Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model 2018 roku (Zdjęcia live)

POWRÓT 26.03.2018 Prestiżowe zegarmistrzostwo
Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model 2018 roku (Zdjęcia live)

Kilkanaście lat z perspektywy światowej produkcji zegarków to bardzo krótki okres biorąc pod uwagę, że niektóre firmy już od ponad 100 lat wytwarzają dzieła mechaniki precyzyjnej. Są jednak firmy, które w 14 lat weszły do grona Haute Horlogerie. Ich historia nie jest przepełniona sukcesami kilkudziesięciu lat istnienia na rynku, nie znajdziemy w niej historycznych modeli, które nosiły znane osobistości świata, a które obecnie są tworzone jako reedycje tych właśnie czasomierzy.

Przykładem takiej właśnie firmy, której historia jest bardzo krótka, aczkolwiek imponująca jest właśnie manufaktura Hautlence. Zegarki tej firmy opisywaliśmy już na naszej stronie.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku


Nadana firmie nazwa Hautlence to hołd dla miejscowości Neuchatel, w której początek miało szwajcarskie zegarmistrzostwo. Słowo to powstało jako anagram, czyli poprzez poprzestawianie liter  nazwy tego szwajcarskiego miasta. Od pierwszych modeli firma zyskała wielu miłośników i z każdym rokiem grono to się powiększa. Każdego roku produkuje około 200 niepowtarzalnych sztuk zegarków, na które bardzo łatwo znajdują się chętni.

Z roku na rok na nowo interpretują swoje podejście do odmierzania czasu.

Idealnym momentem do pokazania swoich dokonań są targi Salon International de la Haute Horologerie w Genewie, podczas których każdy fan ma możliwość poznać nowe czasomierze z kolekcji. Tak też miało to miejsce podczas tegorocznego wydarzenia, gdzie marka Hautlence zaprezentowała zegarek Vortex Gamma Magma.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Cyferblat nie taki jak nam się wydaje

Patrząc na zegarek od strony tarczy nie zobaczymy zwykłego cyferblatu z  indeksami. Hautlence można powiedzieć, że zrobiła anagram wskazania czasu, czyli wzięła wskazanie godzin, minut i rezerwy chodu i poprzestawiała je w dowolnej dla siebie konfiguracji.

Moim zdaniem, najciekawszym rozwiązaniem w tym modelu jest nie tyle sam mechanizm, o którym powiem w dalszej części, ale sposób rozwiązania wskazania czasu. Na łańcuchu złożonym  z płytek z namalowanymi cyframi wskazującymi godziny.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Zastosowano tutaj komplikację Jumping-Hour, co oznacza, że gdy na zegarku minie kolejne 60 sekund, to łańcuch ze wskazaniem godziny w czasie około 3-4 sekund przesunie się ukazując jaka kolejno godzina nastąpiła. Te kilka sekund, wydaje się pozornie długo, ale właśnie taki „powolny skok” godziny pozwala na wyeliminowanie wstrząsu lub utraty energii w mechanizmie.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Obok wskazania godzin, w centralnej części znajdziemy półokrągłą skalę 60-cio minutową, na której możemy obserwować upływ minut wskazywany poprzez koło ze wskaźnikiem i logiem marki. Wskazanie to działa w trybie retrograde, co oznacza, że wskazówka po dobiegnięciu do minuty 60, wraca momentalnie do miejsca zerowego.

Skala ta została naniesiona na szkło szafirowe, dzięki czemu możemy podziwiać piękno tego co jest ukryte wokół licznika minutowego.

 

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku


Ostatnią informacją jaką możemy odczytać patrząc na szkieletowany mechanizm jest rezerwa chodu po prawej stronie od tarczy minutowej.   

Precyzja w działaniu

Koperta zegarka o wymiarach 52x50x18 milimetrów kryje w sobie niezwykle skomplikowany mechanizm, który składa się z 482 części i 92 kamieni . Pracę każdego z elementów możemy podziwiać zarówno od góry, jak i dołu zegarka. Jest to mechanizm z automatycznym naciągiem wykonany w fabryce Hautlence o oznaczeniu HL2.0.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Jest to godzinowy tourbillon, co oznacza, że klatka balansu wraz z wychwytem robi pełny obrót wokół własnej osi w czasie 60 minut. Został on wyposażony w dwa bębny sprężyny, z których ten drugi odpowiada wyłącznie za napędzanie komplikacji zmiany godziny. Pierwszy bęben odpowiada nie tylko za wskazanie czasu, ale również za wyrównanie energii do pracy drugiego z nich. Rozwiązanie dwóch bębnów pozwala wyeliminować wpływ komplikacji zmiany godziny na precyzję chodu zegarka.

Mechanizm oferuje rezerwę chodu na poziomie 40 godzin i posiada częstotliwość 18,000 wahnięć na godzinę.

Magma wypłynęła na powierzchnię

Firma tworząc nowy model, postanowiła odwołać się do sił natury, które są nie tylko niebezpieczne, ale również niezwykle hipnotyzujące. Mam tu na myśli lawę, która wydobywa się z podziemi na powierzchnię. Ta stopiona gęsta i gorąca masa krzemianów, jest nie tylko bardzo trudna do okiełznania, jak również niezwykle piękna. Jej potężna siła i piękny pomarańczowo-żółty kolor stał się inspiracją do stworzenia koperty w modelu Vortex Gamma Magma.

Ziemska natura - kosmiczna technologia

Do wyprodukowania koperty tegorocznego modelu Vortex Gamma Magma, firma Hautlence sięgnęła po materiał, używany w przemyśle motoryzacyjnym i kosmicznym. Materiał noszący tajemniczą nazwę HLLightColor jest to kompozyt węglowy połączony z ceramiką, który zachowuje właściwości obydwu składowych materiałów, czyli wytrzymałość i lekkość karbonu oraz  twardość i kolor ceramiki. Choć materiał ten jest inny od powszechnie stosowanych w branży, to jego właściwości moim zdaniem powinny zainteresować każdego z producentów zegarkowych, bowiem wspomniane przed chwilą własności i materiały z jakich są złożone, czynią go lżejszym od tytanu o około 4 razy.

To jednak nie wszystko, ponieważ HLLightColor może być wykonywany w bardzo wielu różnych kolorach, a technologia uzyskiwania dowolnego odcienia opiera się nie na powlekaniu jak ma to miejsce w przypadku powłok galwanicznych lub PVD, tylko na barwieniu. Obróbka tego materiału jest możliwa w takim samym stopniu jak obróbka stali to znaczy, że możemy uzyskać zarówno powierzchnie szczotkowane, polerowane jak i piaskowane.

Hautlence Vortex Gamma Magma - premierowy model z 2018 roku

Zegarek prosto z wnętrza Ziemi

Jak sama nazwa wskazuje Vortex Gamma Magma zainspirowany został lawą wulkaniczną dlatego przybrał on kolor właśnie tej masy. Intrygujący, intensywnie pomarańczowy kolor, został dopełniony intensywną czernią silnie odznaczającą krawędź każdej z powierzchni zegarka. Inspiracją do takiego rozwiązania był film science-fiction Tron Stephena Lisbergera z 1982 roku.

Takie mocno zaznaczone ramy zegarka idealnie dopasowują się do sześciu kilku płaszczyznowych szkieł szafirowych umieszczonych w kopercie. Zostały one zastosowane nie tylko na powierzchniach, przedniej i tylnej odsłaniających mechanizm, ale również na bokach. Koronka zegarka jak i śruby w kopercie zostały wykonane z tytanu i pokryte powłoką DLC w kolorze czarnym.

Piękno zegarmistrzostwa ukryte w detalach

Patrząc na ten model jako całość nie sposób przejść obok niego obojętnie, ponieważ w każdym detalu jest on niezwykle dopracowany. Choć na polskim rynku próżno szukać tej marki w oficjalnej dystrybucji, to warto jednak poznać jej produkty, bowiem są one dowodem na to, że nie trzeba mieć wiekowej historii, aby produkować niezwykłe czasomierze. W ofercie Hautlence mamy wiele i wśród nich możemy znaleźć, aż 5 manufakturowych mechanizmów.

Vortex Gamma Magma jako idealny przykład zegarków świata Haute Horologerie został wyceniony na kwotę 615,000,00 złotych (170,000 CHF). Jest to ogromna suma, choć z pewnością na świecie znajdzie się miłośnik tych wyjątkowych czasomierzy.

Jakub Wojdat

Materiał prasowy firmy zawierał tylko kilka zdjęć zegarka Hautlence Vortex Gamma Magma. Na szczęście w trakcie targów Baselword 2018 udało się obejrzeć zegarek, a nawet wykonać kilka amatorskich fotografii, które prezentujemy poniżej.

Hautlence Vortex Gamma Magma

Hautlence Vortex Gamma Magma

Hautlence Vortex Gamma Magma

Hautlence Vortex Gamma Magma

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Przedstawiamy: IWC Portugieser Cons...
Przedstawiamy: IWC Portugieser Cons...
06.03.2018
Przedstawiamy: TAG Heuer Carrera “T...
Przedstawiamy: TAG Heuer Carrera “T...
19.04.2018

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco