• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Glycine

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!


Powrót do kategorii

Kalendarium ewolucji mechanizmów to autorski i unikatowy projekt zegarkowy tworzony przez redakcję portalu Zegarki i Pasja od końca 2015 roku. W dniu dzisiejszym udostępniamy Czytelnikom i fanom tradycyjnego zegarmistrzostwa wersję anglojęzyczną Kalendarium, która będzie rozwijana równolegle do wersji polskiej. W miarę upływu czasu wszystkie rekordy wersji angielskojęzycznej zostaną uzupełnione wpisami, podobnie jak w wersji polskiej.

Timeline of watchmaking innovations

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!

More information about english version of Calendarium are here - Timeline of Watchmaking Innovations.

Ideę stworzenia systematyki pt.: „Kalendarium ewolucji mechanizmów zegarków noszonych” zaszczepił we mnie Władysław Meller, Redaktor Naczelny portalu Zegarki i Pasja, z zawodu zegarmistrz, od lat związany z branżą zegarkową. Poznaliśmy się już wcześniej na największym w Polsce internetowym forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków zrzeszającym pasjonatów zegarmistrzostwa i czasomierzy oraz na dorocznych spotkaniach Klubu, co z pewnością miało pozytywny wpływ na współpracę przy tym projekcie.

Podczas wielu dyskusji, najczęściej dotyczących technicznych zagadnień budowy i zasady działania mechanizmów zegarkowych, mieliśmy okazję do konfrontacji poglądów oraz wymiany wiedzy, której sporą część ugruntowałem właśnie podczas dyskusji z Władysławem. Po jednej z takich rozmów uznaliśmy, że warto podjąć wysiłek by stworzyć i udostępnić miłośnikom zegarmistrzostwa zbiór chronologicznie poukładanych rekordów, sukcesywnie uzupełnianych, prezentujących dokładniejszy opis poszczególnych rozwiązań technicznych w zakresie ewolucji i rozwoju mechanizmów zegarkowych, gdyż nie tyko w Polsce, ale także na świecie brakuje takiej szerokiej i sprawdzonej systematyki, a poszczególne firmy z branży opisują tylko swoje własne osiągnięcia.

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!

Takie było założenie, które leżało u podstaw utworzonego na portalu Zegarki i Pasja kompendium, a impulsem bezpośrednim były często zadawane pytania na forach i grupach zegarkowych, a także potrzeba odnajdowania podobnych informacji oraz pojawiające się często w najróżniejszych publikacjach błędy dotyczące osób, dat i rodzaju odkryć dokonanych na przestrzeni setek lat historii zegarmistrzostwa.

Koncepcja i sposób prezentacji zegarkowych danych jest całkowicie indywidualnym pomysłem redakcji Zegarki i Pasja: Macieja Kopyto – właściciela i redaktora wydawnictwa, wspomnianego powyżej Władysława Mellera oraz współtwórcy i prowadzącego Kalendarium, autora niniejszego artykułu - Tomasza Jakubas.

Nieocenioną pomoc na etapie tworzenia, uzupełniania jak i popularyzacji Kalendarium wniósł Patron działu – szwajcarska firma Eterna, która jest aktywna na polu nowych rozwiązań technicznych w zakresie mechanizmów, a równocześnie buduje swoją pozycję na rynku sprzedaży w Polsce.

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!

W Kalendarium w roli innowatora występuje aż w pięciu pozycjach, firmując m.in. tak znane i spopularyzowane w zegarmistrzostwie rozwiązania jak łożysko kulkowe wahnika automatycznego naciągu tj. „Eterna-Matic”, czy też jego usprawnienie i zastosowanie dla bębna napędowego tzw. „Spherodrive”.   

Dzień po dniu rośnie liczba wpisów gromadzonych w dziale „Kalendarium ewolucji mechanizmów” portalu, również za sprawą czytelników. To doskonała wiadomość, bo takiego kompendium wiedzy próżno szukać nie tylko w polskojęzycznych publikacjach i zasobach Internetu, o czym doskonale wiedzą wszyscy miłośnicy zegarków i zegarmistrzostwa.

Wersja polskojęzyczna znajduje się tu:

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Wśród szerzej opisanych wynalazków, cieszących się największym zainteresowaniem internautów, należy wskazać m.in. następujące opracowania:

1. Wynalezienie i opatentowanie w 1704 roku metody perforacji kamieni łożyskowych w mechanizmach zegarków przez szwajcarskiego matematyka Nicolasa Fatio de Duillier, co doprowadziło do powszechnego stosowania rubinowych kamieni łożyskowych w zegarkach.

2. Opatentowanie przez brytyjskiego zegarmistrza George’a Danielsa w 1980 roku wychwytu Co-Axial, który przełamał w branży 250 letnią hegemonię szwajcarskiego wychwytu kotwicowego

3. Zastosowanie przez Abrahama Louisa Bregueta w 1790 roku systemu ochrony mechanizmu przed skutkami wstrząsów Pare-chute, którego idea choć różnie nazywana przez współczesnych producentów opiera się wciąż na tej samej zasadzie  

4. Użycie w 2009 roku łożysk kulkowych (znanych z Eterna-Matic) dla bębna napędowego zegarka – Spherodrive.  

Najnowszym rekordem, który wzbudził niebywale duże zainteresowanie, m.in. z uwagi na niecodzienne zastosowanie i niezwykłą trudność w implementacji konstrukcji mechanizmu, jest Wskazanie Dnia Wielkanocy autorstwa marki Patek Philippe z 1983 roku.

Obecnie Kalendarium oferuje 88 rekordów chronologicznej systematyki, które odnotowały łącznie ponad 70 000 odsłon od początku publikacji Kalendarium na portalu Zegarki i Pasja.  

W historii Kalendarium zdarzyły się przypadki, że sami producenci - a także przedstawiciele firm, oraz czytelnicy-pasjonaci - po zapoznaniu się z treścią poszczególnych innowacji kontaktowali się z nami celem korekty, bądź aktualizacji zawartych tam informacji, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.   

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!

Zapraszając do odwiedzin strony Kalendarium na portalu i lektury poszczególnych rekordów, zachęcamy także do zgłaszania kolejnych ważnych odkryć i dokonań zegarmistrzów, na tyle na ile to możliwe potwierdzonych w materiałach źródłowych, tak by uzyskać jak najpełniejszą ich listę i jak najbardziej wiarygodną treść. T

akie kompendium wiedzy jest bez wątpienia przydatne wszystkim zainteresowanym zegarkami oraz osobom z branży, gdyż prawdopodobnie jest ono jedynym tego typu projektem w całych zasobach światowego Internetu.

Kalendarium Ewolucji Mechanizmów – unikatowy projekt zegarkowy, teraz także w wersji angielskiej!

 

Timeline of watchmaking innovations
 

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Zachęcamy do poznawania poszczególnych rekordów Kalendarium, by poszerzyć swoją wiedzę o fascynujące, przełomowe odkrycia i rozwiązania techniczne w zakresie zegarmistrzostwa od XIV wieku.

Przełączanie się między wersją polską i angielskojęzyczną dokonuje się za pomocą flag znajdujących się w górnej części Kalendarium, po prawej stronie.

Tomasz Jakubas

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Alpina 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Jak co roku, a jednak inaczej! Turn...
Jak co roku, a jednak inaczej! Turn...
22.04.2018
Invicta i Harpagan po raz kolejny
Invicta i Harpagan po raz kolejny
06.05.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco