Jeżeli chodzi o historię jednego z najbardziej cenionych szwajcarskich producentów zegarków jakim jest niewątpliwie firma IWC, to można powiedzieć, że jej sukces zaczął się w… Ameryce, bo stamtąd pochodził założyciel firmy. W 1868 roku amerykański zegarmistrz i przedsiębiorca Florentine Ariosto Jones wyjechał jednak z Bostonu do Szwajcarii, gdzie założył w mieście Schaffhausen swoje przedsiębiorstwo nazwane „International Watch Company”.
Jego wizjonerskim marzeniem było połączenie w swoistej symbiozie amerykańskich metod produkcji, które były na tamten czas zaawansowane, z cenionym już na całym świecie kunsztem szwajcarskich zegarmistrzów. Ten mariaż w efekcie miał przynieść możliwość produkowania i oferowania najlepszych kieszonkowych zegarków na świecie, jakie ówcześnie były dostępne.
Jego wizja pozwoliła na utrwalenie w Szwajcarii nowoczesnej produkcji zegarków, ale i jednocześnie stworzyła podwaliny pod dzisiejszą pozycję marki IWC jako jednego z najznamienitszych producentów zegarków. Dziś firma słynie z wysokiej jakości produktów o klasycznej urodzie, ale ma również ugruntowaną pozycję w gronie producentów zegarków z komplikacjami konstrukcji, w tym szczególnie w zakresie modeli z funkcją stopera oraz ze wskazaniami wiecznego kalendarza.
Wato podkreślić, ze również w dziedzinie innowacyjnych materiałów wykorzystywanych do budowy zegarków sygnowanych logo IWC, firma ta jest jednym z liderów używając tytanu, ceramiki i specjalnie opracowanych stopów takich jak tytanoglin i Ceratanium®.
Dziś w dobie coraz większej świadomości ekologicznej jest nie tylko modne, ale także ważne, że marka z Schaffhausen stara się odpowiedzialnie pozyskiwać materiały wykorzystywane do produkcji zegarków, minimalizując wpływ tych działań na środowisko. Prowadzi także we własnym zakresie, samodzielne szkolenie przyszłych zegarmistrzów i inżynierów.
Oczywiście nadal rozwijane są popularne, a także nowe linie zegarków. To dla nas, miłośników zegarmistrzostwa, przecież najważniejsze. Dlatego z przyjemnością prezentujemy nowość marki.
Na początku lutego 2020 roku firma IWC Schaffhausen zaprezentowała kolejną wersję zegarka, który jest jedną z ikon nie tylko tej szwajcarskiej firmy, ale ogólnie branży zegarmistrzowskiej.
Model IWC Portugieser Chronograf – bo o nim mowa, czyli zegarek powszechnie nazywany „Portugalczykiem”. Pod tą nazwą obecnie oferowana jest bogata linia zegarków oczywiście z zawartym i od razu widocznym DNA tej kolekcji.
Zawsze klasyczna, okrągła obudowa z niezbyt szeroką lunetą i łagodnie wyprowadzone, zwężające się eleganckie uszy – to znak rozpoznawczy. Poza tym w linii tej mamy do czynienia ze wszystkimi „atrakcjami”, jakie jest w stanie zaoferować firma IWC. Dostępne są klasyczne, nieskomplikowane technicznie modele zegarków, jak również wersje wyposażone w funkcję stopera, wskazania wiecznego kalendarza, czy też tourbillon.
I zawsze, niemal jeden rzut oka pozwala poznać, że mamy do czynienia właśnie z „Portugalczykiem”.
Model Portugieser Chronograf przygotowany na 2020 rok, prezentowany w niniejszym artykule, występuje w sześciu odmianach różniących się kolorystyką tarcz i aplikacji, oraz rodzajem materiału z jakiego wykonano kopertę. Do wyboru przyszłych użytkowników zaoferowano cztery wersje z kopertami ze stali oraz dwie posiadające koperty wykonane ze złota.
Elementem wspólnym i kluczowym w ramach tych nowych przedstawicieli kolekcji jest mechanizm z automatycznym naciągiem z rodziny IWC 69000. Do tej pory stosowano świetny, ale jednak zewnętrzny (dość „masowy”) mechanizm jakim jest Eta 7750, oczywiście w wariancie zmodyfikowanym przez inżynierów IWC. A teraz modele posiadają mechanizm „in-house” IWC.
Zegarek w porównaniu do wielu innych modeli kolekcji jest stosunkowo niewielki. Średnica koperty to 41 mm, co oznacza, że sprawdzi się doskonale niemal na każdym nadgarstku. Także grubość, biorąc pod uwagę automatyczny naciąg sprężyny napędowej i komplikację w postaci stopera nie jest przesadzona, bo wynosi 13,1 mm. Wąska polerowana luneta powoduje jednak, że tarcza optycznie wydaje się większa, a przez to także zegarek również. Koperta ma polerowane górne części uszu oraz bardzo precyzyjnie wzdłużnie szczotkowane boki. Luneta okala lekko wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną po obu stronach.
Odwracając zegarek widzimy przykręcany 4 śrubkami dekiel, przeszklony szkłem szafirowym, co pozwala nam podziwiać całkiem dobrze wyglądający mechanizm IWC 69355.
Po prawej stronie koperty umieszczono „centrum dowodzenia”. Na godzinie 3 standardowo znajduje się koronka, bardzo prosta jeśli chodzi o stylistykę, ale praktyczna i odpowiedniej wielkości. Po obu jej stronach umieszczono charakterystyczne przyciski do obsługi funkcji stopera o kształcie grzybków.
Pora przyjrzeć się jeszcze tarczy. Niezależnie od wersji kolorystycznej widoczny jest układ także natychmiast kojarzony z „Portugalczykiem”. Nakładane indeksy w postaci cyfr arabskich o charakterystycznej czcionce są jednym ze znaków rozpoznawczych tego popularnego modelu. Na krawędzi tarczy znajduje się pierścień z nadrukowaną podziałką minutową i precyzyjną sekundową. Oznaczenia minutowe są zdublowane jako punkciki tuż za pierścieniem. Typowe dla Portugalczyka są również wskazówki godzinowa i minutowa w stylu leaf, wydłużonych liści. Jako, że zegarek wyposażony jest w stoper to wąski centralny sekundnik odpowiada za wskazania sekund stopera właśnie. Dodatkowo, pod godziną 12 widać zagłębioną i giloszowaną dookólnie tarczę, na której odczytujemy upływające minuty odliczane przez stoper, a symetrycznie po drugiej stronie, nad godziną 6 znajduje się tak samo wykończona tarcza małego sekundnika.
Zegarek IWC Portugieser Chronograf dostarczany jest na pasku ze skóry aligatora w kolorze dostosowanym do wersji. Modele z kopertami ze stali mają zastosowaną przy pasku nową, podobno bardziej wygodną w użytkowaniu klamrę.
Sercem zegarka jest wspomniany wcześniej mechanizm „in-house” z rodziny 69000. Dokładnie jest to kaliber 69355, łożyskowany na 27 kamieniach, regulowany w 5 pozycjach i pracujący z częstotliwością oscylacji balansu wynosząc 28 800 wahnięć na godzinę. Rezerwa chodu wynosi 46 godzin.
Ceny nowych modeli IWC Portugieser Chronograf w zależności od wersji wynoszą 7950 $ (około 32 000 złotych) za warianty z kopertą wykonaną ze stali, oraz 17 800 $ (około 72 000 złotych) za wersje z obudowami ze złota.
Adrian Szewczyk
11:33 18.03.2020Zegarki
IWC Schaffhausen Portugieser Chronograph z mechanizmem 69355
Powrót do kategorii

REKLAMA

Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...

JUNGHANS – obszerna historia marki
Historia marki sięga roku 1861. Jej początki odrobinę różnią się od narodzin większości innych, znanych dzisiaj wytwórni zegarków. Wiążą się one z produkcją pojedynczych ...

OMEGA Speedmaster „125” Chronograph Chronometer 1973
„Omega Speedmaster 125, których wykonano bardzo niewiele, to bardzo szczególny zegarek. Prócz tego, iż jest to automatyczny chronograf, posiada on także certyfikat Szwajc ...

Seiko 5 Brian May 2022 Limited Edition - powrót muzycznej „piątki”
Nowy model zegarka Seiko, kryjący się pod nr referencyjnym SRPH80, może wydawać się przy pierwszym spojrzeniu znajomy - głównie za sprawą tarczy, która wygląda niemal ide ...

Omega – ponad milion wyników odmierzonych w Tokio 2020
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zwieńczyła spektakularna Ceremonia Zamknięcia. Marka OMEGA może teraz podsumować swoją pracę w roli Oficjalnego Chronometrażysty i jeszcze ...

„Swiss Made” – hasło magiczne, wiedza tajemna, czy przypadkowy zbieg okoliczności?
Napis „Swiss Made” na tarczy zegarka – wskazanie Szwajcarii jako kraju pochodzenia tych wyrobów, jest znakiem prawnie chronionym, a jego używanie podlega szczegółowym reg ...

Do czego służy rotomat i jaki model wybrać? Przyglądamy się rotomatom marki Wolf
Kolekcjonowanie zegarków jest nieodłącznie związane z ich przechowywaniem. Każdy ma na to swój ulubiony sposób - jedni trzymają czasomierze w oryginalnych pudełkach, inni ...

IWC Chronograph TOP GUN STFI Edition – z przestworzy na nadgarstek
Marka IWC z Schaffhausen posiada duże doświadczenie w dziedzinie tworzenia zegarków lotniczych, a jej wyroby są cenione tak wśród szerokiej rzeszy zwykłych użytkowników j ...

Traser P68 Pathfinder Automatic Green i Beige. Taktyczny bestseller w wydaniu na 2022
Zegarek Traser P68 Pathfinder w wersji z tradycyjnym mechanizmem mechanicznym gościł w naszej redakcji w 2019 roku, gdy poddawaliśmy go recenzji. Był zarazem pierwszym ze ...

Prezentacja nowej kolekcji Tissot Seastar 2022 – relacja, opis zegarków i zdjęcia
Od wielu lat światowa branża zegarkowa żyła w rytmie cyklicznych, dużych wydarzeń branżowych odbywających się przede wszystkim w Szwajcarii, a od niedawna dołączyły do te ...

Nowa Certina DS-6 Lady. Równowaga i harmonia na kobiecym nadgarstku
Szwajcarska marka Certina na przestrzeni swojej bardzo długiej działalności zawsze pamiętała o tworzeniu zegarków dla kobiet. Cały czas w ramach oferty tego producenta fu ...

Pierre DeRoche GrandCliff Annual Calendar - efekt doświadczenia rodziny Dubois
Szwajcarska marka Pierre DeRoche dla wielu miłośników zegarmistrzostwa nadal może pozostawać nieznana, choć od jej powstania minęło już kilkanaście lat. Założona w 2004 r ...