• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture


Powrót do kategorii

„Dwie nowe, stylowe i sportowe odmiany jednego z kultowych wzorów marki Frederique Constant”. No może nieco przesadziłem z kultowością cytując materiały marketingowe, jednakże sam pisałem wielokrotnie, że marka prężna, odważna i często zaskakująca innowacyjnymi pomysłami, choć jednak młoda. Niemniej, model ze stoperem, wyposażony we własny mechanizm - można powiedzieć, że wrósł już mocno w ofertę firmy Frederique Constant i współtworzy dziś jej wizerunek. Wizerunek budowany jest przez uznanie, wysoką jakość wykonania zegarków, innowacyjne rozwiązania, własne mechanizmy i rozsądne ceny.

Nie dziwi więc, że szwajcarska firma idzie za cisem i słusznie stara się efektywnie korzystać z sukcesu, jakim było wprowadzenie zegarka ze stoperem z funkcją flyback, własnym mechanizmem i korzystną ceną. Dlatego już po raz trzeci, w odpowiedzi na zapotrzebowanie kolekcjonerów, miłośników zegarków i samej marki, Frederique Constant przedstawia dwie nowe odmiany zegarków w swojej kolekcji Flyback Chronograph Manufacture.

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

Ten zegarek mechaniczny przeznaczony jest dla wymagających miłośników modeli ze stoperem. Wymagających pod różnymi względami, a firma stara się tym wymaganiom sprostać. Zgodnie z tym czego oczekujemy od tradycyjnej, szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej, tak jak poprzednie wersje tak i te prezentowane dziś modele, zostały opracowane, wyprodukowane i zmontowane w całości w fabryce Frederique Constant w Genewie. To pierwszy, dla wielu miłośników zegarmistrzostwa bardzo ważny atut w sytuacji, kiedy coraz częściej mówi się o dewaluacji w niektórych przypadkach etykiety „Swiss Made”.

W wypadku prezentowanego zegarka mamy wręcz  crème de la crème szwajcarskości.

Warto przedstawić nieco informacji o samym mechanizmie stosowanym w tej zegarkowej rodzinie. Sześć lat rozwoju potrzebne było by światło dzienne ujrzał zupełnie nowy projekt mechanizmu z komplikacją konstrukcji w postaci stopera z funkcją flyback.

Konwencjonalny mechanizm resetowania opiera się na zestawie kół kolumnowych, które działają jak układ sprzęgieł. Mechanizm Frederique Constant kaliber FC-760, który jest właśnie sercem zegarków z serii Chronograph Flyback jest pozbawiony tej złożoności, ponieważ specjalnym kołem w kształcie gwiazdy zastąpiono klasyczne koło kolumnowe.  

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

Powoduje to uproszczenie konstrukcji, możliwość spłaszczenia mechanizmu, a także zbudowanie go przy udziale mniejszej liczby części i operacji produkcyjnych. Wydaje się, że każdy z nas zadowolony byłby z jak największego skomplikowania konstrukcji mechanizmu - jesteśmy przecież miłośnikami mikromechaniki. Jednak w „prawdziwym” życiu, podczas codziennej eksploatacji zegarka, ważne jest coś innego. Mechanizm FC-760 od Frederique Constant jest prostszy i przez to  bardziej niezawodny, a także zapewne mniej kosztowny przy ewentualnym serwisowaniu, co na co dzień jest przecież  bardzo ważne. Jest to także w pełni zgodne z filozofią firmy, bo jak wspomniałem wcześniej, chodzi o dostępność rozwiązań znanych z prestiżowego zegarmistrzostwa oferowanych w bardziej przystępnej cenie.

Nowe modele Frederique Constant – Flyback Chronograph Manufacture to projekt oparty na sprawdzonych, klasycznych rozwiązaniach stylistyczych. Klasyczna i tym samym ponadczasowa uroda tych zegarów przemawia niemal do każdego.

Zegarki wyglądają świetnie obecnie, i nie stracą swego uroku za wiele lat.

Dwie nowe opcje kolorystyczne Chronograf Flyback Manufacture

Frederique Constant Chronograf Flyback Manufacture ma okrągłą kopertę z łagodnie wyprowadzonymi, dość długimi uszami. Na uwagę zasługuje natychmiast potwierdzona wyraźnymi i ostrymi krawędziami obróbka powierzchni koperty. Obła i polerowana na wysoki połysk luneta o niedużej szerokości wieńczy kopertę z powierzchniami szlifowanymi jak i polerowanymi. Szlif w postaci szczotkowania wygląda na bardzo precyzyjny a skośne polerowane powierzchnie oddzielone są bardzo równą i precyzyjną krawędzią.

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

Polerowane boki koperty też robią doskonałe wrażenie. Do tego na godzinie 3 umieszczona została solidna, ale nowocześnie zaprojektowana koronka, a także prostokątne, ładne i dopracowane przyciski do obsługi funkcji stopera. To świetnie współgra ze sobą, dając jak pisałem klasyczny projekt, ale od razu widać, że opracowany współcześnie, ze względu na nowoczesne akcenty. Także rozmiar jest bardzo uniwersalny - średnica koperty to 42 mm.

Wkręcany dekiel jest polerowany i obficie przeszklony. Na części stalowej wygrawerowano podstawowe informacje a przez przeszklenie możemy podziwiać całkiem ciekawie wyglądający  mechanizm, opisywany jako FC 760. Mechanizm jest atrakcyjnie przyozdobiony pasami genewskimi poprowadzonymi dookólnie na górnej płycie, oraz niżej zastosowanym perłowaniem i barwionymi na niebiesko śrubkami. Elementami ważnymi, wpływającymi na atrakcyjność mechanizmu w aspekcie wizualnym są także wypełnione złocistym lakierem grawery, jak również ciekawy ażurowany wahnik w złotym kolorze.

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

Mechanizm ten jest łożyskowany na 32 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 000 wahnięć koła balansowego na godzinę, oferując 38 godzin rezerwy chodu. Niezbyt dużo, ale wystarczająco. Kaliber FC 760 składa się z 233 komponentów z których 96 odpowiada za moduł flyback umożliwiający wznowienie pracy stopera jednym przyciskiem.

Tarcze w nowych wcieleniach Flyback Chronograph Manufacture są bardzo atrakcyjne.

Zegarek z kopertą stalową ma tarczę w ciemno niebieskiej barwie. Wokół jej głównej części widoczny jest srebrzysty pierścień ze skalą tachymetru, a wewnątrz w układzie 3,6,9 widać tarczę stopera z jego licznikiem minut na godzinie 3, tarczę datownika na 6 oraz mały sekundnik na 9. Ich powierzchnie są także srebrzyste, oraz dookólnie giloszowane.

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

Wypełniająca pozostałe miejsce niebieska przestrzeń jest przyozdobiona szlifem słonecznym. Możliwość odczytu godzin dopełniają eleganckie nakładane indeksy oraz wskazówki w stylu „dauphine” z paskami masy luminescencyjnej.

Druga, równe atrakcyjna wizualnie wersja ma kopertę w kolorze różowego złota uzyskanym za pomocą techniki PVD. Także wskazówki i indeksy są w tym kolorze, a tarcza ma świetną czekoladowo-brązową barwę. Zestawienie różowego złota z takim odcieniem brązu zawsze komponuje się świetnie. Ten model otrzymujemy na ciemnobrązowym pasku ze skóry aligatora zapinanym na składaną klamrę z charakterystycznym, ażurowanym elementem. Zegarek z niebieską tarczą ma ciemnoniebieski pasek w takiej samej specyfikacji.

FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture

Dwa nowe modele Flyback Chronograph Manufacture marki Frederique Constant to zegarki o sportowym charakterze, ale z dużą  dozą elegancji.

Zegarki uniwersalne, mocno osadzone w tradycji szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Zegarek z niebieską tarczą dostępny będzie w kwocie około 17 000 złotych.

Drugi wariant z tarczą w kolorze różowego złota oraz czekoladową tarczą wyceniony będzie nieco wyżej, na kwotę około 18 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

IWC Schaffhausen Portugieser Chrono...
IWC Schaffhausen Portugieser Chrono...
18.03.2020
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limite...
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limite...
23.03.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco