• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model 2018 roku (Zdjęcia live)


Kilkanaście lat z perspektywy światowej produkcji zegarków to bardzo krótki okres biorąc pod uwagę, że niektóre firmy już od ponad 100 lat wytwarzają dzieła mechaniki precyzyjnej. Są jednak firmy, które w 14 lat weszły do grona Haute Horlogerie. Ich historia nie jest przepełniona sukcesami kilkudziesięciu lat istnienia na rynku, nie znajdziemy w niej historycznych modeli, które nosiły znane osobistości świata, a które obecnie są tworzone jako reedycje tych właśnie czasomierzy.

Przykładem takiej właśnie firmy, której historia jest bardzo krótka, aczkolwiek imponująca jest właśnie manufaktura Hautlence. Zegarki tej firmy opisywaliśmy już na naszej stronie.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku


Nadana firmie nazwa Hautlence to hołd dla miejscowości Neuchatel, w której początek miało szwajcarskie zegarmistrzostwo. Słowo to powstało jako anagram, czyli poprzez poprzestawianie liter  nazwy tego szwajcarskiego miasta. Od pierwszych modeli firma zyskała wielu miłośników i z każdym rokiem grono to się powiększa. Każdego roku produkuje około 200 niepowtarzalnych sztuk zegarków, na które bardzo łatwo znajdują się chętni.

Z roku na rok na nowo interpretują swoje podejście do odmierzania czasu.

Idealnym momentem do pokazania swoich dokonań są targi Salon International de la Haute Horologerie w Genewie, podczas których każdy fan ma możliwość poznać nowe czasomierze z kolekcji. Tak też miało to miejsce podczas tegorocznego wydarzenia, gdzie marka Hautlence zaprezentowała zegarek Vortex Gamma Magma.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Cyferblat nie taki jak nam się wydaje

Patrząc na zegarek od strony tarczy nie zobaczymy zwykłego cyferblatu z  indeksami. Hautlence można powiedzieć, że zrobiła anagram wskazania czasu, czyli wzięła wskazanie godzin, minut i rezerwy chodu i poprzestawiała je w dowolnej dla siebie konfiguracji.

Moim zdaniem, najciekawszym rozwiązaniem w tym modelu jest nie tyle sam mechanizm, o którym powiem w dalszej części, ale sposób rozwiązania wskazania czasu. Na łańcuchu złożonym  z płytek z namalowanymi cyframi wskazującymi godziny.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Zastosowano tutaj komplikację Jumping-Hour, co oznacza, że gdy na zegarku minie kolejne 60 sekund, to łańcuch ze wskazaniem godziny w czasie około 3-4 sekund przesunie się ukazując jaka kolejno godzina nastąpiła. Te kilka sekund, wydaje się pozornie długo, ale właśnie taki „powolny skok” godziny pozwala na wyeliminowanie wstrząsu lub utraty energii w mechanizmie.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Obok wskazania godzin, w centralnej części znajdziemy półokrągłą skalę 60-cio minutową, na której możemy obserwować upływ minut wskazywany poprzez koło ze wskaźnikiem i logiem marki. Wskazanie to działa w trybie retrograde, co oznacza, że wskazówka po dobiegnięciu do minuty 60, wraca momentalnie do miejsca zerowego.

Skala ta została naniesiona na szkło szafirowe, dzięki czemu możemy podziwiać piękno tego co jest ukryte wokół licznika minutowego.

 

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku


Ostatnią informacją jaką możemy odczytać patrząc na szkieletowany mechanizm jest rezerwa chodu po prawej stronie od tarczy minutowej.   

Precyzja w działaniu

Koperta zegarka o wymiarach 52x50x18 milimetrów kryje w sobie niezwykle skomplikowany mechanizm, który składa się z 482 części i 92 kamieni . Pracę każdego z elementów możemy podziwiać zarówno od góry, jak i dołu zegarka. Jest to mechanizm z automatycznym naciągiem wykonany w fabryce Hautlence o oznaczeniu HL2.0.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Jest to godzinowy tourbillon, co oznacza, że klatka balansu wraz z wychwytem robi pełny obrót wokół własnej osi w czasie 60 minut. Został on wyposażony w dwa bębny sprężyny, z których ten drugi odpowiada wyłącznie za napędzanie komplikacji zmiany godziny. Pierwszy bęben odpowiada nie tylko za wskazanie czasu, ale również za wyrównanie energii do pracy drugiego z nich. Rozwiązanie dwóch bębnów pozwala wyeliminować wpływ komplikacji zmiany godziny na precyzję chodu zegarka.

Mechanizm oferuje rezerwę chodu na poziomie 40 godzin i posiada częstotliwość 18,000 wahnięć na godzinę.

Magma wypłynęła na powierzchnię

Firma tworząc nowy model, postanowiła odwołać się do sił natury, które są nie tylko niebezpieczne, ale również niezwykle hipnotyzujące. Mam tu na myśli lawę, która wydobywa się z podziemi na powierzchnię. Ta stopiona gęsta i gorąca masa krzemianów, jest nie tylko bardzo trudna do okiełznania, jak również niezwykle piękna. Jej potężna siła i piękny pomarańczowo-żółty kolor stał się inspiracją do stworzenia koperty w modelu Vortex Gamma Magma.

Ziemska natura - kosmiczna technologia

Do wyprodukowania koperty tegorocznego modelu Vortex Gamma Magma, firma Hautlence sięgnęła po materiał, używany w przemyśle motoryzacyjnym i kosmicznym. Materiał noszący tajemniczą nazwę HLLightColor jest to kompozyt węglowy połączony z ceramiką, który zachowuje właściwości obydwu składowych materiałów, czyli wytrzymałość i lekkość karbonu oraz  twardość i kolor ceramiki. Choć materiał ten jest inny od powszechnie stosowanych w branży, to jego właściwości moim zdaniem powinny zainteresować każdego z producentów zegarkowych, bowiem wspomniane przed chwilą własności i materiały z jakich są złożone, czynią go lżejszym od tytanu o około 4 razy.

To jednak nie wszystko, ponieważ HLLightColor może być wykonywany w bardzo wielu różnych kolorach, a technologia uzyskiwania dowolnego odcienia opiera się nie na powlekaniu jak ma to miejsce w przypadku powłok galwanicznych lub PVD, tylko na barwieniu. Obróbka tego materiału jest możliwa w takim samym stopniu jak obróbka stali to znaczy, że możemy uzyskać zarówno powierzchnie szczotkowane, polerowane jak i piaskowane.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Zegarek prosto z wnętrza Ziemi

Jak sama nazwa wskazuje Vortex Gamma Magma zainspirowany został lawą wulkaniczną dlatego przybrał on kolor właśnie tej masy. Intrygujący, intensywnie pomarańczowy kolor, został dopełniony intensywną czernią silnie odznaczającą krawędź każdej z powierzchni zegarka. Inspiracją do takiego rozwiązania był film science-fiction Tron Stephena Lisbergera z 1982 roku.

Takie mocno zaznaczone ramy zegarka idealnie dopasowują się do sześciu kilku płaszczyznowych szkieł szafirowych umieszczonych w kopercie. Zostały one zastosowane nie tylko na powierzchniach, przedniej i tylnej odsłaniających mechanizm, ale również na bokach. Koronka zegarka jak i śruby w kopercie zostały wykonane z tytanu i pokryte powłoką DLC w kolorze czarnym.

Piękno zegarmistrzostwa ukryte w detalach

Patrząc na ten model jako całość nie sposób przejść obok niego obojętnie, ponieważ w każdym detalu jest on niezwykle dopracowany. Choć na polskim rynku próżno szukać tej marki w oficjalnej dystrybucji, to warto jednak poznać jej produkty, bowiem są one dowodem na to, że nie trzeba mieć wiekowej historii, aby produkować niezwykłe czasomierze. W ofercie Hautlence mamy wiele i wśród nich możemy znaleźć, aż 5 manufakturowych mechanizmów.

Vortex Gamma Magma jako idealny przykład zegarków świata Haute Horologerie został wyceniony na kwotę 615,000,00 złotych (170,000 CHF). Jest to ogromna suma, choć z pewnością na świecie znajdzie się miłośnik tych wyjątkowych czasomierzy.

Jakub Wojdat

Materiał prasowy firmy zawierał tylko kilka zdjęć zegarka Hautlence Vortex Gamma Magma. Na szczęście w trakcie targów Baselword 2018 udało się obejrzeć zegarek, a nawet wykonać kilka amatorskich fotografii, które prezentujemy poniżej.

Hautlence Vortex Gamma Magma

Hautlence Vortex Gamma Magma

Hautlence Vortex Gamma Magma

Hautlence Vortex Gamma Magma


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Pre-Basel 2018: Frederique Constant...
Pre-Basel 2018: Frederique Constant...
19.03.2018
MeisterSinger – kolekcja The Urban
MeisterSinger – kolekcja The Urban
27.03.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco