„Dwie nowe, stylowe i sportowe odmiany jednego z kultowych wzorów marki Frederique Constant”. No może nieco przesadziłem z kultowością cytując materiały marketingowe, jednakże sam pisałem wielokrotnie, że marka prężna, odważna i często zaskakująca innowacyjnymi pomysłami, choć jednak młoda. Niemniej, model ze stoperem, wyposażony we własny mechanizm - można powiedzieć, że wrósł już mocno w ofertę firmy Frederique Constant i współtworzy dziś jej wizerunek. Wizerunek budowany jest przez uznanie, wysoką jakość wykonania zegarków, innowacyjne rozwiązania, własne mechanizmy i rozsądne ceny.
Nie dziwi więc, że szwajcarska firma idzie za cisem i słusznie stara się efektywnie korzystać z sukcesu, jakim było wprowadzenie zegarka ze stoperem z funkcją flyback, własnym mechanizmem i korzystną ceną. Dlatego już po raz trzeci, w odpowiedzi na zapotrzebowanie kolekcjonerów, miłośników zegarków i samej marki, Frederique Constant przedstawia dwie nowe odmiany zegarków w swojej kolekcji Flyback Chronograph Manufacture.
Ten zegarek mechaniczny przeznaczony jest dla wymagających miłośników modeli ze stoperem. Wymagających pod różnymi względami, a firma stara się tym wymaganiom sprostać. Zgodnie z tym czego oczekujemy od tradycyjnej, szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej, tak jak poprzednie wersje tak i te prezentowane dziś modele, zostały opracowane, wyprodukowane i zmontowane w całości w fabryce Frederique Constant w Genewie. To pierwszy, dla wielu miłośników zegarmistrzostwa bardzo ważny atut w sytuacji, kiedy coraz częściej mówi się o dewaluacji w niektórych przypadkach etykiety „Swiss Made”.
W wypadku prezentowanego zegarka mamy wręcz crème de la crème szwajcarskości.
Warto przedstawić nieco informacji o samym mechanizmie stosowanym w tej zegarkowej rodzinie. Sześć lat rozwoju potrzebne było by światło dzienne ujrzał zupełnie nowy projekt mechanizmu z komplikacją konstrukcji w postaci stopera z funkcją flyback.
Konwencjonalny mechanizm resetowania opiera się na zestawie kół kolumnowych, które działają jak układ sprzęgieł. Mechanizm Frederique Constant kaliber FC-760, który jest właśnie sercem zegarków z serii Chronograph Flyback jest pozbawiony tej złożoności, ponieważ specjalnym kołem w kształcie gwiazdy zastąpiono klasyczne koło kolumnowe.
Powoduje to uproszczenie konstrukcji, możliwość spłaszczenia mechanizmu, a także zbudowanie go przy udziale mniejszej liczby części i operacji produkcyjnych. Wydaje się, że każdy z nas zadowolony byłby z jak największego skomplikowania konstrukcji mechanizmu - jesteśmy przecież miłośnikami mikromechaniki. Jednak w „prawdziwym” życiu, podczas codziennej eksploatacji zegarka, ważne jest coś innego. Mechanizm FC-760 od Frederique Constant jest prostszy i przez to bardziej niezawodny, a także zapewne mniej kosztowny przy ewentualnym serwisowaniu, co na co dzień jest przecież bardzo ważne. Jest to także w pełni zgodne z filozofią firmy, bo jak wspomniałem wcześniej, chodzi o dostępność rozwiązań znanych z prestiżowego zegarmistrzostwa oferowanych w bardziej przystępnej cenie.
Nowe modele Frederique Constant – Flyback Chronograph Manufacture to projekt oparty na sprawdzonych, klasycznych rozwiązaniach stylistyczych. Klasyczna i tym samym ponadczasowa uroda tych zegarów przemawia niemal do każdego.
Zegarki wyglądają świetnie obecnie, i nie stracą swego uroku za wiele lat.
Dwie nowe opcje kolorystyczne Chronograf Flyback Manufacture
Frederique Constant Chronograf Flyback Manufacture ma okrągłą kopertę z łagodnie wyprowadzonymi, dość długimi uszami. Na uwagę zasługuje natychmiast potwierdzona wyraźnymi i ostrymi krawędziami obróbka powierzchni koperty. Obła i polerowana na wysoki połysk luneta o niedużej szerokości wieńczy kopertę z powierzchniami szlifowanymi jak i polerowanymi. Szlif w postaci szczotkowania wygląda na bardzo precyzyjny a skośne polerowane powierzchnie oddzielone są bardzo równą i precyzyjną krawędzią.
Polerowane boki koperty też robią doskonałe wrażenie. Do tego na godzinie 3 umieszczona została solidna, ale nowocześnie zaprojektowana koronka, a także prostokątne, ładne i dopracowane przyciski do obsługi funkcji stopera. To świetnie współgra ze sobą, dając jak pisałem klasyczny projekt, ale od razu widać, że opracowany współcześnie, ze względu na nowoczesne akcenty. Także rozmiar jest bardzo uniwersalny - średnica koperty to 42 mm.
Wkręcany dekiel jest polerowany i obficie przeszklony. Na części stalowej wygrawerowano podstawowe informacje a przez przeszklenie możemy podziwiać całkiem ciekawie wyglądający mechanizm, opisywany jako FC 760. Mechanizm jest atrakcyjnie przyozdobiony pasami genewskimi poprowadzonymi dookólnie na górnej płycie, oraz niżej zastosowanym perłowaniem i barwionymi na niebiesko śrubkami. Elementami ważnymi, wpływającymi na atrakcyjność mechanizmu w aspekcie wizualnym są także wypełnione złocistym lakierem grawery, jak również ciekawy ażurowany wahnik w złotym kolorze.
Mechanizm ten jest łożyskowany na 32 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 000 wahnięć koła balansowego na godzinę, oferując 38 godzin rezerwy chodu. Niezbyt dużo, ale wystarczająco. Kaliber FC 760 składa się z 233 komponentów z których 96 odpowiada za moduł flyback umożliwiający wznowienie pracy stopera jednym przyciskiem.
Tarcze w nowych wcieleniach Flyback Chronograph Manufacture są bardzo atrakcyjne.
Zegarek z kopertą stalową ma tarczę w ciemno niebieskiej barwie. Wokół jej głównej części widoczny jest srebrzysty pierścień ze skalą tachymetru, a wewnątrz w układzie 3,6,9 widać tarczę stopera z jego licznikiem minut na godzinie 3, tarczę datownika na 6 oraz mały sekundnik na 9. Ich powierzchnie są także srebrzyste, oraz dookólnie giloszowane.
Wypełniająca pozostałe miejsce niebieska przestrzeń jest przyozdobiona szlifem słonecznym. Możliwość odczytu godzin dopełniają eleganckie nakładane indeksy oraz wskazówki w stylu „dauphine” z paskami masy luminescencyjnej.
Druga, równe atrakcyjna wizualnie wersja ma kopertę w kolorze różowego złota uzyskanym za pomocą techniki PVD. Także wskazówki i indeksy są w tym kolorze, a tarcza ma świetną czekoladowo-brązową barwę. Zestawienie różowego złota z takim odcieniem brązu zawsze komponuje się świetnie. Ten model otrzymujemy na ciemnobrązowym pasku ze skóry aligatora zapinanym na składaną klamrę z charakterystycznym, ażurowanym elementem. Zegarek z niebieską tarczą ma ciemnoniebieski pasek w takiej samej specyfikacji.
Dwa nowe modele Flyback Chronograph Manufacture marki Frederique Constant to zegarki o sportowym charakterze, ale z dużą dozą elegancji.
Zegarki uniwersalne, mocno osadzone w tradycji szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Zegarek z niebieską tarczą dostępny będzie w kwocie około 17 000 złotych.
Drugi wariant z tarczą w kolorze różowego złota oraz czekoladową tarczą wyceniony będzie nieco wyżej, na kwotę około 18 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.
Adrian Szewczyk
13:00 20.03.2020Zegarki
FREDERIQUE CONSTANT Flyback Chronograph Manufacture
Powrót do kategorii

