„Dwie nowe, stylowe i sportowe odmiany jednego z kultowych wzorów marki Frederique Constant”. No może nieco przesadziłem z kultowością cytując materiały marketingowe, jednakże sam pisałem wielokrotnie, że marka prężna, odważna i często zaskakująca innowacyjnymi pomysłami, choć jednak młoda. Niemniej, model ze stoperem, wyposażony we własny mechanizm - można powiedzieć, że wrósł już mocno w ofertę firmy Frederique Constant i współtworzy dziś jej wizerunek. Wizerunek budowany jest przez uznanie, wysoką jakość wykonania zegarków, innowacyjne rozwiązania, własne mechanizmy i rozsądne ceny.
Nie dziwi więc, że szwajcarska firma idzie za cisem i słusznie stara się efektywnie korzystać z sukcesu, jakim było wprowadzenie zegarka ze stoperem z funkcją flyback, własnym mechanizmem i korzystną ceną. Dlatego już po raz trzeci, w odpowiedzi na zapotrzebowanie kolekcjonerów, miłośników zegarków i samej marki, Frederique Constant przedstawia dwie nowe odmiany zegarków w swojej kolekcji Flyback Chronograph Manufacture.
Ten zegarek mechaniczny przeznaczony jest dla wymagających miłośników modeli ze stoperem. Wymagających pod różnymi względami, a firma stara się tym wymaganiom sprostać. Zgodnie z tym czego oczekujemy od tradycyjnej, szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej, tak jak poprzednie wersje tak i te prezentowane dziś modele, zostały opracowane, wyprodukowane i zmontowane w całości w fabryce Frederique Constant w Genewie. To pierwszy, dla wielu miłośników zegarmistrzostwa bardzo ważny atut w sytuacji, kiedy coraz częściej mówi się o dewaluacji w niektórych przypadkach etykiety „Swiss Made”.
W wypadku prezentowanego zegarka mamy wręcz crème de la crème szwajcarskości.
Warto przedstawić nieco informacji o samym mechanizmie stosowanym w tej zegarkowej rodzinie. Sześć lat rozwoju potrzebne było by światło dzienne ujrzał zupełnie nowy projekt mechanizmu z komplikacją konstrukcji w postaci stopera z funkcją flyback.
Konwencjonalny mechanizm resetowania opiera się na zestawie kół kolumnowych, które działają jak układ sprzęgieł. Mechanizm Frederique Constant kaliber FC-760, który jest właśnie sercem zegarków z serii Chronograph Flyback jest pozbawiony tej złożoności, ponieważ specjalnym kołem w kształcie gwiazdy zastąpiono klasyczne koło kolumnowe.
Powoduje to uproszczenie konstrukcji, możliwość spłaszczenia mechanizmu, a także zbudowanie go przy udziale mniejszej liczby części i operacji produkcyjnych. Wydaje się, że każdy z nas zadowolony byłby z jak największego skomplikowania konstrukcji mechanizmu - jesteśmy przecież miłośnikami mikromechaniki. Jednak w „prawdziwym” życiu, podczas codziennej eksploatacji zegarka, ważne jest coś innego. Mechanizm FC-760 od Frederique Constant jest prostszy i przez to bardziej niezawodny, a także zapewne mniej kosztowny przy ewentualnym serwisowaniu, co na co dzień jest przecież bardzo ważne. Jest to także w pełni zgodne z filozofią firmy, bo jak wspomniałem wcześniej, chodzi o dostępność rozwiązań znanych z prestiżowego zegarmistrzostwa oferowanych w bardziej przystępnej cenie.
Nowe modele Frederique Constant – Flyback Chronograph Manufacture to projekt oparty na sprawdzonych, klasycznych rozwiązaniach stylistyczych. Klasyczna i tym samym ponadczasowa uroda tych zegarów przemawia niemal do każdego.
Zegarki wyglądają świetnie obecnie, i nie stracą swego uroku za wiele lat.
Dwie nowe opcje kolorystyczne Chronograf Flyback Manufacture
Frederique Constant Chronograf Flyback Manufacture ma okrągłą kopertę z łagodnie wyprowadzonymi, dość długimi uszami. Na uwagę zasługuje natychmiast potwierdzona wyraźnymi i ostrymi krawędziami obróbka powierzchni koperty. Obła i polerowana na wysoki połysk luneta o niedużej szerokości wieńczy kopertę z powierzchniami szlifowanymi jak i polerowanymi. Szlif w postaci szczotkowania wygląda na bardzo precyzyjny a skośne polerowane powierzchnie oddzielone są bardzo równą i precyzyjną krawędzią.
Polerowane boki koperty też robią doskonałe wrażenie. Do tego na godzinie 3 umieszczona została solidna, ale nowocześnie zaprojektowana koronka, a także prostokątne, ładne i dopracowane przyciski do obsługi funkcji stopera. To świetnie współgra ze sobą, dając jak pisałem klasyczny projekt, ale od razu widać, że opracowany współcześnie, ze względu na nowoczesne akcenty. Także rozmiar jest bardzo uniwersalny - średnica koperty to 42 mm.
Wkręcany dekiel jest polerowany i obficie przeszklony. Na części stalowej wygrawerowano podstawowe informacje a przez przeszklenie możemy podziwiać całkiem ciekawie wyglądający mechanizm, opisywany jako FC 760. Mechanizm jest atrakcyjnie przyozdobiony pasami genewskimi poprowadzonymi dookólnie na górnej płycie, oraz niżej zastosowanym perłowaniem i barwionymi na niebiesko śrubkami. Elementami ważnymi, wpływającymi na atrakcyjność mechanizmu w aspekcie wizualnym są także wypełnione złocistym lakierem grawery, jak również ciekawy ażurowany wahnik w złotym kolorze.
Mechanizm ten jest łożyskowany na 32 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 000 wahnięć koła balansowego na godzinę, oferując 38 godzin rezerwy chodu. Niezbyt dużo, ale wystarczająco. Kaliber FC 760 składa się z 233 komponentów z których 96 odpowiada za moduł flyback umożliwiający wznowienie pracy stopera jednym przyciskiem.
Tarcze w nowych wcieleniach Flyback Chronograph Manufacture są bardzo atrakcyjne.
Zegarek z kopertą stalową ma tarczę w ciemno niebieskiej barwie. Wokół jej głównej części widoczny jest srebrzysty pierścień ze skalą tachymetru, a wewnątrz w układzie 3,6,9 widać tarczę stopera z jego licznikiem minut na godzinie 3, tarczę datownika na 6 oraz mały sekundnik na 9. Ich powierzchnie są także srebrzyste, oraz dookólnie giloszowane.
Wypełniająca pozostałe miejsce niebieska przestrzeń jest przyozdobiona szlifem słonecznym. Możliwość odczytu godzin dopełniają eleganckie nakładane indeksy oraz wskazówki w stylu „dauphine” z paskami masy luminescencyjnej.
Druga, równe atrakcyjna wizualnie wersja ma kopertę w kolorze różowego złota uzyskanym za pomocą techniki PVD. Także wskazówki i indeksy są w tym kolorze, a tarcza ma świetną czekoladowo-brązową barwę. Zestawienie różowego złota z takim odcieniem brązu zawsze komponuje się świetnie. Ten model otrzymujemy na ciemnobrązowym pasku ze skóry aligatora zapinanym na składaną klamrę z charakterystycznym, ażurowanym elementem. Zegarek z niebieską tarczą ma ciemnoniebieski pasek w takiej samej specyfikacji.
Dwa nowe modele Flyback Chronograph Manufacture marki Frederique Constant to zegarki o sportowym charakterze, ale z dużą dozą elegancji.
Zegarki uniwersalne, mocno osadzone w tradycji szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Zegarek z niebieską tarczą dostępny będzie w kwocie około 17 000 złotych.
Drugi wariant z tarczą w kolorze różowego złota oraz czekoladową tarczą wyceniony będzie nieco wyżej, na kwotę około 18 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.
Adrian Szewczyk
13:00 20.03.2020Zegarki
FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture
REKLAMA
Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarki (skoncentruję się na męskich) nie stanowią obecnie jedynie urządzeń do wskazywania czasu. Tych mamy wokół siebie na tyle dużo, że noszenie zegarka nie jest niezbę ...
Zegarkowe ikony dedykowane motoryzacji (czy to ważne ile?) – Część 1
Wybór zegarków inspirowanych motoryzacją czy towarzyszących motoryzacji i sportom motorowym jest trudny z uwagi na wielość takich modeli. Większość firm zegarkowych o mni ...
Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy
W pokazywanych przez kolekcjonerów zbiorach zegarków vintage z Błonia, obok choć jednego modelu Wars w kopercie wodoszczelnej, nie może zabraknąć modelu Wars w kopercie t ...
Herbelin Cap Camarat w damskiej wersji. „A Pop of Pink”
Firma działająca pod nazwą Herbelin to niezależny wytwórca zegarków. Choć jej siedziba leży w Jurze, gdzie na terenie Szwajcarii swoje zegarki produkuje wielu znanych wyt ...
Krayon upraszcza innowacyjne wskazanie wschodów i zachodów słońca!
Inżynierowie, zegarmistrzowie w firmie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urząd ...
Aukcja Zegarki i Pasja dla WOŚP 2024 z fenomenalnym wynikiem!
Nasz serwis internetowy „Zegarki i Pasja” w 2024 roku obchodzi 10. urodziny. Jako wstęp do świętowania tego jubileuszu, rok zaczęliśmy od… wsparcia Wielkiej Orkiestry Świ ...
Casio “Sky and Sea”. Specjalna seria zegarków z okazji jubileuszu!
Marka z Tokio, doskonale znana w świecie elektroniki oraz zegarków, świętuje okrągłe urodziny prezentując serię modeli o nazwie “Sky and Sea”. Casio, bo tej marki będzie ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...
Zegarki Berneron Mirage Sienna – definicja śmiałości!
Historia marki, design oraz zdobycie przez model Berneron Mirage Sienna nagrody Prix de l'Audace na Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2024 - wszystkie te wydarzenia i cec ...
Aerowatch 1942 Chrono. Duży chronograf typu „pilot” w czarnej tonacji
Aerowatch jest szwajcarską marką już dość dobrze znaną w naszym kraju. Sama firma została założona 21 stycznia 1910 roku pod nazwą „Montres Aero”. Jej ogromnym sukcesem, ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...