Kari Voutilainen urodził się w 1962 roku w Finlandii i to właśnie tam rozpoczęła się jego zegarmistrzowska droga- od ucznia do nauczyciela, od pracownika do niezależnego twórcy.
Jako pracownik Kari Voutilainen praktykował w serwisach najwspanialszych manufaktur, a jako niezależny twórca zalicza się do grona najwybitniejszych kreatorów ponadczasowych czasomierzy.
Opowieść o Kari Voutilainen najlepiej rozpocząć w czerwcu w Rovaniemi - mieście położonym w północnej części Finlandii, kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego. To tam przyszedł na świat Kari Voutilainen, a czerwiec w tym rejonie zapowiada najpiękniejszą porę roku. W Rovaniemi jego wuj prowadził własny warsztat naprawy zegarów i zegarków, który był pierwszym miejscem, gdzie Kari Voutilainen zetknął się z zegarmistrzostwem.
Już od najmłodszych lat Kari Voutilainen wiedział, że wybierze zawód, w którym będzie mógł pracować jako niezależny rzemieślnik.
Pierwszym przystankiem na drodze zdobywania wiedzy była znana na całym świecie szkoła zegarmistrzostwa w Tapioli, gdzie w wieku 19 lat Kari Voutilainen przystąpił do egzaminów wstępnych. Przez 3 lata uczył się tam pod okiem mistrza Jorma Tuominen, który w jednym z wywiadów tak mówił o swoim podopiecznym: „ Voutilainen wykazywał wielki potencjał, był sumienny, dokładny, a kiedy opuszczał szkołę, posiadał już wiele umiejętności, które zwykle spotyka się dopiero u starszych, bardziej doświadczonych zegarmistrzów”*
Kari Voutilainen wziął również udział w dwóch kursach WOSTEP, pierwszym w 1988 roku, a następnym w 1989 roku.
W ich trakcie uczył się przywracania do działania oraz naprawy czasomierzy o najwyższym stopniu komplikacji konstrukcji, oraz wysokiej jakości rzadko spotykanych zegarków. Szybko został dostrzeżony przez Parmigiani Mesure et Art du Temps, gdzie w ciągu następnych dziesięciu lat pracował w centrum serwisowym dla najbardziej wyjątkowych zegarków świata, a także brał udział w procesie tworzenia nowych, posiadających oryginalne rozwiązania zegarków.
W 1992 Kari Voutilainen roku powrócił do WOSTEP, tym razem jednak nie jako uczeń, ale jako nauczyciel i przez kolejne 4 lata prowadził zajęcia dla studentów. Oprócz zaangażowania w nauczanie początkujących zegarmistrzów, z jego inicjatywy powstało i zostało włączonych do programu nauczania kilka nowych kursów.
Jako niezależny producent Kari Voutilainen działa od 2002 roku, kiedy to w spokojnej wiosne Môtiers otworzył własny warsztat produkcji zegarków. Ta piękna i spokojna okolica w regionie Val-de-Travers, w otoczeniu gór, lasów, rzeki oraz pól, jest miejscem, gdzie Kari Voutilainen może spokojnie kreować kolejne modele swoich zegarków.
Jak większość zegarków wykonanych ręcznie, ich liczba jest ograniczona, a każdy egzemplarz jest poddany restrykcyjnym wymogom stawianym im przez samego twórcę. Dodatkowo każdy z wykonanych egzemplarzy posiada własne indywidualne cechy i wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. W spokojnej okolicy, w domu, z dala od głównego rynku Kari Voutilainen bardzo dba o równowagę między byciem znanym i zarabiającym na siebie niezależnym zegarmistrzem, a wysoką jakością produkowanych czasomierzy.
Dla osiągnięcia tego celu Kari Voutilainen wprowadził limit określający maksymalną liczbę sztuk jaką jest w stanie wyprodukować w ciągu roku i bezwzględnie przestrzega tego rygoru. Dzieje się tak ku rozpaczy kolekcjonerów, którzy na swój egzemplarz zegarka Voutilainen zmuszeni są czasami oczekiwać nawet kilkanaście miesięcy.
Dla uczczenia 10-lecia istnienia atelier oraz 30-lecia pracy tego wybitnego zegarmistrza powstała 272 stronna książka, przeznaczona zarówno dla zegarmistrzów, jak i zegarkowych pasjonatów i początkujących rzemieślników.
Treść książki zawiera tak aspekty techniczne - takie jak różnica między klasycznymi repetierami minutowymi a repetierem Voutilainen, narzędziami i maszynami, jak i poruszone zostały w niej kwestie wyzwań stojących przed niezależnymi zegarmistrzami w porównaniu do wiodących Szwajcarskich marek.
W swoim warsztacie Kari Voutilainen od A do Z tworzy arcydzieła. Jest nim przykładowo między innymi podziwiany ze względu na elegancję i jakość model Vingt-8. Zegarek ten idealnie wpisuje się w filozofię Kari Voutilainen, gdzie elegancki i trwały mechanizm mieści się w tak samo eleganckiej i wytrzymałej kopercie. Mechanizm został w całości zaprojektowany, wykonany, oraz wykończony w warsztatach Voutilainen. Zgodnie z przekazem firmy łączy je szacunek do ponadczasowości i precyzji w powiązaniu do zegarmistrzowskiej tradycji.
Mechanizm posiada duże koło balansowe, które pozwala na doskonałą regulację zegarka, ponadto zastosowano rzadki i unikalny system sprężyny włosowej balansu, dla której zewnętrzna część wykorzystuje szeroko znaną krzywą Brequet'a, a wewnętrzna część spirali jest zgodna z mniej znaną krzywą Grossmanna. Wyjątkowa jest także konstrukcja wychwytu, który wykorzystując dwa koła wychwytowe zapewnia impuls bezpośredni na balans. Takie rozwiązanie gwarantuje mniejsze straty energii i dokładniejsze działanie czasomierza.
Kari Voutilainen za swoje osiągnięcia w dziedzinie zegarmistrzostwa doczekał się również licznych nagród, w tym (do 2015 roku) czterech wyróżnień przyznanych przez Fundację Grand Prix d'Horlogerie de Geneve (GPHG). Docenienie wyrobów przez jury GPHG uważane jest za najważniejsze zegarkowe nagrody świata.
Ponadczasowe piękno, jakim cechują się zegarki Voutilainen idące w parze z wysoką jakością, wróżą, że jeszcze nie raz usłyszymy o ich twórcy, oraz jego kolejnych wyjątkowych czasomierzach.
Niewątpliwie miłość i pasja do zegarmistrzostwa towarzyszą Kari Voutilainen od samego początku jego pracy twórczej, a patrząc na jego wyroby łatwo potwierdzić, że droga ku niezależnemu rzemiosłu jest na pewno najwłaściwszą spośród tych które mógł wybrać.
Zachęcamy także do poznawania innych ważnych postaci ze świata zegarmistrzostwa tu: Sylwetki wielkich zegarmistrzów
Katarzyna Pajkowska
* http://serenidee.over-blog.com/2016/12/the-finnish-school-of-watchmaking/kelloseppakoulu.html