REKLAMA

Tissot w krzemowym zachwycie. Powermatic 80
Na ostatnich targach Baselworld w Bazylei, Tissot pokazał ulotkę i poinformował przybyłych na spotkania kontrahentów o udoskonalonym mechanizmie z linii Powermatic 80, kt ...

Zegary elektryczne i elektroniczne. Wstęp i recenzja
Zegary Elektryczne i Elektroniczne, to niezwykła książka autorstwa Profesora Zdzisława Mrugalskiego. Powstała ona trochę jako pokłosie zbierania materiałów do innego opra ...

Początek stoperów i chronografów. Mechanizm Valjoux
Chronos (czas) i grapho (pisze). Z połączenia tych dwóch słów otrzymamy w wolnym tłumaczeniu „urządzenie zapisujące czas” - Chronograf. Nazwa ta wzięła się od specjalnego ...

Wskazania realizowane na tarczy zegarka. Część 1 (stan mechanizmu, czas, kalendarz i… astronomia)
Tarcza zegarka nieprzypadkowo w języku niemieckim nazywa się „cyferblatem” (płaszczyzną z cyframi), bo tradycyjnie to właśnie ona jest miejscem prezentacji wszystkich dan ...

Zegarki U-BOAT ponownie w Polsce!
„Duma Toskanii” zawitała na polską ziemię po kilku latach nieobecności. Zapewne fakt ten ucieszy miłośników dużych, masywnych zegarków, gdyż to właśnie z pokaźnym rozmiar ...

Prezentujemy: U-BOAT Chimera 46 Carbon/Titanium 8057 Limited Edition
Za Wikipedią, Chimera to ziejący ogniem potwór pochodzący z mitologii greckiej, dziecko Tyfona i Echidny. Przyjmuje się najczęściej, że miała głowę lwa, ciało kozy i ogon ...

Girard-Perregaux zegarkowym partnerem Aston Martin Formula One Team
W lutym 2021 roku ogłoszono, iż marka Girard-Perregaux została oficjalnym partnerem zegarmistrzowskim brytyjskiego producenta luksusowych samochodów Aston Martin. Szwajca ...

TISSOT T-Race Swissmatic
Tissot T-Race Swissmatic to sportowy zegarek o bardzo nietypowym, można powiedzieć śmiałym wyglądzie. Wiele osób szuka zegarka z jednej strony znanej i cenionej marki a z ...

Perrelet Turbine Pilot Collection
Zegarki Perrelet gościły już na redakcyjnym stole Zegarki i Pasja, dzięki czemu przy okazji recenzji mieliśmy okazję osobiście przekonać się, że są to czasomierze godne u ...

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online
Od 7 do 13 kwietnia 2021 roku potrwają targi branży zegarkowej Watches and Wonders. Pandemia koronawirusa sprawiła, że targi odbywają się w wersji internetowej, zamiast s ...

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L
Citizen to powszechnie znana i szanowana marka zegarmistrzowska. Wprawdzie ta japońska firma działa z powodzeniem w wielu branżach, nawet związanych z medycyną, ale nas n ...

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine
Vostok Europe – litewska marka, która skutecznie zawojowała rynek, a w Polsce cieszy się dużą sympatią i popularnością. Firma ta wypracowała także charakterystyczny, bard ...