarka - mimo, iż są niezbyt szerokie, to korzystnie wpływają na łatwość odczytu.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD

Opisywana pokrótce koperta wykonana jest oczywiście ze stali szlachetnej. Nadano jej bardzo uniwersalną średnicę 42 mm, co powinno oznaczać możliwość dopasowania do wielu nadgarstków, także tych szczuplejszych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że łagodnie wyprowadzone, długie i zwężające się uszy skutkują wysokością zegarka na poziomie 52 mm.

Mimo tego, Longines Legend Diver uznawany jest powszechnie za bardzo wygodny zegarek.

„Sercem” czarnej wersji jest ten sam sprawdzony mechanizm o oznaczeniu L888, który był stosowany w dotychczas oferowanym modelu. Werk ten wykonany jest na bazie mechanizmu ETA A31.L01 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, oferuje 65 godzin rezerwy chodu, łożyskowany jest na 21 kamieniach i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 25 200 wahnięć na godzinę.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD
Longines Legend Diver Watch Black PDV - dane techniczne:

Mechanizm: L888 na bazie ETA A31.L01
Kamienie łożyskujące: 21
Rezerwa chodu: 65 godzin
Naciąg: automatyczny
Koperta: stal szlachetna z czarną powłoką PVD
Średnica koperty: 42 mm
Grubość koperty: 13.6 mm
Wodoszczelność: 300m (1000 feet)
Pasek: gumowy, stylizowany na bransoletę typu mesh w kolorze czarnym
 
Longines Legend Diver to zegarek przeznaczony do nurkowania utrzymany w stylu vintage, ale pod względem parametrów w pełni realizujący oczekiwania wobec diver’a. Pod względem wzorniczym udało się marce Longines stworzyć czasomierz o niebywale uniwersalnym charakterze. Bez żadnych obiekcji można założyć go nawet do formalnego stroju.

LONGINES – Legend Diver Watch Black PVD

Stonowane wzornictwo, koperta w kolorze czarnym, czarna tarcza i uniwersalne wymiary czynią z niego zegarek, który mimo sportowego, specjalistycznego przeznaczenia nie będzie stwarzał dysonansu nawet w zestawieniu z koszulą. Model Black PDV swobodnie może pełnić rolę zegarka codziennego.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki LONGINES znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - LONGINES.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

ORIENT STAR – Contemporary Modern S...
ORIENT STAR – Contemporary Modern S...
10.04.2019
Meccaniche Veloci – The Icon Mud Tr...
Meccaniche Veloci – The Icon Mud Tr...
16.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco